Wakacje 2022 rozpoczęte! Podczas pandemii większość z nas, w związku z ograniczeniami, decydowała się spędzać wakacje w kraju. Turystyka krajowa była w pełnym rozkwicie. Polska to nie tylko góry i morze, ale o wiele więcej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Mimo otwarcia granic, tendencja do spędzania urlopu w kraju nie zanika ponieważ wakacje w Polsce mają wiele zalet. Poniżej przedstawiamy pięć powodów, aby urlop spędzić w Polsce.

1. Polska ma wiele do zaoferowania

Wakacje to dla Ciebie czas relaksu i odpoczynku? Chcesz poleżeć na plaży, posłuchać szumu fal i pooddychać prozdrowotnym jodem a przy okazji złapać trochę opalenizny? Bałtyk będzie idealnym wyborem. Wolisz góry? Zapraszamy do Zakopanego. A może kajaki? W takim razie kierunek Mazury. Niezależnie jak chcesz spędzać wolny czas, na pewno w kraju znajdziesz coś, co spełni Twoje najbardziej wyśrubowane wymagania. Wakacje w Polsce to także możliwość poznania swojej ojczyzny — kultury, tradycji, historii. Wiele miast oferuje ciekawe muzea, związane z tradycją regionalną a zwiedzanie zamków i innych historycznych budowli jest wspaniałą lekcją historii. Często wyjeżdżamy za granicę z niewiedzy i nieświadomości tego, co ma nam do zaoferowania nawet najbliższa okolica.

2. Drogo a jednak taniej?

“Choć ceny usług turystycznych w Polsce poszybowały w górę w niektórych miejscach nawet o 30% , to trzeba mieć też świadomość, że wzrost cen obserwowany jest także na rynkach zagranicznych. Pozornie tanie oferty wycieczek zagranicznych mogą ostatecznie niemiło zaskoczyć”  ocenia Eliasz Polański z portalu e-wczasy.pl
Mimo szalejącej inflacji Polska — w porównaniu do wielu krajów Unii Europejskiej — jest dużo tańsza. Płacenie w złotówkach  jest wciąż bardziej opłacalne, tym bardziej, kiedy podróżujemy na własną rękę i w naszym zakresie jest cała organizacja wyjazdu (od transportu na biletach wstępu do różnych atrakcji kończąc). Najlepszą (a przy tym najtańszą)  opcją organizacji noclegu jest rezerwacja  bezpośrednio u właścicieli/gospodarzy — w ten sposób nie płacimy prowizji platformom rezerwacyjnym. Aby bezpiecznie zarezerwować nocleg, nie narażając się na ataki oszustów,  należy korzystać ze sprawdzonych platform, które weryfikują ogłoszenia. W portalu E-WCZASY, oznaczamy noclegi etykietą „ pewny nocleg”, dzięki czemu masz pewność, że nie rezerwujesz u oszusta.

Wakacje w kraju, oznaczają również, że, nie musimy przeliczać cen w obcej walucie na złotówki, aby dowiedzieć się, co ile kosztuje oraz nie marnujemy czasu na szukanie kantoru, aby wymienić pieniądze na lokalną walutę. Ponadto w niektórych krajach lokalni sprzedawcy wykorzystują nieznajomość cen oraz wyglądu waluty.  Często za towar płacimy więcej, niż powinniśmy lub „przypadkiem ” dostajemy mniej reszty.

3. Nie ma bariery językowej

Każdy z nas w szkole miał język obcy, bo taki mamy obowiązek. Jednak wiadomo, że nauka to jedno, a praktyka drugie — nie zawsze to, czego nauczymy się w szkole, przekłada się na nasze zdolności komunikacji w obcym języku, Z drugiej strony są kraje, w których nawet najpopularniejszy obecnie język obcy — angielski — jest mało znany wśród lokalnej społeczności (na przykład w Hiszpanii).  Problemów  przysporzyć mogą również słowa i gesty, które w naszej kulturze oznaczają coś dobrego, a  w kulturze innych krajów mają negatywne konotacje. Ponadto, w razie jakiegokolwiek zdarzenia losowego lub potrzeby pomocy brak bariery językowej ułatwi rozwiązanie problemu.

4. Bliżej, znaczy bezpieczniej

Długie podróże bywają męczące, wymagają wielu przygotowań, oraz załatwiania (niekiedy) kosztownych formalności, takich jak wyrabianie wizy lub dokumentów podróżnych dla dzieci. Żeby jechać na wakacje ze „spokojną głową”, wystarczy nie przekraczać granic naszego kraju. To nie tylko zaoszczędzi czas, który zamiast na podróż, możemy przeznaczyć na wypoczynek lub zwiedzanie, ale również zminimalizuje wszelkie kwestie organizacyjne. Kolejnym plusem jest znajomości sklepów i ich asortymentu, oraz zasad zachowania w restauracji i potraw znajdujących się w menu.

5. Wszystko jest tak, jak sobie zaplanowaliśmy

Wybierając wakacje za granicą, mamy dwie opcje. Albo wszystko organizujemy sami, albo decydujemy się na wyjazd z biurem podróży. Pierwsza opcja wymaga znalezienia biletów, rezerwacji hotelu, ułożenia planu zwiedzania (znalezienie atrakcji, rezerwacje wejściówek, zapoznanie się z lokalnymi zasadami i potrawami). To bardzo czasochłonne i niekiedy stresujące zajęcie. Druga opcja bardzo nas odciąża w kwestii organizacji, jednak w tym przypadku musimy się dostosować do narzuconych z góry schematów. Wakacje w kraju dają nam wiele swobody w zakresie organizacji oraz spędzania wolnego czasu, a jedyne, czego nie możemy zaplanować, to pogoda 🙂Wakacje w Polsce 2022