Słońce, plaża, woda… Bałtyk, choć bywa chłodny, przyciąga latem wielu turystów, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez chociażby krótkiej wizyty nad polskim morzem. Gdańsk, Jastarnia, Koszalin, Międzyzdroje, a może Chałupy, albo małe Dąbki.

Bałtyckie kurorty czekają na turystów i od lat przygotowują dla nich liczne atrakcje, w tym kultowe imprezy i festiwale. Wszak wakacje to czas koncertów i zabawy – czas wielkich wydarzeń kulturalnych! Słynne gwiazdy muzyki, najlepsze kabarety, albo kameralne chillout’owe imprezy – zobacz jakie imprezy plenerowe odbędą się podczas wakacji w 2024r.

Open’er Festival. Światowe hity w Gdyni

W Gdyni wakacje rozpoczyna odbywający się na przełomie czerwca i lipca, słynny Open’er Festival. Ta impreza muzyczna ma już ponad 20 lat! Jej pierwsza edycja odbyła się w Warszawie pod nazwą Open Air Festival w 2002 roku. Już rok później muzycy przenieśli się do Trójmiasta, a z nimi liczni fani i festiwalowicze! Impreza trwa cztery dni i posiada kilka scen, wszak to jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce. Występują na nim słynni muzycy z Polski i świata, na poprzednich edycjach pojawiła się Lana Del Rey, The Strokes, Florence & The Machine, czy też Red Hot Chili Peppers.

Podczas tegorocznej edycji czeka nas mnóstwo emocji. Na głównej scenie wystąpią m.in. Foo Fighters, Dua Lipa, 21 Savage, Disclosure, Måneski – żeby wspomnieć tylko o niektórych.

Festiwal odbędzie się na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Zawsze są to emocjonujące, pełne niezwykłej atmosfery i energii koncerty. Festiwalowi towarzyszą też inne wydarzenia artystyczne – spektakle, czy wystawy różnorodnej sztuki, a także pokazy i ciekawe panele tematyczne. Trójmiejskie plaże zmieniają się zaś w niezwykłe miasteczko festiwalowe, gdzie uczestnicy mogą się integrować!

Open’er Festival 2024. Kiedy: 03-06.07.2024 r.

Zobacz noclegi w Gdyni

Globaltica – muzyka, która łączy

Dla tych, którzy preferują bardziej tradycyjne rytmy w połowie lipca organizowana jest w Gdyni, na terenie Parku Kolibki  w dzielnicy Orłowo, GLOBALTICA. Na festiwalu prezentowana jest tradycyjna muzyka z całego świata, zarówno ta grana w formie od lat nie zmienianej, jak i różnorodne, nowoczesne aranżacje wiekowych utworów.

Impreza organizowana jest już od 2015 roku. Jej celem jest otwieranie horyzontów, pokazywanie słuchaczom różnorodnej muzyki i różnorodnych kultur. Cel ten wydaje się być niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, w czasach konfliktów, wojen, czy prześladowań na tle rasowym i religijnym. Sztuka ma wszak łączyć! GLOBALTICA udowadnia, że łączy!

Globaltica 2024, Kiedy: 19-21.07.2024 r.

Polecane nad morzem

Top of the Top Sopot Festival

Festival w Sopocie to już prawdziwa legenda. Tego lata w połowie sierpnia szykuje się prawdziwa muzyczna uczta. Festival organizuje telewizja TVN i będzie to największe telewizyjne wydarzenie w Polsce. Podczas 4 dniowego festiwalu zobaczymy największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej.

Poniedziałkowe otwarcie zapowiada się jako energetyczne show, wypełnione występami wyjątkowych artystów oraz niezwykłym spektaklem wykorzystującym najnowsze technologie. We wtorek widzowie zobaczą nie tylko czołowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, ale także będą mogli śledzić rywalizację o prestiżową nagrodę Bursztynowego Słowika. Środowy wieczór przyniesie zaskakujące aranżacje i całkowicie nowe brzmienia, wzbogacone obecnością gości i gwiazd stacji TVN. Festiwal zakończy czwartkowy koncert z towarzyszeniem orkiestry, podczas którego niezapomniane przeboje zabrzmią z nową, jeszcze większą siłą.

Top of the Top Sopot Festival 2024. Kiedy: 19-22.08.2024 r.

Zobacz noclegi w Sopocie

XXVII Festiwal Kabaretu Koszalin

Fani Kabaretu powinni wybrać się do Koszalina. To tam, w ostatnią sobotę lipca, w miejskim amfiteatrze, odbywa się Festiwal Kabaretu Koszalin, największa impreza kabaretowa w kraju. W tym roku pojawią się między innymi: Kabaret Moralnego Niepokoju z Robertem Górskim, Jurki, Chyba, Koń Polski, Zdolni i Skromni, Pod Wyrwigroszem, czy formacja audiowizualna, która dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem: Fakty Autentyczne z Ewą Blachnio i Piotrem Gumulcem. To będzie najzabawniejszy wakacyjny weekend tego lata! Sam Koszalin to drugie co do wielkości miasto Pomorza Zachodniego. Warto je zwiedzić lub spędzić dłuższy urlop w podkoszalińskich, małych wioskach znajdujących się tuż przy linii brzegowej.

Festiwal Kabaretu Koszalin. Kiedy: 29.07.2023 r.

Zobacz noclegi w Mielnie

Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Spędzając lipcowy urlop na zachodnim wybrzeżu warto wybrać się na Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Międzyzdroje to wakacyjna stolica sztuki i kultury, a pomiędzy 6 a 8 lipca 2023 r. gościć będzie artystów i gwiazdy sceny teatralnej, dużego ekranu oraz telewizji. Pierwszy festiwal odbył się w 1996 roku, od samego początku przyciągał do miasta fanów kina, którzy na żywo chcieli zobaczyć swoich idoli. Festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń artystycznych. W tych dniach, zgodnie z wieloletnią tradycją, gwiazdy zostawią swój ślad na międzyzdrojskiej Alei Gwiazd.

Festiwal Gwiazd. Kiedy: 05-07.07.2024 r.

Zobacz noclegi w Międzyzdrojach

Festiwal Słowian i Wikingów

W sierpniu przenosimy się na wyspę Wolińska Kępa w Wolinie. Przenosimy się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, niemal o 1000 lat, bowiem na wyspie, w skansenie Centrum Słowian i Wikingów odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów – impreza magiczna! To cykliczne wydarzenie organizowane jest co rok w pierwszy weekend sierpnia jako plenerowa rekonstrukcja historyczna. Przez kilka festiwalowych dni można poczuć czar Średniowiecza, czasów walecznych wikingów i intrygujących Słowian. Podczas imprezy organizowane są koncerty muzyki dawnej, rekonstrukcje historyczne, pokazy walk i treningów wojów, inscenizacje obrzędów czy średniowiecznych tańców. To największa tego typu impreza w Europie. Na tydzień przed festiwalem dla chętnych odbywają się Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, czyli warsztaty dawnych rzemiosł od dobrze znanego garncarstwa, przez snycerstwo, po mniej popularną produkcję filcu, a nawet odlewnictwo.

Do Skansenu warto wybrać się też w innym terminie. Niezwykła jest tu czerwcowa Noc Kupały, lipcowe Miodobranie, sierpniowe Słowiańskie Święto Plonów, wrześniowe Średniowieczne Smaki Dziedzictwa, październikowe Dziady, czy grudniowe Szczodre Gody. Wszystkie imprezy prezentują dawne tradycje, historię, czy wierzenia naszych przodków! Wszystkie są niezwykle magiczne i barwne.

Festiwal Słowian i Wikingów. Kiedy: 01-04.08.2024 r.

Zobacz noclegi w Świnoujściu

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

We wrześniu, na sam koniec lata, wracamy do Trójmiasta, tym razem po to by oglądać najlepsze filmy. W dniach 23-28.09.2024 w Gdyni odbędzie się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych do 2016 roku organizowany pod nazwą Gdynia – Festiwal Filmowy. To święto fanów dobrego kina, promujące polską kinematografię na naprawdę szeroką skalę. Ta jedna z najstarszych europejskich imprez filmowych organizowana jest od 1974 roku (początkowo w Gdańsku).

Na festiwalu prezentowane są najnowsze polskie film, często są to ich premiery. Twórcy zaś walczą o nagrodę Złotych i Srebrnych Lwów w trzech konkursach – Konkursie Głównym, Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz statuetkę Platynowego Lwa za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Festiwal to także liczne wydarzenia towarzyszące takie jak przegląd filmów krótkometrażowych, przegląd filmów zrekonstruowanych cyfrowo, czy program wydarzeń dedykowanych dzieciom. Centrum festiwalowe znajduje się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Kiedy: 23-28.09.2023 r.

Zobacz noclegi w Trójmieście

Salt Wave by Porsche

Koniec wakacji to też Salt Wave Festival odbywający się na półwyspie Helskim, w Jastarni. To kameralne, butikowe wydarzenie dla tych którzy cenią sobie prawdziwy chillout. Wyjątkowa jest grana tu muzyka, jak i otoczenie. Półwysep Helski oblewają z trzech stron wody Bałtyku, a porastają go pachnące lasy. W tym roku impreza powraca do Jastarni zarówno z nowymi brzmieniami jak i z wspomnieniami z poprzednich lat. Na tydzień przed festiwalem w Jastarni odbywa się Salt Wave Camp. Można wtedy skorzystać z lekcji kitesurfingu, poćwiczyć jogę na plaży, oglądać niezapomniane zachody słońca i zwiedzać okoliczne miejscowości.

Salt Wave by Porsche. Kiedy: 01-04.08.2024

Imprezy nad morzem w roku 2024 zapowiadają się naprawdę ciekawie. Warto wybrać nad Bałtyk na urlop, krótszy lub dłuższy by połączyć plażowanie z wydarzeniami kulturalnymi.

Popularne nad morzem