Miejscowości w polskich górach oferują szeroką gamę atrakcji – od świetnie przygotowanych stoków narciarskich, przez bogatą ofertę gastronomiczną po parki rozrywki. Bardzo dobra oferta przeróżnych noclegów w górach pozwala na zorganizowanie takiej wycieczki na każdą kieszeń. Zobaczcie, gdzie jechać zimą w góry. Poniżej prezentujemy 8 polecanych miejscowości. 

Wisła

Wisła to miasto jednego z najsłynniejszych polskich sportowców – Adama Małysza. Przypomina o tym skocznia jego imienia w Wiśle Malince oraz galeria, w której można zobaczyć sportowe trofea i pamiątki naszego mistrza. Dość nietypowym sposobem na upamiętnienie sukcesów skoczka jest jego rzeźba wykonana z… białej czekolady, która znajduje się w wiślańskim Domu Zdrojowym.

Wisła

Odwiedzając Wisłę zimą warto zajrzeć do tutejszych muzeów. W Muzeum Beskidzkim zobaczymy, jak kiedyś żyli mieszkańcy tego regionu. Miłośnikom sztuki polecamy za to Muzeum Magicznego Realizmu, gdzie zobaczyć można m.in. prace Wojciecha Siudmaka czy Zdzisława Beksińskiego. Prawdziwą gratką jest też tutejszy Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otwarty dla zwiedzających (wymagana rezerwacja z 7-dniowym wyprzedzeniem). Młodsze dzieci warto zabrać do pobliskiego Ustronia, gdzie znajduje się czynny przez cały rok Leśny Park Niespodzianek. Jeśli wybrałeś to miasteczko na tegoroczne ferie zobacz noclegi w Wiśle z pewnością się nie zawiedziesz.

Szczyrk

Największymi atrakcjami Szczyrku są natomiast świetne trasy narciarskie na stoku Skrzycznego. Oprócz tego warta uwagi jest skocznia narciarska Skalite, na której od stycznia do marca można oglądać zmagania młodych zawodników. Osoby, które preferują narciarstwo biegowe, znajdą tutaj mnóstwo świetnie przygotowanych tras. Po sportowym szaleństwie warto skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej Szczyrku. Tym, którzy lubią spacery, polecamy ścieżkę pieszo-rowerową nad Żylicą. Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić sanktuarium „Na Górce” oraz zabytkowe sanktuarium św. Jakuba. Jeżeli natomiast szukacie ciekawych pamiątek, koniecznie zajrzyjcie do tutejszych galerii rękodzieła: pracowni ceramicznej Kamelo i galerii Bator Art Gallery. Szczyrk to bardzo dobre miejsce na narty w górach. Wybierasz się tam zimą? Zobacz noclegi w Szczyrku 

Szczyrk, noclegi Szczyrk
Szczyrk

Zakopane

Planując zimę w Tatrach najczęściej wybieramy Zakopane – i nic w tym dziwnego. Zimowa stolica Polski przyciąga nie tylko dobrym dostępem do stoków narciarskich (m.in. Kasprowy Wierch, Gubałówka, Nosal czy Harenda) ale też różnymi możliwościami spędzenia czasu wolnego. Zobacz atrakcje w Zakopanem. Tych, których interesuje historia i kultura tego regionu, powinni zajrzeć do muzeów, w większości dziahttps://www.e-wczasy.pl/atrakcje,zakopane/kategoria/rozrywkałających w zabytkowych willach i starych góralskich chatach. Do najbardziej interesujących należą: Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego czy… Muzeum Oscypka! Równie ciekawe są miejsca poświęcone artystom związanym z Zakopanem. Mamy tu np. galerię Władysława Hasiora i Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Rodzicom szczególnie polecamy wizytę w Snowlandii – magicznej krainie położonej u podnóża Wielkiej Krokwi. Dzieci z pewnością będą zachwycone wielkim śnieżnym zamkiem i równie imponującym śnieżnym labiryntem. Kilka ciekawych atrakcji znajduje się też w samym centrum Zakopanego. Są tu m.in. papugarnie, z których największa znajduje się przy Drodze do Olczy, a także Myszogród, gdzie można zobaczyć ok. 1000 małych myszek mieszkających w ogromnej makiecie prawdziwego świata. Tym, którzy lubią technologiczne nowinki polecamy kino 7D, a fanom wodnych atrakcji – Aqua Park Zakopane. Na romantyczny zimowy spacer po pięknych Krupówkach nie ma co namawiać. To obowiązkowy punkt programu. Jeśli interesuje cię bogata historia geologiczna Podhala musisz odwiedzić Tatrzańskie Lapidarium. To geologiczna mapa Tatr.

Zimą przyjeżdża tu bardzo wiele osób. Jeśli chcesz znaleźć pewny nocleg w Zakopanem koniecznie zacznij szukać już teraz.

Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska

Jednak zimowe Tatry to nie tylko Zakopane. Jeżeli chcemy uniknąć tłumów, warto rozważyć wyjazd do innych podtatrzańskich miejscowości. Dobrym wyborem mogą będą takie miejscowości jak Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska, gdzie oprócz dobrze przygotowanych stoków narciarskich znajdują się aquaparki wykorzystujące tamtejsze wody termalne. Aquapark w Bukowinie Tatrzańskiej to największy tego typu obiekt w Polsce! Jeśli lubisz spędzać czas z rodziną wygrzewając się w wodzie – zobacz inne termy w Polsce

Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska i ślady nart 🙂

Termy w Polsce: TOP 10 najlepszych basenów termalnych

Krynica Zdrój

Beskid Sądecki słynie nie tylko z dobrych warunków narciarskich, ale także z licznych źródeł wód mineralnych. Największym ośrodkiem uzdrowiskowym i narciarskim tego regionu jest Krynica Zdrój. Życie turystyczne tej miejscowości skupia się wokół deptaka (Bulwary Dietla i ul. Nowotarska), wzdłuż którego stoją zabytkowe drewniane wille i restauracje. To w tej okolicy znajduje się także stary dom zdrojowy oraz główna pijalnia wód mineralnych. Vis-à-vis pijalni ulokowane jest muzeum najsłynniejszego związanego z tym miastem artysty – Nikifora Krynickiego (Na podstawie jego biografii zrealizowany film „Mój Nikofor”). Na samym końcu deptaka stoi dolna stacja kolejki, którą można wyjechać na Górę Parkową, z której roztacza się piękny widok na Krynicę i okoliczne szczyty. Niepowtarzalny klimatyczny nocleg w Krynicy Zdrój oferuje Dom Wczasowy Adria, który serdecznie polecamy Beskid Sądecki

Niedaleko stacji działa Muzeum Zabawek, gdzie można zobaczyć, czym bawiły się dzieci na przestrzeni wieków. Natomiast narciarskim sercem Krynicy są stoki Jaworzyny Krynickiej, na których znajdują się trasy o łącznej długości ponad 8 km! Tym, którzy lubią jeździć nie tylko na nartach, polecamy wycieczkę na krynicką Halę Lodową lub na tor gokartowy w pobliskim Tyliczu. Inną ciekawą atrakcją jest wieża widokowa, połączona z drewnianą ścieżką prowadzącą między koronami drzew. Wysokość wieży to 49,5 m – tyle, ile 17-piętrowy wieżowiec!

Kolej gondolowa Jaworzyny Krynickiej
Kolej gondolowa Jaworzyny krynickiej

Muszyna i Piwniczna Zdrój

Decydując się na zimowy wyjazd w Beskid Sądecki, warto wziąć pod uwagę także miejscowości, leżące w malowniczej dolinie Popradu. Są one mniej oblegane przez turystów, dlatego łatwiej w nich o odpoczynek od miejskiego tłumu, a i tam można liczyć na dobre warunki narciarskie. Szczególnej uwadze polecamy Muszynę i Piwniczną Zdrój, gdzie również znajdziemy pijalnie wód mineralnych, parki zdrojowe i ogrody sensoryczne.

Karpacz

Najważniejsze ośrodki narciarskie w Sudetach skupiają się wokół pasma Karkonoszy. Karpacz jest miastem, która przyciąga zdecydowanie najwięcej turystów. Oprócz dobrych tras dla narciarzy, znajdziesz także inne atrakcje Karpaczu. Bardzo ciekawe są tutejsze prywatne muzea: Muzeum Zabawek, Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego, Muzeum Konsol Gier Video, muzeum karkonoskich tajemnic czy muzeum skarbów ziemi. Tym, którzy wolą zabawę na świeżym powietrzu, polecamy wizytę w pobliskim Western City lub wycieczkę do tajemniczego Punktu X – miejsca, w którym grawitacja wydaje się nie obowiązywać! Wartym uwagi zabytkiem jest tu świątynia Wang – drewniany protestancki kościół przeniesiony do Karpacza z Norwegii, zbudowany bez użycia gwoździ! Karpacz jest miasteczkiem turystycznym, latem i zimą przyjeżdża tu wiele osób, zwłaszcza na ferie zimowe, dlatego zobacz noclegi w Karpaczu i wybierz taki, który Ci najbardziej odpowiada.

Karpacz zimą, noclegi karpacz
Karpacz zachwyca zimą.

Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój

Tym, którzy zimą chcieliby pojechać w Karkonosze, polecamy także Szklarską Porębę i trasy narciarskie na stokach Szrenicy. Kto chciałby zobaczyć także inne zakątki Sudetów, powinien wybrać Duszniki Zdrój – miasto uzdrowiskowe położone w okolicach Kotliny Kłodzkiej. Znajduje się tam jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce – Zieleniec Ski Arena.  Zobacz Polecane noclegi w Szklarskiej Porębie

Szeroka oferta sprawia, że naprawdę jest w czym wybierać! To, którą miejscowość wybierzemy, zależy od tego, co jest dla nas najważniejsze. Jeżeli oprócz stoków narciarskich zależy nam na dodatkowych atrakcjach, najlepiej zdecydować się na któryś z większych ośrodków. Chcesz odpocząć od tłumów i wolisz kontakt z naturą, lepiej rozważ mniejsze miejscowość.