Bieszczady to pasmo górskie owiane prawdziwą legendą. Swoje miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy dzikiej natury, jak i amatorzy sportów wodnych oraz historycznych i kulturalnych ciekawostek. To kraina, gdzie  dociera mniej turystów, ale wciąż można znaleźć klimatyczne noclegi w Bieszczadach. Jesteście ciekawi, jakie atrakcje kryją w sobie te góry? Poznajcie 13 powodów, by ruszyć Bieszczady!

Górskie szlaki

Bieszczady to idealne miejsce dla miłośników górskich wypraw! Co zobaczyć w Bieszczadach? Wielbiciele panoram powinni koniecznie wybrać się na Tarnicę, skąd przy dobrych warunkach zobaczyć można nawet odległe pasma Karpat rumuńskich! Dużą atrakcją może być także wędrówka do źródeł rzeki San lub na Krzemieniec – szczyt, na którym spotykają się granice trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji. Prawdziwym ewenementem są połoniny – rozległe łąki porastające górskie grzbiety.

Bieszczady atrakcje
Piękne Bieszczady

Na jednej z nich, Połoninie Wetlińskiej, znajduje się najwyżej położone schronisko w Bieszczadach – Chatka Puchatka. Należy pamiętać, że Bieszczady to stosunkowo dzikie góry, dlatego planując wycieczki, należy koniecznie wziąć pod uwagę własne możliwości oraz warunki pogodowe. Rodzinom z dziećmi polecamy raczej letnie wędrówki na krótszych i mniej wymagających trasach.

Jezioro Solińskie i Zapora

Największa bieszczadzka atrakcja turystyczna w okresie letnim. Do najpopularniejszych miejscowości nad Jeziorem Solińskim należą Solina i Polańczyk. Latem czekają na Was plaże, rejsy statkami, wypożyczalnie łodzi, kajaków i rowerów wodnych. Przez cały rok natomiast można zwiedzać wnętrze Elektrowni Wodnej w Solinie. Widok zapierający dech w piersiach gwarantuje też zapora wodna

Jezioro Solińskie bieszczady atrakcje
Jezioro Solińskie

By móc wejść do środka, należy kupić bilet w budynku Centrum Energii Odnawialnej (przy głównej bramie elektrowni) najpóźniej 10 minut przed godziną zwiedzania, tj. 9:00; 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00. By zwiedzanie było możliwe, konieczne jest zebranie grupy minimum 13 osób.

Park Gwiezdnego Nieba

Bieszczady to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do obserwacji gwiazd. Brak miejskich świateł sprawia, że są one tutaj wyjątkowo dobrze widoczne. By chronić ciemne bieszczadzkie niebo, w 2013 roku utworzono tu park gwiezdnego nieba, obejmujący teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Gwiazdy można obserwować na własną rękę lub wybrać się na jeden z pokazów astronomicznych, organizowanych np. w gospodarstwie Dolistowie w miejscowości Dwernik.

Zagroda Żubra w Mucznem

Populacja żubra w Bieszczadach należy do największych w Polsce – żyje tutaj ponad 500 osobników! By zobaczyć te dostojne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, warto wybrać się do Zagrody Żubra w Mucznem. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie, codziennie w godzinach od 9 do 19.

Żubry

Dużym udogodnieniem są zadaszone tarasy widokowe, dzięki którym żubry można podziwiać w bardzo komfortowych warunkach. Po wcześniejszym umówieniu możliwe jest także zwiedzanie z przewodnikiem. W tej sprawie należy kontaktować się z Nadleśnictwem Stuposiany.

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego

Przy drodze ze Stuposian do Mucznego znajduje się muzeum przypominające o rzemiośle, którym kiedyś zajmowało się wielu mieszkańców Bieszczad. Chodzi oczywiście o wypał węgla drzewnego, którego produkcja była tu możliwa dzięki lasom dostarczającym ogromne ilości twardego drewna bukowego. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądała praca węglarzy. Stoją tu m.in. służące do wypału retorty, barak, w którym mieszkali robotnicy i mielerz, czyli stos przeznaczonego do wypału drewna.

Muzeum Kultury Bojków

Kolejną atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć jest Muzeum Kultury Bojków w Myczykowie. W swoich zbiorach posiada dawne sprzęty, wyroby rzemiosła ludowego, naczynia, meble i tradycyjne tkaniny, oleodruki, szkice, fotografie i wiele wiele innych. W programie są także warsztaty wyrobu ceramiki. Niezwykle cenne są eksponaty strojów ludowych z regionu. Polecamy to miejsce, prowadzone przez ludzi w prawdziwą pasją. Pan Stanisław wspaniale opowiada o historii regionu i ludzi tu mieszkających. Obowiązkowy punkt programu w drodze do Polańczyka

Bieszczadzka Kolejka Leśna –

Idealna atrakcja dla całej rodziny! Bieszczadzka kolej wąskotorowa powstała pod koniec XIX w. i jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku była wykorzystywana do transportu ludzi i drewna. Początkowo jeździła na linii Cisna – Nowy Łupków, dzisiaj wozi turystów na dwóch trasach: Majdan – Balnica – Majdan i Majdan – Przysłup – Majdan (zimą przejazdy tylko pierwszą trasą). Przejazd pierwszą trasą zajmuje ok. 2 godzin, przejazd trasą na Przysłup to ok. 2,5 godziny.  Dokładny rozkład jazdy znajduje się na stronie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Bieszczadzka kolej leśna, Atrakcje Bieszczady
Stacja Bieszczadzkiej kolejki leśniej w Cisnej

Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior

Sercem Ursa Maior jest mikrobrowar, gdzie warzy się kilkanaście rodzajów piwa. To jednak nie wszystko, bo na miejscu powstaje także ocet piwny i cydr, do którego produkcji używa się m.in. dzikich jabłek. Produkowanych tutaj trunków można spróbować w barze, znajdującym się w trzypoziomowej galerii. Jest tu też sklep z produktami regionalnymi Esencja Karpat, gdzie oprócz piwa kupić można także rękodzieła z pracowni lokalnych artystów i liczne bieszczadzkie przysmaki. Szczególnie dorosłym polecamy zwiedzanie browaru, degustacje i odbywające się w centrum warsztaty z łączenia piwa i jedzenia.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczady Tarnica, Atrakcje Bieszczady
Bieszczady Tarnica

Nie ze wszystkimi dzikimi zwierzętami można się spotkać w Bieszczadach tak łatwo, jak z żubrami. Większość z nich kryje się w leśnych ostępach, unikając kontaktu z człowiekiem. Jeżeli jednak chcecie pokazać swoim dzieciom wszystkich mieszkańców bieszczadzkiej dziczy, koniecznie zabierzcie je do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych! Oprócz zwierząt, które żyją dzisiaj na terenie Bieszczad, można tu też zobaczyć szczątki ich przodków, a także zapoznać się z historią powstawania dzisiejszych Karpat.

Bieszczady Bieszczady atrakcje
Bieszczady

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Kolejna atrakcja w Ustrzykach Dolnych. Zobaczycie tu, jak wyglądała niegdyś produkcja mąki i jak wypiekano z niej chleb oraz inne lokalne przysmaki, takie jak np. słynne proziaki. Co więcej, jeżeli macie ochotę, sami możecie spróbować swoich sił w piekarniczym fachu – wystarczy zapisać się na warsztaty poświęcone wypiekom! Warto tu zajrzeć zwłaszcza w sierpniu, kiedy to na terenie muzeum odbywa się Święto Chleba. Przez dwa dni można tu wówczas zobaczyć, jak powstaje chleb – od momentu zebrania zboża z pola, aż do wyciągnięcia z pieca gorącego pachnącego bochenka. Po zakończeniu zwiedzania warto wybrać się na obiad do tutejszej karczmy, serwującej tradycyjne regionalne potrawy.

Bieszczadzkie torfowiska

Wyjeżdżając w Bieszczady, myślimy przede wszystkim o rozległych połoninach. Tymczasem równie ciekawą odsłoną bieszczadzkiej przyrody są torfowiska. Niegdyś uważane za siedliska złych duchów i niebezpiecznych dzikich zwierząt, są dzisiaj ostoją dla wielu rzadkich gatunków roślin. Na terenie Bieszczad znajduje się ich kilkanaście, ale do ruchu turystycznego dostosowane są tylko trzy: w Tarnawie Niżnej, Tarnawie Wyżnej i torfowisko „Wołosate”.  Wśród torfowiskowej flory trafić można na szczególnie interesującą owadożerną rosiczkę okrągłolistną. Dodatkowym atutem tych bagiennych terenów są wspaniałe widoki na otaczające je góry.

Bieszczadzkie cerkwie

Stare prawosławne i greckokatolickie świątynie to prawdziwe świadectwo burzliwej historii tego regionu. Pod koniec lat 40. w ramach akcji „Wisła” wywieziono stąd ok. 140 tys. mieszkańców. Zostały po nich m.in. drewniane i murowane cerkwie, w środku często ozdobione prawdziwymi dziełami sztuki ludowej. Miłośnikom tego typu architektury sakralnej polecamy szczególnie północno-wschodnią część Bieszczad.

Atrakcje Bieszczady, Cerkiew
Cerkiew

Siekierezada

Klimatyczna miejsce z dziełami sztuki. Najsłynniejsza knajpa w Bieszczadach, która swoją nazwę zawdzięcza powieści Edwarda Stachury. Zjecie tu smaczny posiłek i napijecie się lokalnego piwa. Po posiłku koniecznie obejrzyjcie zgromadzone tu dzieła związanych z Bieszczadami artystów. Jeżeli lubicie dobrą literaturę lub poezję (nie tylko) śpiewaną, sprawdźcie kalendarz wydarzeń kulturalnych, których w tym miejscu odbywa się naprawdę sporo! Jeśli twoim kolejnym celem do zdobycia jest wypad w Bieszczady koniecznie sprawdź pewne noclegi w Bieszczadach

Bieszczady często wydają nam się górami dzikimi i nieprzystępnymi. To nie prawda – na terenie tego pasma znajduje się kilka popularnych turystycznych miejscowości, w których będą się dobrze bawić osoby w każdym wieku!