Choć Sopot znany jest ze swojego luksusowego charakteru, to oferuje również wiele atrakcji dostępnych bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Planując zwiedzanie tego urokliwego nadmorskiego kurortu, warto zwrócić uwagę na możliwości, które pozwalają cieszyć się jego pięknem bez nadwyrężania budżetu. Przyjrzyjmy się, które miejsca można odwiedzić bez ponoszenia kosztów oraz jakie atrakcje dostępne są za niewielką opłatą. Zaczynamy!

Grodzisko w Sopocie – bezpłatnie we wtorek

Grodzisko w Sopocie to unikatowy skansen, który przenosi odwiedzających w czasy wczesnego średniowiecza. Znajduje się na terenie malowniczego parku, co czyni go idealnym miejscem na spacer.

W skansenie można zobaczyć zrekonstruowane chaty, warsztaty rzemieślnicze oraz inne elementy dawnej osady. Regularnie organizowane są tu pokazy życia codziennego, warsztaty i festyny, które przybliżają kulturę i historię regionu. Wstęp do grodziska jest bezpłatny w każdy wtorek. W pozostałe dni: bilet normalny 15 zł, ulgowy: 12 zł

Adres: ul. Haffnera 63, Sopot
Godziny otwarcia: Wtorek – Niedziela: 10:00 – 18:00 (poniedziałki zamknięte)
Dojazd: Skansen znajduje się w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych miasta, dostępny jest pieszo, rowerem oraz komunikacją miejską.

Muzeum Sopotu – bezpłatnie w niedzielę

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi Claaszena, położonej w sercu miasta. W muzeum można zobaczyć wystawy poświęcone historii Sopotu, jego mieszkańcom oraz kulturze kurortowej. Kolekcja muzeum obejmuje przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty i dzieła sztuki, które łącznie tworzą fascynującą opowieść o przeszłości miasta. Muzeum regularnie organizuje też wystawy czasowe, warsztaty i spotkania tematyczne. Wstęp do muzeum jest bezpłatny w każdą niedzielę. W pozostałe dni: bilet normalny 15 zł, ulgowy: 7 zł

Adres: ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, Sopot
Godziny otwarcia: Wtorek – Piątek: 10:00 – 16:00, Sobota – Niedziela: 11:00 – 17:00 (poniedziałki zamknięte)
Dojazd: Muzeum znajduje się w centrum Sopotu, łatwo dostępne pieszo oraz komunikacją miejską.


Tanie noclegi w Sopocie

Skoro można taniej, to po co przepłacać? Ta zasada dotyczy nie tylko atrakcji, ale również noclegów. Korzystając z e-wczasy.pl, masz możliwość bezpośredniego kontaktu z gospodarzami obiektów oferujących noclegi w Sopocie. Dzięki temu możesz liczyć na atrakcyjne ceny noclegów nad morzem, ponieważ omijasz dodatkowe opłaty związane z prowizjami pośredników. Bezpośrednia rezerwacja nie tylko obniża koszty, ale również daje pewność co do warunków pobytu i dostępnych udogodnień.

Rezerwując noclegi w nad morzem, możesz zaoszczędzić kwotę, którą możesz przeznaczyć na inne atrakcje i przyjemności podczas swojego pobytu. Niezależnie od tego, czy szukasz luksusowego apartamentu, czy przytulnego pensjonatu, bezpośredni kontakt z właścicielami pozwala na uzyskanie najlepszych warunków. Ciesz się wakacjami nad morzem bez zbędnych kosztów i odkryj uroki Sopotu, korzystając z najbardziej opłacalnych ofert noclegowych.


Państwowa Galeria Sztuki – bezpłatnie w ostatnią środę miesiąca

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie jest jednym z najważniejszych miejsc promujących sztukę współczesną w Polsce. Znajduje się w nowoczesnym budynku Centrum Haffnera, który sam w sobie jest architektoniczną perełką.

Galeria organizuje różnorodne wystawy czasowe, prezentujące prace zarówno uznanych artystów, jak i młodych talentów. Wstęp do galerii jest bezpłatny w ostatnią środę miesiąca, co stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką bez obciążania portfela. Oprócz wystaw, galeria oferuje warsztaty, spotkania z artystami oraz inne wydarzenia kulturalne.

Adres: Plac Zdrojowy 2, Sopot
Godziny otwarcia: Wtorek – Niedziela: 11:00 – 19:00 (poniedziałki zamknięte)
Dojazd: Galeria znajduje się w centrum Sopotu, łatwo dostępna komunikacją miejską (autobusy, SKM).

Ulica Bohaterów Monte Cassino

Ulica Bohaterów Monte Cassino, znana popularnie jako Monciak, to najsłynniejsza ulica w Sopocie i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Jest to główny deptak miasta, który prowadzi od dworca kolejowego do słynnego Molo w Sopocie. Monciak tętni życiem przez cały rok, przyciągając zarówno turystów, jak i mieszkańców. Znajduje się tutaj wiele restauracji, kawiarni, pubów, sklepów i galerii, a także liczne miejsca rozrywki, takie jak kluby muzyczne i teatry.

Monciak jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych, w tym koncertów, festiwali i wystaw. Wśród najbardziej charakterystycznych budynków znajdujących się przy tej ulicy jest Krzywy Domek – budynek o nietypowej, falistej fasadzie, który stał się symbolem Sopotu. Spacerując Monciakiem, można poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, pełną radości, muzyki i kolorów.

Adres: Ulica Bohaterów Monte Cassino, Sopot
Dojazd: Monciak znajduje się w centrum Sopotu, zaczynając od Dworca Głównego SKM. Można tam dotrzeć pieszo, komunikacją miejską (autobusy, SKM), a także samochodem. W okolicy dostępne są parkingi, choć w sezonie letnim mogą być one bardzo obłożone.

Monciak to miejsce, które każdy powinien odwiedzić będąc w Sopocie. Jest to serce miasta, gdzie można poczuć jego rytm i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem nadmorskiego kurortu.

Polecane nad morzem

Pijalnia Wód Solankowych

Pijalnia Wód Solankowych w Sopocie to jedno z miejsc, które warto odwiedzić dla zdrowotnych właściwości lokalnych wód mineralnych. Znajduje się w budynku Zakładu Balneologicznego i oferuje odwiedzającym możliwość skosztowania wód bogatych w minerały, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Solanki są szczególnie polecane dla osób z problemami trawiennymi oraz układem krążenia. Sam budynek pijalni to także atrakcja architektoniczna, będąca częścią historycznego kompleksu uzdrowiskowego.

Pijalnia mieści się na trzecim piętrze w Cafe Mamma Mia, a wjazd na górę możliwy jest windą. Przepiękny widok, który rozciąga się z pijalni, obejmuje zarówno nadmorski krajobraz, jak i latarnię oraz deptak, co czyni to miejsce idealnym na chwilę relaksu.

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – Niedziela: 10:00 – 19:00

Adres: Plac Zdrojowy 2, Sopot
Dojazd: Pijalnia znajduje się w centrum Sopotu, łatwo dostępna pieszo oraz komunikacją miejską (bliskość przystanków autobusowych i stacji SKM).

Parking: W okolicy pijalni znajdują się publiczne parkingi, gdzie można zostawić samochód.

Odwiedzenie Pijalni Wód Solankowych to nie tylko okazja do poprawy zdrowia, ale także do podziwiania pięknych widoków i skorzystania z uroków sopockiego uzdrowiska.

Opera Leśna (bezpłatnie od października do kwietnia)

Opis: Opera Leśna to jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w Sopocie i całej Polsce. Amfiteatr położony w malowniczym lesie, może pomieścić około 5 tysięcy widzów. Od momentu swojego otwarcia w 1909 roku, Opera Leśna stała się miejscem wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot. Występowały tu największe gwiazdy muzyki klasycznej, operowej, jazzowej oraz popowej.

Zwiedzanie: Bezpłatnie od października do kwietnia. Od 1 maja do końca września zwiedzanie płatne – bilety kosztują 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). Dzieci poniżej 3. roku życia oraz osoby posiadające pierwszą grupę inwalidzką mają wstęp bezpłatny. Mieszkańcy Sopotu mogą zwiedzać za darmo, okazując kartę sopocką.

Adres: ul. Stanisława Moniuszki 12, Sopot
Dojazd: Z Dworca Sopot Centrum można dojść pieszo (ok. 20 minut) lub dojechać autobusem (linie 144, 143, 117). Parking znajduje się przy ul. Moniuszki, około 5 minut spacerem od wejścia do obiektu.

Atrakcje: Amfiteatr, RUUPsy (drewniane megafony), drewniane hamaki, strefa gastronomiczna, wystawy plenerowe.

Molo w Sopocie (bezpłatne od 1 października)

Molo w Sopocie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Polsce, a także najdłuższe drewniane molo w Europie, mierzące 511,5 metra. Jest to miejsce, które przyciąga turystów przez cały rok, oferując piękne widoki na Zatokę Gdańską oraz panoramę Sopotu.

Godziny otwarcia i opłaty:

 • 12 kwietnia – 30 września 2024 r.: Wejście na molo będzie płatne codziennie w godzinach od 8:00 do 20:00.
 • 1 maja – 21 czerwca (piątki i soboty): Wejście będzie płatne do godziny 22:00.
 • 22 czerwca – 31 sierpnia: Molo będzie płatne przez całą dobę.
 • Mieszkańcy Sopotu: Osoby posiadające Kartę Sopocką mogą wejść na molo bez opłat. Należy jednak pamiętać o konieczności przedłużenia Pakietu Mieszkańca do 31 maja, aby zachować ważność karty.
 • Turyści: Na podstawie wniesionej opłaty uzdrowiskowej, turyści mogą skorzystać z Karty Turysty, która umożliwia zakup biletów z 20% zniżką.

Ceny biletów:

 • Normalny: 10 zł
 • Ulgowy: 5 zł (dla dzieci, młodzieży, seniorów)

Na końcu molo znajduje się przystań dla statków wycieczkowych oferujących rejsy po Zatoce Gdańskiej. Molo to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, festiwale i pokazy mody. Spacer po molo to doskonała okazja do relaksu i podziwiania pięknych widoków na morze, plażę oraz sopockie hotele i restauracje. W pobliżu molo znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i lodziarnie, gdzie można odpocząć i cieszyć się atmosferą tego wyjątkowego miejsca.

Zobacz także:

Parki i Zieleńce

Sopot słynie z licznych parków i zieleńców, które stanowią idealne miejsce na relaksujący spacer. Wśród najpopularniejszych znajduje się Park Południowy, Park Północny oraz Park Zdrojowy. Te zielone przestrzenie oferują piękne aleje spacerowe, place zabaw dla dzieci oraz liczne ławki, na których można odpocząć i cieszyć się widokiem na morze. Parki są dostępne przez cały rok i wstęp do nich jest oczywiście bezpłatny.

Adresy:

 • Park Południowy: ul. Bitwy pod Płowcami, Sopot
 • Park Północny: ul. Powstańców Warszawy, Sopot
 • Park Zdrojowy: ul. Chopina, Sopot

Latarnia Morska w Sopocie (wstęp płatny)

Latarnia Morska w Sopocie to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, oferująca niesamowite widoki na Zatokę Gdańską i sopockie molo. Wzniesiona w 1903 roku, pełniła pierwotnie funkcję komina kotłowni dla pobliskiego Domu Zdrojowego. Obecnie udostępniona do zwiedzania, przyciąga turystów swoją wyjątkową architekturą i możliwością podziwiania panoramy miasta. Bilet wstępu kosztuje 10 zł dla dorosłych i 8 zł dla dzieci.

Adres: Plac Zdrojowy 3, Sopot
Godziny otwarcia: Codziennie: 10:00 – 18:00
Dojazd: Latarnia znajduje się w pobliżu molo, łatwo dostępna pieszo oraz komunikacją miejską.

Zobacz również: Szlakiem najwyższych i najpiękniejszych latarni morskich 

Zwiedzanie Sopotu nie musi być drogie, a dzięki naszej liście atrakcji możesz w pełni cieszyć się tym wyjątkowym miastem, nie obciążając nadmiernie swojego budżetu. Zaplanuj swoją wizytę, korzystając z powyższych informacji, i odkryj wszystkie uroki tego nadmorskiego kurortu.