Polskie wybrzeże jest miejscem, gdzie przez lata splatały się wpływy polskie i niemieckie; mieszały kultury, gdzie dochodziło do ważnych historycznych przemian.

Rozgrywające się nad Bałtykiem wydarzenia niejednokrotnie były przełomowe, nie tylko w skali kraju, ale i Europy i świata. Dziś pamiątką po często tragicznych wydarzeniach są często fascynujące budowle i zabytki ważne dla polskiej tożsamości narodowej. Planując wypoczynek nad morzem warto zwiedzić niektóre z nich.

Westerplatte w Gdańsku

Położone na terenach Wyspy Portowej w północno-wschodniej części Gdańska Westerplatte to miejsce znane wszystkim dzieciom, które rozpoczynają naukę historii; absolutny symbol bohaterstwa, patriotyzmu i męstwa polskich żołnierzy. To właśnie tutaj 1. września 1939 r. rozpoczęła się w Europie II wojna światowa – ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein. Bohaterska obrona trwała siedem dni.

Obecnie teren półwyspu uznany jest za pomnik historii. Wiedzie przez niego szlak turystyczny, który umożliwia zobaczenie wszystkich najważniejszych obiektów. Wśród nich warto wymienić:

 • Wartownię nr 1 będącą siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska;
 • Ruiny Nowych Koszar, a w ich pobliżu tablicę z nazwiskami wszystkich Obrońców Westerplatte;
 • Schron i wieżę obserwacyjną;
 • Czołg T-34;
 • Pozostałości po „Willi Podoficerskiej” – Wartowni nr III;
 • Pomnik Obrońców Wybrzeża w formie monumentu o wysokości 25 m.
Pomnik Obrońców Wybrzeża

Wizyta na Westerplatte to doskonała lekcja żywej historii. Będąc na półwyspie można także zobaczyć przystań statków pasażerskich, wybrać się na spacer promenadą i odpocząć na plaży.

Stocznia Gdańska

Innym niezwykle ważnym miejscem historycznym na terenie Trójmiasta jest Stocznia Gdańska –  miejsce narodzin Solidarności, pokojowego ruchu, który miał na celu walkę o niezależność i demokrację. To właśnie tutaj pokolenia związkowców dążyły do wyzwolenia się kraju z okowów komunizmu – czego końcowym etapem było zburzenie muru berlińskiego i wolnościowe przemiany w wielu krajach europejskich.

Stocznię Gdańską warto zwiedzić bez wątpienia nie tylko ze względu na znaczenie symboliczne, ale i ciekawe rozwiązania architektoniczne. Na jej terenie można i warto zobaczyć:

 • Pomniki: Solidarności i Poległych Stoczniowców 1970;
 • Brama nr 2 – gdzie w grudniu 1970 roku zostali ostrzelani stoczniowcy i zginęły dwie osoby;
 • Instalacje artystyczne – Drogi do wolności
 • Promenadę Młodego Miasta;
 • Muzeum Sali BHP;
 • Ulicę Narzędziowców – główną arterię obszaru Stoczni Cesarskiej.

Na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej organizowane są wycieczki z przewodnikiem i różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, wystawy i warsztaty, można także umówić się na indywidualne zwiedzanie.

Zwiedzanie tych miejsc wymaga sporo czasu – zarezerwuj noclegi w Gdańsku i zaplanuj swój pobyt w tym mieście, które jest pełne atrakcji! Przeczytaj również: Gdańsk – co zobaczyć w 3 dni

Pozostałości Festung Kolberg w Kołobrzegu

Choć przybywający do Kołobrzegu bardzo często koncentrują się na walorach uzdrowiskowych miasta czy zwiedzaniu zabytków takich jak latarnia morska czy Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, warto mieć świadomość, że przez wieki Kołobrzeg był ogromnym  twierdzą – Festung Kolberg. W XVII wieku bardzo rozbudowano i zmodernizowano istniejące w tym miejscu linie obronne, co miało związek z ogromnym znaczeniem militarnym miasta położonego w strategicznym miejscu nad Bałtykiem.

Choć twierdza uległa likwidacji w 1872 roku, reaktywowano ją w czasie drugiej wojny światowej. To właśnie tu rozegrała się w dniach 4-18 marca jedna z kluczowych bitew operacji pomorskiej  – Bitwa o Kołobrzeg. Niestety, w wyniku walk znaczna część twierdzy uległa uszkodzeniu. Nadal jednak można zobaczyć poszczególne elementy fortyfikacji takie jak Fort Ujście, most obronny Batardeau, reduta Morast, fort Wilczy czy utworzona w latach 30. bateria Nettelbeck.

Ruiny Kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu

Ruiny Kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu to miejsce jednocześnie fascynujące i przerażające dla miłośników historii. Tu na własne oczy można zobaczyć, w jaki sposób upływ czasu kształtuje krajobraz, obracając w ruiny wspaniałe niegdyś budowle. Kościół św Mikołaja był niegdyś jedną z najokazalszych świątyń na Pomorzu Zachodnim. Pierwotnie był wybudowany w 1124 r. z drewna, następnie murowany w stylu gotyckim. Wówczas znajdował się około 1,8-2 km od morza, na środku wsi.

Plaża Trzęsacz
Widok z plaży w Trzęsaczu na ruiny kościoła

Na skutek podmywania klifowego brzegu przez fale, stopniowo ulegał niszczeniu. Obecnie pozostała tylko jedna ściana – warto ją zobaczyć, widok w tym miejscu jest niezwykle malowniczy i stanowi ciekawe tło dla różnego rodzaju sesji zdjęciowych. Klif jest zabezpieczony, w pobliżu znajduje się przyjemna plaża.

Zobacz również: noclegi w Trzęsaczu

Wyrzutnie rakiet V3 na Wyspie Wolin

Prawdziwą gratką dla pasjonatów II wojny światowej mogą być zlokalizowane w okolicach Międzyzdrojów wyrzutnie rakiet V3. W przeciwieństwie do legendarnych V1 i V2 V3 stanowiły raczej rodzaj gigantycznej armaty o zasięgu aż 160 km. Zostały skonstruowane by umożliwić ostrzał Londynu z terenów zajętej przez Niemcy Francji. Tego typu rakiety testowano również na terytorium dzisiejszej Polski.

Pozostałości dawnego niemieckiego poligonu można oglądać obecnie w okolicach Zalewu Szczecińskiego, między jego rozlewiskami i zielonymi pagórkami. Oglądając wyrzutnie warto zajrzeć również do sąsiedniego muzeum w dawnym bunkrze, które gromadzi pokaźną kolekcję militariów.

Odkrywanie zabytków polskiego wybrzeża – idealny nocleg

Na polskim wybrzeżu nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu odpowiadającego Twoim potrzebom i preferencjom – baza noclegowa jest bardzo bogata. Aby mieć jednak pewność, że wybierasz miejsce sprawdzone i nie przepłacasz, warto dokonać rezerwacji wcześniej.

Dobrym pomysłem będzie wybór ośrodków wypoczynkowych lub domków letniskowych. Bardzo często są one komfortowe i dostępne w korzystnych cenach. Najlepiej wybierać z oferty portali, które umożliwiają bezpośredni kontakt z obiektem jak E-wczasy.pl (to daje pewność, że obiekt jest bezpieczny, a jednocześnie nie ponosisz kosztów prowizji).

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023