To, że warto co jakiś czas wybrać się na wycieczkę, nie podlega dyskusji. Jesień to doskonała pora na krótką podróż – brak tłumów, niższe ceny, a pogoda wciąż potrafi zaskoczyć! Jakie są ciekawe miejsca na weekendowy wyjazd jesienią? Jeśli poszukujesz inspiracji, poniżej znajdziesz kilka propozycji na każdą kieszeń.

Bieszczady

A może tak rzucić wszystko… i wyjechać w Bieszczady? Miłośnicy gór z pewnością się zgodzą, że to miejsce pełne urokliwych zakątków i magicznych widoków. I choć zdecydowanie warto poświęcić tej krainie więcej czasu niż tylko weekend, to jest to świetne miejsce także na krótkie odprężenie po całym tygodniu pracy.

Jesienią warto przyjechać tu szczególnie ze względu na malownicze pejzaże oraz o wiele mniejszą liczebność turystów niż w sezonie letnim. 

Bieszczady - weekend

Nawet jeśli pogoda spłata figla i wyjście w góry będzie niemożliwe, można spędzić czas przyjemnie zwiedzając okoliczne miasta. Warto odwiedzić szczególnie Ustrzyki Dolne i wybrać się na wycieczkę po młynie, jaką oferuje Muzeum Młynarstwa i Wsi. Będzie to ciekawe doświadczenie szczególnie wtedy, jeśli na co dzień mieszkasz w dużym mieście lub wybierasz się w podróż z dziećmi. 

Bukowina Tatrzańska 

Pozostając w temacie górskim, nie wolno zapomnieć także o nieco wyższych górach. Bukowina Tatrzańska jako najwyżej położona miejscowość w Polsce zaprasza turystów przez cały rok. Tatry w tej okolicy robią wrażenie, a zatem wycieczki w góry czy spacery po dolinach zaspokoją apetyt na piękne pejzaże.

Gdy natomiast pogoda nie dopisze, warto wykorzystać czas na kąpiele w termach. Można również wybrać się do pobliskiego Zakopanego i odbyć spacer po Krupówkach

Bukowina Tatrzańska

Karpacz

Jeśli masz chęć na romantyczny weekend we dwoje, wybierz Karpacz. Samo miasteczko z pewnością cię zauroczy. Mgły mieszają się z kolorowymi liśćmi, a temperatura jest na tyle przyjemna, aby umilać górskie wędrówki.

Symbolem Karpacza jest oczywiście Śnieżka oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na jej szczycie. Nie można pominąć także Świątyni Wang, perły skandynawskiego budownictwa w polskich górach.

Jeśli natomiast interesują cię ciekawostki rodem z Archiwum X, koniecznie wybierz się na ulicę Strażacką. To tutaj znajduje się Trójkąt Bermudzki Karpacza – w tym miejscu samochody samoistnie cofają się… pod górkę.

Świątynia Wang

Kudowa-Zdrój 

To malownicze uzdrowisko położone u stóp Gór Stołowych jest świetnym miejscem na weekendowy wyjazd. Główną atrakcją Kudowy jest pijalnia wód mineralnych, która dodatkowo uchodzi za jedną z najpiękniejszych pijalni w Polsce.

Poszukiwacze mocniejszych wrażeń powinni odwiedzić Kaplicę Czaszek, której ściany wyłożone są bielonymi oraz impregnowanymi ludzkimi kośćmi i czaszkami. Ludzkie szczątki znajdują się również pod podłogą kaplicy. Kudowa-Zdrój to także baza wypadowa w Góry Stołowe – szczególnie warto wybrać się stąd na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

Kudowa-Zdrój

Kraków 

Pozostając na południu Polski, nie sposób nie wymienić Krakowa. To miasto idealnie nadaje się na weekendową wizytę. Spacer po Rynku, wizyta w Sukiennicach oraz zwiedzanie Wawelu to punkty obowiązkowe.

Warto odwiedzić również krakowskie kopce – przy ładnej pogodzie będziecie mogli podziwiać niesamowite widoki na panoramę miasta. Najwyższym z nich i zarazem najbardziej popularnym jest Kopiec Kościuszki.

Chcąc poczuć bardziej górskie klimaty, warto wybrać się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Największa atrakcja okolicy, czyli wapienne skały, tworzą słynne formy: Maczugę Herkulesa oraz Bramę Krakowską.

Kraków

Zobacz: dlaczego warto odwiedzić Małopolskę

Gdańsk 

Przenieśmy się teraz nad morze. Gdańsk jest piękny o każdej porze roku, idealnie więc nadaje się na weekendową wyprawę jesienią. Warto oczywiście wybrać się na plażę i odetchnąć przepełnionym jodem powietrzem, ale nie tylko. Samo miasto ma tyle do zaoferowania, że dwa dni łatwo wypełnić aktywnością.

Przyjeżdżając do Gdańska, trzeba oczywiście odwiedzić Westerplatte, wybrać się na spacer po zabytkowym Głównym Mieście i zobaczyć Fontannę Neptuna. Jeśli pogoda nie dopisze, można dzień wykorzystać na wizytę w Muzeum II Wojny Światowej, na które najlepiej poświęcić co najmniej kilka godzin. 

Gdańsk

Międzyzdroje 

W Międzyzdrojach latem wypoczywa wielu turystów. Jeśli więc nie lubisz tłumów, jesień jest najlepszym czasem na wizytę w tym mieście. Poza spacerowaniem brzegiem morza, które o tej porze roku wyrzuca szczególnie dużo bursztynów, warto trochę pozwiedzać. Oczywiście największą atrakcją Międzyzdrojów jest Promenada Gwiazd, którą jesienią można przejść się bez tłumów.

Obok Promenady znajduje się Oceanarium oraz Muzeum Figur Woskowych, w którym czekają podobizny znanych artystów i osób związanych z kinem. 

Międzyzdroje

Gdzie się zatrzymać w Międzyzdrojach – nasze propozycje

Noclegi w Międzyzdrojach – zobacz więcej

Świnoujście 

Miasto położone w krainie 44 wysp zachwyca także jesienią. Weekendowy pobyt warto poświęcić na odkrywanie atrakcji Świnoujścia – zespół fortów nad rzeką Świną to jedna z ciekawszych atrakcji tego miejsca.

Miasto przez długi czas było twierdzą, ale do dziś zachowały się trzy z czterech umocnień wybudowanych w XIX wieku – wszystkie udostępnione są do zwiedzania. Świnoujście to także uzdrowisko, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Park Zdrojowy

Świnoujście

Kołobrzeg 

Latem w Kołobrzegu tętni życie, ale to miasto nie zamiera nigdy. Przyjeżdżając tu na weekend, można odkryć wiele ciekawych zakątków. Wart odwiedzenia jest szczególnie kołobrzeski rynek, miejsce idealne do spacerów. Po drodze można także zobaczyć kilka zabytkowych budynków.

Kołobrzeg

Kolejnym kierunkiem wycieczki najlepiej uczynić latarnię morską oraz pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej  z XVII wieku. Kołobrzeg to także uzdrowisko, jeśli więc potrzebujesz relaksu, możesz weekend zwieńczyć kąpielą w solance lub masażem w jednym z wielu obiektów typu SPA.

Zobacz również: Weekend w Kołobrzegu – plan wycieczki