O Kołobrzegu piszemy dość często, ale uwierzcie, że nie możemy się oprzeć 🙂 To miasto wielu możliwości – nowoczesne, nieduże, bardzo przyjazne dla turystów. I co tu dużo ukrywać, my Kołobrzeg po prostu lubimy, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, co można robić w tym pięknym nadmorskim kurorcie.

Bez względu na porę roku znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego wczasowicza. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć trochę czasu – na pewno będzie to przyjemna alternatywa, jeśli chcesz odpocząć od wylegiwania się na plaży. 

ATRAKCJE W KOŁOBRZEGU

Po pierwsze: STARÓWKA

Spacer warto rozpocząć od Starego Miasta, gdyż to właśnie tam skupiona jest większość zabytków. Przechadzając się niespiesznie wąskimi uliczkami co chwilę natrafiamy na interesujące obiekty i budynki. Monumentalna bazylika konkatedralna to jedna z największych i najpiękniejszych gotyckich budowli w Polsce. Jej początki sięgają XIV wieku, a historia jest niezwykle burzliwa. Świątyni nie oszczędzały wojny i licznie toczone walki nad polskim morzem. Świątynia była także miejscem obrad kapituły, co podkreśla jej ważną rolę. Kapituła to nic innego, jak organ kolegialny w Kościele katolickim złożony z duchownych.  

Kołobrzeg Bazylika

Po drugie: PLAC RATUSZOWY I RATUSZ

Spod katedry warto udać się na plac ratuszowy. Znajduje się tam XIX-wieczny budynek ratusza wzniesiony według projektu znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Obecnie mieści się w nim siedziba władz miasta oraz Galeria Sztuki Współczesnej.

Co jeszcze czeka na turystów na placu? Jedną z rzeczy wartych zobaczenia jest Obrotowa Kula Ziemska. Zabawa kulą niemałych rozmiarów to frajda przede wszystkim dla najmniejszych podróżników. 

Ratusz Kołobrzeg

Punktem obowiązkowym jest również Ratusz. W budynku Ratusza, a dokładniej w podziemiach, znajduje się ciekawe muzeum o tajemniczej nazwie PATRIA COLBERGIENSIS, czyli ojczyzna Kołobrzeg. Wizyta w muzeum pozwala poznać historię miasta i wszystkiego, co się z nim wiąże dokumenty, przedmioty, ale także figury woskowe pracujących rybaków i innych przedstawicieli zanikających zawodów.

Godziny zwiedzania: V-VIII wt-nd 10.00-18.00, IX-IV nd-czw 10.00-17.00

Polecane obiekty noclegowe:

Po trzecie: ULICA KATEDRALNA

W obrębie Starówki, przy ulicy Katedralnej, możemy jeszcze zobaczyć Basztę Prochową i Pałacyk Brunszwickich, czyli idealnie zachowaną kamienicę mieszczańską, w której ulokowano oddział Muzeum Oręża Polskiego. Wyjątkowo bogate zbiory to nie jedyna atrakcja – muzeum często organizuje różne prelekcje albo gry miejskie, które pozwalają uczestnikom jeszcze lepiej poznać historię okolicy.

Z kolei wspomniana Baszta Prochowa to świetnie zachowany przykład średniowiecznej architektury. Sam budynek był elementem systemu obronnego miasta. Wstęp do Baszty jest darmowy, więc warto zaznaczyć sobie ten punkt na mapie atrakcji do zwiedzania.

Po czwarte: ULICA DUBOIS

Spacerując po Starówce, nie sposób ominąć ulicę Dubois, czyli słynnego deptaka z pamiątkami. Jest to jedna z najstarszych ulic w mieście, a o jej średniowiecznym rodowodzie świadczy łukowaty kształt. Kilkaset lat temu w tym miejscu stały mury obronne.

Przechadzka tą ulicą to podwójna przyjemność 🙂 Sąsiaduje ona z niewielkim parkiem, na którym znajduje się plac zabaw, gdzie można złapać oddech i trochę odpocząć. Miłośnicy zakupów i pamiątek znajdą tu świetne sklepy, które oferują nie tylko pamiątki z wakacji, ale również dobrej jakości buty, torebki, ubrania, a nawet… kosmetyki naturalne!

Po piąte: LATARNIA MORSKA

Kołobrzeska plaża to raj dla wczasowiczów i gwarancja udanego wypoczynku. Jednakże, w jej pobliżu znajdziemy także warte uwagi zabytki. Największym z nich (dosłownie i w przenośni) jest latarnia morska.

Latarnia morska Kołobrzeg

Zniszczona w czasie II Wojny Światowej przez wycofujące się wojska niemieckie została odbudowana jeszcze w latach czterdziestych XX wieku. W 1975 roku dobudowano do niej taras widokowy i latarnia zaczęła pełnić funkcję turystyczną. Ponadto, do dyspozycji zwiedzających oddano również podziemia budynku, w których obecnie mieści się Muzeum Minerałów. Z kolei zmęczeni turyści mogą odpocząć i posilić się w tawernie, czyli jednej z sal przemianowanej na restaurację.

Polecane nad morzem

Po szóste: MARINA I PORT MORSKI

W pobliżu latarni znajduje się port morski oraz marina, przy których cumują kutry rybackie, statki pasażerskie oraz okręty Marynarki Wojennej. To właśnie stąd możemy wyruszyć na kilkugodzinny rejs wycieczkowy wzdłuż polskiego Wybrzeża lub uczestniczyć w codziennym połowie ryb.

Przeczytaj też o rejsach wycieczkowych po Morzu Bałtyckim

Po siódme: POMNIKI

Na plaży lub w jej bliskiej okolicy zobaczymy słynne pomniki. Pierwszy z nich to pomnik Zaślubin Polski z Morzem, czyli modernistyczny projekt stylizowany na rozwiniętą flagę podtrzymywaną przez masywne sylwetki żołnierzy. Jest to symbol szczególnej relacji człowieka z morzem, ale także przypomnienie o jego istotnej roli w rozwoju miasta. Drugim obiektem jest wzruszający pomnik Sanitariuszki. Lata wojenne nie oszczędzały mieszkańców Kołobrzegu. Zaciekłe walki obronne zebrały krwawe żniwo. Jedną z poległych osób była 19-letnia Ewelina Nowak, która zginęła wynosząc rannego żołnierza z ostrzeliwanej ulicy. Pomnik jest wyrazem hołdu dla niej i dla wszystkich kobiet, które poświęciły życie walcząc o wolność Polski. Autor zaprojektował go w ten sposób, że do twarzy dziewczyny nigdy nie docierają promienie słoneczne.

Gdzie przenocować w Kołobrzegu? Kilka propozycji:

Zobacz więcej noclegów w Kołobrzegu

ATRAKCJE W OKOLICY

1. SKANSEN CHLEBA W USTRONIU MORSKIM

Na trasie pomiędzy Kołobrzegiem i Koszalinem leży niewielka miejscowość, którą jednak warto odwiedzić. Poza wyjątkowymi walorami turystycznymi urlopowiczów do Ustronia Morskiego przyciąga Skansen Chleba, czyli urocza chatka z bali pokryta strzechą. W jej otoczeniu rozstawiono maszyny z dawnych lat, które dodatkowo podkreślają klimat miejsca. Wstęp do muzeum jest darmowy, tak samo, jak okoliczne parkingi i jedna z największych atrakcji tego miejsca, czyli degustacja różnych rodzajów chleba. Dla chętnych udostępniono dużą izbę, w której można spróbować swoich sił we własnoręcznym wyrobie bochenków – idealny sposób na spędzenie wolnego popołudnia.

Ustronie Morskie

2. PARK POMERANIA

W Pyszcze oddalonej około 15 kilometrów od Kołobrzegu zlokalizowano największy park rozrywki na Pomorzu Zachodnim Park Pomerania. Ogromną zaletą parku jest podział na atrakcje sezonowe i całoroczne. Z tych drugich można korzystać niezależnie od pogody i panujących na zewnątrz warunków, co jest świetnym rozwiązaniem w chłodniejsze dni. W sezonie letnim organizatorzy zapraszają na tematyczne imprezy i częste koncerty, z których mogą skorzystać zarówno mali, jak i dorośli turyści.

O parkach nad Bałtykiem pisaliśmy w artykule: Parki nad morzem bałtyckim

3. OGRODY HORTULUS

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks tematycznych ogrodów tworzonych od 25 lat. Spacer w tym miejscu docenią nie tylko miłośnicy przyrody i natury, ale również wszyscy ci, którzy szukają spokoju i relaksu. W otoczeniu kwitnących kwiatów i krzewów czas płynie wolniej i przyjemniej. Ogrody otwarte są cały rok, a każdy sezon charakteryzuje się inną paletą barw i zapachów. Jest to miejsce, do którego można często wracać, by na nowo odkrywać jego piękno.

Ogrody Hortulus

Opisaliśmy tutaj tylko mały kawałek tego co można robić w Kołobrzegu. Najbardziej podoba nam się to, że część z atrakcji jest zupełnie darmowa, wiele z nich sąsiaduje ze sobą co ułatwia zwiedzanie tak naprawdę miasto można zwiedzić w 2 dni nie męcząc się przy tym za bardzo, a wieczorem zdążyć na malowniczy zachód słońca na plaży – to przecież też obowiązkowy punkt na każdych wczasach. Dlatego właśnie kochamy Kołobrzeg 🙂

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023

Popularne nad morzem