Gdańsk urzeka zabytkami, Sopot uzdrowiskowymi atrakcjami, a Gdynia intryguje portowym klimatem. Zakątków wartych odwiedzenia jest w Trójmieście tak wiele, że ich liczba może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wybraliśmy dla Was te naszym zdaniem najciekawsze. Oto 7 miejsc, które szczególnie warto odwiedzić podczas weekendu w Trójmieście.

Stare Miasto Gdańsk

Sercem większości miast w Polsce jest Stary Rynek, jednak w Gdańsku sercem jest Długi Targ, który w XIII wieku wraz z ulicą Długą pełnił funkcję traktu kupieckiego. To właśnie tu turyści podziwiać mogą jeden z symboli Gdańska – Fontannę Neptuna. Władca mórz i oceanów króluje nad Długim Targiem już od 1633 roku i otoczony jest pięknymi kamienicami. Jedną z nich jest Nowy Dom Ławy, z którego okna szczytowego codziennie o godz. 13:03 wygląda „Panienka z okienka”.

Z Długiego Targu warto wybrać się nad rzekę Motławę, by odnaleźć kolejny symbol Gdańska – słynnego Żurawia. Najpierw jednak koniecznie zatrzymać się trzeba na Zielonym Moście, będącym idealnym punktem widokowym na gdańską starówkę. Idąc dalej wzdłuż Motławy, docieramy do majestatycznego Żurawia, który doskonale podkreśla nadmorski charakter miasta. W średniowieczu był to największy dźwig portowy Europy i służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach. Tuż obok zlokalizowana jest przystań Żeglugi Gdańskiej, do której zawijają statki wycieczkowe z Sopotu, Gdyni i Półwyspu Helskiego.

Gdańsk Stare Miasto

Przechodząc przez zwodzoną kładkę nad Motławą, docieramy na wyspę Ołowiankę, gdzie w trzech zabytkowych Spichlerzach: „Panna”, „Miedź” i „Oliwski” znajduje się główna siedziba Muzeum Morskiego. Tuż obok, przy nabrzeżu zacumowany jest statek Sołdek, który był pierwszym pełnomorskim statkiem wybudowanym w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej. Dalej, w pięknych budynkach po XIX-wiecznej elektrociepłowni znajduje się Filharmonia Bałtycka, a tuż obok niej Amber Sky, czyli koło widokowe, z którego podziwiać można panoramę Trójmiasta.

Na gdańskim Starym Mieście znaleźć można także wiele urokliwych zakątków, a jednym z nich jest średniowieczna uliczka Mariacka uznawana za jedną z najbardziej malowniczych w Europie. To idealny przykład dawnej zabudowy gdańskiej z wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic, które w przeszłości należały do zamożnych kupców. Uliczka wypełniona jest klimatycznymi kawiarniami i sklepikami z pięknymi wyrobami z bursztynu. Tuż obok majestatycznie wznosi się gotycka Bazylika Mariacka. To jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany także koroną Gdańska. Z wieży Bazyliki, wysokiej na 77,6 metrów, po pokonaniu prawie 400 schodów podziwiać można piękną panoramę miasta.

Muzeum II Wojny Światowej

Nad Motławą, niedaleko Starego Miasta, wznosi się ciekawa architektoniczne bryła będąca siedzibą Muzeum II Wojny Światowej. Naziemna część budynku ma kształt pochylonego graniastosłupa o trójkątnej podstawie.

Wystawy tej nowej, otwartej w 2017 roku placówki stanowią pigułkę wiedzy na temat II wojny światowej. Wszystko podane jest w nowoczesnej, multimedialnej formie. Muzeum podzielone jest na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jego sercem jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. Powierzchnia, na której zgromadzono blisko 2 tysiące eksponatów zajmuje niemal 5 tysięcy m2, co czyni ją jedną z największych historycznych wystaw muzealnych na świecie. Na odwiedzających czekają archiwalne fotografie i filmy, relacje świadków tamtych wydarzeń, a także interaktywne mapy prezentujące zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

Muzeum II Wojny Światowej powstało w celu pokazania doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszym miejscu postawione są losy jednostek, społeczności i narodów. Historia militarna jest jedynie tłem tragicznej opowieści o codziennym życiu cywilów i żołnierzy, którzy poddawani byli terrorowi okupacyjnemu. Taka prezentacja tematu ma na celu podkreślenie doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna. To ważna lekcja historii, o której nie wolno zapomnieć.

Gdańsk Oliwa

Odwiedzając Trójmiasto na weekend, grzechem byłoby nie odwiedzić gdańskiej Oliwy. Dzielnica ta skrywa jeden najbardziej urokliwych zakątków miasta — Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Zabytkowy park powstał w XVIII wieku na ponad 11 hektarach dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Zobaczyć tu można rośliny sprowadzone niemal z całego świata, podziwiać oranżerię, groty szeptów oraz kaskadę Potoku Oliwskiego. Duże wrażenie robi także 112- metrowa aleja strzyżonych lip, które posadzono jeszcze w XVII wieku oraz niewielka palmiarnia ze słynną 17-metrową oliwską palmą. Wiosną i latem w parku odbywają się liczne koncerty muzyki klasycznej.

Gdańsk Oliwa

Tuż obok Parku znajduje się Archikatedra ze słynnymi barkowymi Organami Oliwskimi. Ta piękna, trzynawowa gotycka bazylika, zbudowana na palnie łacińskiego krzyża, jest najdłuższym kościołem w Polsce. Katedra stanowi ważną pamiątkę ponad 600-letniej cysterskiej przeszłości Oliwy.

Będąc w Oliwie, można wybrać się także na Wzgórze Pachołek. To niewielkie wzniesienie położone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na całe Trójmiasto i Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie zobaczyć można również Półwysep Helski.

Westerplatte i Twierdza Wisłoujście

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Trójmiasta są tereny położone przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. W XV wieku wzniesiono tu murowaną wieżę, która początkowo pełniła funkcję latarni morskiej. Wiek później do wieży dobudowano kolistą fortyfikację z licznymi stanowiskami artyleryjskimi. Twierdza Wisłoujście przez wieki broniła dostępu do miasta od strony Morza Bałtyckiego. Dziś Twierdza stanowi unikatowy w skali europejskiej zabytek i idealny przykład morskiej fortecy. Miejsce to jest jednym z oddziałów Muzeum Historii Miasta Gdańska i udostępnione jest do zwiedzania.

Twierdza Wisłoujście Gdańsk

Pod koniec sierpnia 1939 roku obok Twierdzy zacumował pancernik Schleswig-Holstein, przygotowując się do ataku na polską Składnicę Tranzytową na pobliskim Westerplatte. Nad ranem 1 września tego samego roku hitlerowski okręt rozpoczął ostrzał polskiej placówki. Obecnie obszar ten uważany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Upamiętniając odwagę i męstwo żołnierzy walczących w obronie tego terenu, w październiku 1966 na Westerplatte odsłonięto jeden z najbardziej znanych polskich pomników – Pomnik Obrońców Polskiego Wybrzeża. Westerplatte ma wielkie znaczenie historyczne nie tylko dla Polski, ale dla całego świata. Każdego roku nad rankiem 1 września odbywają się tu uroczystości upamiętniającego początek wielkiego zbrojnego konfliktu.

Pomnik Westerplatte

Gdynia Orłowo

Gdyńskie Orłowo to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Trójmiasta, które chętnie odwiedzają nie tylko turyści, ale i lokalni mieszkańcy. To idealne miejsce na odpoczynek. Znajduje się tu niewielkie 180-metrowe, drewniane molo, z którego podziwiać można całe Trójmiasto oraz położony obok Orłowski Klif. Klif ten stanowi jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce i jedną z głównych ikon Gdyni. 60-metrowa malownicza skarpa należy do czołówki najczęściej fotografowanych obiektów naturalnych w naszym kraju. Klif jest częścią Kępy Redłowskiej, czyli najdalej wysuniętego w morze naturalnego punktu Gdyni. Miejsce to udostępnione jest dla spacerujących, oferując wiele wrażeń podczas przechodzenia nad urwiskiem. Warto jednak trzymać się wytyczonego szlaku, z którego podziwiać można całe Trójmiasto, Zatokę Gdańską, Zatokę Pucką oraz Półwysep Helski.

Gdynia Orłowo

Wracając w okolice orłowskiego mola, natkniemy się na przystań rybacką. Stojące na brzegu morza łodzie i suszące się w słońcu sieci rybackie tworzą niepowtarzalny klimat. Warto skosztować tu pysznej, świeżej ryby. Przechodząc przez most nad Kaczą rzeką, odwiedzić można urokliwy Domek Żeromskiego, w którym znany pisarz stworzył jedną ze swoich powieści – „Wiatr od morza”.

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Głównym placem Gdyni jest Skwer Kościuszki. To tu odbywają się wszelkie oficjalne uroczystości, tu także znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II. Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest fontanna, która wystąpiła już w niejednym polskim filmie. Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe, czyli sztuczny półwysep wypuszczony w wodę. Powstałe w latach 20. XX wieku betonowe molo oferuje nie lada gratkę dla turystów – cumują tu niezwykle imponujące, zabytkowe jednostki pływające. Zobaczyć można jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy na świecie niszczyciel — ORP Błyskawica.

Skwer Kościuszki

Za swój port macierzysty Gdynię wybrał także najsłynniejszy polski żaglowiec, ponad 100-letni „Dar Pomorza”, który dziś pełni rolę statku-muzeum. Na końcu Skweru Kościuszki znajduje się Akwarium Gdyńskie, skrywające tajemnice morskich głębin, a także „Aleja Statków Pasażerskich”. Na słynną „Aleję” składają się granitowe tablice upamiętniające przybywanie do Gdyni statków pasażerskich z całego świata. Ostatnie metry Mola Południowego należą jednak do „dyrygenta fal”, czyli 2-metrowej rzeźby chłopca, który wita i żegna żeglarzy wpływających do gdyńskiej mariny. Molo jest także idealnym punktem widokowym, z którego podziwiać można górująca nad miastem wysokościowce — SeaTowers.

Molo Południowe

Monciak i molo w Sopocie

Reprezentacyjną ulicą Sopotu jest ulica Bohaterów Monte Cassino, która potocznie nazywana jest Monciakiem. Główny deptak nadmorskiego uzdrowiska otoczony jest pięknymi, secesyjnymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Nie brakuje tu także współczesnych obiektów, a jednym z nich jest słynny Krzywy Domek. Gości on w swoich progach liczne sklepy, kawiarnie, restauracje i kluby. Budynek ten w 2015 roku znalazł się na szczycie listy 50 najdziwniejszych budynków świata opublikowanej przez portal Village of Joy.

Sopot z lotu ptaka

Przedłużeniem ulicy Bohaterów Monte Cassino jest najsłynniejsze w Polsce molo, będące jednocześnie najdłuższym drewnianym molo w Europie. Jego długość wynosi 512 metrów, z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Ten imponujący obiekt składa się z dwóch części – lądowej i drewnianej. Na część lądową składa się plac z zabytkową fontanną, muszlą koncertową oraz latarnią morską z punktem widokowym. Część drewniana, czyli spacerowa obejmuje most główny, pokłady dolne i pokład boczny z mariną, która w sezonie wypełniona jest przez jachty i katamarany. W końcowej części mola znajduje się czynna przez cały rok restauracja.

Trójmiasto przyciąga wyjątkowym klimatem i zaskakującą różnorodnością. Miejsce to tętni życiem o każdej porze roku, zaspokajając potrzeby turystów o różnych upodobaniach i potrzebach. Dzięki temu stanowi idealną destynację na weekendowy wypad.

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023