Wybrzeże Morza Bałtyckiego kojarzy się przede wszystkim z plażowaniem i spacerami wzdłuż morza. Warto pójść o krok dalej i zdecydować się na rejs po pełnym morzu.

Taki rejs to możliwość podziwiania rozległych zatok oraz wybrzeża, a samo morze z pewnością dostarczy wielu wrażeń w postaci fal… w końcu Bałtyk to morze z charakterem!

Półwysep Helski

Hel nazywany jest “początkiem Polski”. Faktycznie jest to najbardziej wysunięty w głąb morza kawałek lądu w kraju. Jest to popularny cel wycieczek turystycznych. Na Helu można odwiedzić fokarium oraz wypocząć na plażach. Do wyboru mamy zarówno plaże od strony zatoki, jak i możliwość kąpieli od strony otwartego morza.

Najpopularniejszym sposobem, aby dostać się na cypel Mierzei Helskiej jest statek. Transport wodny w okolicach Trójmiasta stanowi prawdziwa alternatywę dla kolei oraz samochodów. Nie na darmo nosi więc nazwę tramwaju wodnego. Rejs trwa około 2 godzin i można go rozpocząć zarówno z Gdyni, z Sopotu oraz z Gdańska. Bilety w jedna stronę kosztują około 45 zł.

Rejs na Westerplatte

Przyjemność żeglugi połączona z cenną lekcją historii. Rejs na Westerplatte rozpoczynamy w Gdańsku. Westerplatte jest symbolicznym miejscem rozpoczęcia II wojny światowej, gdzie polscy żołnierze stawiali bohaterski opór napierającym od strony morza siłom niemieckim.

W ofercie rejsów znajdziemy zarówno połączenia bezpośrednie, jak i cieszące się dużą popularnością rejsy połączone ze zwiedzaniem portu Marynarki Wojennej oraz Stoczni Marynarki Wojennej. Cena takiego rejsu to 45 złotych.

Rejs na zachód

Jeśli mamy ochotę na dłuższy rejs wzdłuż wybrzeża, wystarczy tylko znaleźć właściwy okręt! Stylizowane statki wycieczkowe “Galeony” kursują z Gdańska na zachód, zatrzymując się w takich portach jak Gdańsk – Westerplatte, Gdynia, Łeba, Ustka, Darłowo i Międzyzdroje. Cena rejsu zależy od odcinka, który zdecydujemy się przebyć w ten sposób. Możemy odbyć całodniowy rejs tam i z powrotem lub przemieszczać się w ten sposób po wybrzeżu i zakończyć dzień kolacją np. w Międzyzdrojach, z których następnego dnia możemy udać się na Wyspę Wolin.

Gdzie przenocować w Międzyzdrojach? Nasze propozycje:

Noclegi w Międzyzdrojach

Wyspa Wolin

Przybrzeżna wyspa znana ze względu na Woliński Park Narodowy. Można w nim podziwiać przepiękne klify oraz rozłożyste tereny leśne. Duża popularnością cieszy się również “Zagroda Żubrów”, której mieszkańców obserwować można ze specjalnej platformy widokowej.

Na wyspę Wolin dostaniemy się promem ze Świnoujścia i Międzyzdrojów. Popularnym wariantem zwiedzania są dwudniowe rejsy obejmujące wyspę Uznam, na której można zobaczyć m.in. Cesarskie Uzdrowiska oraz intrygujące chaty solne. Cena takiego rejsu to 390 złotych.

Woliński Park Narodowy

Kołobrzeg

W Kołobrzegu możemy żeglować z fantazją. W porcie czekają m.in. statki o działających na wyobraźnie nazwach “Wiking” oraz “Pirat”. Okręty stylizowane są na dawne, drewniane łodzie, a wycieczka nimi pozwala podziwiać panoramę zachodniego wybrzeża od strony morza. Statki kursują w sezonie letnim od godziny 9:00 do zachodu słońca. Cena godzinnego rejsu to ok. 40 zł.

W Kołobrzegu popularne są również turystyczne rejsy rybackie na łowiska o głębokości 17-70 m, gdzie można złowić m.in. dorsza, śledzie czy flądry. Cena tej całodniowej eskapady to 180 zł.

Planujesz nocleg w Kołobrzegu? Oto kilka podpowiedzi

Zobacz więcej noclegów w Kołobrzegu

Wyspa Bornholm

Kołobrzeg skomunikowany jest również z portem Nexo na wyspie Bornholm. Ta mała duńska wyspa nazywana jest „Majorką Północy”. Swoje miano zawdzięcza zróżnicowanej linii brzegowej oraz naturalnym krajobrazom. Wyspa imponuje również ilością zabytków.

Wyspa Bornholm uważana jest za idealne miejsce dla rowerzystów ze względu na oplatające całą wyspę ścieżki rowerowe. Cena rejsu na wyspę to 160 zł w jedna stronę lub 210 zł tam i z powrotem. Częstotliwość i rozkład rejsów pozwalają spędzić na wyspie cały dzień.

Wyspa Bornholm

Rejsy do Skandynawii

Popularne rejsy w kierunku naszych północnych sąsiadów. Nad Bałtykiem znajdziemy promowe połączenia do Szwecji, Danii oraz Norwegii. Koszt takiego rejsu zależy od wariantu podróży. W ofercie przewoźników znajdziemy zarówno rejsy jednodniowe, a właściwie jednodobowe, bo obejmujące również noc na statku, dwudniowe rejsy ze zwiedzaniem oraz wycieczki kilkudniowe połączone z wycieczką autokarową po Skandynawii. Ceny zaczynają się już od 120 złotych.

Bałtyjsk

Możemy się udać również na wschód. Międzynarodowy rejs z Gdyni do Bałtyjska to wolnocłowy rejs do sąsiedniego Kaliningradu, nie wymagający posiadania wizy. Dodatkowo podczas kilkugodzinnej podróży przewoźnik oferuje możliwość wycieczki autokarowej po Półwyspie Sambijskim. Podziwianie natury możemy połączyć z zakupami w strefie wolnocłowej. Rejsy odbywają się dwa razy dziennie. Cena biletu to 50 złotych.

Kaliningrad

Frombork

Spędzając urlop w Krynicy Morskiej możemy udać się na rejs do zabytkowego Fromborka. W ten sposób przepłyniemy odcinek między Mierzeją Wiślaną a stałym lądem nazywany “Zalewem Wiślanym”. Obszar ten jest objęty specjalną ochroną ze względu na występujące gatunki ptaków. Sam Frombork jest bogaty w zabytki, możemy tam zobaczyć m.in. planetarium będące niegdyś miejscem pracy samego Mikołaja Kopernika. Bilety na rejs kosztują 31 zł.

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023

Poprzedni artykuł10 cudów turystycznych Polski
Następny artykułGdzie pojechać nad jezioro niedaleko Poznania?
Marta Gług
Odkrywanie świata jest moją pasją, którą chce zarażać innych. Wykształcenie zapewnia mi wiedzę o historii i kulturze, a kontakt z naturą daje energię do działania. Inspiracją jest życie.