Jeśli zastanawiacie się czy warto wybrać się do Małopolski na weekendową eskapadę lub urlop, to odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Południe Polski słynie ze swoich walorów przyrodniczych oraz bogatej oferty kulturalnej.

W końcu stolicą regionu jest Kraków  miasto, które już w 2000 roku zostało odznaczone tytułem Europejskiego Miasta Kultury. Pod spodem przedstawiamy kilka powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę.

Kraków

Kraków to jedno z najpiękniejszych i najstarszych polskich miast. Historia Miasta Królów Polski sięga ponad tysiąc lat wstecz, co poświadczają obecne na każdym kroku zabytki. Stare Miasto oraz dzielnica Kazimierz, jako jedne z pierwszych w Polsce, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Prawdziwą wizytówką Krakowa jest wzgórze z Zamkiem Wawelskim, u stóp którego rozciąga się zakole Wisły, a także Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką. Warto być tu o pełnej godzinie, aby posłuchać krakowskiego hejnału. Obecność licznych instytucji kulturalnych, jak np. Muzeum Narodowe, Teatr Stary, Teatr Słowackiego oraz Piwnica Pod Baranami, sprawia że pobyt w Krakowie to prawdziwa kulturalna uczta.

Gdzie nocować w Krakowie?

Zobacz noclegi w Krakowie

Dolinki Krakowskie i Jura

Okolice Krakowa to nie tylko zabytki, kultura i historia. To również wspaniałe tereny rekreacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Wśród dolinek na szczególne miejsce zasługuje, słynąca ze wspaniałych pstrągów, Dolina Będkowska oraz ulubione miejsce wspinaczy skałkowych – Brama Bolechowicka.

Obecność licznych szlaków rowerowych i krajobraz w postaci jurajskich, wapiennych wąwozów, liściastych lasów, czy w końcu poukrywanych wśród nich zamków (zamek w Tenczynku oraz nazywany „małym Wawelem” Zamek w Pieskowej Skale), sprawiają że podkrakowskie okolice to wymarzone tereny na weekendową eskapadę. Najlepiej na rowerze!

Uzdrowiska

Pochodzące z przełomu XIX i XX wieku drewniane wille, na które natrafić można m.in. w Szczawnicy, Zawoi, Muszynie czy Jaworzynie Krynickiej, są świadectwem przedwojennych uzdrowiskowych tradycji regionu.

Również współcześnie uzdrowiska mają wiele do zaoferowania ze względu na obecność specjalistycznych ośrodków leczniczych i rehabilitacyjnych, sanatoriów, luksusowych SPA oraz infrastruktury uzdrowiskowej, jak np. tężnie oraz pijalnie wód. Liczne parki, ścieżki rowerowe oraz spacerowe, a także charakterystyczna dla regionu bliskość gór, sprawiają że w małopolskich uzdrowiskach znajdziemy zarówno relaks jak i możliwość aktywnego wypoczynku.

Dla Dzieci

Małopolska jest również prawdziwą skarbnicą atrakcji dla dzieci. W końcu to właśnie na Podhalu znajduje się jedyne w Polsce Miasto Dzieci! Rabka-Zdrój znana jest przede wszystkim jako uzdrowisko dla dzieci ze Śląska. To z myślą o najmłodszych powstał Teatr Lalek „Rabcio”, Park Zdrojowy z tężnią, gokartami oraz parkiem linowym czy w końcu wesołe miasteczko Rabkoland.

Również Zator może się poszczycić parkiem rozrywki. „Energylandia” swoim rozmachem oraz wielkością, w niczym nie ustępuje znanym, europejskim parkom rozrywki jak DisneyLand czy londyński Thorpe Park. Różnorodność atrakcji sprawia, że pobyt jest interesujący nie tylko dla dzieci. Zator to również park ruchomych Dinozaurów Zatorlandia oraz Park Miniatur, gdzie w skali mikro możemy podziwiać budowle z całego świata.

Noclegi Rabka-Zdrój 

Rzeki

Wizytówką Krakowa jest Wisła. Wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne przystanie ze statkami, które umożliwiają zwiedzanie miasta z perspektywy rzeki. Małopolska obfituje również w rzeki o górskim charakterze. Do najsłynniejszych z nich należy Dunajec. Krajobraz Pienin, drewniana tratwa oraz śpiewający flisacy to tylko ogólna charakterystyka spływu Dunajcem, cieszącego się popularnością i sławą również poza Polską. Dunajec to również ulubiona rzeka kajakarzy. Wystające znad tafli wody otoczaki, generują liczne bystrzyce i sprawiają, że spływ kajakiem lub rafting pontonem należą do naprawdę emocjonujących przeżyć.

Amatorzy górskich rzek z pewnością będą również zadowoleni ze spływu Rabą oraz Popradem. Obie rzeki mają do zaoferowania bystry nurt, dużo przeszkód oraz piękne beskidzko-gorczańskie krajobrazy.

Góry

Małopolska to w końcu góry. To właśnie tu znajduje się najwyższe pasmo w Polsce, czyli Tatry wraz z całym skalnym Podhalem i niepowtarzalnym folklorem tego regionu. Wiele tras o różnym stopniu trudności czeka również w Beskidach, Gorcach oraz Pieninach. Szczyty są ze sobą dobrze skomunikowane za pomocą licznych i zazwyczaj dobrze oznaczonych szlaków.

Gęsta siatka schronisk sprawia, że spokojnie możemy planować nawet kilkudniowe wycieczki, aby zobaczyć w ten sposób różne oblicza tej niesamowicie ciekawej i pięknej części Polski.

Planujesz wyjazd w góry? Koniecznie przeczytaj artykuł Tatry – mapa szczytów do zdobycia