Kiedy jedziemy w Tatry zimą, to zwykle z myślą o nartach albo snowboardzie. Jeśli wybieramy się w inną porę roku, chcemy przede wszystkim pochodzić po górach. I słusznie! Ale warto choć jeden dzień poświęcić na spacer po Zakopanem, nie ograniczając się przy tym do Krupówek.

Do końca osiemnastego wieku Zakopane było osadą pasterską, jedną z wielu podobnych. Potem w okolicy powstała huta żelaza i zaczął rozwijać się przemysł. Jednak prawdziwą sławę miejscowość zdobyła w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia, kiedy to za sprawą lekarza Tytusa Chałubińskiego uznano ją za uzdrowisko. Miasteczko przycupnięte pomiędzy Gubałówką a Tatrami szybko stało się popularnym ośrodkiem turystycznym i mekką artystów.

Wycieczkę zacznijmy właśnie od Gubałówki, na którą wejść można krótkim, jednak stromym szlakiem, albo wjechać kolejką linowo-terenową. Tak czy inaczej, na szczyt zajrzeć trzeba, bo widoczna stamtąd panorama Tatr (i Zakopanego) na każdym zrobi wrażenie.

U stóp Gubałówki, przy ulicy Kościeliskiej, znajduje się dziewiętnastowieczny Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Pochowano nań ponad dwieście osób szczególnie zasłużonych dla Zakopanego. Spoczął tutaj wspomniany Tytus Chałubiński, zobaczymy również groby Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Marusarza… Dodać należy, że tutejsze nagrobki to niepowtarzalne dzieła sztuki góralskiej.

Chodźmy w końcu na Krupówki, na tę reprezentacyjną arterię Zakopanego, przez cały rok wypełnioną turystami. Możemy się tu najeść, napić, zrobić zakupy, lecz nie skupiajmy się wyłącznie na sklepach i barach. Już na przykład na samym początku Krupówek warto zwrócić uwagę na neoromański Kościół Najświętszej Rodziny, wyposażony w strzelistą wieżę. To jedna z ikon Zakopanego.

Może Cię zainteresować: 10 ciekawostek o Tatrach

Przy Krupówkach ulokowano również Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. To jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, powołane przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego u schyłku dziewiętnastego stulecia. Placówka posiada, między innymi, działy dotyczące sztuki, etnografii, historii i przyrody, coś dla siebie znajdą w niej więc osoby o różnych zainteresowaniach.

Noclegi w Zakopanem – nasze propozycje:

Zobacz więcej noclegów w Zakopanem

Jeszcze przynajmniej jedno zakopiańskie muzeum godne jest polecenia: Willa Atma, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego, a zarazem wspaniały przykład zakopiańskiej architektury. Dlaczego akurat tutaj ulokowano jedyną placówkę gromadzącą pamiątki po wybitnym kompozytorze? Otóż ta dziewiętnastowieczna willa była kiedyś pensjonatem, w którym Szymanowski mieszkał przez kilka lat.

Na koniec wycieczki: Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – pochowanego na Pęksowym Brzyzku skoczka narciarskiego i alpejczyka, czterokrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich, kuriera tatrzańskiego i oficera Armii Krajowej. Otwarty w 1925 roku obiekt, znajdujący się w południowej części miasta, to najstarsza i największa skocznia w Polsce.

A tuż przy skoczni przebiega Droga Pod Reglami, czyli szlak ciągnący się od Kuźnic po Kiry i łączący wyloty tatrzańskich dolin. Możemy więc stąd wybrać się na górskie wędrówki.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Więcej o atrakcjach Zakopanego przeczytasz w artykule:  Gdzie na wakacje? Wybierz ZAKOPANE

Data aktualizacji: 26 stycznia 2020