Foki to jedne z najbardziej fascynujących stworzeń morskich, które można obserwować zarówno w naturalnym środowisku, jak i w specjalnych ośrodkach zwanych fokariami. Oglądanie tych zwierząt w ich naturalnym otoczeniu lub w fokariach dostarcza niezapomnianych wrażeń, a także stanowi doskonałą okazję do nauki i zrozumienia ich zachowań oraz roli w ekosystemie. W Polsce znajduje się kilka miejsc, gdzie można podziwiać foki – zarówno w specjalnie przygotowanych fokariach, jak i w naturalnych rezerwatach.

Dziś przedstawimy trzy najważniejsze fokaria w Polsce, nad morzem: Fokarium na Helu, Sea Park w Sarbsku oraz Fokarium w Dolinie Charlotty. Oprócz szczegółowych informacji na temat samych fokariów, takich jak godziny otwarcia, ceny biletów i pory karmienia, znajdziesz tu także praktyczne wskazówki dotyczące noclegów w okolicy. Dowiesz się, gdzie najlepiej zatrzymać się, aby w pełni cieszyć się wizytą i nie martwić się o dojazd. Zapraszamy do lektury i odkrywania niezwykłego świata fok!

Fokarium na Helu

Fokarium na Helu, będące częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z najważniejszych ośrodków badawczych i edukacyjnych w Polsce. Założone w 1999 roku, fokarium koncentruje się na ochronie i rehabilitacji fok szarych, gatunku zagrożonego wyginięciem w regionie Morza Bałtyckiego. Fokarium pełni także funkcję edukacyjną, organizując zajęcia i wykłady dla szkół oraz szerokiej publiczności.

Informacje praktyczne

 • Adres: Morska 2, Hel
 • Godziny otwarcia: od 10:00 do 16:00 (od października do kwietnia); od 10:00 do 17:00 (maj, czerwiec, wrzesień); od 10:00 do 18:00 (lipiec i sierpień)
 • Ceny biletów: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Karmienie fok odbywa się codziennie o godzinach 11:00 oraz 14:00. To niezwykłe widowisko, podczas którego można dowiedzieć się więcej o zwyczajach żywieniowych tych zwierząt oraz ich zachowaniach.

Fokarium na Helu jest domem dla fok szarych oraz pospolitych, z których każda ma swoje unikalne imię i historię. Personel fokarium chętnie opowiada o życiu fok, ich biologii oraz problemach, z jakimi borykają się te morskie ssaki w naturalnym środowisku.

malownicza trasa na Hel

Noclegi na Półwyspie Helskim

Planując spędzenie czasu na Półwyspie Helskim, wiele osób rezerwuje noclegi we Władysławowie lub Jastrzębiej Górze. Miejscowości te oferują szeroki wybór noclegów dostosowany do osób o różnorodnym budżecie: od przytulnych pensjonatów i domków letniskowych po komfortowe apartamenty nad morzem. Władysławowo i Jastrzębia Góra zapewniają także liczne atrakcje turystyczne, piękne plaże oraz bogatą infrastrukturę gastronomiczną, co sprawia, że pobyt tam będzie komfortowy i pełen wrażeń.

Podróż z Władysławowa na Hel zajmuje około 30-40 minut samochodem, a malownicza trasa przez Półwysep Helski sama w sobie jest atrakcją (po drodze można odwiedzić również Juratę czy Jastarnię). Alternatywnie można skorzystać z pociągu lub autobusu, które również oferują regularne połączenia z Helem.

Polecane nad morzem

Sea Park w Sarbsku

Opis atrakcji Sea Park w Sarbsku to jeden z największych parków rozrywki w Polsce, poświęcony tematyce morskiej. Znajduje się niedaleko Łeby i oferuje szereg atrakcji, w tym fokarium, gdzie można zobaczyć foki szare oraz uchatki kalifornijskie. Sea Park to także miejsce edukacji i zabawy, gdzie dzieci i dorośli mogą poznać fascynujący świat mórz i oceanów.

Informacje praktyczne

 • Adres: Sarbsk 39, Wicko
 • Godziny otwarcia: od kwietnia do września od 10:00 do 18:00

Cennik – sezon niski (kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik)

 • Bilet normalny: 79 zł
 • Bilet ulgowy: 69 zł
 • Bilet grupowy: 55 zł

Cennik – sezon wysoki (lipiec, sierpień)

 • Bilet normalny: 99 zł
 • Bilet ulgowy: 79 zł
 • Bilet grupowy: 55 zł

Pory karmienia Pokazy karmienia fok i uchatek odbywają się kilka razy dziennie. Dokładne godziny można znaleźć na stronie internetowej parku.

Sea Park w Sarbsku oferuje również wiele innych atrakcji: oceanarium prehistoryczne 3D, park miniatur latarni morskich, park makiet zwierząt morskich, interaktywne wystawy edukacyjne, muzeum marynistyczne, kino emocji 5D i wiele innych. To idealne miejsce na całodniową wycieczkę, pełną wrażeń i nauki o podwodnym świecie.

Noclegi w okolicy

Sea Park w Sarbsku to fascynująca atrakcja, idealna dla rodzin. Planowanie wizyty warto połączyć z noclegiem w Łebie, oddalonej zaledwie o ok. 10 km od Sea Parku.

Łeba oferuje bogaty wybór miejsc noclegowych, w tym pensjonaty, hotele, domki letniskowe czy apartamenty (z których często korzystają rodziny). Podróż samochodem do fokarium zajmuje około 15-20 minut, co czyni Łebę doskonałym miejscem na nocleg. Jak wiadomo, atrakcje Łeby to również piękne plaże, wydmy ruchome, parki rozrywki oraz bogatą ofertę gastronomiczną, co gwarantuje atrakcyjny i pełen wrażeń pobyt.

Fokarium w Dolinie Charlotty

Fokarium w Dolinie Charlotty, położone niedaleko Słupska, jest częścią kompleksu hotelowego Dolina Charlotty Resort & SPA. Zamieszkuje je pięć samców bałtyckiej foki szarej (Halichoerus grypus), które mają do dyspozycji trzy baseny o łącznej powierzchni 1500 m² i objętości prawie 3 milionów litrów wody. To idealne miejsce, by podziwiać te urocze stworzenia zarówno na lądzie, jak i pod wodą dzięki specjalnym szybom.

Informacje praktyczne

 • Adres: Strzelinko 14
 • Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00 (w sezonie letnim), od 10:00 do 16:00 (poza sezonem)
 • Ceny biletów: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 12 zł (grupowy – min. 20 osób)

W Fokarium można podziwiać foki podczas codziennych pokazów treningu medycznego, połączonego z karmieniem. Jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak te zwierzęta zachowują się zarówno na lądzie, jak i w wodzie, gdzie poruszają się z niezwykłą gracją.

Dodatkowe atrakcje w Dolinie Charlotty

Oprócz fokarium, Dolina Charlotty oferuje wiele innych atrakcji, takich jak ZOO, centrum SPA oraz malownicze tereny idealne na spacery. To doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Dolina Charlotty i jej fokarium to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Obserwacja fok szarych w tak sprzyjających warunkach jest niezapomnianym doświadczeniem dla całej rodziny. To doskonała okazja, by na żywo zobaczyć figle i psoty tych uroczych zwierząt, a także dowiedzieć się więcej o ich życiu i zachowaniach.

Noclegi w okolicy

Dolina Charlotty to miejsce, które przyciąga wielu turystów dzięki licznym atrakcjom, w tym fokarium. Na terenie Doliny Charlotty znajduje się wygodny hotel, który zapewnia komfortowy pobyt i bliskość do wszystkich atrakcji.

Wielu odwiedzających Fokarium w Dolinie Charlotty wybiera noclegi w Ustce, popularnej nadmorskiej miejscowości. W Ustce – jak na miejscowość turystyczną przystało – znaleźć można szeroki wybór noclegów, od tanich pokoi gościnnych po komfortowe apartamenty. Dojazd z Ustki do Doliny Charlotty zajmuje około 20 minut samochodem, co sprawia, że jest to wygodne miejsce na nocleg.

Decydując się na wybór noclegów w Ustce, goście mogą cieszyć się jednocześnie urokami nadmorskiego kurortu, w tym pięknymi plażami, promenadą, portem oraz licznymi restauracjami i kawiarniami, co czyni pobyt w Ustce atrakcyjnym i relaksującym.

Kiedy najlepiej odwiedzić fokaria?

Najlepszym czasem na odwiedzenie fokariów jest wiosna i lato, kiedy to zarówno pogoda, jak i aktywność fok są najbardziej sprzyjające.

Odwiedzanie fokariów w Polsce to doskonała okazja do zbliżenia się do przyrody i spędzenia czasu w interesujący sposób. Fokarium na Helu, Sea Park w Sarbsku oraz Fokarium w Dolinie Charlotty oferują niezapomniane wrażenia dla całej rodziny.

Gdzie oglądać foki w ich naturalnym otoczeniu?

Rezerwat Mewia Łacha, położony na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do obserwacji fok w ich naturalnym środowisku. Na terenie rezerwatu, w okolicach ujścia Wisły, można często zobaczyć wygrzewające się na plaży foki szare.

Trasa do rezerwatu zaczyna się przy porcie w Świbnie i prowadzi wzdłuż Wisły, aż do jej ujścia do morza. Przy odrobinie szczęścia, z wieży widokowej można obserwować całe stado tych fascynujących zwierząt

Rejsy i obserwacja fok

Z portu w Świbnie organizowane są rejsy wycieczkowe, które pozwalają na obserwację fok w ich naturalnym otoczeniu. Podczas dwugodzinnego rejsu łodzią lub kutrem rybackim, turyści mają okazję zobaczyć foki odpoczywające na łachach oraz podziwiać rezerwat od strony morza. Takie wycieczki to doskonała okazja, aby poznać te fascynujące zwierzęta z bliska i dowiedzieć się więcej o ich życiu.