Portowe miasto o tysiącletniej historii. Przez wieki najbogatszy ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu. Nic zatem zaskakującego, że właśnie w Gdańsku podziwiać możemy jedne z najcenniejszych zabytków w naszym kraju.

Dzień pierwszy: Główne Miasto, czyli serce Gdańska

Najwięcej historycznych atrakcji znajduje się na Głównym Mieście, które powstało na zachodnim brzegu Motławy.

Oto kilka z nich:

  • Bazylika Mariacka, czyli największy ceglany kościół na świecie i arcydzieło gotyckiej architektury.
  • Ratusz z 83-metrową wieżą, a przed nim Fontanna Neptuna, jeden z symboli Gdańska.
  • Dwór Artusa, czyli dawne centrum międzynarodowego biznesu i Żuraw – słynny dźwig portowy.
  • Katownia z Wieżą Więzienną, Wielka Zbrojownia, bramy i baszty, jedna zabytkowa kamienica obok drugiej…

Ratusz w Gdańsku

Dobrze zaplanujcie dzień i wcześnie zacznijcie spacer, bo lista miejsc wartych odwiedzenia na Głównym Mieście jest imponująca. A dopisać należałoby do niej również klimatyczne kawiarnie, urządzone w starych wnętrzach, nadrzeczne restauracje, a wieczorem – puby.

Dzień drugi: Stare Miasto i Oliwa

Z Głównym Miastem sąsiaduje Stare Miasto. Zgodnie z nazwą jest to najstarsza część Gdańska, jednak nie jest już tak bogata w zabytki. Ale kilka rzeczy zobaczyć tu trzeba. Przede wszystkim średniowieczny Wielki Młyn wybudowany przez krzyżaków na wyspie Kanału Raduni. A dalej: Mały Młyn, renesansowy ratusz i dworzec kolejowy z 50-metrową wieżą zegarową wzniesiony u schyłku XIX wieku. Zwróćcie też uwagę na tutejsze monumenty: Pomnik Poległych Stoczniowców, Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej oraz posąg Jana III Sobieskiego sprowadzony ze Lwowa.

Pałac Opatów

Zwiedzanie Starego Miasta nie powinno zająć całego dnia. Starczy więc jeszcze czasu na Oliwę – od prawie stu lat dzielnicę Gdańska, wcześniej osobną miejscowość. Konkretniej: wieś klasztorną opactwa cystersów. Wstąpcie do Archikatedry Oliwskiej i do parku, w którym znajdziecie Pałac Opatów oraz Ogród Botaniczny. Obejrzyjcie spichlerze, kuźnię wodną i młyny nad Potokiem Oliwskim, a potem pospacerujcie po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Sprawdzone noclegi w Gdańsku

Zobacz więcej noclegów w Gdańsku

Dzień trzeci: Westerplatte i Twierdza Wisłoujście

Półwysep Westerplatte, znajdujący się u ujścia Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, w dwudziestoleciu międzywojennym stanowił enklawę Rzeczpospolitej Polskiej wewnątrz Wolnego Miasta Gdańska. Heroiczna obrona tutejszej Wojskowej Składnicy Tranzytowej stała się symbolem wybuchu II wojny światowej. Pamiątką tamtych wydarzeń jest Pomnik Obrońców Wybrzeża, który trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Gdańska. Podobnie jak pobliski Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte oraz zachowane wartownie.

Westerplatte

Na koniec jeszcze Twierdza Wisłoujście, którą w ubiegłym roku wpisano na listę pomników historii. Stanowi ona oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Tutejsze fortyfikacje budowano już w średniowieczu, a potem wielokrotnie unowocześniano w różnych epokach, co nadało nadbałtyckiej warowni unikalnego charakteru. Ciekawostka: Twierdza Wisłoujście jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w województwie pomorskim.

Data aktualizacji: 15 października 2019

Poprzedni artykułNajciekawsze parki oceaniczne nad Bałtykiem
Następny artykułImprezy nad morzem 2019
Daniel Nogal
Pisarz, dziennikarz, copywriter. Podróżnik zakochany w Azji, szczególnie w jej tropikalnej części. Ale Polskę też przemierzył wzdłuż i wszerz.