Linia polskiego wybrzeża Bałtyckiego liczy ponad 500km długości! Na tej długości rozciągają się kilometry pięknych i czasem niedocenianych plaż – piaszczystych plaż! W poniższym rankingu wyróżniliśmy 15 plaż nad Bałtykiem które wg. nas zasługują na wyjątkową uwagę. Są to plaże zupełnie od siebie różne – plaże w kurortach oraz plaże dzikie. Szukasz miejsca na letnie wakacje nad morzem Bałtyckim? Oto nasz subiektywny ranking 15 plaż nad polskim morzem. Wybaczcie, jeśli jakiegoś miejsca nie uwzględniliśmy – pięknych plaż w Polsce mamy naprawdę wiele 🙂

 

15. Plaża w Ustce

Plaża wschodnia w Ustce otwiera nasze tegoroczne zestawienie. W Ustce mamy plażę zachodnią i wschodnią. Granicę pomiędzy nimi wyznaczają port i ujście rzeki Słupi. Są one obecnie połączone ruchomą kładką nad kanałem portowym co już jest samo w sobie atrakcją. Co roku plaże Ustki oceniane są wysoko w rankingach głównie ze względu na infrastrukturę, czystość piasku oraz wody a także atrakcje w jej okolicy. Wzdłuż plaży wschodniej prowadzi promenada na której znajdują się liczne punkty gastronomiczne. Kolacja z widokiem na zachód słońca to dla nas zawsze bezcenne przeżycie. Ustka musi znaleźć miejsce w swoim rankingu

Plaża Ustka
Widok na Ustecką plażę wschodnią a w oddali klify

14. Plaża w Dąbkach

Szeroka plaża ze złocistym, przyjemnym w dotyku drobnym piasku zdecydowanie zachęca do korzystania z kąpieli morskich jak i słonecznych. I taka właśnie jest strzeżona latem plaża w Dąbkach. Wzdłuż jej brzegu ciągną się niskie sosnowe wydmy a wyjątkowego klimatu nadają tej plaży cumowane na brzegu kutry rybackie. Dąbki to dobre miejsce na wypoczynek nie tylko rodzin z dziećmi.

Plaża Dąbki
Szeroka plaża z piaszczystym drobnym piaskiem, oraz kutry cumujące przy brzegu to wyjątkowe walory plaży w Dąbkach

13. Plaża w Czołpinie k.Łeby

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce tak w ogóle. Chcielibyśmy zakwalifikować jej cały pas od Łeby aż do Czołpina jako tą najpiękniejszą plażę w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę trudną dostępność do tych miejsc oraz nieco inny charakter tego miejsca na 13’tej pozycji wyróżniamy plażę przy wydmie w Czołpinie (z uwagi na łatwiejsze dotarcie niż do plaży przy wydmie Łąckiej). Miejsce to jest po prostu niesamowite. Może i brakuje tu atrakcji dla dzieci oraz infrastruktury, ale zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej sił aby zobaczyć cud natury jakim są ruchome wydmy w Łebie. Warto zatem wybrać nocleg w Łebie i przeznaczyć choćby jeden dzień na zwiedzenie i relaks na wydmach.

Plaża Czołpino
Wydma przy plaży w Czołpinie.
Polecane nad morzem

12. Plaża w Międzyzdrojach

Międzyzdroje rozsławił coroczny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Tłoczno jest tutaj nie tylko na początku lipca, kiedy nad Bałtyk przyjeżdżają artyści z całego kraju, lecz także przez cały sezon. Najgwarniej jest w okolicy Alei Gwiazd i 120-metrowego mola, z którego odpływają statki wycieczkowe do Świnoujścia i niemieckich kurortów nadmorskich.

Spacer plażą w kierunku zachodnim pozwoli znaleźć spokojniejszy skrawek plaży. Z kolei na wschodzie plaża sąsiaduje z klifem. Plaża w Międzyzdrojach jest dość szeroka na wszystkich odcinkach i zapewnia łagodne zejście do morza. To idealne miejsce dla fanów urozmaiconego wypoczynku, spędzonego na kontakcie z przyrodą, pływaniu w morzu i korzystaniu z nocnego życia.

Plaża w Międzyzdrojach
Plaża zachodnia i wschodnia w Międzyzdrojach

11. Plaża w Dziwnowie

Szeroka, czysta i piaszczysta plaża sąsiaduje z niskim, wolno pogłębiającym się brzegiem. Jeżeli planujesz rodzinne wakacje przepełnione atrakcjami dla najmłodszych, Dziwnów to strzał w dziesiątkę!

Latem można korzystać ze zjeżdżalni wodnej i dmuchańców albo zdecydować się na przejażdżkę dmuchanym bananem i kołem, które ciągną motorówki.

Nabrzeże w Dziwnowie zachęca do spacerów. Plażę w Dziwnowie wyróżniliśmy za czystość oraz przepiękną promenadę wiodącą wzdłuż szerokich wydm.

Plaża Dziwnów
Szeroka plaża w Dziwnowie została wyróżniona m.in. za czystość

10. Plaża w Trzęsaczu

Ruiny gotyckiej świątyni zlokalizowane tuż przy kilkunastometrowym klifie to znak charakterystyczny Trzęsacza. Wyjątkowy zabytek sąsiaduje z nowoczesną metalową platformą widokową, z której można łatwo zejść na piaszczystą plażę. 200-metrowy odcinek nabrzeża wyznaczono latem jako strzeżone kąpielisko.

Kto będzie czuł się najlepiej w Trzęsaczu? Miłośnicy fotografii i spokojnego wypoczynku. Ze względu na przepiękny klif w Trzęsaczu chętnie wypoczywają też paralotniarze i motolotniarze. Ta plaża została przez nas wyróżniona za wyjątkowy widok na ruiny zamku oraz doskonałe warunki dla paralotniarzy.

Plaża Trzęsacz
Widok z plaży w Trzęsaczu na ruiny gotyckiego kościoła

9. Plaża Wschodnia w Darłówku

Wschodnie nabrzeże Darłówka jest piaszczyste i wyjątkowe. To idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi, ponieważ otwarte morze jest tutaj oddzielone od wybrzeża kamieniami. Dzięki temu morze jest tutaj spokojniejsze i przystępne dla wypoczynku rodzin z dziećmi. Szeroka, piaszczysta i czysta plaża na której nie brakuje także rozrywek. Na plaży udostępnione jest boisko do gry oraz dmuchawce dla dzieci. To główne powody dla których Darłówko znalazło się w naszym rankingu.

Plaża Darłówko
Plaża wschodnia w Darłówku odgrodzona jest od otwartego morza kamieniami

8. Plaża w Grzybowie

Grzybowo sąsiaduje z Kołobrzegiem, jednak tutejsza plaża jest mniej zatłoczona, a morze – cieplejsze i spokojniejsze. W okolicy funkcjonują stadniny konne i wypożyczalnie rowerów. Ogromną atrakcją są też tutejsze lasy.

Dostępna jest plaża strzeżona, a tuż przy zejściu na plażę – niewielka platforma widokowa z ławkami, na których można usiąść, aby obserwować zachody słońca nad Bałtykiem.

Grzybowo to dobry wybór dla miłośników aktywnego wypoczynku daleko od tłumów. Plaża ta w 2021r była nagrodzona w programie „Błekitna flaga”. Wyróżniliśmy ją za czystość, szerokość oraz infrastrukturę.

Plaża Grzybowo
Plaża w Grzybowie oznaczona nagrodą „Błękitna Flaga” znalazła się również w naszym rankingu

7. Plaża Centralna w Kołobrzegu

W trakcie wakacji chcesz mieć jak najwięcej atrakcji? Kołobrzeg będzie idealny! W tym popularnym kurorcie możliwości jest wiele. Możesz wypłynąć statkiem wycieczkowym w morze, podziwiać wybrzeże z lotu ptaka, spacerować po molo, wejść na latarnię morską… i zjeść pysznego gofra 😉 Plaża Centralna w Kołobrzegu jest najpopularniejszym kąpieliskiem spośród trzech zlokalizowanych w mieście. Bezpieczeństwa kąpiących się w Bałtyku strzegą tutaj ratownicy. Plaża Centralna sąsiaduje z molo, latarnią morską i wyjściem z portu. Nie brakuje również wypożyczalni sprzętu wodnego, licznych knajpek i wielu popularnych atrakcji.

Plaża w Kołobrzegu została przez nas wyróżniona za infrastrukturę, oraz atrakcje jakie dostępne są w jej okolicy (molo, latarnia morska).

Plaża Kołobrzeg
Plaża w Kołobrzegu. Widok na molo.
Plaża w Kołobrzegu
Plaża w Kołobrzegu – widok na latarnię morską i molo

6. Plaża Dubaj w Jarosławcu

Plaża Dubaj to strzeżone kąpielisko w zachodniopomorskim Jarosławcu. Do tej sztucznie stworzonej plaży można dotrzeć, schodząc na wybrzeże zejściem numer 5. Plaża Dubaj powstała w 2018 roku, aby chronić tutejszy klif przed niszczeniem przez fale morskie. Sztuczna plaża obejmuje obszar o powierzchni 5 hektarów. Zachwyca złotym piaskiem oraz czystą, płytką i ciepłą wodą.

Na całej długości plaży w Jarosławcu warto szukać bursztynów. To nie tylko wymarzone miejsce dla poszukiwaczy jantaru, lecz także miłośników błogiego wypoczynku przy szumie fal.

Plaża Dubaj w Jarosławcu
Plaża Dubaj w Jarosławcu

Szukasz noclegu na wakacje? Zobacz nasze domki nad morzem – mamy pewne propozycje!

5. Plaża we Władysławowie

Plaża we Władysławowie jest jedną z największych plaż w Polsce. W najszerszym miejscu plaża ma blisko 100m szerokości! Latem jest jednak także jednym z najtłoczniejszych miejsc w Polsce. Cóż, atrakcyjność ma swoją cenę. Na nabrzeżu, które sąsiaduje z wejściem położonym niedaleko Alei Gwiazd Sportu i Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie w sezonie wypoczywa tysiące tysiące osób. Wystarczy jednak spacer na zachód (w stronę Jastrzębiej Góry), aby znaleźć spokojniejszy skrawek plaży z widokiem na przepiękny klif.

Władysławowo oferuje liczne wodne atrakcje i bezpieczny odpoczynek nad Bałtykiem dla każdego miłośnika wakacji nad morzem. W kurorcie działa 5 strzeżonych kąpielisk. Najmłodsi turyści uwielbiają dmuchańce i zjeżdżalnie wodne. Na nieco starszych czekają dyskoteki i wieczorne wydarzenia artystyczne. Powyższe atuty sprawiają, że Władysławowo zajmuje wysokie miejsce w naszym rankingu.

Plaża Władysławowo
Plaża we Władysławowie w najszerszym miejscu ma blisko 100m

4. Plaża w Sopocie

Sopot nazywany jest letnią stolicą Polski i taki gwarny charakter kurortu widać w trakcie wakacji na plaży. Szeroka, piaszczysta plaża zachęca do spacerów w stronę Gdańska lub Gdyni. Plaża w Sopocie jest wymarzona dla fanów zwiedzania, nocnego życia i typowego wypoczynku na plaży. Będąc na plaży w Sopocie, warto wejść na najdłuższe drewniane molo w Europie (a zarazem najdłuższe molo nad Bałtykiem) i przejść się słynnym Monciakiem, położonym niedaleko nabrzeża. Plażę tę wyróżniliśmy ze względu na infrastrukturę i widok na zatokę Gdańską

Plaża Sopot
Widok na plażę w Sopocie

3. Plaża w Białogórze

W trakcie urlopu szukasz prawdziwej oazy? Białogóra powinna być dla Ciebie pierwszym wyborem! Miejscowość położoną w Nadmorskim Parku Krajobrazowym wyróżnia jedna z najpiękniejszych plaż w naszym kraju. Nabrzeże od zabudowań oddziela szeroki pas lasu sosnowego, dzięki czemu plaża w Białogórze jest rzadziej odwiedzana przez turystów i zachowała dziki charakter.

Białogóra to świetne miejsce dla miłośników kąpieli słonecznych i wodnych, a także dla rodzin. Na tej szerokiej, piaszczystej plaży działa strzeżone kąpielisko. Można skorzystać również ze zjeżdżalni wodnej.

Plaża Białogóra
Plaża w Białogórze to prawdziwy cud. Widok jak z pocztówki

2. Plaże na Półwyspie Helskim

Na drugim miejscu postanowiliśmy postawić nie jedną – a całe pasmo plaży ciągnącej się wzdłuż 35-kilometrowej Mierzei Helskiej. To niekończące się kilometry złocistego piasku. Prawdziwy cud natury i nasz skarb narodowy. Na półwyspie helskim można wyszczególnić jednak dwa różne pasma plaż. Jedno sąsiaduje z Morzem Bałtyckim, a drugie – z Zatoką Pucką. Fani wypoczynku przy szumie fal cenią tę pierwszą, z kolei miłośnicy płytkiego brzegu i spokojnej wody będą zachwyceni czasem spędzonym nad Zatoką Pucką. Spokojniejsze wody zatoki, opływające Półwysep Helski, sprawiają, że okolica uznawana jest za raj dla windsurferów i kitesurferów. W naszym rankingu wyróżniamy jednak plaże od strony otwartego morza.

W trakcie wypoczynku na Helu warto także odwiedzić plażę na cyplu. Na plaży jest słonecznie, ale i wietrznie. Można tutaj wykąpać się w Bałtyku pod okiem ratownika albo zrobić panoramiczne zdjęcie.

Plaża Hel
Plaże na półwyspie helskim to prawdziwy skarb i cud natury
Plaża półwysep helski
Plaża na półwyspie helskim ciągnie się na długości ok. 35km.

1. Plaża w Świnoujściu

Nasze top zamyka najbardziej na zachód wysunięta plaża w Polsce! Piaszczyste nabrzeże to prawdziwy raj dla miłośników kąpieli słonecznych i fanów budowania zamków z piasku.

Świnoujska plaża jest najszerszą naturalną plażą w naszym kraju – miejscami ma nawet 200 metrów szerokości. Sąsiaduje z łagodnym i płytkim zejściem do Bałtyku. Plaża w Świnoujściu rozciąga się na długości około 10 km, a od miasta malowniczo oddzielają ją szerokie wydmy. Miasto łączy z wybrzeżem aż 12 wejść na plażę. Nawet w największym sezonie znajdziesz tu miejsce na swój kocyk 😉

W sezonie na plaży warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu i licznych atrakcji, takich jak trampoliny i zjeżdżalnie wodne. Latem można zdecydować się też na przejazd pontonem ciągniętym przez skuter wodny lub motorówkę. Odcinek plaży wzdłuż promenady nadmorskiej jest położony blisko centrum miasta i licznych lokali gastronomicznych. Świnoujście to świetnie miejsce na rodzinne wakacje albo weekend z dziećmi nad morzem.

Plaża Świnoujście
Piaszczysta plaża w Świnoujściu miejscami osiąga nawet 200m szeokości
Plaża w Świnoujściu
Plaża w Świnoujściu ciągnie się na odległość 4km
Świnoujście - Stawa Młyn
Stawa Młyny – znak rozpoznawczy Świnoujścia