Plebiscyt Cuda Polski 2024 organizowany przez magazyn National Geographic Traveler po raz kolejny wyłonił najpiękniejsze, często nieodkryte miejsca w Polsce. Głosowanie odbyło się online i łącznie oddano 258 tysięcy głosów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu Polaków odkrywaniem rodzimych atrakcji turystycznych. Oto lista zwycięzców z każdego województwa.

Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra, ul. Kręta 4

Twierdza Srebrna Góra, zbudowana w latach 1765-1777, jest największą górską fortyfikacją w Europie. Znajduje się w malowniczym regionie Gór Sowich. Twierdza składa się z licznych bastionów, donżonów i kazamat, które nigdy nie zostały zdobyte.

Zwiedzanie obejmuje trasy przez bomboodporne wnętrza, gdzie można poznać tajniki obrony fortecy, użycia artylerii i broni czarnoprochowej. Na szczególną uwagę zasługują podziemne korytarze oraz głęboka na niemal 10 pięter sucha fosa. Twierdza oferuje również nocne zwiedzania, strzelnicę historyczną i zjazd na tyrolce. Jest to idealne miejsce na wycieczki rodzinne przez cały rok. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Miasto Krzywej Wieży oraz Pałac Marianny Orańskiej.

Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku

Kompleks pałacowy w Ostromecku, składający się z barokowego Pałacu Starego i klasycystycznego Pałacu Nowego, jest jednym z najważniejszych zabytków regionu. Pałace są otoczone pięknym parkiem krajobrazowym, który jest doskonałym miejscem na spacery i odpoczynek.

Wnętrza pałaców zdobią liczne dzieła sztuki i meble z różnych epok. Ostromecko jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i festiwale. Pałace w Ostromecku to nie tylko zabytek, ale także centrum życia kulturalnego i społecznego regionu. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu oraz Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku.

Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe

Chełm, ul. Lubelska 55A

Chełmskie Podziemia Kredowe to sieć podziemnych korytarzy wydrążonych w kredzie, które powstały w wyniku eksploatacji kredy od średniowiecza. Podziemia te są unikalne na skalę europejską, a ich długość wynosi około 15 km. Zwiedzanie podziemi pozwala odkryć historię Chełma, jego legendy i tajemnice.

Przewodnicy opowiadają o dawnych górnikach, którzy wydobywali kredę, a także o skarbach i duchach, które rzekomo zamieszkują podziemia. To miejsce jest doskonałym przykładem harmonii pomiędzy naturą a historią, przyciągającym turystów z całego kraju. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Nałęczów oraz Dworzec Metropolitarny w Lublinie.

Lubuskie – Park Dworski w Iłowej

Iłowa, ul. Żagańska 27

Park Dworski w Iłowej to malowniczy park krajobrazowy z licznymi stawami, mostkami i alejkami. Znajduje się wokół zabytkowego pałacu, który dodaje temu miejscu dodatkowego uroku i historycznego znaczenia.

Park został zaprojektowany w stylu angielskim i niemieckim, łącząc różne style ogrodowe. Jest to idealne miejsce na spokojne spacery i odpoczynek na łonie natury. Park w Iłowej jest również miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale i koncerty. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Lubniewice z Parkiem Miłości im. Michaliny Wisłockiej oraz Łagów.

Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej

Łódź, ul. Piotrkowska 282

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi mieści się w zabytkowej fabryce i prezentuje bogatą historię przemysłu włókienniczego miasta. Muzeum oferuje liczne wystawy stałe i czasowe oraz interaktywne eksponaty, które przybliżają zwiedzającym procesy produkcji tkanin oraz historię rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.

Otaczający muzeum Łódzki Park Kultury Miejskiej to idealne miejsce na spacery i odpoczynek, z licznymi wydarzeniami kulturalnymi i rekreacyjnymi. W parku znajdują się także rekonstrukcje historycznych budynków przemysłowych, które tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu oraz Pałac w Nieborowie.

Małopolskie – Zamek w Muszynie

Muszyna, ul. Zamkowa

Zamek w Muszynie to zabytkowa warownia z XIV wieku, położona na wzgórzu nad rzeką Poprad. Ruiny zamku oferują piękne widoki na okoliczne tereny i są idealnym miejscem dla miłośników historii i przyrody. Zamek w Muszynie był niegdyś siedzibą biskupów krakowskich, a jego historia jest pełna fascynujących wydarzeń.

Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania, a na jego terenie odbywają się liczne imprezy kulturalne i historyczne rekonstrukcje. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Brama w Gorce oraz Chochołów.

Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku

Płock, ul. Tumska 3

Wzgórze Tumskie w Płocku to historyczne serce miasta, z katedrą Wniebowzięcia NMP i Zamkiem Książąt Mazowieckich. Wzgórze oferuje spektakularne widoki na Wisłę i jest ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Katedra, będąca jednym z najstarszych kościołów w Polsce, zachwyca swoją architekturą i bogatym wnętrzem.

Zamek, który pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, również stanowi ważny zabytek. Wzgórze Tumskie to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i historycznych, które przyciągają turystów i mieszkańców. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Nadbużańska Kraina Spokoju oraz Dzielnica Wisła w Warszawie.

Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej

Moszna, ul. Zamkowa 1

Fabryka Robotów w Mosznej to unikalna atrakcja, która łączy sztukę i technologię. Znajdują się tu rzeźby robotów wykonane z recyklingu metalowych części, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy z robotów ma swoją historię i unikalny design, co czyni Fabrykę Robotów wyjątkowym miejscem.

Miejsce to jest również przestrzenią edukacyjną, gdzie można dowiedzieć się więcej o sztuce recyklingu i kreatywnym podejściu do technologii. Fabryka Robotów w Mosznej przyciąga miłośników sztuki i technologii z całej Polski.

Podkarpackie – Zamek w Łańcucie

Łańcut, ul. Zamkowa 1

Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zamków w Polsce, znany ze swoich bogato zdobionych wnętrz oraz rozległych ogrodów. Zamek został zbudowany w XVI wieku i przez stulecia był rezydencją magnacką rodu Lubomirskich, a następnie Potockich. Wnętrza zamku kryją liczne skarby, w tym meble, obrazy, tkaniny i przedmioty sztuki użytkowej z różnych epok.

Na szczególną uwagę zasługuje także powozownia, jedna z największych i najbogatszych kolekcji pojazdów konnych w Europie. Ogrody zamkowe, zaprojektowane w stylu angielskim, oferują malownicze alejki, stawy i pawilony, idealne na spacery. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Jaśliska oraz Dolina Sanu.

Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach

Prawosławny skit w Odrynkach to wyjątkowe miejsce duchowe i historyczne, położone w malowniczym regionie Podlasia. Skit, czyli pustelnia, jest centrum duchowym, gdzie mnisi prowadzą życie w odosobnieniu i modlitwie. Miejsce to przyciąga pielgrzymów oraz turystów szukających spokoju i kontaktu z naturą.

Skit w Odrynkach jest także przykładem tradycyjnej architektury drewnianej Podlasia, z cerkwią oraz budynkami gospodarczymi. Odwiedzający mogą uczestniczyć w nabożeństwach oraz poznać codzienne życie mnichów. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej oraz Jezioro Płaskie.

Pomorskie – Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, obejmujący ponad 3 tysiące km² powierzchni. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Bory oferują liczne szlaki turystyczne, rowerowe i kajakowe, które pozwalają na bliskie obcowanie z naturą.

Region ten jest także bogaty w różnorodną faunę i florę, w tym wiele gatunków chronionych. Park Narodowy Bory Tucholskie oraz rezerwaty przyrody są domem dla wielu dzikich zwierząt i ptaków, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla obserwatorów przyrody. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Arboretum Wirty.

Zobacz również: 10 fajnych miejscówek nad Jeziorem

Śląskie – Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miasto o bogatej historii i kulturze, znane z pięknej architektury oraz licznych wydarzeń kulturalnych. Położone u podnóża Beskidów, jest doskonałym miejscem na turystykę pieszą i górską. Miasto oferuje wiele atrakcji, w tym zabytkowy rynek, liczne muzea, teatry oraz galerie sztuki.

Bielsko-Biała jest również znana jako „Mały Wiedeń” ze względu na swoją architekturę inspirowaną stylem wiedeńskim. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne prowadzące przez malownicze krajobrazy charakteryzujące Beskidy. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Szlak Beboków w Katowicach oraz Graniczne Meandry Odry.

Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Wiślica, ul. Długa 21

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych w Polsce, prezentującym bogatą historię regionu sięgającą czasów wczesnego średniowiecza. Muzeum mieści się w kompleksie zabytkowych budowli, w tym w bazylice kolegiackiej oraz w podziemnych kryptach.

Znajdują się tu liczne eksponaty archeologiczne, w tym relikty wczesnośredniowiecznej katedry, ceramika, narzędzia oraz biżuteria. Wiślica jest również ważnym miejscem pielgrzymkowym ze względu na swoją duchową historię. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Porcelanowy Rynek w Ćmielowie oraz Sosna krocząca w Wełeczu.

Polecane nad morzem

Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński to miasto znane z gotyckiego zamku biskupów warmińskich, który jest jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Zamek, zbudowany w XIV wieku, pełnił funkcję rezydencji biskupów oraz centrum administracyjnego regionu. Dziś zamek jest udostępniony do zwiedzania, oferując liczne wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne.

Lidzbark Warmiński to również malownicze krajobrazy, termalne źródła oraz liczne atrakcje turystyczne. Wypoczywając na Mazurach, warto odwiedzić to miejsce. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Mazurska Pętla Rowerowa oraz Kortosfera w Olsztynie.

Wielkopolskie – Pyzdry

Pyzdry to urokliwe miasteczko nad Wartą, które zachwyca swoją atmosferą i zabytkami. Historia Pyzdr sięga średniowiecza, a w mieście zachowały się liczne zabytki, w tym kościół św. Jana Chrzciciela, fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz liczne kamienice z XVIII i XIX wieku.

Miasteczko oferuje spokojny wypoczynek w malowniczym otoczeniu oraz możliwość poznania bogatej historii regionu. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Centrum Szyfrów ENIGMA oraz Kopalnia soli Kłodawa.

Zachodniopomorskie – Darłowo

Darłowo to nadmorskie miasto z bogatą historią, słynące z zamku Książąt Pomorskich oraz pięknych plaż. Zamek, zbudowany w XIV wieku, pełnił funkcję rezydencji książąt pomorskich i jest jednym z najważniejszych zabytków regionu. Darłowo oferuje również wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, w tym festiwale, koncerty oraz regaty.

Plaże Darłowa przyciągają turystów z całej Polski, oferując doskonałe warunki do wypoczynku nad morzem. Miasto jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji Pomorza Zachodniego. Inne nominowane miejsca w tej kategorii to Szczecińska Wenecja oraz Nowe Warpno.

Plebiscyt Cuda Polski 2024 ukazał bogactwo i różnorodność polskich atrakcji turystycznych. Od imponujących fortyfikacji górskich, przez malownicze parki krajobrazowe, aż po fascynujące zabytki historyczne – każdy z laureatów reprezentuje unikalny fragment naszej wspólnej dziedzictwa. Warto odwiedzić te miejsca, aby nie tylko podziwiać ich piękno, ale również lepiej poznać historię, kulturę i tradycje różnych regionów Polski.

Zapraszamy wszystkich do odkrywania nowych miejsc na turystycznej mapie Polski. Każda podróż to okazja do zdobywania nowych doświadczeń, poznawania ciekawych ludzi i odkrywania uroków naszej pięknej ojczyzny. Niech wyniki plebiscytu będą dla Was inspiracją do planowania kolejnych wyjazdów i eksplorowania nieznanych dotąd zakątków.

Poprzedni artykułZwiedzaj Gdynię taniej z Pomorską Kartą Turysty
Następny artykułBezpłatne atrakcje Gdańska – co zobaczyć za darmo