Przez cały rok czekamy z utęsknieniem na wakacje, urlop i możliwość wyrwania się z kołowrotu codziennych zajęć. Wakacje nad morzem to szansa na pełny relaks, regenerację sił witalnych, atrakcyjną przygodę i pełnię wrażeń. Żeby się cieszyć pobytem nad morzem i mieć mnóstwo miłych wspomnień, trzeba sobie pobyt odpowiednio wcześnie zaplanować. Oto 7 propozycji miejscowości nadmorskich, od dużych ośrodków turystycznych po małe wioski rybackie. Dla każdego coś ciekawego.

Ludzie mają różne potrzeby i wyobrażenia na temat idealnego wypoczynku nad Bałtykiem, dlatego poniższa lista jest bardzo zróżnicowana.

Mielno

Mielno to kąpielisko położone pomiędzy Bałtykiem i zachodnim krańcem jeziora Jamno, kilkanaście kilometrów od Koszalina. Mielno przyciąga turystów nie tylko latem. Świadczy o tym ustawiony przy głównym wejściu na plażę Pomnik Morsa, upamiętniający odbywający się tu każdego roku Międzynarodowy Zlot Morsów (w 2023 r. po raz dwudziesty).

Wakacje w Mielnie – piękne plaże, zachody słońca i wyjątkowy klimat wypoczynku

W sezonie letnim można odwiedzić odtworzone przez członków Towarzystwa Żywej Archeologii grodzisko słowiańskie z IX w., wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła i stanąć oko w oko z łucznikiem lub rycerzem. Atrakcją Mielna są też rejsy po jeziorze Jamno. W okolicy poprowadzono liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, a Piernikowy Dom Do Góry Nogami z Babą Jagą czeka nie tylko na najmłodszych.

Sprawdź polecane noclegi w Mielnie

Grzybowo

Grzybowo to spokojna miejscowość, gdzie ze względu na ukształtowanie wybrzeża woda jest o kilka stopni cieplejsza niż w oddalonym o kilka kilometrów Kołobrzegu. Wypoczynkowi sprzyja mniejsza niż w innych nadmorskich miejscowościach liczba turystów.

Kiedy znudzi się pobyt na szerokiej piaszczystej plaży, spacery lub rowerowe przejażdżki leśnymi ścieżkami i widok malowniczych zachodów słońca, można skorzystać z atrakcji pobliskiego Kołobrzegu. Można tam zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego lub wybrać się na rejs spacerowy po Bałtyku albo wybrać się do Parku Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie.

Sprawdź noclegi w Grzybowie

Świnoujście

Świnoujście położone na wyspach Uznam i Wolin słynie z szerokich piaszczystych plaż i najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej. Symbolem miasta jest Stawa Młyny, czyli położony u wejścia do portu znak nawigacyjny wyglądający jak wiatrak. Tutejszy port pasażerki oferuje spacerowe rejsy po Bałtyku i rejsy promowe do Szwecji.

Takie widoki tylko w Świnoujściu. Nie pomylisz ich z żadnym innym miejscem w Polsce

W Świnoujściu nie sposób się nudzić. Co roku w lipcu odbywa się tu parada żaglowców Sail Świnoujście i Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”. Rodzinny wypoczynek zapewnia aquapark „Baltic Park Molo” ze sztuczną falą do surfowania, dla najmłodszych udostępnione są liczne place i sale zabaw, a uzdrowiskowy charakter miasta podkreślają promenady, tężnie solankowe i park zdrojowy. Ze Świnoujścia można się wybrać na Aleję Gwiazd w pobliskich Międzyzdrojach albo koleją do niemieckich kurortów na wyspie Uznam.

Zobacz sprawdzone noclegi w Świnoujściu

Polecane nad morzem

Dąbki

Dąbki to wieś uzdrowiskowa położona na Wybrzeżu Słowińskim na wschodnim skraju mierzei oddzielającej Bałtyk od przybrzeżnego jeziora Bukowo, zaledwie 8 km od Darłowa. W uzdrowisku, które korzysta z pobliskich złóż torfu, leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne, kardiologiczne i choroby układu oddechowego.

Wejście na plaże w Dąbkach

Na jeziorze Bukowo, które jest rajem dla wędkarzy, czynna jest przystań żeglarska i organizowane są kursy windsurfingu, a Ranczo Mustafa w pobliskim Bobolinie oferuje nauki jazdy konnej. W wolnym czasie można wybrać się do Darłowa, żeby zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, przepłynąć tramwajem wodnym do Darłówka i zrelaksować się w tamtejszym aquaparku.

Zobacz teraz noclegi w Dąbkach i zarezerwuj coś dla siebie

Gdańsk

Gdańsk to propozycja dla tych, którzy zamiast plażowania wolą uroki życia w wielkim mieście, dostęp do miejsc kultury i rozrywki, zabytki, muzea i udane zakupy. Podczas pobytu w Gdańsku trudno nie zwiedzić gotyckiego Kościoła Mariackiego (największego na świecie kościoła wzniesionego z cegły) i nie zobaczyć kopii „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga. Symbolem miasta jest Fontanna Neptuna przed Dworem Artusa i stary Żuraw w porcie nad Motławą.

Spacer nad Motławą w Gdańsku zawsze ma swój klimat

Spacer Długim Targiem zachęca do zakupu pamiątek lub zatrzymania się na kawę, ciastko lub łyk Goldwasser (gdańskiego likieru ziołowo-korzennego). Ci, którym bliska jest najnowsza historia, zwiedzą Europejskie Centrum Solidarności w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców, pasjonaci muzyki organowej z pewnością wybiorą się do katedry w Oliwie, a miłośnicy zwierząt odwiedzą oliwskie ZOO.

Zobacz sprawdzone noclegi w Gdańsku

Łeba

Łeba słynie przede wszystkim z pobliskich ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. Poza plażą i szlakami turystycznymi miasto oferuje bogate rozrywki dla dorosłych i dla dzieci. Dmuchany Park Rozrywki Funlandia to świetne miejsce rodzinnej zabawy. Illuzeum to ekspozycja ciekawostek i optycznych złudzeń, wykorzystujących prawa fizyki. Dla dzieci to okazja do nauki przez zabawę, a dla dorosłych przypomnienie szkolnych wiadomości.

Ruchome wydmy w Łebie to miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Park Dinozaurów w Łebie to rodzinny park rozrywki, w którym naturalnej wielkości modele wymarłych zwierząt są tylko dekoracją dla dobrej zabawy, a Discovery Park to idealne miejsce dla przyszłych mistrzów kierownicy. W Łebie można błądzić w naturalnym zielonym labiryncie albo skorzystać z rejsów wycieczkowych po Bałtyku i po jeziorze Łebsko.

Sprawdź polecane noclegi w Łebie na rodzinny pobyt nad morzem

Jastarnia

Jastarnia położona na Mierzei Helskiej, pomiędzy otwartym morzem i Zatoką Pucką daje możliwość aktywnego wypoczynku. Akwen zatoki to znakomite miejsce do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Tutejsze przystanie, wypożyczalnie sprzętu i szkółki mają szeroką ofertę zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

Jastarnia z lotu ptaka robi wrażenie. Daje wyjątkowe możliwości wypoczynku

Z Jastarni można się wybrać do Helu, żeby podziwiać foki bałtyckie lub poznać historię obrony wybrzeża w 1939 r. Można też wyruszyć w kierunku przeciwnym, do Władysławowa, żeby przejść się Aleją Gwiazd Sportu w Cetniewie lub rozerwać się w lunaparku. Pobyt na Mierzei Helskiej to doskonała okazja do poznania folkloru kaszubskiego.

Zobacz sprawdzone noclegi w Jastarni

Mamy nadzieję, że któraś z powyższych propozycji spędzenia wakacji nad morzem Ci się spodobała i skłoniła do planowania wyjazdu. Każda z nich różni się od siebie i ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Bez względu na to, czy lubisz raczej spokojny wypoczynek, planujesz aktywne spędzenie czasu, wolisz zwiedzać okoliczne atrakcje lub chcesz mieć dostęp do miejsc kultury i rozrywki – z pewnością wybranie się nad Bałtyk spełni Twoje oczekiwania!

Data aktualizacji: 17 maja 2024