Morze Bałtyckie od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków rodzinnych wyjazdów. Dlatego w głowach wielu rodziców pojawiają się liczne dylematy – gdzie pojechać nad morze? Którą  miejscowość wybrać na wczasy? Która będzie przyjazna rodzinom? W odpowiedzi na powyższe pytania przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych miejsc i konkretnych noclegów nad morzem, które są dobrą propozycją dla rodzin na wczasy nad Bałtykiem. 

Gdzie pojechać na wakacje nad morze?

Chcąc uniknąć ewentualnych problemów, wakacje z dzieckiem nad morzem trzeba zaplanować z głową. Dobrym pomysłem w tym całym procesie jest unikanie popularnych kurortów na rzecz mniejszych nadmorskich miejscowości. Poza ciszą i spokojem oferują one wiele ciekawych atrakcji oraz komfortową bazę noclegową, która niejednokrotnie nastawiona jest głównie na bardzo młodych gości i ich rodziców.

Przed Wami miniprzewodnik po najlepszych i sprawdzonych miejscach na rodzinny wyjazd nad Morze Bałtyckie. Zobacz gdzie najlepiej poje

Dąbki

Rodzinne wczasy w Dąbkach to nie tylko morskie fale, piękne plaże i wydmowe lasy, ale także wiele dobrego dla zdrowia dużych i małych. Ta nadmorska miejscowość jest jednym z najmłodszych polskich uzdrowisk. Czyste, pozbawione alergenów powietrze bogate jest w aerozol morski, czyli mieszankę jodu, chloru, soli, bromu i innych wartościowych substancji sprzyjających leczeniu alergii i chorób układu oddechowego oraz poprawie odporności organizmu.

Dąbki

Od północy Dąbki oblewają słone fale Morze Bałtyckiego, a od południa słodkie wody Jeziora Bukowo. Dzięki temu miejscowość jest doskonałym miejscem dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Na małych i dużych turystów czeka tu wiele malowniczych tras rowerowych oraz kilometry szlaków pieszych ciągnących się wśród pięknych sosnowych lasów i wydm. Jeśli masz a pokładzie nastolatka to wczasy w Dąbkach będą dla niego ciekawą przygodą. Znajdujące się nad jeziorem Centrum Sportów Wodnych oferuje bogatą gamę aktywności dla całej rodziny. Tutejsze szkółki zapewniają kursy kitesurfingu, żeglarstwa, windsurfingu i innych dyscyplin.  Ponadto, Jezioro Bukowo posiada piaszczystą plażę oraz strzeżone kąpielisko. Działa tu także marina żeglarska, a w sezonie niewielki statek wycieczkowy oferuje rodzinne rejsy.

Idealny wypoczynek w Dąbkach zapewniają nowoczesne domki letniskowe Rajskie Piaski, położone w niedalekiej odległości od morza, jak i od jeziora.

Domki letniskowe Rajskie Piaski

Wicie

Dlaczego Wicie to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek? Bo morze jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki – od ścisłego centrum miejscowości dzieli je zaledwie… 450 metrów! Tuż obok wejścia na szeroką, piaszczystą plażę znajduje się plac zabaw z plenerową siłownią. Wicie to także raj dla miłośników rodzinnych wycieczek na dwóch kółkach. W niedalekiej odległości od plaży swój początek ma ciekawy szlak rowerowy – nazwany Szlakiem Wiatraków. Ta doskonała na rodzinne wyprawy trasa liczy 13 kilometrów i przebiega przez największy park elektrowni wiatrowych w Polsce. Przez okolice Wicia przebiega również międzynarodowy okrężny szlak rowerowy wokół basenu Morza Bałtyckiego R-10, zwany Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim. Trasa ta liczy łącznie 8539 kilometrów długości, a jej nazwa wywodzi się od Hanzy – związku miast handlowych z okresu przełomu średniowiecza i renesansu.

Wicie

W Wiciu na uwagę zasługuje także Jezioro Kopań, które od Bałtyku oddziela wąski pas lądu. Akwen ten, dzięki dobrym warunkom wiatrowym jest idealnym miejscem do uprawiania wielu sportów wodnych — kitesurfingu, windsurfingu oraz żeglarstwa. Nie mniejszą atrakcją mogą być także rodzinne zawody w wędkowaniu. Jezioro Kopań oferuje ciekawe rybne okazy: można złowić tu sandacza, okonia, szczupaka czy węgorza. Na rodzinne spacery, poza plażą w Wiciu, doskonale nadaje się jeziorna mierzeja. Miejsce to uchodzi za jedno z najbardziej urokliwych na Wybrzeżu. Dla najmłodszych dużym przeżyciem będzie także wizyta w mini zoo, w którym zobaczyć można świnki wietnamskie, kózki, przepiórki, króliki i wiele innych zwierząt.
Zobacz nasze propozycje noclegów w Wiciu

W Wiciu warto zatrzymać się w rodzinnych Domkach Świt. To obiekt, który położony jest za wydmą, tuż obok kojąco szumiącego sosnowego lasu, jedynie 300 metrów od plaży.

Domki Świt

Niegoszcz

Niegoszcz to niewielka nadmorska wioska położona na Wybrzeżu Słowińskim. To idealnie miejsce dla rodzin szukających spokojnego wypoczynku. Miejscowość urzeka pięknymi sosnowymi lasami oraz bliskością niezbyt tłumnej, szerokiej i piaszczystej plaży, która jest wspaniałym miejscem do rodzinnych zabaw i radości.

Jedną z głównych atrakcji Niegoszcza jest ogród botaniczny. To miejsce spodoba się z pewnością nie tylko małym przyrodnikom — w ogrodzie podziwiać można wiele różnych i niezwykle pięknych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Ogród powstał w 2018 w celu wspierania istniejących i tworzenia nowych form specjalistycznych kolekcji roślin. Miejsce to prowadzi także działalność edukacyjną w zakresie ogrodnictwa, botaniki i ekologii organizując m.in. plenerowe lekcje biologii dla najmłodszych.

Zobacz nasze propozycje noclegów w Niegoszczy

Warto zainteresować się także okolicą Niegoszcza i całą rodziną wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu rybackich śladów. W niedalekiej miejscowości Chłopy zobaczyć można zabytkową i niezwykle malowniczą wieś rybacką oraz przespacerować się po 90-metrowym molo. Na wielbicieli rodzinnych wycieczek rowerowych czeka tu 5-kilometrowa trasa prowadząca do latarni morskiej w Gąskach, która stanowi idealną opcję na aktywny dzień.

Chłopy
Chłopy

Rowery na wycieczkę do Gąsek wypożyczyć można w pensjonacie Arra-Burg. Miejsce to otoczone jest rozległymi terenami zielonymi i zapewnia swoim gościom komfortowe warunki zakwaterowania wraz z całym mnóstwem dodatkowych atrakcji.

Arra-Burg

Bobolin

Bobolin może poszczycić się jedną z najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Jest szeroka, piaszczysta i nawet w sezonie próżno szukać na niej tłumów, dzięki czemu stanowi idealną, gigantyczną piaskownicę dla maluchów.

Wesołe zabawy w piasku i uciekanie przed falami to jednak nie jedyne atrakcje tej miejscowości. Cała rodzina może zamienić się tu w drużynę odkrywców podczas zwiedzania bunkrów pozostałych po II wojnie światowej. Znajdujące się na bobolińskiej plaży tajemnicze obiekty to najprawdopodobniej fragmenty stanowiska artyleryjskiego oraz tarcz strzelniczych dla broni wielkiego kalibru.

Bobolin oferuje także ciekawe trasy rowerowe pozwalające na odkrywanie świata za pomocą dwóch kółek. Przebiegająca tędy trasa Nadmorskiego Szlaku Rowerowego zapewnia i dużym, i małym rowerzystom wiele emocjonujących przygód. Miłośnicy zwierząt odwiedzić mogą bobolińską stadninę koni, w której doświadczeni instruktorzy podpowiadają jak obcować z tymi czterokopytnymi zwierzętami oraz dzielą się wiedzą na temat jeździectwa.

Zobacz nasze propozycje noclegów w Bobolinie

Stadnina koni

W Bobolinie ciekawym miejscem dla rodzin z dziećmi są domki wypoczynkowe O.W. Sunset II położone w odległości zaledwie 450 metrów od morza.

O.W. SUNSET II

Władysławowo

Położone u nasady Mierzei Helskiej Władysławowo z jednej strony oblewają spienione fale Morza Bałtyckiego, a z drugiej spokojniejsze wody Zatoki Puckiej. Piaszczyste plaże wraz z ciepłą i płytką wodą Zatoki tworzą najprawdziwszy raj dla dzieci i ich rodziców oraz miłośników sportów wodnych. Idealne warunki, które dzięki odpowiednim wiatrom uchodzą za najlepsze w Polsce znajdą tu wielbiciele windsurfingu i kitesurfingu. Z kolei szerokie plaże od strony Bałtyku oferują 5 strzeżonych kąpielisk z licznymi atrakcjami — zjeżdżalniami wodnymi, dmuchanymi konstrukcjami dla dzieci, wypożyczalniami sprzętu sportowego, boiskami do piłki siatkowej i nożnej.

Na uwagę zasługuje także port we Władysławowie, który jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod kątem liczby wyładowywanych ryb oraz ilości obsługiwanych kutrów rybackich. Poza podstawowymi funkcjami wiele oferuje także turystom – znajduje się tu morskie przejście graniczne dla wycieczkowiczów udających się do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W sezonie można tu także skorzystać z krótkiego rejsu po Bałtyku statkiem pirackim. Zachodni falochron portu pełni rolę mola będącego idealnym miejscem na rodzinne spacery i wędkowanie.

Zobacz sprawdzone noclegi we Władysławowie

Nie lada gratką dla małych i dużych fanów sportu będzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała w jednej z części głównej promenady miasta dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców. W obecnej chwili mieści się na niej 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach z nazwiskami wybitnych zawodników: Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego, Kazimierza Deyny, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoły, Dariusza Michalczewskiego, Sylwii Gruchały i wielu innych. Każdego roku w lipcu we Władysławowie odbywa się Festiwal Sportu z udziałem polskich gwiazd sportu.

Z kolei dla spragnionych wiedzy o morskich głębinach konieczna jest wizyta w Parku Rozrywki Ocean Park. Spacer po dnie oceanu umożliwi spotkanie z wielorybami, rekinami, żółwiami olbrzymimi, delfinami i orkami. Znajdująca się w parku ekspozycja stworzona jest z zachowaniem naturalnych rozmiarów i najdrobniejszych szczegółów. Przyswojenie ciekawych informacji o żyjących w głębinach mórz i oceanów rybach, i ssakach odbywa się w niezwykle lekki i przyjemny w sposób.

Rodzinny wypoczynek we Władysławowie dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, dlatego warto zadbać o komfortowe zakwaterowanie. Ciekawym obiektem dla rodzin z dziećmi są domki apartamentowe Kotwica Park z animacjami dla najmłodszych gości.

Domki apartamentowe Kotwica Park

Chłapowo

Chłapowo to interesująca miejscowość rybacka i malownicze letnisko. Lokalizacja na wysokim klifie zapewnia gościom Chłapowa bliski kontakt z naturą w otoczeniu ciszy i spokoju. Na klifie znajduje się także ścieżka dydaktyczna z punktami widokowymi oferującymi niezapomniane widoki na Bałtyk i plażę. Inną ciekawą atrakcją tej miejscowości jest urokliwy Wąwóz Chłapowski. Wycieczka do Wąwozu to doskonały pomysł na rodzinny spacer – na trudniejszych odcinkach trasy znajdują się schodki, kładki i poręcze ułatwiające wędrówkę. A malowniczo wkomponowane ławeczki zapewniają idealne miejsce do odpoczynku.

Poniżej klifu na rodziny czeka spokojna i piękna plaża z drobnym, biały piaskiem. Pomiędzy wejściami nr 14 a 13 znajduje się mała, wciąż funkcjonująca przystań rybacka miejscowych rybaków z kolorowymi kutrami. Na otwartym morzu łowi się tu głównie dorsze, śledzie i szproty. Rozwijając dalej temat rybackich tradycji Chłapowa, warto odwiedzić centrum miejscowości, gdzie zachowało się kilka chałup rybackich o tradycyjnej dla tego regionu konstrukcji szkieletowej.

Zaplanuj wczasy i wybierz sprawdzone noclegi w Chłapowie

Kilka kilometrów od Chłapowa znajduje się Przylądek Rozewie będący jednym z najdalej wysuniętych punktów na północ Polski. Tutejsza Latarnia Morska udostępnia zwiedzającym wiele ciekawych eksponatów – modele dawnych latarń i reflektor z latarni Stilo. Na Przylądku utworzono także przyrodniczy Rezerwat Przylądek Rozewie obejmujący klifowe wybrzeże oraz piękną faunę i florę – mali wielbiciele przyrody będą więc zachwyceni taką wycieczką.

Przylądek Rozewie

W Chłapowie na rodziny czeka Rancho Oland oferujące idealne zakwaterowanie w domkach letniskowych i wiele dodatkowych atrakcji dla dużych i małych gości.

Rancho Oland

Karwia

Karwia to spokojna miejscowość stanowiąca idealne miejsce na wakacje nad morzem z dziećmi dla tych, którzy cenią sobie ciszę. Największą atrakcją miejscowości jest bez wątpienia szeroka, piaszczysta plaża zaliczana do najpiękniejszych plaż polskiego Wybrzeża. Dla dzieci to doskonałe miejsce do beztroskich zabaw w piasku. Plażę od lądu oddziela pasmo wydm oraz pięknie pachnący i wiecznie zielony las sosnowy, przez który przebiega szlak turystyczny idealny dla miłośników rodzinnych spacerów.

Karwia

W niedalekich Parszczycach na dużych i małych miłośników zwierząt czeka stadnina koni oferująca naukę jazdy konnej, przejażdżki na kucykach dla dzieci oraz konne wycieczki po lesie lub plaży. Wszystko to pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów. Na terenie stadniny znajduje się także mini zoo.

Na wschód od Karwii zlokalizowany jest Rezerwat Bielawskie Błota stanowiący idealne miejsce na rodzinne poszukiwania przyrodniczych skarbów i ciekawych zakątków. Rezerwat powstał w celu ochrony rzadkiej w naszym kraju rośliny o charakterze atlantyckim – woskownicy europejskiej. Ten krzew torfowiskowy o wysokości 1,5 metrów charakteryzuje się wyjątkowymi liśćmi. Po ich potarciu wydziela się zapach zbliżony do lauru. Kolejnym skarbem rezerwatu jest malina moroszka, niewielki krzew o charakterystycznych liściach, białych kwiatach i żółtych owocach. Przez rezerwat przebiega ścieżka dydaktyczno-spacerowa.

Planujesz wakacje? Wybierz sprawdzone noclegi w Karwii

W Karwi ciekawym i komfortowym obiektem dla rodzin z dziećmi są domki letniskowe BAJKA, położone zaledwie 450 metrów od szerokiej, piaszczystej plaży.

Domki letniskowe BAJKA

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie jest jedną z najbardziej lubianych rodzinnych miejscowości wypoczynkowych polskiego Wybrzeża. Wyjątkowego klimatu nadają jej z pewnością stojące na plaży kolorowe kutry i przystań, z której każdego ranka rybacy wyruszają na wody Bałtyku. Złowionych przez nich ryb można skosztować w postaci smażonej lub wędzonej w pobliskich lokalach gastronomicznych.

Kolejnymi elementami, które wyróżniają Ustronie Morskie na tle innych nadmorskich miejscowości, są piękny klif, piaszczysta plaża, z której można wejść na dwa spacerowe mola oraz woda uchodząca z najczystszą na polskim Wybrzeżu bałtyckim. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wykwalifikowani ratownicy, dzięki czemu pluskanie się z dziećmi w morskiej wodzie może być pełne beztroski i radości.

Rezerwuj tylko pewne noclegi w Ustroniu Morskim

Ustronie Morskie

W Ustroniu Morskim na miłośników rodzinnych spacerów czekają dwa mola o długości około 100 metrów oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę błękitnym szlakiem turystycznym, który prowadzi do najstarszych dębów w Polsce – 800-letniego „Bolesława” i 640-letniego „Warcisława”. Objęcie tego drugiego całą rodziną może być ciekawym wyzwaniem – jego obwód wynosi 720 cm. Dla dzieci nie lada gratką będzie także wizyta w Muzeum Chleba. Można tu nie tylko skosztować staropolskiego chleba, ale również samodzielnie go upiec w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. W urokliwym budynku muzeum stylizowanym na XIX-wieczną chatę posłuchać można także ciekawych opowieści o historii młynarstwa i piekarnictwa.

A gdyby rodzinnych atrakcji wciąż było mało, warto zatrzymać się w Holiday Park & Resort Ustronie Morskie. Obiekt ten, poza komfortowym zakwaterowaniem w luksusowych domkach i apartamentach, oferuje: place zabaw, animacje, boiska i wiele innych atrakcji. A wszystko to jedynie 300 metrów od Morza Bałtyckiego.

Holiday Park & Resort Ustronie Morskie

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra stanowi najdalej na północ wysuniętą część Polski. Magnesem przyciągającym turystów do tej miejscowości są oczywiście plaża i morze, a także wyjątkowo malowniczy klif. Klif ten ze względu na swoją wysokość – 33 metry uznawany jest za najwyższy nad Bałtykiem. Wzdłuż jego krawędzi wytyczono niebieski szlak turystyczny, doskonały na rodzinne spacery. Miejsce to jest idealnym punktem widokowym i ulubionym miejscem miłośników nadmorskich zachodów słońca.

Wracając jednak do jastrzębskiej plaży, warto podkreślić jej ogromną różnorodność — od wschodu plaża jest kamienista, a na zachodzie piaszczysta. Do jednej z nich prowadzi Lisi Jar, czyli ponad 300-metrowy klimatyczny wąwóz, który porastają stare buki. Można tu skryć się w cieniu i odpocząć od słońca.

Znajdź najlepszy nocleg w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra

Centrum Jastrzębiej Góry stanowi Promenada Światowida. Miejsce to oferuje wiele atrakcji dla dzieci – kilka placów zabaw, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. W wyjątkowo upalne dni warto ochłodzić się na pobliskim skwerku z miejscami do odpoczynku i fontanną.

Tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie z najstarszą na polskim Wybrzeżu latarnią morską. W jej wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Wysokość latarni wynosi 32,7 metrów, a z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy.

450 metrów od Latarni Morskiej w Rozewiu, w zacisznej okolicy Jastrzębiej Góry usytuowane są domki letniskowe Koliber. Obiekt ten gwarantuje komfortowe i przyjazne rodzinom z dziećmi zakwaterowanie.

Domki letniskowe Koliber

Łeba

Łeba to nie tylko morze, ale także dwa jeziora: Łebsko i Sarbsko. Funkcjonujące tu trzy strzeżone kąpieliska nadbałtyckie o łącznej długości 1100 metrów oraz szerokie, piaszczyste plaże. Łeba oferuje również unikalną, naturalną atrakcję — ruchome wydmy, będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Największa miejscowa wydma zajmuje powierzchnię około 500 hektarów, a najwyższa — Łącka Góra ma 42 metry wysokości.

Port Rybacki w Łebie zapewnia kolejną atrakcję – rodzinne rejsy widokowe po morzu i na zachody słońca. Z kolei na terenie portu jachtowego, który może pomieścić 120 jednostek różnych klas, organizowane są liczne koncerty, biesiady przy ognisku i muzyce szantowej.

Łeba

Zarówno dzieci, jak i ich rodziców ucieszy także wizyta w rodzinnym parku rozrywki — Łeba Park. Można tu z bliska zobaczyć fascynujące sylwetki prehistorycznych olbrzymów w skali 1:1. Czeka tu także Zamek Strachu, Bajlandia z bohaterami ze świata bajek, Labirynt Magicznych Luster, Małpi Gaj, Wioska Indiańska, Kolejka Czerwonego Kapturka i wiele, wiele innych atrakcji. Program parku został zaplanowany tak, aby jednocześnie bawił i uczył, zapewniając i małym, i dużym gościom całe mnóstwo przygód i wesołej rozrywki.

Wczasy w Łebie to świetny pomysł! Znadź najlepszy nocleg w Łebie bezpośrednio od właścicieli

Szukając zakwaterowania w Łebie, warto zainteresować się ośrodkiem wypoczynkowym dla rodzin z dziećmi Holiday Park Kacze Stawy. Poza komfortowymi domkami z całodziennym wyżywieniem czeka tu całe mnóstwo dodatkowych atrakcji – m.in. basen, mini zoo i animacje dla dzieci.

Holiday Park Kacze Stawy

Nad Bałtykiem miejscowości, w których rodzice z dziećmi są bardzo mile widziani, jest całkiem sporo. Poza spokojnym wypoczynkiem na piaszczystej plaży oferują one wiele innych ciekawych atrakcji, które pozwalają na przyjemne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Na udany wyjazd nad morze duży wpływ ma także wybór zakwaterowania. Warto postawić na obiekty oferujące nie tylko komfortowe warunki noclegowe, ale także odpowiednie udogodnienia dla naszych pociech — miejsca do zabawy, wesołe animacje.

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023