Tatry to najwyższe polskie pasmo górskie, a co za tym idzie – najbardziej wymagające. Kiedy wybieramy się w Tatry po raz pierwszy lub zabieramy ze sobą dzieci, lepiej odpuścić sobie wyższe partie tych gór. Zamiast tego warto zajrzeć do dolin i wspiąć się na niżej położone wierzchołki. Ciesz się bliskością natury bez ryzyka. 

Koniecznie pokaż piękno najwyższego polskiego pasma swoim dzieciom! Taki wyjazd będzie dla nich prawdziwą przygodą. Na szczęście te góry to nie tylko Orla Perć! Zobaczcie jakie są najlepsze szlaki w Tatrach dla początkujących!

Szlaki w Tatrach dla początkujących

Pierwszy raz w Tatrach nie musi oznaczać marszu  po szlakach przez cały wyjazd. Podhale ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. Aby z nich skorzystać warto wybrać nocleg w Tatrach, w popularnych miejscowościach takich  Zakopane, Poronin, Murzasichle, Białka tatrzańska. Dorosłe osoby powinny brać pod uwagę swoje możliwości. Jeżeli jesteś początkującym turystą górskim, lepiej nie porywaj się od razu na najcięższe szlaki, których przejście może zająć nawet ponad 10 godzin.

Jedną  z najlepszych tras  dla początkujących jest Droga nad Reglami. Ten popularny szlak rozpoczyna swój bieg w Dolinie Chochołowskiej i kończy się w Kuźnicach. Łączny czas jego przejścia to ok. 6 godzin. Po drodze towarzyszyć Ci będą widoki m.in. na Zakopane, Gubałówkę, Giewont i czerwone Wierchy. Przyjemnym urozmaiceniem wycieczki będzie wejście na Sarnią Skałę. Drogę nad Reglami przecina kilka dolinek, którymi w każdej chwili można zejść do Zakopanego.

Rusinowa Polana. Polana w tatrach, górska Polana, szlak dla dzieci, łatwy szlak w Tatrach
Widok na Rusinową Polanę

Droga na Rusinową Polanę to jedna z najłatwiejszych tras w Tatrach – niezależnie od tego, czy wybierzemy się w jej kierunku niebieskim szlakiem z Zazadniej,( nazwa własna)  czy zielonym z Porońca. W obu przypadkach pokonanie spokojnego szlaku zajmie nam ok. 1 godziny. W sezonie letnim na Rusinowej Polanie odbywa się wypas owiec, dlatego oprócz panoramy Tatr czekać będą tam na nas także oscypki. Po odpoczynku warto wybrać się na oddalony o 30 minut drogi szczyt Gęsia Szyja, z którego widać szczyty Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich.

Szczyty w Tatrach dla początkujących

Początkującym często poleca się szlak na Grzesia – szczyt  wznoszący się nad Doliną Chochołowską. Po przejściu wygodnej trasy od Siwej Polany (ok. 2 godziny) dotrzemy do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Stamtąd żółtym szlakiem wspinamy się przez półtorej godziny na szczyt o wysokości 1653 m n.p.m., z którego zobaczymy piękną panoramę polskich i słowackich Tatr. Trasę można przejść w tę i z powrotem lub ruszyć dalej – przez Rakoń na Wołowiec i znów zejść do doliny. Taka pętla zajmie nam jednak ok. 5 godzin, więc jest to propozycja dla osób, które są już nieco bardziej pewne swoich możliwości.

Tatry, szczyt w Tatrach,
Widok z Grzesia na Rakoń i Wołowiec

Jeżeli jesteście w Tatrach po raz pierwszy, koniecznie odwiedźcie Dolinę Gąsienicową! Przez wielu uważana za najpiękniejszą wśród tatrzańskich dolin, uroku dodają jej porozrzucane tu i tam stawy polodowcowe. Znajduje się w niej schronisko Murowaniec, do którego dotrzecie w ok. 2 godziny.  Stamtąd warto wybrać się na Kasprowy Wierch (ok. 1 godzina 35 min.). Zejście ze szczytu z powrotem do Kuźnic zajmie Wam nieco ponad 2 godziny.

Szlaki w Tatrach dla dzieci

Rodzicom z dziećmi polecamy szczególnie szlaki prowadzące w głąb tatrzańskich dolinek. Wiele z nich odchodzi od Drogi pod Reglami bardzo łatwo dostępnej trasy, która rozpoczyna się w Kirach u wejścia do Doliny Kościeliskiej, a kończy w zakopiańskich Kuźnicach.

dolina chochołowska, dolina w Tatrach, szlak dla początkujących szlak dla dzieci w tatrach
Wycieczka w góry dla dzieci to niezapomniana przygoda. Na zdjęciu Dolina Chochołowska

Najkrótsze dolinki, które zaczynają swój bieg przy Drodze pod Reglami, to Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze. Czas przejścia każdej z nich w obie strony to zaledwie 40 minut, nie są one jednak szczególnie widokowe. Znacznie więcej wrażeń zapewnią nam trzy pozostałe. Spacerując Doliną Białego (ok. 1 h 15 min. w jedną stronę) zachwycicie się malowniczymi formami skalnymi. W Dolinie Strążyskiej uwagę zwrócą wznoszące się po obu stronach skaliste turnie, wodospad Siklawica i zapierający dech w piersiach widok na Giewont. Jeśli zabierasz dzieci pierwszy raz w góry – zobacz noclegi w górach dla rodzin z dziećmi

Gdy Wasze dzieci są już gotowe na nieco dłuższe trasy, koniecznie wybierzcie się do Doliny Kościeliskiej. Trasa prowadząca od Kirów do schroniska na hali Ornak zajmuje ok. 2 godziny. Po drodze można podziwiać imponujące skaliste turnie. Dodatkowymi atrakcjami będą otwarte dla turystów jaskinie i oddalony od schroniska o 30 min. drogi urokliwy Smreczyński Staw.

Dolina Kościeliska, szlak dla początkujących, szlak dla dzieci w Tatrach
Dolina Kościeliska, malowniczo położona, nie będzie trudnym celem do zdobycia nawet dla małych dzieci

Idealną propozycją dla rodziców z dziećmi lub tych, którzy chcą odpocząć od cięższych szlaków, będzie wycieczka na Nosal. Mimo stosunkowo niedużej wysokości (1206 m n.p.m.) z Nosala roztacza się piękna panorama Tatr. Widać stąd m.in. Granaty, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką, Giewont, Gubałówkę i oczywiście Zakopane.

Najczęściej wybieraną trasą jest zielony szlak, który zaczyna się naprzeciwko ośrodka Księżówka, następnie prowadzi przez Nosal i Przełęcz Nosalową, by zakończyć się w Kuźnicach, niedaleko budynku dyrekcji TPN. Wybierając tę trasę należy liczyć się ze stromym podejściem, które może być nieco uciążliwe dla mniejszych dzieci. Przejście tej trasy powinno zająć ok. 2-3 godziny.

Nosal, Tatry Szczyt górski, szczyt górski dla dzieci, szczyt w tatrach dla początkujących
Widok z Nosala na Tatry. Chociaż wygląda bardzo malowniczo podejście na ten szczyt nie jest trudne.

Łatwe szlaki w Tatrach

Wybierając się w Tatry pamiętajmy, że do gór należy podchodzić z pokorą. Planując wycieczki na kolejne dni, wybierajmy szlaki, które nie będą przekraczać naszych możliwości. Dzięki temu wyjazd z pewnością będzie udany! W Tatrach jak widać jest wiele szlaków i miejsc które są łatwe, przyjemne i nie wymagające. Zaplanuj wyjazd na Podhale a na pewno się nie rozczarujesz.