Latarnie morskie zawsze w równym stopniu przyciągały i niepokoiły, obrazując triumfy i porażki ludzkości w walce z siłami natury. Wokół samotnych wież i wysiłków zamieszkujących je latarników, by każdego dnia sprostać swoim obowiązkom i uratować ludzkie życia, narosło bardzo wiele legend. Także nad Bałtykiem znajdziesz te intrygujące budowle – położone w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody i w popularnych kurortach. Planując wakacje nad morzem koniecznie postaraj się je odwiedzić!

Które z polskich latarni morskich są najwyższe?

W Polsce znajduje się 15 czynnych latarni morskich – siedem z nich zlokalizowanych jest na terenie województwa zachodniopomorskiego, osiem pomorskiego. W dawnych czasach służyły przede wszystkim nawigacji – wskazywały marynarzom bezpieczną drogę. Obecnie ich rolę w dużej mierze przejęły nowoczesne technologie radiowe i satelitarne. Latarnie jako obiekty bardzo ciekawe pod względem architektonicznym i pięknie wpisujące się w krajobraz stanowią nie lada gratkę dla turystów i podróżników. Często są to zabytki o fascynującej historii lub doskonałe punkty widokowe.

Polecane nad morzem

Latarnia morska w Świnoujściu

Wysokość wieży 64,8 m., światła ponad wodą 65 m.Latarnia Morska Świnoujście

Mierząca prawie 65 metrów latarnia morska w Świnoujściu, w dzielnicy Warszów na wyspie Wolin, jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce i jednym z najwyższych na świecie. Pierwsza latarnia w tym miejscu była wybudowana w 1805 roku, obecna budowla powstała w 1857 roku. Wybudowano ją z pomarańczowej cegły. Pierwotnie miała przekrój ośmiokąta, wraz z upływem czasu cegła jednak niszczyła się. Podczas przebudowy zdecydowano, że z powodu ubytków najlepiej będzie zmienić jej kształt na okrągły.

Niestety, droga na szczyt latarni morskiej w Świnoujściu nie jest łatwa – trzeba pokonać aż 308 stopni. Warto jednak zdobyć się na ten wysiłek – z góry możesz podziwiać wspaniały widok na ujście Świny, gdzie płyną statki kierujące się w stronę Kanału Piastowskiego. W budynkach sąsiadujących z latarnią znajdowały się pomieszczenia dla załogi i przeznaczone na urządzenia radiolatarni. W okolicach warto zwiedzić Port Gerhard i zobaczyć słynny terminal LNG.

Zobacz polecane noclegi w Świnoujściu

Latarnia morska w Gdańsku

Wysokość wieży 64,3 m., światła ponad wodą 61 m.

Latarnia morska Gdańsk

Latarnia morska w Gdańsku, uchodzi za jedną z najpiękniejszych w północnej Europie. Została wybudowana w 1893 r. na wzór słynnej amerykańskiej latarni mieszczącej się w Cleveland w stanie Ohio.  Oddano ją do użytku w 1894 r. Uchodziła wówczas za bardzo innowacyjną – była to pierwsza latarnia morska nad Bałtykiem, w której używano światła elektrycznego.

Latarnia morska w Gdańsku jako jedna z nielicznych na świecie (obok Greenwich, Waszyngtonu, Singapuru i Lyttelton) wyposażona jest w kulę czasu – to ogromna atrakcja turystyczna i wspaniały pomnik XIX-wiecznej myśli nawigacyjnej. Ważąca 75 kilogramów kula spada punktualnie o godzinach: dwunastej, czternastej, szesnastej i osiemnastej wyhamowując przed końcem toru i uderzeniem w amortyzatory – to wspaniałe widowisko.

W 1939 roku latarnia w Gdańsku została obsadzona przez niemieckich żołnierzy, którzy właśnie stąd szachowali ogniem załogę polskiej placówki na Westerplatte, co rozpoczęło II wojnę światową. Obecnie latarnia dostępna jest dla zwiedzających. Warto zobaczyć jej wnętrze, w którym znajdziemy pięknie zachowane przyrządy optyczne i wystawę latarnictwa. Z góry roztacza się piękny widok na port, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską.

Zobacz polecane noclegi w Gdańsku

Latarnia morska w Gąskach

Wysokość wieży 49,8 m., światła ponad wodą 51,1 m.

Latarnia morska Gąski

Latarnia morska w Gąskach została wybudowana w 1878 roku. Wraz z okolicznymi budynkami (dom latarników, budynek inwentarski, stodoła, a także ogrodzenie i mur) figuruje w rejestrze zabytków. Obiekt został udostępniony do zwiedzania. Można wejść na jej szczyt po krętych, granitowych schodach, aby podziwiać bardzo malowniczy widok na wybrzeże Morza Bałtyckiego. Można stąd dostrzec Sarbinowo, Mielno, Chłopy i Unieście. W otoczeniu położonej w centrum wsi latarni znajdują się liczne kramiki z jedzeniem i z pamiątkami.

Zobacz pewne noclegi w Gąskach

Latarnia morska w Niechorzu

Wysokość wierzy 45 m., światła ponad wodą 62,8 m.

Latarnia morska Niechorze

Położona na majestatycznym klifie latarnia morska w Niechorzu uważana jest przez wielu za najpiękniejszą w Polsce. Jej budowa ukończona została w 1866, wówczas po raz pierwszy zapłonęło na niej światło. Latarnia umieszczona jest na wysokiej, mierzącej 13 m. podstawie. Budowla wykonana jest z czerwonej cegły, wyróżnia się ciekawymi, zielonymi okiennicami i bardzo proporcjonalną bryłą. Aby wejść na górę, trzeba pokonać 210 schodów. Ten wysiłek się opłaca – z latarni roztacza się wspaniały widok na plażę w Niechorzu.

Sprawdź pewne noclegi w Niechorzu

Latarnia morska na Helu

Wysokość wieży 41,5 m., światła ponad wodą 38 m.

Latarnia Morska Hel

Latarnia morska na Helu to kolejna tego typu budowla, której losy są związane z tragiczną polską historią. Została wybudowana w 1942 roku przez Niemców w miejsce dawnej latarni, która w 1939 roku została wysadzona przez polskich saperów, aby utrudnić ostrzał artylerii. Ma kształt ośmiokątnej wieży zwężającej się ku górze. Pod stożkowych dachem umieszczona została jedna z helskich anten radiowych. Latarnia dostępna jest dla zwiedzających. Z góry można podziwiać piękny widok na Zatokę Gdańską, a także zobaczyć sąsiednie latarnie w Jastarni i Rozewiu.

Zobacz polecane noclegi na Helu

Czy wiesz, że…

… w rejonach polarnych w Arktyce i Antarktyce latarniami polarnymi (ang. lighthouse) nazywa się również znaki nawigacyjne, które są utrzymywane m.in przez polskie stacje badawcze.