Kołobrzeg to znana nadmorska miejscowość, która pełni sporo funkcji. Jest cenionym uzdrowiskiem i kurortem, dużym portem, ważnym węzłem komunikacyjnym, ale przede wszystkim turystycznym centrum środkowego wybrzeża Bałtyku.

Bez względu na porę roku i pogodę znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Na zwiedzanie Kołobrzegu warto przeznaczyć przynajmniej dwa dni – pierwszy na Starówkę, drugi na plażę i jej okolice.

Dzień pierwszy

Starówka

Spacer warto rozpocząć od Starego Miasta, gdyż to właśnie tam skupiona jest większość zabytków. Przechadzając się niespiesznie wąskimi uliczkami co chwilę natrafiamy na interesujące obiekty i budynki. Monumentalna bazylika konkatedralna to jedna z największych i najpiękniejszych gotyckich budowli w Polsce. Jej początki sięgają XIV wieku, a historia jest niezwykle burzliwa. Świątyni nie oszczędzały wojny i walki licznie toczone nad polskim morzem. Była także miejscem obrad kapituły, co podkreśla jej ważną rolę.

Bazylika Kołobrzeg
Kołobrzeg Bazylika

Plac Ratuszowy

Spod katedry warto udać się na plac ratuszowy. Znajduje się tam XIX-wieczny budynek ratusza wzniesiony według projektu znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Obecnie mieści się w nim siedziba władz miasta oraz Galeria Sztuki Współczesnej.

Kołobrzeg Plac Ratuszowy
Kołobrzeg Plac Ratuszowy

Ulica Katedralna

W obrębie Starówki, przy ulicy Katedralnej możemy jeszcze zobaczyć Basztę Prochową i Pałacyk Brunszwickch, czyli idealnie zachowaną kamienicę mieszczańską, w której ulokowano oddział Muzeum Oręża Polskiego. Wyjątkowo bogate zbiory to niejedyna atrakcja – muzeum często organizuje różne prelekcje albo gry miejskie, które pozwalają uczestnikom jeszcze lepiej poznać historię okolicy.

Baszta Prochowa
Baszta Prochowa

Złota Uliczka

Spacerując po Starówce nie sposób ominąć tzw. Złotej Uliczki, czyli słynnego deptaku z pamiątkami. Jest to jedna z najstarszych ulic w mieście, a o jej średniowiecznym rodowodzie świadczy łukowaty kształt. Kilkaset lat temu w tym miejscu stały mury obronne, a teraz jest to aleja pełna sklepików, kawiarenek i restauracji, w których możemy spróbować nadmorskich specjałów.

Nie zapomnij o noclegu. Sprawdź nasze propozycje:

Zobacz również: Baza noclegowa Kołobrzegu

Dzień drugi

Latarnia morska

Kołobrzeska plaża to raj dla wczasowiczów i gwarancja udanego wypoczynku. Jednakże, w jej pobliżu znajdziemy także warte uwagi zabytki. Największym z nich (dosłownie i w przenośni) jest latarnia morska. Zniszczona w czasie II Wojny Światowej przez wycofujące się wojska niemieckie została odbudowana jeszcze w latach czterdziestych XX wieku. W 1975 roku dobudowano do niej taras widokowy i latarnia zaczęła pełnić funkcję turystyczną. Ponadto, do dyspozycji zwiedzających oddano również podziemia budynku, w których obecnie mieści się Muzeum Minerałów. Z kolei zmęczeni turyści mogą odpocząć i posilić się w tawernie, czyli jednej z sal przemianowanej na restaurację.

Więcej o latarni morskiej w Kołobrzegu przeczytasz w artykule: Latarnie morskie nad Morzem Bałtyckim 

Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu

Port morski

W pobliżu latarni znajduje się port morski, przy którym cumują kutry rybackie, statki pasażerskie oraz okręty Marynarki Wojennej. To właśnie stąd możemy wyruszyć na kilkugodzinny rejs wycieczkowy wzdłuż polskiego wybrzeża lub uczestniczyć w codziennym połowie ryb.

Port w Kołobrzegu
Port w Kołobrzegu

Pomniki

Na plaży lub w jej bliskiej okolicy zobaczymy słynne pomniki. Pierwszy z nich to pomnik Zaślubin Polski z Morzem, czyli modernistyczny projekt stylizowany na rozwiniętą flagę podtrzymywaną przez masywne sylwetki żołnierzy. Jest to symbol szczególnej relacji człowieka z morzem, ale także przypomnienie o jego istotnej roli w rozwoju miasta. Drugim obiektem jest poruszający pomnik Sanitariuszki. Lata wojenne nie oszczędzały mieszkańców Kołobrzegu. Zaciekłe walki obronne zebrały krwawe żniwo. Jedną z poległych osób była 19-letnia Ewelina Nowak, która zginęła wynosząc rannego żołnierza z ostrzeliwanej ulicy. Pomnik jest wyrazem hołdu dla niej i dla wszystkich kobiet, które poświęciły życie walcząc o wolność Polski. Autor zaprojektował go w ten sposób, że do twarzy dziewczyny nigdy nie docierają promienie słoneczne…

Kamera w Kołobrzegu! Nie musisz ruszać się z domu, by zobaczyć, co się tam dzieje… 🙂 Kliknij i sprawdź, jaka pogoda panuje dziś w Kołobrzegu.

Gdzie nocować? Oto jeszcze kilka propozycji:

Zobacz więcej noclegów w Kołobrzegu

Data aktualizacji: 15 października 2019

Poprzedni artykułKołobrzeg czy Sopot? Gdzie zaplanować wczasy nad morzem?
Następny artykułPodróże kulinarne po Polsce – kuchnia góralska
Dagmara Kowalczyk
Uwielbiam podróżować i planować wyjazdy, jednak nie przepadam za pakowaniem ;) Moja podróżnicza lista marzeń rozrasta się praktycznie z dnia na dzień i znajdują się na niej tak szalone punkty, jak zobaczenie wszystkich miejsc z listy UNESCO i spędzenie nocy w lodowym hotelu.