Zastanawiasz się gdzie wyjechać na narty w Polsce? Oto subiektywne TOP 10 polecanych miejscowości na narty, w których znajdziecie najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Już teraz wybierz najlepszą miejscowość na narty i korzystaj z białego szaleństwa. 

Szczyrk

W Szczyrku znajduje się jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w Polsce – Szczyrk Mountain Resort. Ze względu na lokalizację docenią go szczególnie narciarze ze Śląska i Małopolski, ale warto przyjechać tu również z dalszych zakątków kraju. W Szczyrku na amatorów białego szaleństwa czekają bowiem aż 22 kilometry tras o zróżnicowanym poziomie trudności, 5 km z nich zostało oświetlonych. W sezonie 2017 ośrodek podjął współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, dzięki czemu goście mogą korzystać ze wspólnego skipassu na długości 40 kilometrów. W ostatnim czasie wiele tras narciarskich w Szczyrku zmodernizowano, poszerzono i wyprofilowano, dzięki czemu są bardziej komfortowe i bezpieczne. 

Szczyrk Mountain Resort przeszedł pierwszy etap modernizacji, podczas którego uruchomiono10-osobową kolej gondolową oraz dwie 6-osobowe kolejki kanapowe. W 2018 roku do użytku oddano kolejną 6-osobową kolejkę, która wozi narciarzy na Zbójnicką Kopę oraz umożliwia im łatwe przemieszczanie się pomiędzy Szczyrk Mountain Resort oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznym. Zadbano również o to, by nawet w kapryśną zimę warunki narciarskie na stokach były jak najlepsze. Wybudowano nowy system naśnieżania ze zbiornikiem o pojemności 40 basenów olimpijskich, który zasila aż… 368 lanc i armatek śnieżnych!

Przy dolnej stacji kolejki Szczyrk-Gondola znajduje się wielofunkcyjny budynek z kasami, informacją, a także wypożyczalnią, serwisem sprzętu, sklepem i przechowalnią. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz pozostawić go na dużym parkingu oddanym do dyspozycji gości.

Białka Tatrzańska

Na narty warto wybrać się także do Białki Tatrzańskiej. To tutaj znajduje się największy ośrodek narciarski na Podhalu – Kotelnica. To świetne miejsce zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i osób dopiero chcących spróbować swoich sił na nartach czy snowboardzie. Ci drudzy mogą skorzystać z usług szkółki narciarskiej oraz wypożyczalni sprzętu. Znajduje się tu również serwis. 

Ośrodek dysponuje 14 kilometrami tras, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu trasy o łagodnym spadku idealne dla początkujących, ale również takie, które posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Przygotowano także 11 kilometrów tras biegowych. Kotelnica jest wciąż modernizowana i unowocześniania z myślą o komforcie gości. Niedawno do ich dyspozycji oddano nową kolejkę linowo-krzesełkową oznaczoną numerem IX. Wraz z kolejką o numerze VIII oddaną do użytku rok wcześniej stanowią jedne z najbardziej nowoczesnych wyciągów narciarskich w Polsce. Wyposażone są w podgrzewane 6-osobowe kanapy oraz kopułki przeciwwietrzne na wypadek gorszych warunków pogodowych. Ta miejscowość cieszy się wielkim powodzeniem wśród narciarzy – koniecznie więc zarezerwuj noclegi w Białce tatrzańskiej już teraz. 

Noclegi w Białce Tatrzańskiej

Zieleniec

Niecałe dwie godziny jazdy samochodem od Wrocławia leży kurort Duszniki Zdrój. Jego częścią jest położony w Górach Orlickich ośrodek Zieleniec SKI Arena, uznany za stolicę narciarstwa na Ziemi Kłodzkiej. To zasługa aż 23 kilometrów pięknie położonych malowniczych tras narciarskich. Są one zróżnicowane pod względem długości, a także stopnia trudności, dzięki czemu początkujący, jak i zaawansowani będą zadowoleni. 

Bardziej wymagający amatorzy narciarstwa i snowboardu docenią zróżnicowanie tutejszych stoków i z pewnością będą chcieli pokonać najdłuższą, liczącą 2800 metrów trasę. Większość zielenieckich szlaków jest sztucznie oświetlona, dzięki czemu można szusować aż do 21:00. 

Osoby, które chciałyby dopiero rozpocząć jazdę na nartach lub snowboardzie mogą wybrać jedną z kilku szkółek działających przy Zielińcu. Są tu również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego – zatem spontaniczna wyprawa na stok może okazać się strzałem w dziesiątkę. Do Zieleńca co roku przyjeżdżają turyści z całej Polski – podczas ferii zimowych spotkać tu można naprawdę dużo turystów. Zadbaj więc wcześniej o dobry nocleg w Zieleńcu i ciesz się wakacjami! 

Sienna

Sienna to niewielka wieś w województwie dolnośląskim. U podnóża górującego nad miejscowością szczytu powstał całoroczny ośrodek górski – Czarna Góra Resort. Latem przyciąga rowerzystów i miłośników wędrówek po górach, ale zimą zmienia się w jedną z lepszych stacji narciarskich w Polsce. Goście mogą skorzystać z 14 tras o łącznej długości 14 kilometrów, zróżnicowanych pod względem trudności. Z myślą o początkujących przygotowano łagodnie nachylone stoki, a zaawansowani narciarze, spragnieni wyzwań, powinni wypróbować czarną trasę A. 

Trasy w Czarnej Górze posiadają homologację FIS, a także wyposażone są w nowoczesny system naśnieżania, dzięki czemu nawet słabsze warunki nie są przeszkodą w szusowaniu. Dodatkowo zamontowano sztuczne oświetlenie na siedmiu trasach i czterech polanach szkoleniowych, zatem nie trzeba schodzić ze stoku, gdy tylko zacznie się ściemniać. 

Na stok transportuje narciarzy sześć wyciągów, trzy liniowe koleje oraz trzy taśmy. Najbardziej nowoczesna z nich, 6-osobowa Luxtorpeda, transportuje gości na sam szczyt Czarnej Góry. Przy ośrodku działają także szkółki dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie albo poprawić swoje umiejętności. Można skorzystać również z wypożyczalni sprzętu.

Zakopane

Zakopane to dla wielu turystów zimowa stolica Polski. Ci, którzy chcieliby skosztować narciarstwa w iście alpejskim stylu, nie mogą podczas narciarskich podróży pominąć Kasprowego Wierchu. Na jego szczycie znajdują się dwie szerokie i malownicze trasy zjazdowe. Obie, choć piękne, przeznaczone są tylko dla doświadczonych narciarzy ze względu na dość duże nachylenia, szczególnie na początkowych etapach. Najtrudniejsze fragmenty każdej z nich oznaczone są kolorem czarnym lub czerwonym przy dobrych warunkach. 

Ze szczytu Kasprowego Wierchu można zjechać do Hali Gąsienicowej. Trasa ma długość 1500 metrów oraz 352 metry różnicy wysokości – średnie nachylenie to 30%. Spełnia wymagania FIS, a narciarze mają do dyspozycji nowoczesny, 4-osobowy krzesełkowy wyciąg. Druga trasa, wiodąca do Hali Goryczkowej, jest dłuższa i ma około 2200 metrów, a różnica wysokości to 602 metry. Tutaj na górę narciarzy wozi wyciąg krzesełkowy starego typu.

Zobacz noclegi w Zakopanem

Z Kasprowego Wierchu można zjechać nartostradą także do Kuźnic. Trasa przez Halę Gąsienicową ma długość aż 8 kilometrów i jest tym samym najdłuższą trasą narciarską w Polsce. Zjazd przez Halę Goryczkową jest trochę krótszy i ma 4 kilometry. Zakopane to miasto gdzie można miło spędzić czas nie koniecznie na stoku. 

Karpacz

Karpacz uznawany jest za jedną z ciekawszych turystycznie miejscowości w polskich górach. Zimą koniecznie musicie tu przyjechać, szczególnie, jeśli uwielbiacie jeździć na nartach. Mieści się tu Karpacz SKI Arena, ośrodek narciarski pod samą Śnieżką, jeden z największych ośrodków w Polsce. 

Różnorodne trasy, siedem wyciągów oraz szkółki i wypożyczalnie sprzętu sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Największą atrakcją ośrodka jest kolej linowa, która wwozi turystów oraz narciarzy na sam szczyt Kopy. Z górnej stacji można wybrać się na Śnieżkę lub zjechać w dół nartostradą o długości 1500 metrów. Ta trasa przeznaczona jest dla osób, które na nartach czują się pewnie. 

W sumie w Karpaczu można skorzystać z siedmiu tras o łącznej długości prawie 6 kilometrów. Wśród nich są zarówno trasy trudniejsze, dla średnio i mocno zaawansowanych, jak i łagodne, przeznaczone dla dzieci lub osób dopiero uczących się jeździć na nartach. Każdej nartostradzie towarzyszy skomunikowany z nią wyciąg krzesełkowy, orczykowy, lub taśma dla dzieci

Zobacz noclegi w Karpaczu

Tylicz 

Na narty warto wybrać się również w Beskid Sądecki. W Tyliczu znajduje się stacja narciarska dla całej rodziny – Tylicz.ski. Ośrodek położony jest w spokojnej okolicy, otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piękne widoki na trasach gwarantowane.

Jeśli planujecie zmierzyć się z jazdą na nartach lub snowboardzie po raz pierwszy, Tylicz jest idealnym miejscem. Z myślą o początkujących wydzielono łagodne polanki z wyciągiem taśmowym i orczykiem szkoleniowym. Są tu również dwa trudniejsze stoki obsługiwane przez dwie koleje krzesełkowe. Jeśli natomiast potrzebujecie lekcji – skorzystajcie z oferty Przedszkola i Szkoły Narciarskiej. Instruktorzy nauczą Was zarówno podstaw, jak i przekażą tajniki technik zjazdów alpejskich i narciarstwa biegowego. Na stacji działa również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Są tu również dwa trudniejsze stoki obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe. Cała stacja narciarska jest oświetlona, dzięki czemu można szusować tu również po zmroku. Tylicz to miejsce nie tylko dla fanów zjazdów, ale także narciarstwa biegowego. Są tu dwie trasy biegowe – o długości 2,5 km oraz 4 km. Obie przeznaczone są dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

W samym centrum Tylicza znajdziecie natomiast nowoczesny ośrodek narciarski Master Ski, dysponujący 7 km tras zjazdowych i dwiema najdłuższymi nartostradami w okolicy. Tu również trasy zróżnicowano pod względem trudności, funkcjonuje również profesjonalna szkoła oraz przedszkole narciarskie dla dzieci.

Master Ski to ośrodek nastawiony na rodzinny wypoczynek. Jest tu wiele dodatkowych atrakcji, takich jak Funpark i przejazd przez tunel, długa trasa rodzinna dostosowana do potrzeb dzieci, a także Zimowy Plac Zabaw, gdzie odbywają się zajęcia z animatorem. Dla fanów mocniejszych wrażeń przygotowano Snowpark – tu odnajdą się szczególnie snowboardziści.

Szklarska Poręba 

Szklarska Poręba to ważny punkt na narciarskiej mapie Polski. Ski Arena Szrenica to 12 km tras zjazdowych, z których wszystkie mają system sztucznego dośnieżania. Wśród nich są zarówno trasy trudniejsze, jak i łatwe, idealne dla początkujących. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo jedna z łatwiejszych tras jest oświetlona, zatem amatorzy wieczornego szusowanie będą zadowoleni.

Śnieg w górach

W Ski Arenie dostępnych jest 5 nartostrad. Jedna z nich oznaczona jest kolorem czarnym i stanowi wyzwanie dla doświadczonych narciarzy. Są tu również dwie średnio trudne, czerwone, a także dwie łatwe, niebieskie. Przy stokach działają także wyciągi – 3 koleje linowe oraz 5 wyciągów narciarskich. Można oczywiście skorzystać z wypożyczalni sprzętu.

Szklarska Poręba to nie tylko narciarstwo zjazdowe, ale również biegowe. Polana Jakuszycka w Górach Izerskich to już legendarne miejsce, w którym znajdziecie aż 100 km tras biegowych, część z homologacją FIS. Wszystkie łączą się ze sobą, dzięki czemu łatwo zaplanować ciekawą wycieczkę. Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z tym sportem, a chcecie spróbować swoich sił, wybierzcie się do Jakuszyckiej Akademii Biegowej. Prowadzi zajęcia nauki biegu na nartach, organizuje obozy szkoleniowe, a w soboty darmowe lekcje dla dzieci i dorosłych.

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Wisła 

Rodzinne miasto Adama Małysza – Wisła – zimą zamienia się w prawdziwy raj dla narciarzy. Jeśli więc lubicie ten sport, musicie tu przyjechać. W Wiśle znajdziecie ponad 10 stacji i ośrodków narciarskich, z których każdy jest godny polecenia. Są tu mniejsze, bardziej kameralne stoki, jak i większe, idealne dla bardziej zaawansowanych. 

Stacja Narciarska Soszów to jedna z większych stacji w Beskidach. Łączna długość tras to 6 km, a wśród nich znajdziecie łatwiejsze, jak i te stanowiące większe wyzwanie. Jeśli natomiast szukacie miejsca, w którym możecie spróbować swoich sił w narciarstwie, wybierzcie się właśnie do Soszowa. Przy stacji działa szkoła narciarska oraz przedszkole. 

Kolejnym miejscem, które docenią początkujący, a także rodziny z dziećmi, jest Ośrodek Narciarski Klepki w Wiśle Malince. Tu również skorzystacie z pomocy instruktorów, a dzieci mogą bawić się na oślej łączce. Co ważne, trasy są tu oświetlone, więc można bawić się na stoku aż do wieczora. 

Jeśli macie już pewne umiejętności w jeździe na nartach, możecie wybrać się na Stożek. Znajdziecie tu stoki o poziomie trudności od niebieskiego do czarnego, częściowo naśnieżane, a także slalom gigant. Przy stokach działa szkółka narciarska, więc początkujący również znajdą tu coś dla siebie. 

Noclegi w Wiśle

W samym centrum miasta znajduje się natomiast ośrodek Skolnity, otwarty przez cały rok. Latem stanowi największą atrakcję Wisły, a zimą można skorzystać z dwóch tras narciarskich, oświetlonych i zróżnicowanych pod względem trudności. Skierowane są głównie dla początkujących i średnio-zaawansowanych amatorów narciarstwa.

Kasina Wielka 

Na narty możecie wybrać się również do Kasiny Wielkiej, rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. To położona najbliżej Krakowa i zarazem najdłuższa w tej okolicy stacja narciarska – z Krakowa można dojechać tu w około godzinę. To czyni Kasinę SKI miejscem idealnym nawet na weekendową wycieczkę.

Stacja narciarska Kasina SKI położona jest w Beskidzie Wyspowym, w województwie małopolskim. Na stoku odnajdą się przede wszystkim narciarze mający już doświadczenie w szusowaniu, ale nie tylko. Znajdziecie tu bowiem cztery trasy o różnym stopniu trudności – od zielonej dla początkujących aż do czarnej. Wszystkie są sztucznie dośnieżane, a także oświetlone, można więc cieszyć się jazdą po zmroku aż do 22:00. Do dyspozycji gości oddano 6-osobową kolejkę linową, którą na samą górę można dotrzeć w niecałe 6 minut.

Mimo tego że stok określany jest jako średnio-trudny, również początkujący znajdą tu coś dla siebie. Działa tu szkoła narciarska, a także strefa dla dzieci, w której maluchy mogą bezpiecznie stawiać swoje pierwsze kroki na nartach.

W Polsce nie brakuje ciekawych tras narciarskich, a ośrodki systematycznie rozszerzają swoje oferty. Wiesz już, gdzie chciałbyś szusować? Jeśli tak – pora zaplanować wyjazd!