Gdańsk, jedno z najpiękniejszych miast Polski, oferuje wiele atrakcji, które można zwiedzać bezpłatnie. Miasto łączy w sobie bogatą historię, malownicze krajobrazy i dynamiczną kulturę, co czyni je idealnym miejscem na weekendowy wypad czy dłuższe wakacje nad morzem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, sztuki, przyrody, czy po prostu lubisz odkrywać nowe miejsca, Gdańsk ma coś dla każdego.

Poniżej przedstawiamy listę darmowych atrakcji w Gdańsku, które pozwolą Ci cieszyć się urokami miasta bez nadwyrężania budżetu. Niektóre z nich dostępne są bez opłat przez cały tydzień, inne w wybrane dni. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże Ci zaplanować pobyt w Gdańsku i zwiedzić wiele ciekawych miejsc – bez płacenia za bilety wstępu.

Sala BHP – bezpłatnie

Sala BHP w Gdańsku to historyczne miejsce, gdzie w 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe, kończące strajki w Stoczni Gdańskiej i prowadzące do powstania NSZZ „Solidarność”. Budynek, będący częścią Stoczni Gdańskiej, pełnił pierwotnie funkcję biura bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obecnie sala jest miejscem pamięci i muzeum, które prezentuje eksponaty związane z ruchem Solidarności oraz historią walki o wolność i prawa pracownicze w Polsce. Sala BHP jest ważnym symbolem demokracji i niezależności.

Adres: ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Wstęp bezpłatny przez cały tydzień
Strona: salabhp.pl

Park Oliwski – bezpłatnie

Park Oliwski w Gdańsku to jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w mieście. Zlokalizowany w dzielnicy Oliwa, park ma bogatą historię sięgającą XVII wieku. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli, takich jak Pałac Opatów i Katedra Oliwska, które dodają miejscu wyjątkowego charakteru.

Park oferuje malownicze alejki, ogrody tematyczne, stawy i różnorodne rośliny, w tym egzotyczne gatunki w Ogrodzie Japońskim i Palmiarni. Jest to idealne miejsce na spacery, pikniki oraz relaks w otoczeniu natury. Latem odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, koncerty i festyny, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Park Oliwski

Park Oliwski to doskonałe miejsce dla osób szukających kontaktu z naturą w miejskim otoczeniu. Spacerując po parku, można podziwiać piękno przyrody i architektury, ciesząc się jednocześnie spokojem i harmonią tego wyjątkowego miejsca.

Adres: ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00
Darmowy wstęp: Wstęp bezpłatny przez cały tydzień


Tanie noclegi w Gdańsku

Wakacje nad morzem zdaniem wielu są kosztowne, ale jak się okazuje – dzięki rozsądnemu planowaniu można oszczędzać nie tylko na atrakcjach, ale również na noclegach. Korzystając z e-wczasy.pl, masz możliwość bezpośredniego kontaktu z gospodarzami obiektów oferujących noclegi w Gdańsku. Dzięki temu możesz liczyć na atrakcyjne ceny noclegów nad morzem, bo nie musisz płacić prowizji dla pośredników.

Bezpośredni kontakt nie tylko obniża koszty noclegu, ale również pozwala ustalić indywidualne warunki pobytu. I jest jakoś milej… Rezerwując noclegi w nad morzem bezpośrednio, możesz sporo zaoszczędzić – i środki te przeznaczyć np. na skorzystanie z restauracji, kawiarni czy innych atrakcji. Pomysłów na pewno nie zabraknie!


Katedra Oliwska – bezpłatnie

Katedra Oliwska, znana również jako Archikatedra Oliwska, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Gdańsku. Położona w dzielnicy Oliwa, jest imponującą budowlą gotycką z elementami barokowymi i rokokowymi. Katedra słynie z unikalnych, XVIII-wiecznych organów, które są jednym z największych tego typu instrumentów w Europie. Wnętrze katedry zdobią liczne ołtarze, rzeźby i malowidła.

Katedra Oliwska

Kościół jest również miejscem organizowania koncertów organowych, które przyciągają miłośników muzyki z całego świata. Prezentacje Organów Oliwskich trwają 20 minut – ceny biletów to 6 zł (normlany) i 4 zł (bilet ulgowy).

Adres: ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5, Gdańsk
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00
Darmowy wstęp: Wstęp bezpłatny przez cały tydzień. Opłata za koncerty organowe.
Strona: katedraoliwska.pl

Wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek – bezpłatnie

Wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek to jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w Gdańsku, położone w dzielnicy Oliwa. Z wysokości 100 metrów nad poziomem morza, wieża oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Trójmiasto, Zatokę Gdańską oraz okoliczne lasy.

Współczesna wieża została zrekonstruowana w 1975 roku na miejscu wcześniejszych konstrukcji, zniszczonych podczas II wojny światowej. Wzgórze Pachołek jest popularnym miejscem spacerów i wypoczynku, a sama wieża stanowi doskonały cel wycieczek dla mieszkańców i turystów. Aby dotrzeć na szczyt, można skorzystać z licznych ścieżek prowadzących przez malowniczy park Oliwski.

Adres: ul. Tatrzańska, Gdańsk
Godziny otwarcia: Całodobowo
Darmowy wstęp: Wstęp bezpłatny przez cały tydzień

Wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek to doskonałe miejsce, aby podziwiać piękno Gdańska i jego okolic z wyjątkowej perspektywy.

Zobacz także: Top 15 plaż nad polskim morzem

Polecane nad morzem

Bazylika Mariacka – bezpłatnie

Bazylika Mariacka, znana również jako Kościół Mariacki, jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Gdańska. Jest to największa ceglana świątynia w Europie, której budowa rozpoczęła się w 1343 roku i trwała przez ponad 150 lat. Wnętrze kościoła jest imponujące, z wysokimi sklepieniami i bogatą dekoracją, w tym licznymi ołtarzami, rzeźbami i malowidłami.

W Bazylice Mariackiej znajdują się także niezwykle cenne dzieła sztuki sakralnej, takie jak gotycki ołtarz główny, renesansowy zegar astronomiczny oraz liczne epitafia i nagrobki. Kościół jest otwarty dla zwiedzających, a z jego wieży można podziwiać panoramę Gdańska. Wejście na wieże możliwe jest w godzinach 10:00-18:00 (w lipcu i sierpniu do 19:00), bilety: normalny 18 zł, ulgowy 10 zł.

Adres: ul. Podkramarska 5, Gdańsk
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 8:30-17:00, niedziela 11:00-17:00
Darmowy wstęp: Wstęp jest bezpłatny, jednak za wejście na wieżę obowiązuje opłata
Strona: bazylikamariacka.gdansk.pl

Olivia Garden – bezpłatnie po godz. 16 i w cały weekend

Olivia Garden to tropikalny ogród znajdujący się w Olivia Business Centre w Gdańsku. Jest to wyjątkowe miejsce, które oferuje trzy strefy o powierzchni ponad 120 m², wypełnione egzotyczną roślinnością.

Goście mogą cieszyć się tropikalną zielenią, uczestniczyć w różnych wydarzeniach, skosztować dań kuchni orientalnej oraz korzystać z relaksacyjnej atmosfery. Ogród jest otwarty dla odwiedzających bezpłatnie od poniedziałku do piątku po godzinie 16:00 oraz przez cały weekend.

Adres: ul. Grunwaldzka 472B, Gdańsk
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 11:00-21:00, piątek 11:00-22:00, sobota 11:00-23:00, niedziela 11:00-20:00
Darmowy wstęp: od poniedziałku do piątku od 16:00, cały weekend
Strona: garden.oliviacentre.com

Wystawa Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk – bezpłatnie

Wystawa „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk” w Hevelianum to fascynująca podróż przez historię wojskowości i fortów. Znajduje się w zabytkowych obiektach Góry Gradowej, gdzie zrekonstruowane pomieszczenia forteczne prezentują 14 stałych ekspozycji.

Wystawa jest multimedialna, z realistyczną scenografią, dźwiękami i efektami specjalnymi, które ożywiają historię. Obejmuje okres od XVIII wieku po czasy współczesne, ukazując życie garnizonu pruskiego, oblężenia, a także funkcjonowanie stacji zagłuszania Radia Wolna Europa. Dla zwiedzających przygotowano interaktywne prezentacje, makiety oraz figury historycznych postaci, które wprowadzają w świat dawnej sztuki wojennej.

Adres: ul. Gradowa 6, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 8:00-16:00, sobota-niedziela 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Wstęp bezpłatny przez cały tydzień
Strona: hevelianum.pl


Apartamenty nad morzem – taniej przez cały rok

Apartamenty nad morzem to zdecydowanie najkorzystniejsza cenowo opcja noclegów. Zapłacisz dużo mniej niż za pokój hotelowy. Apartamenty zapewniają tez dużo więcej swobody podczas urlopu oraz pozwalają cieszyć się udogodnieniami, do których jesteśmy przyzwyczajeni we własnych mieszkaniach.

Zmywarka, pralka, ekspres do kawy a nawet piekarnik czy mikrofalówka. Apartamenty świetnie sprawdzą się zarówno na dłuższy pobyt, jak i wyjazd na weekend.


Europejskie Centrum Solidarności – taras widokowy bezpłatnie

Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesne muzeum i centrum kulturalne poświęcone historii ruchu Solidarności i upadkowi komunizmu w Polsce. Centrum oferuje interaktywne wystawy, multimedialne prezentacje oraz punkt widokowy na dachu budynku, skąd można podziwiać panoramę Gdańska.

ECS jest także miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, konferencji i debat na temat demokracji, praw człowieka i współczesnych wyzwań społecznych. Darmowy wstęp dotyczy tarasu widokowego, natomiast samo ECS jest płatne – bilety kosztują 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Adres: Plac Solidarności 1, Gdańsk
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Taras widokowy codziennie
Strona: ecs.gda.pl

Muzeum Narodowe w Gdańsku – bezpłatnie we wtorki

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, które powstało z połączenia Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Znajdują się tu bogate kolekcje obejmujące malarstwo, rzeźbę, grafikę i rzemiosło artystyczne, od średniowiecza po współczesność.

Muzeum posiada kilka oddziałów, w tym Oddział Sztuki Dawnej, Oddział Etnografii oraz Gdańską Galerię Fotografii. Każdy z tych oddziałów oferuje unikalne wystawy, które przyciągają zarówno miłośników sztuki, jak i turystów.

Adres: ul. Toruńska 1, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-17:00
Darmowy wstęp: Wtorki
Strona: mng.gda.pl

Oddział Sztuki Dawnej – bezpłatnie w piątki

Oddział Sztuki Dawnej, będący częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku, mieści się w zabytkowym, późnogotyckim budynku dawnego klasztoru franciszkańskiego. Kolekcja oddziału obejmuje imponujący zbiór dzieł sztuki europejskiej i polskiej od średniowiecza po XVIII wiek. Wśród najważniejszych eksponatów znajduje się słynny tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, a także prace takich artystów jak Albrecht Dürer, Rembrandt i inni.

Adres: ul. Toruńska 1, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-17:00
Darmowy wstęp: Piątki
Strona: mng.gda.pl

Muzeum II Wojny Światowej – bezpłatnie we wtorki

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, poświęconym historii globalnego konfliktu i jego wpływu na Polskę i świat. Ekspozycja muzeum, obejmująca trzy kondygnacje, przedstawia wydarzenia II wojny światowej z perspektywy różnych narodów, ze szczególnym naciskiem na losy ludności cywilnej. Wystawy są interaktywne, pełne multimedialnych prezentacji, które pomagają w głębokim zrozumieniu dramatycznych wydarzeń tamtych czasów. Muzeum organizuje również liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne.

Wtorek jest dniem nieodpłatnego zwiedzania Wystaw Muzeum. Wejście na Wystawy możliwe jest wyłącznie z bezpłatnym biletem za 0 zł wydawanym wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania. Jedna osoba otrzymuje jeden bilet

Adres: Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Godziny otwarcia: poniedziałek 10:00-18:00, wtorek-niedziela 10:00-19:00
Darmowy wstęp: Wtorki
Strona: muzeum1939.pl

Zobacz również: Miejsca o historycznym znaczeniu na polskim wybrzeżu

Muzeum Gdańska – bezpłatnie w poniedziałki

Muzeum Gdańska obejmuje kilka zabytkowych budynków, takich jak Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Dom Uphagena. Muzeum prezentuje bogatą historię Gdańska od średniowiecza po współczesność, ukazując życie codzienne, kulturę i sztukę mieszkańców miasta.

Ratusz Głównego Miasta to perła architektury, a Dwór Artusa był centrum życia społecznego i politycznego Gdańska. Dom Uphagena oferuje unikalny wgląd w życie bogatych gdańszczan XVIII wieku, zachowując oryginalne wnętrza i wyposażenie.

Adres: ul. Długa 46/47, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Poniedziałki
Strona: muzeumgdansk.pl

Muzeum Bursztynu – bezpłatnie w poniedziałki

Muzeum Bursztynu, mieszczące się w Wielkim Młynie, prezentuje jedną z największych na świecie kolekcji bursztynu. Zbiory obejmują zarówno starożytne inkluzje, jak i współczesne dzieła sztuki wykonane z tego cennego surowca. W muzeum można zobaczyć wyjątkowe eksponaty, które przedstawiają historię bursztynu, techniki jego obróbki oraz różnorodne zastosowania. Wystawy są bogato ilustrowane i interaktywne, co czyni je atrakcyjnymi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Adres: Wielki Młyn, ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk
Godziny otwarcia: poniedziałek 10:00-13:00, wtorek-niedziela 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Poniedziałki
Strona: muzeumgdansk.pl

Narodowe Muzeum Morskie – bezpłatnie w środy

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to instytucja prezentująca historię morską Polski i świata. Muzeum obejmuje m.in. statek-muzeum Sołdek oraz Spichlerze na Ołowiance, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z żeglugą, rybołówstwem i handlem morskim. Wystawy ukazują rozwój techniki morskiej, życie marynarzy oraz historię polskiej floty handlowej i wojennej. Muzeum oferuje również interaktywne wystawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Adres: ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-16:00
Darmowy wstęp: Środy
Strona: nmm.pl

Nomus – Nowe Muzeum Sztuki – bezpłatnie w piątki

To najnowsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce, mieszczące się w Gdańsku. Oferuje przestrzenie wystawiennicze, spotkania kulturalne, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne, promując zarówno polskich, jak i międzynarodowych twórców.

Wystawy obejmują prace współczesnych artystów, a program edukacyjny muzeum zawiera warsztaty, wykłady i spotkania z artystami. Muzeum stawia na interaktywność i zaangażowanie odwiedzających, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Adres: ul. Jaracza 14, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Piątki
Strona: nomus.gda.pl

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zajmuje się badaniem i prezentacją historii kultury ludzkiej od czasów prehistorycznych do średniowiecza. W muzeum można zobaczyć eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stałe wystawy przedstawiające życie dawnych mieszkańców Pomorza. Muzeum oferuje także liczne warsztaty edukacyjne i wystawy czasowe, które przybliżają historię regionu.

Adres: ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-16:00
Darmowy wstęp: obecnie trwa remont, zwiedzanie nie jest dostępne
Strona: archeologia.pl

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – bezpłatnie w poniedziałki

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest miejscem upamiętniającym bohaterską obronę Poczty Polskiej we wrześniu 1939 roku. Ekspozycja obejmuje dokumenty, pamiątki oraz rekonstrukcje wydarzeń związanych z walką o wolność i niezależność. Muzeum przypomina o tragicznych wydarzeniach i bohaterskich czynach polskich pocztowców, stanowiąc ważny element edukacji historycznej.

Adres: ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-16:00
Darmowy wstęp: Poniedziałki
Strona: muzeumgdansk.pl

Spichlerz Błękitny Baranek – bezpłatnie w czwartki

Spichlerz Błękitny Baranek to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gdańsku, stanowiące część Muzeum Archeologicznego. Ten historyczny spichlerz, wybudowany w latach 1766-1773, służył pierwotnie do przechowywania zboża. Jego nazwa pochodzi od figury baranka, która zdobiła budynek.

Wnętrza spichlerza zostały zmodernizowane i dostosowane do potrzeb muzealnych, dzięki czemu teraz pełnią funkcję przestrzeni wystawienniczej. W spichlerzu prezentowane są znaleziska archeologiczne odkryte w Gdańsku i na Pomorzu, które przybliżają zwiedzającym życie codzienne mieszkańców tego regionu na przestrzeni wieków.

Adres: ul. Chmielna 53, Gdańsk
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-16:00
Darmowy wstęp: Czwartki
Strona: archeologia.pl

Na koniec jeszcze jeden bonus – Muzeum Emigracji, które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc w Gdańsku. Co prawda znajduje się w Gdyni, ale nie sposób go pominąć, pisząc o wartościowych atrakcjach, które warto zobaczyć.

Muzeum Emigracji w Gdyni – bezpłatnie w środy

Muzeum Emigracji w Gdyni to unikalna placówka poświęcona historii polskiej emigracji. Mieści się w zabytkowym budynku dawnego Dworca Morskiego, który w latach międzywojennych był punktem wyjścia dla wielu Polaków emigrujących do różnych zakątków świata.

Muzeum gromadzi i prezentuje świadectwa życia polskich emigrantów, dokumentując ich podróże, przygody i wkład w rozwój krajów, do których wyjeżdżali. Wystawy są multimedialne i interaktywne, co sprawia, że opowieści o emigrantach stają się żywe i angażujące. Znajdują się tu liczne dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku oraz relacje ustne, które razem tworzą bogaty obraz polskiej emigracji na przestrzeni wieków.

Adres: ul. Polska 1, Gdynia
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00
Darmowy wstęp: Środy
Strona: polska1.pl

Sprawdź też w okolicy: Bezpłatne atrakcje w Sopocie

Poprzedni artykułCuda Polski 2024 – kto wygrał? Lista Laureatów
Następny artykułDuże domki nad morzem dla całej rodziny