Wyjazd nad jezioro łatwiej jest zorganizować niż tygodniowe wczasy nad morzem czy w górach, wystarczy tylko trochę rozeznać się w terenie. Dla wszystkich Poznaniaków mamy dobrą wiadomość! W okolicach Poznania i w samej Wielkopolsce jest wiele wspaniałych jezior, gdzie można miło spędzić czas. W bliższej i dalszej okolicy znajdziemy piękne jeziora zarówno z infrastrukturą turystyczną wokół, jak i te, nad którymi wciąż panuje natura.

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych miejsc nad jeziorem gdzie warto pojechać jeśli mieszkasz właśnie w okolicy Poznania.

Jeziora w okolicy Poznania

Jezioro Rusałka

W samym Poznaniu znajdziemy jezioro Rusałka, do którego z centrum miasta można dotrzeć komunikacją lub autem w 20 minut. W okolicy jest wiele atrakcji, w tym Frajda Parkobiekt rozrywkowy dla całej rodziny. Wielbiciele biegania mogą natomiast oddać się aktywności fizycznej korzystając z kilku ścieżek wokół jeziora. Wybierając się nad Rusałkę warto mieć na uwadze, że te okolice od dawna odwiedzane są przez naturystów.

Jezioro Kierskie

Nad jezioro Kierskie także można dojechać w niecałe pół godziny. Znajduje się ono około 15 km od centrum Poznania i leży w zachodniej jego części. Kąpielisko w Kiekrzu zadowoli dzieci i rodziców: jest tu plac zabaw, plenerowa siłownia, ale także piaszczysta plaża z leżakami, pomost i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Miejsce, w którym czeka ogrom zabawy – tak blisko miasta. Wycieczka nad jezioro Kierskie to świetny pomysł na letni dzień.

Znajdź tanie i sprawdzone noclegi nad jeziorem w Wielkopolsce

Jezioro Tuczno

Jezioro Tuczno to kolejny akwen niedaleko Poznania. Można tu dotrzeć w 40 minut samochodem lub autobusem komunikacji miejskiej. Jedną z ciekawszych atrakcji tej okolicy jest szlak kajakowy Pobiedziska-Tuczno. Ze względu na bogatą przyrodę, taki spływ jest atrakcją również dla wielbicieli podziwiania natury. Nad jeziorem działa także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Jeziora do 25 km od Poznania

Jezioro Stęszewskie

25 km od Poznania, w okolicy wsi Wronczyn, leży jezioro Stęszewskie a w jego linii brzegowej- Eko plaża  Znajduje się w lesie, co stanowi dodatkową atrakcję. Nad jeziorem zorganizowano kąpielisko z piaszczystą plażą, na którą wstęp jest płatny  koszt to około 4 zł. W zamian dostajemy piękne miejsce do plażowania. Dostępna jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz zaplecze gastronomiczne, gdzie można zjeść frytki, burgery i hot-dogi, aby nabrać siły na dalszą zabawę. Jest to zatem miejsce, w którym można przyjemnie spędzić cały dzień.

Jezioro Niepruszewskie

Również 25 km od Poznania w gminie Zborowo znajduje się jezioro Niepruszewskie. Można skorzystać z jednej z dwóch gminnych plaż: w Zborowie i w Niepruszewie. Szczególnie ciekawa jest Owocowa Plaża w Zborowie – uwagę przyciągają tu dużych rozmiarów owoce zlokalizowane w różnych miejscach na brzegu: banany, cytryny, arbuz. Niektóre pełnią rolę ławek i stolików, inne są oryginalnymi rzeźbami. Można tu znaleźć także boiska, przystań, plac zabaw dla dzieci i przestrzeń na ognisko.

Jezioro Kórnickie

Na południowym wschodzie znajduje się prawdziwa kraina jezior w Wielkopolskich. W Kórniku, oddalonym od Poznania 25 km, stworzono najpiękniejszą promenadę w okolicy Poznania. Wiedzie ona wzdłuż Jeziora Kórnickiego i ma 1,5 kilometra długości oraz taras widokowy, z którego roztacza się malowniczy pejzaż. Można tu spotkać także Wisławę Szymborską, a konkretnie poświęconą jej ławeczkę. W Kórniku jest zorganizowanie także strzeżone miejskie kąpielisko z plażą i strefą dla dzieci oraz miejscem na zorganizowanie grilla czy ogniska.

Jezioro Bnińskie

Również na terenie gminy Kórnik leży Jezioro Bnińskie, jedno z największych w regionie. To atrakcyjne łowisko dla wędkarzy, ale także ośrodek sportów wodnych – Błażejewo to znana wypoczynkowa miejscowość, w której można zatrzymać się na weekend.

Jeziora do 40 km od Poznania

Jezioro Lednica

37 km na północny wschód od Poznania w stronę Gniezna, w miejscowości Lednogóra, znajduje się malowniczo położone Jezioro Lednica. Przypuszcza się, że to właśnie tu przyjął chrzest Mieszko I – na jednej z wysp, dokładniej na wyspie Ostrów Lednicki, odkryto ruiny baptysterium, jest to więc przypuszczenie całkiem prawdopodobne.

Jezioro ma ciekawą historię, ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania turystom. Na fanów wypoczynku nad wodą czeka piękna, piaszczysta plaża i pomost. Ci natomiast, którzy od kąpieli słonecznych wolą bardziej aktywną rozrywkę, docenią możliwość wypożyczenia rekreacyjnego sprzętu wodnego.

Jezioro Łękno

Jezioro Łękno, niedaleko Zaniemyśla, to miejsce dla rybaków oraz dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Wokół jeziora wiedzie malowniczy szlak rowerowy i pieszy. Istnieje również możliwość wynajęcia domku letniskowego. Z Poznania najłatwiej dojechać tu drogą S11, co zajmuje około 40 minut.

Jezioro Raczyńskie

W samym Zaniemyślu znajduje się Jezioro Raczyńskie. To miejsce przywita was kąpieliskiem z plażą, zapleczem gastronomicznym oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Warto zboczyć nieco z utartej ścieżki i na własną rękę zwiedzić okolice jeziora oraz wybrać się na Wyspę Edwarda, która kryje ciekawą historię. Zarządca wyspy, hrabia Edward Raczyński, popełnił samobójstwo w niezwykle oryginalny sposób, bo… strzelając sobie w głowę z armaty. To właśnie jemu wyspa zawdzięcza swoją nazwę.

Jeziora 60 km od Poznania i dalej

Jezioro Chrzypskie

60 km na zachód od Poznania w stronę Międzychodu, w gminie Chrzypsko Wielkie, położone jest jezioro Chrzypskie. Ciekawa linia brzegowa – miejscami pagórkowata, miejscami porośnięta trzciną – zapewnia pięknie widoki. Na turystów czeka również gminna plaża i kąpielisko. Można tu znaleźć także wypożyczalnię sprzętu wodnego i boisko do gry w siatkówkę, ale też plac zabaw dla dzieci. W okolicy przebiega kilka szlaków rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Miejsce to docenią więc zarówno fani kąpieli wodnych i słonecznych, jak i ci, którzy lubią wypoczywać aktywnie.

Jezioro Wielkie

Jezioro Wielkie oddalone jest od Poznania o 70 km i znajduje się nieco na uboczu, ale to właśnie jego urok. Dzięki oddaleniu od miejskiego zgiełku, jezioro zachwyca czystą wodą, ciszą oraz możliwością obserwacji okolicznego ptactwa. Na brzegu można znaleźć plażę i łagodne zejście nad wodę. To miejsce dla osób pragnących spokojnego wypoczynku. Nie znajdziecie tu wypożyczalni sprzętu wodnego ani noclegów w pobliżu – tych najlepiej szukać w pobliskich miejscowościach.

Jezioro Niedzięgiel (Skorzęcińskie)

Około 70 km od Poznania, w pobliżu Konina, znajduje się jezioro Niedzięgiel, przez Poznaniaków i Wielkopolan zwane Skorzęcińskim. To miejsce opisujemy dla przyzwoitości, ponieważ wiemy, że Poznaniacy znają Skorzęcin jak własną kieszeń. 

W Skorzęcinie jest naprawdę fajnie.

Rewelacyjnie zorganizowana baza turystyczna, noclegi, bary, dyskoteki, place zabaw, ogromna piaszczysta plaża, częściowo zalesiona, wielki pomost, promenada, fontanna liczne atrakcje, wypożyczalnie sprzętu wodnego sprawiają że jadąc tu warto pomyśleć aby załatwić też i nocleg w Skorzęcinie. 

Do wypoczynku zachęca tu piaszczysta plaża i wiele atrakcji oraz ośrodków wypoczynkowych. Skorzęcin leży między dwoma jeziorami – drugim z nich jest jezioro Białe, popularne ze względu na czystą wodę i łagodną linię brzegową. W okolicy znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz plaże z zapleczem gastronomicznym. Można zorganizować jednodniową wycieczkę, wybrać się na plażę i wypoczywać na niej do wieczora. Równie dobrym pomysłem jest wynajęcie domku i spędzenie weekendu nad wodą.

Zobacz noclegi w Skorzęcinie

Jezioro Lazurowe

Będąc niedaleko Konina, warto wybrać się nad Jezioro Lazurowe. To namiastka tropików w Polsce – woda w tym akwenie rzeczywiście ma rajski, turkusowy kolor. Jest to sprawka zawartości węglanu wapnia, ponieważ zbiornik powstał na skutek zalania dawnego wyrobiska po kopalni węgla. Choć widoki zapierają dech w piersiach, nie można zbliżać się do linii brzegowej ani tym bardziej wchodzić do wody. Ma ona odczyn mocno zasadowy, a sam brzeg jest grząski i niestabilny.

Jezioro Jaroszewskie

W Sierakowie, 80 km od Poznania, leży jezioro Jaroszewskie. Znajduje się tu plaża z kąpieliskiem o czystej wodzie, bazą gastronomiczną oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. W okolicy jest kilka ośrodków, w których można wynająć pokój lub domek i spędzić letni weekend nad jeziorem. Będąc w Sierakowie, warto Zarezerwować sobie czas i odwiedzić również malowniczy Sierakowski Park Krajobrazowy.

Jezioro Dominickie

80 km na południe od Poznania, na terenie gminy Boszkowo, znajdziemy jezioro Dominickie. Ze względu na odległość warto zarezerwować sobie cały dzień na to kąpielisko. 

To miejsce często odwiedzane w sezonie letnim ze względu na bogatą bazę turystyczną i ogrom atrakcji czekających na fanów wodnych rozrywek. Odnajdą się tu rodziny z dziećmi, wędkarze, kajakarze, a także osoby pragnące zrelaksować się nad jeziorem. Czysta woda sprzyja także kąpielom wpław. Nie jest to jednak miejsce dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Zobacz noclegi w Boszkowie

Mazury to nie jedyne miejsce, w które warto się udać, aby wypocząć nad jeziorem. Jak widać nazwa Pojezierze Wielkopolskie to idealna nazwa dla tego regionu, dlatego korzystajcie wyjeżdżajcie bliżej lub dalej i bawcie się świetnie a my życzymy wam Udanego Wypoczynku, nawet jeśli trwa tylko jeden dzień.