Kiedyś latarnie wskazywały żeglarzom drogę powrotną do domu. Dziś, dzięki postępowi technicznemu, tego typu rozwiązania nawigacyjne odchodzą w zapomnienie. Jednak potencjał tych obiektów nie został zaprzepaszczony.

Obecnie zlokalizowane nad polskim wybrzeżem latarnie morskie są atrakcją dla turystów. Sprawdź, w jakich miastach nad morzem możesz wybrać się na szczyt latarni morskiej!

Latarnia morska Hel

Wdrapanie się na szczyt latarni morskiej na Helu to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Stąd rozpościera się najpiękniejszy widok polskiego wybrzeża. Warto na tę wycieczkę zabrać ze sobą dobry aparat – zdjęcia wykonane na wysokości 40 metrów będą wspaniałym wspomnieniem. Na tej wysokości podziwiać można również 6 innych latarni oraz Krynicę Morską lub Jastarnię. Droga na szczyt nie jest łatwa. Chętni muszą pokonać aż 197 stopni, ale… czego nie robi się dla takich widoków…?

Latarnia Morska, Hel

 


Latarnia morska Gąski

Gąski oferują swoim turystom wiele atrakcji. Jedną z nich jest właśnie latarnia morska. Jak się okazuje, nie jest to przeciętny obiekt, ponieważ latarnia morska w Gąskach to jedna z trzech najwyższych latarni w Polsce – mierzy aż 50 m wysokości! Na jej szczyt prowadzi 228 krętych, granitowych stopni. Ponadto wczasowicze mogą odwiedzić dom latarnika oraz punkt z pamiątkami – wszystko to znajduje się na dole wieży.

Latarnia Morska, Gąski

 


Latarnia morska Świnoujście

To, co wyróżnia latarnię morską w Świnoujściu, to przede wszystkim wysokość. 65 metrów wysokości – te liczby naprawdę imponują! Warto dodać również, że latarnia morska w Świnoujściu została doceniona poza granicami naszego kraju. Niegdyś latarnia otrzymała status prawdziwego arcydzieła architektonicznego. Zwiedzanie latarni morskiej w Świnoujściu wymaga od turystów dobrej kondycji. Aby dostać się na szczyt latarni, należy pokonać 300 bardzo wąskich schodów.

Latarnia morska, Świnoujście

Zdecydowany? Zobacz sprawdzone noclegi w Świnoujściu


Latarnia morska Krynica Morska

Wybierając się na urlop do Krynicy Morskiej koniecznie odwiedź znajdującą się tam latarnię morską. Aby dotrzeć na górę latarni należy pokonać 100 dość stromych schodków. Po osiągnięciu celu będziesz mógł podziwiać wspaniałe krajobrazy. Widoki obserwowane z najwyższego punktu Mierzei Wiślanej zapierają dech w piersiach i zapadają w pamięci na długo…

Latarnia Morska, Krynica Morska

 


Latarnia morska Ustka

Latarnia morska w Ustce wykonana jest z czerwonej cegły. Dziś latarnia pełni nie tylko funkcję nawigacyjną, ale przede wszystkim przeznaczona jest do zwiedzania. Latarnia morska w Ustce świeci 4 sekundy i gaśnie na 2 sekundy – jest to tak zwane światło przerywane. Idealnym miejscem do obserwacji latarnianego światła jest plaża.

Latarnia Morska, Ustka

 


Latarnia morska Jarosławiec

Latarnia morska w Jarosławcu to najstarszy tego typu obiekt na polskim wybrzeżu. Latarnia położona jest zaledwie 400 m od brzegu morza. Latarnia została wzniesiona na wysokość 33 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy – aby do niego dotrzeć, turysta musi pokonać kamienne schody. Latarnia morska to jedna z głównych atrakcji Jarosławca. Dla wczasowiczów latarnia morska to przede wszystkim niezastąpiony punkt widokowy. Stąd można podziwiać wspaniałą panoramę Jarosławca oraz okolicznych miejscowości!

Latarnia Morska, Jarosławiec

Planując pobyt nad morzem, sprawdź noclegi w Jarosławcu


Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo została wybudowana na wysokiej wydmie. Atrakcją dla turystów jest nie tylko latarnia, ale również znajdujący się w pobliżu domek latarników. O wyjątkowości latarni Stilo decyduje przede wszystkim jej lokalizacja. Latarnia znajduje się w odległości 1 km od morza, 10 km od Łeby oraz z dala od ruchliwej ulicy.

Latarnia Morska Stilo

 


Latarnia morska Sopot

Obecnie latarnia morska w Sopocie to nie tylko znak nawigacyjny dla żeglarzy, ale również cudowny punkt widokowy, z którego turyści mogą podziwiać wspaniałą panoramę Sopotu i symbol tego miasta, czyli słynne sopockie molo. Latarnia morska w Sopocie pokryta jest artystycznymi rzeźbami i witrażami – takie ozdoby dodają latarni uroku i sprawiają, że staje się ona również cennym obiektem architektonicznym.

Latarnia morska Sopot

 


Latarnia morska Kołobrzeg

Latarnia morska w Kołobrzegu niegdyś pełniła funkcje nawigacyjne, a dziś przeznaczona jest głównie do użytku turystów. Dla tych, którzy pragną zaszaleć nocą w elitarnym miejscu, mamy dobrą informację – w podziemiach latarni znajduje się klub nocny. Latarnia morska w Kołobrzegu została stworzona na wzór średniowiecznych baszt zamkowych.

Latarnia morska Kołobrzeg

 


Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

Wielu turystów po odwiedzeniu latarni morskiej w Gdańsku uważa, że to najpiękniejszy tego typu obiekt nad polskim morzem. Zwiedzający oprócz wspaniałych widoków, mogą również podziwiać kulę czasu, która niegdyś służyła statkom do ustawiania chronometrów. Latarnia morska w Gdańsku przypomina czas II wojny światowej – zwiedzający nie przechodzą obojętnie koło dziur w cegle, które są śladem po pociskach wojennych.

Latarnia morska Gdańsk

 


Latarnia morska Darłowo

Latarnia morska w Darłowie od 1927 roku została poddana jedynie drobnym, kosmetycznym zmianom w wyglądzie. Latarnia zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Niekiedy zdarza się, że wzburzona woda morska dociera do latarni i uderza w jej ściany, jednak mimo wszystko obiekt przeznaczony jest do użytku zwiedzających.

Latarnia morska Darłowo

 

Przeczytaj także artykuł o parkach rozrywki nad morzem idealnych do spędzenia czasu z rodziną