Małopolska to nie tylko Kraków i Zakopane. Ten region obfituje w wiele ciekawych i magicznych zakątków. To okolica pełna urokliwych miast i pięknych zabytków, a i wielbiciele aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. Chcecie zwiedzić ten region, ale nie macie pomysłu na wycieczkę? Śpieszymy z pomocą. Dziś przedstawiamy 10 miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce. 

Kraków – Zamek Królewski

Stolicy Małopolski w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. Kraków to historyczna siedziba polskich królów, czego pamiątką jest Zamek Królewski na Wawelu. Na słynne wzgórze powinien udać się każdy, kto odwiedza to miasto – to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Poza Zamkiem, warto odwiedzić także gotycką Katedrę, w podziemiach której znajdują się udostępniane do zwiedzania Groby Królewskie. Ciekawą atrakcją Wawelu jest także Smocza Jama, a jej wyjścia pilnuje zionący ogniem Smok Wawelski. 

Kraków

Wizytówka miasta to Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanego Mariackim To właśnie w jego wieży, codziennie, co godzinę trębacz odgrywa hejnał mariacki. Z tą słynną melodią związana jest legenda, wedle której strzała wrogich Tatarów przebiła gardło strażnika, który, odgrywając sygnał, ostrzegał mieszkańców przed najazdem. Na pamiątkę tego wydarzenia hejnał już zawsze w pewnym momencie się urywa.

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie? Pięknym punktem widokowym na miasto jest Kopiec Kościuszki. A jeśli zapragniecie zmienić nieco krajobraz – wybierzcie się do Ojcowskiego Parku Narodowego, oddalonego od Krakowa jedynie 20 km. To tu znajduje się Maczuga Herkulesa, jedna ze słynnych wapiennych skał parku. Warto zobaczyć również Zamek w Ojcowie, który wchodzi w skład Szlaku Orlich Gniazd.

Wieliczka – kopalnia soli

Będąc w okolicy Krakowa, nie sposób pominąć pobliskiej Wieliczki. To jedna z największych atrakcji Polski. Dawna kopalnia soli kryje wiele pięknych miejsc, które trzeba zobaczyć choć raz w swoim życiu. Najbardziej znaną atrakcją Wieliczki jest Kaplica św. Kingi, bohaterki legendy o księżnej Kindze, która przyniosła polskiej ziemi bogactwo soli. Podążając głównym szlakiem zwiedzania o długości 3 km traficie także na solne komnaty, podziemne jeziora, unikalne ciesielskie konstrukcje oraz solne rzeźby. A wszystko to 135 metrów pod ziemią.

Niedzica – Zamek, jezioro

W 1997 roku oddano do użytku tamę na Dunajcu, która utworzyła w pobliżu Pienin dwa zbiorniki wodne – wyrównawczy, Jezioro Sromowieckie oraz główny, Jezioro Czorsztyńskie. I właśnie pomiędzy nimi malowniczo położony jest pochodzący z XVI wieku Zamek w Niedzicy, jeden z najbardziej znanych zabytków tych okolic, udostępniony dla turystów.

NiedzicaBędąc w Niedzicy, warto wykorzystać bliskość Dunajca i wybrać się na spływ. Jezioro Czorsztyńskie także daje wiele możliwości przyjemnego spędzania czasu – od spacerów jego brzegiem, poprzez wędkowanie, aż po rejs wycieczkowym statkiem. Spragnieni dodatkowych atrakcji powinni wybrać się do pobliskiego Czorsztyna, gdzie wznoszą się ruiny gotyckiego zamku. Warto też wykorzystać bliskość Pienin i wybrać się na górską wycieczkę.

Krynica-Zdrój – Park Zdrojowy

Perła polskich uzdrowisk przyciąga dziś nie tylko kuracjuszy, ale także turystów chcących spędzić czas aktywnie, wdychając krystalicznie czyste powietrze. Do Krynicy warto przyjechać, by napić się jednej… a może wszystkich ze słynnych mineralnych wód o zdrowotnych właściwościach. Neorenesansowa Pijalnia Wód na głównym deptaku to turystyczne centrum, a znajdujący się nieopodal Park Zdrojowy – miejsce idealne do spacerowania.

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to również miasto zabytkowych willi, które wciąż tętnią życiem. Willa Romanówka, jeden z tychże drewnianych budynków, mieści dziś Muzeum Nikifora, jednego z najwybitniejszych okolicznych artystów. Można obejrzeć tu część jego dzieł i osobistych przedmiotów. Ślad po malarzu zobaczycie także przy Pijalni Jana – a jest nim postawiony na jego cześć pomnik. 

Do Krynicy warto przyjechać także zimą. Znajdziecie tu kilka świetnie utrzymanych stoków, w tym najdłuższą Kolej Gondolową w Polsce – Jaworzynę Krynicką. Na amatorów białego szaleństwa czeka tu 7 tras o różnym stopniu trudności.

Muszyna – Zamek i Dolina Popradu

Pierwsze skojarzenie z Muszyną to najczęściej woda Muszynianka. Istotnie to miejscowość uzdrowiskowa malowniczo położona w dolinie Popradu w otoczeniu górskich pasm Beskidu Sądeckiego. Warto spróbować tutejszej wody, a także skorzystać z oferty zabiegów zdrowotnych i zdecydować się na odświeżające SPA. W Muszynie jest jednak o wiele więcej atrakcji zasługujących na uwagę. Coś dla siebie znajdą tu fani aktywnego wypoczynku, narciarstwa, ale także zwiedzania zabytków.

Ruiny Zamku w Muszynie to fragmenty budowli górującej nad miastem. Pierwszy drewniany gród w tym miejscu wzniesiono już w XI wieku, potem wzmacniano go kamieniem i podmurowaniami. Z zamkowego wzgórza roztacza się piękny widok na dolinę Popradu i Muszynę. 

Muszyna

Na uwagę zasługują tutejsze tereny zielone. Ogrody Sensoryczne angażują zmysły – w każdej strefie inne. W strefie smaku znajdziecie rośliny owocujące, natomiast w strefie słuchu usłyszycie chrzęszczący pod nogami żwir i uspokajający szum strumienia. Warto zobaczyć również Ogrody Biblijne, w których zilustrowano znane z Pisma Świętego Sceny – na przykład scenę odnalezienia małego Mojżesza w koszyku. 

A co Muszyna oferuje tym, którzy wolny czas lubią spędzać aktywnie? Jeśli poszukujecie emocji, wybierzcie się na rafting lub górski spływ rzeką Poprad – dla odważnych przygotowano opcję ekstremalną. Natomiast tym, którzy wolą spokojniejsze atrakcje, polecamy wycieczki na okoliczne szczyty. Warto udać się na Jaworzynę Krynicką, zwiedzając po drodze ruiny zamku i Cerkiew w Złockiem.

Zakopane – Kasprowy Wierch i Wielka Krokiew

Zakopane to zimowa, ale i letnia stolica Polski. Właściwie nie ma pory roku, w której wyjazd do Zakopanego okazałby się złym pomysłem. Spacer Krupówkami jest tak samo przyjemny latem, jak i zimą, gdy wokół leży śnieg, a świąteczne dekoracje wprowadzają radosny nastrój. Ale słynny deptak to nie jedyna atrakcja Zakopanego. Spędzając tu urlop, warto odwiedzić też Muzeum Zakopiańskie, które przybliża historią Podhala i prezentuje twórczość mieszkańców regionu. 

Zakopane

Ważnym punktem na mapie Zakopanego jest także skocznia narciarska Wielka Krokiew. Udostępniono ją do zwiedzania, a zimą odbywają się na niej zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Jeśli kibicujecie skoczkom – nie może Was tu zabraknąć!

Zakopane otaczają Tatry. Będąc tu, nie sposób choć odrobinę nie zasmakować gór. Na tych mniej zaprawionych w wędrówkach czeka kolejka na Gubałówkę, z której rozciąga się malowniczy widok na Tatry i Zakopane. Jeśli chcecie podziwiać bardziej wysokogórskie pejzaże, wjedźcie koleją linową na Kasprowy Wierch, skąd możecie rozpocząć wędrówkę po tatrzańskich szlakach. 

Mówiąc o górach, trzeba oczywiście wspomnieć o Tatrzańskim Parku Narodowym. W najwyższych polskich górach znajdziecie wiele szlaków o zróżnicowany stopniu trudności. Jednym z najsłynniejszych jest trasa nad Morskie Oko oraz Dolina Kościeliska. Pięknych miejsc jest tu wiele więcej – zachęcamy do odkrywania magii Tatr samodzielnie.

Zobacz również: Mini przewodnik po Zakopanem

Tarnów – Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Tarnów nazywany bywa polskim biegunem ciepła. To jedno z większych miast Małopolski, w którym warto zatrzymać się na weekend. Nie czuć tu zgiełku charakterystycznego dla większych miast.

Tarnowskie Stare Miasto robi wrażenie, a wędrując jego uliczkami, odkryjecie kilka magicznych zakątków. Jednym z ciekawszych miejsc jest stojący w samym centrum miasta Ratusz. Podziwiając budynek, nietrudno dostrzec pewne podobieństwa do krakowskich Sukiennic. W Ratuszu siedzibę ma Muzeum Ziemi Tarnowskiej, dysponujące interesującymi eksponatami. Pozostając w tematyce zabytków, warto wspomnieć także o charakterystycznej Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Rynek w Tarnowie

Niegdyś władzę w Tarnowie dzierżyła rodzina Tarnowskich, zamieszkująca zamek górujący nad miastem. Dziś ze wspaniałej swego czasu posiadłości pozostały jedynie ruiny, ale z Góry Świętego Marcina, na której stoją, roztacza się piękna panorama. To obowiązkowy punkt programu zwiedzania Tarnowa.

Szczawnica – Park Narodowy i uzdrowisko

Szczawnicę wielbiciele nazywają “królową polskich zdrojów”. Z pewnością warto tu przyjechać, by skosztować leczniczych wód mineralnych, zwanych szczawami. Od nich zresztą miejscowość wzięła swoją nazwę. Ciepły i łagodny klimat sprawił, że Szczawnica stała się popularnym uzdrowiskiem, jeśli więc chcecie nabrać sił i zadbać o zdrowie – zaplanujcie tu swój urlop.

Fani aktywnego wypoczynku również doskonale się tu odnajdą. Bliskość Pienińskiego Parku Narodowego zachęca do wycieczek i podziwiania niezwykłych krajobrazów. To miejsce, które sprzyja relaksowi – cisza przerywana śpiewem ptaków pozwala odpocząć od zgiełku miasta, a także od ludzi, bo w Pieninach nie uświadczycie takich tłumów, jak na tatrzańskich szlakach.

Szczawnica

Jeśli macie chęć zdobyć górskie szczyty, wybierzcie się na niezbyt wysoką Sokolicę, z której można dostrzec nawet Tatry. Warto przejść się także na Trzy Korony oraz na górującą nad Szczawnicą Bryjarkę. A między jedną a drugą wyprawą skorzystajcie z atrakcji, jaką jest spływ Dunajcem. 

Rabka-Zdrój – Muzeum Górali i zbójników

Do Rabki warto przyjechać szczególnie z dziećmi – maluchy ucieszy wizyta w Rabkolandzie, Rodzinnym Parku Rozrywki. Na fanów dobrej zabawy czekają tu karuzele, gabinet śmiechu, pałac strachu i wiele innych atrakcji. Warto zabrać najmłodszych także na przedstawienie do Teatru Lalek Rabcio.

Rabka-Zdrój, jak wskazuje nazwa, to miejscowość uzdrowiskowa, która status ten zawdzięcza solankom, czyli wodom mineralnym, a także wspaniałemu mikroklimatowi. W związku z tym w Rabce możecie wypocząć i zadbać o swoje zdrowie, korzystając z oferty tutejszych uzdrowisk i SPA. 

Rabka-Zdrój

Będąc w Rabce, warto przejść się do zabytkowego Parku Zdrojowego, a podczas spaceru zrobić przerwę na szklaneczkę wody mineralnej w Pijalni Wód. To miejsce przygotowano z troską o detale i finalnie powstał piękny park z wydzielonymi strefami dla dzieci oraz miejscami bardziej kameralnymi. 

Jeśli natomiast interesuje Was historia regionu, wybierzcie się do Muzeum Górali i Zbójników. Poznacie tu ciekawostki nie tylko o życiu górali, ale również o tutejszych zbójnikach, bardziej i mniej znanych. Natomiast w Muzeum im. Władysława Orkana prezentowane są dzieła sztuki ludowej i góralskiej z XIX i XX wieku.

Niepołomice, Puszcza Nipołomicka, Żubry

25 km od Krakowa leżą Niepołomice, nadwiślańskie miasto na skraju Puszczy Niepołomickiej. Już za czasów Piastów okolice te były miejscem polowania książąt i królów zamieszkujących Kraków. W XIV wieku powstał myśliwski zamek pełniący rolę bazy, z której wyruszano w głąb Puszczy. Gdy do władzy doszli Jagiellonowie, niepołomicki zamek przebudowano i stał się drugą, po Wawelu, królewską siedzibą. W czasach potopu szwedzkiego uległ zniszczeniu i dopiero w XX wieku rozpoczęto jego renowację.

Zamek Królewski w Niepołomicach dziś jest w pełni odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. W budynku mieści się Muzeum Niepołomickie, hotel i restauracja, odbywają się w nim także wydarzenia kulturalne. 

NIEPOŁOMICE

Będąc w Niepołomicach, warto zobaczyć również gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników, zlokalizowany przy miejskim rynku. To najstarsza niepołomicka budowla. Okolica zachęca do spacerów – przechadzając się rynkiem, wybierzcie się do parku miejskiego, który doprowadzi Was do neogotyckiego ratusza. 

Największą naturalną atrakcją miasta jest oczywiście Puszcza Niepołomicka. Dawniej tereny te porastała gęsta, dzika wręcz roślinność. Dziś Puszcza jest obszarem chronionym i wciąż w niektórych miejscach zachwyca swą dzikością. Z drugiej strony, wiele wytyczonych dróg i szlaków rowerowych sprzyja aktywnemu wypoczynkowi w otoczeniu przyrody. Natomiast w samym sercu Puszczy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, nie ma jednak możliwości zobaczenia zwierząt.

Przeczytaj jeszcze: Kilka powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę

Małopolska pełna jest pięknych zakątków, które warto odkryć. To nie tylko góry – to również malownicze miasteczka, większe i mniejsze, które wciąż kryją tajemnice. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do ich odkrywania!