Zapewne każdy choć raz zadawał sobie to pytanie decydując się na urlop nad morzem. Gdzie wybrać się na urlop? Kołobrzeg, a może Sopot?

Pomijając kwestie związane z odległością i dojazdem, postanowiliśmy porównać oba nadmorskie kurorty pod względem: plaży, komunikacji, atrakcji dla dzieci, zabytków, ścieżek rowerowych, bazy noclegowej oraz atrakcji w razie niepewnej pogody. Mamy nadzieję, że lektura tego zestawienia ułatwi wam podjęcie decyzji, gdzie spędzić tegoroczne wakacje: Kołobrzeg czy Sopot?

Plaża

Kołobrzeg może poszczycić się aż trzema kąpieliskami zlokalizowanymi w zachodniej, centralnej oraz wschodniej części miasta, co oznacza, że niezależnie od tego, w której z nich znajdziemy nocleg – zawsze będziemy mieć blisko na plaże. Na plaży można wynająć kosze plażowe oraz leżaki. Ochronę przed upałem oferują plażowe bary, a na najmłodszych czekają liczne atrakcje w postaci trampolin, zjeżdżalni oraz dmuchanych zamków.

Również w Sopocie  plaża rozciąga się przez całą długość linii brzegowej miasta. Jej spektakularna uroda polega na dużej szerokości oraz piaszczystości. Na szczególną uwagę zasługują wały piasków wydmowych, które miejscami dochodzą aż do 4 m n.p.m.

Atrakcje

Idealnym miejscem na wieczorny spacer po Kołobrzegu jest molo oraz ujście rzeki Parsęty. Możemy tu zobaczyć jak statki wpływają do okolicznych portów, co jest niecodzienną atrakcją. Molo koncentruje również życie wieczorne w Sopocie. W końcu jest przedłużeniem słynnego Monciaka, który sam w sobie przyciąga turystów w poszukiwaniu wakacyjnej rozrywki. Na sopockim molo cyklicznie wyświetlane są filmy w ramach kina letniego, a w pobliskim pawilonie handlowym możemy nabyć kunsztowne i znane na cały świat ozdoby z bursztynu.

Atrakcje dla dzieci

Dzieci uwielbiają budować zamki z piasku na plaży i pluskać się w morzu. Pod tym względem oba miasta będą więc dobrym wyborem. W Kołobrzegu z myślą o dzieciach został stworzony Pomerian Fun Park gdzie, niezależnie od pogody, można skorzystać z ogromnej hali zabaw. Natomiast w Ukrytej Krainie, miejscu łączącym elementy zabawy i nauki, dzieci doświadczą cennej lekcji przyrody dzięki magicznej różdżce ożywiającej elementy ekspozycji. Sopot również ma wiele do zaoferowania najmłodszym, jest to m.in. Aquapark, park linowy oraz Skansen Archeologiczny Grodzisko, gdzie można zobaczyć jak wyglądały dawne słowiańskie osady

Zabytki

Historyczne Pomorze to kraina geograficzna z bogatą i interesującą historią, którą poświadczają liczne zabytki zarówno z czasów krzyżackich, pruskich, jak i nawiązujących do historii najnowszej. Wśród zabytków Kołobrzegu można wymienić dawne forty obronne Twierdzy Kołobrzeg, Pomnik Zaślubin z Morzem, gotycki ratusz i Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (XIII wiek), a także zespół mieszczańskich kamienic w śródmieściu. Sopot jest miastem młodszym i takie są również jego zabytki, wśród których warto zwrócić uwagę na secesyjne wille, przedwojenny Grand Hotel oraz sopocką Operę Leśną – miejsce niezwykle ważne dla historii polskiej sceny muzycznej.

Sopot

Komunikacja

Niewątpliwą zaletą wypoczynku w Sopocie jest bliskość Gdyni i Gdańska oraz świetna komunikacja w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Pociągi jeżdżą szybko i często, ułatwiając przemieszczanie się między miastami. Do wyboru mamy również linie autobusowe, taksówki oraz wszechobecne meleksy. W Kołobrzegu sprawne poruszanie się po mieście gwarantuje komunikacja miejska. Miasto jest również dobrze skomunikowane kolejowo. Pamiętajmy, że zarówno w przypadku Kołobrzegu, jak i Sopotu możemy zdecydować się również na transport wodny, który sam w sobą jest dużą atrakcją oraz spacery plażą.

Ścieżki rowerowe

W okolicach Kołobrzegu trasy rowerowe różnią się od siebie długością, stopniem trudności oraz rodzajem nawierzchni – zawsze jednak gwarantują wspaniałe widoki oraz kontakt z naturą. Łącznie do dyspozycji rowerzystów zostało przygotowanych aż 144 kilometrów ścieżek rowerowych, biegnących najczęściej wzdłuż wybrzeża. Również Sopot jest idealnym wyborem dla miłośników kolarstwa. Na rowerzystów czekają m.in. malownicze trasy leśne, takie jak Pętla Reja czy Leśny Trakt, wymagająca kondycji trasa Wzdłuż Trójmiejskich Rzek. Dobrym wyborem na całodniową wycieczkę jest położona nieco dalej trasa rowerowa Szlakiem 11 kaszubskich jezior.

Baza noclegowa

Zarówno Sopot, jak i Kołobrzeg to znane i popularne kurorty z tradycjami. Z tego tytułu oba miasta posiadają bardzo rozbudowaną bazę noclegową w różnym standardzie oraz cenach. Znajdziemy tu zarówno luksusowe hotele ze spa, wszechobecne kwatery prywatne, wolnostojące domki letniskowe, secesyjne wille oraz pola kempingowe, szczególnie popularne wśród młodzieży. W zależności od upodobań oraz zasobności portfela – możliwości są niemal nieograniczone.

Noclegi w Kołobrzegu:

Noclegi w Kołobrzegu – zobacz więcej

Atrakcje na niepogodę

Niepewna pogoda to element wpisany na stałe w specyfikę urlopu nad Bałtykiem. Dobrze wiedzą o tym w nastawionych na turystykę kurortach, które na tę ewentualność są dobrze przygotowane. Ciekawą alternatywą dla plażowania w Kołobrzegu może być wizyta w Oceanarium, gdzie można podziwiać najróżniejsze ryby w egzotycznych kolorach oraz zadziwiających rozmiarach. Stojąca przy wejściu do portu Latarnia Morska zapewnia podczas deszczu dach nad głową oraz widok na całą zatokę, natomiast w jej podziemiach znajduje się interesujące Muzeum Minerałów. W Sopocie schronienie przed brzydką pogodą zapewniają liczne lokalne oraz dyskoteki, w których króluje życie nocne. W ciągu dnia możemy skorzystać z oferty AquaParku lub Fun Areny wśród  atrakcji której znajdziemy m.in. gokarty, elektroniczny paintball oraz park trampolin.

Noclegi w Sopocie:

Zobacz więcej noclegów w Sopocie

Więcej o atrakcjach Sopotu przeczytasz w artykule Gdzie na wakacje? Wybierz SOPOT