W czasie ferii najczęściej zabieramy nasze dzieci w Sudety, Tatry lub Beskidy po to, by pokazać im, jak piękne są polskie góry w zimowej szacie. Nie zapominajmy jednak, że i inne miejsca mają w tym czasie wiele do zaoferowania. Zobaczcie, jakie kierunki warto wziąć pod uwagę, kiedy szykujemy się na ferie w Polsce!

1. Góry

Kiedy myślimy o feriach, to góry jako pierwsze przychodzą nam do głowy. I nic dziwnego – jeżeli nasze dzieci jeżdżą już na nartach, to trudno o lepszy wybór. Miejscowości turystyczne w polskich górach to jednak nie tylko stoki narciarskie. W najpopularniejszych zimowych ośrodkach znajdziemy całe mnóstwo innych atrakcji, dzięki którym nasze dzieci nigdy nie będą się nudzić.

W Karpaczu są to liczne muzea tematyczne i pobliskie Western City. W Zakopanem – papugarnie, kino 7D, aquapark, ogromny śnieżny zamek i labirynt. Beskid Sądecki, z Krynicą Zdrój na czele, przyciąga natomiast źródłami wód mineralnych o zdrowotnych właściwościach. Tym, którzy planują odwiedzić Beskid Śląski, polecamy Wisłę, gdzie można odwiedzić m.in. Muzeum Magicznego Realizmu, galerię pamiątek i trofeów sportowych Adama Małysza oraz rezydencję Prezydenta Rzeczypospolitej!

Noclegi w górach

2. Góry Świętokrzyskie

Mówiąc o polskich górach mamy najczęściej na myśli południową granicę kraju, zapominając przy tym o najstarszym paśmie w Polsce – czyli Górach Świętokrzyskich! Mimo że są niskie, również tutaj znajdziecie atrakcyjne warunki dla narciarzy. Pojeździć można w kilku ośrodkach, m.in. w Kielcach, Bałtowie, Bodzentynie, Konarach czy Niestachowie. Poza tym szlaki w Górach Świętokrzyskich są stosunkowo łagodne – zimowe wędrówki nie będą więc dla dzieci szczególnie męczące.

Ale Góry Świętokrzyskie to także inne atrakcje. W Kielcach dzieciom spodoba się Muzeum Zabawek i Geopark, w którym można zobaczyć, jak na przestrzeni milionów lat zmieniała się nasza planeta. W Chęcinach warto zobaczyć zamek królewski oraz jaskinię Raj, a w Ujeździe – zamek Krzyżtopór. Będąc w Górach Świętokrzyskich należy koniecznie zajrzeć do Sandomierza, gdzie zarejestrowanych jest ok. 120 zabytków. Chłopcy z pewnością będą zadowoleni z wizyty w zbrojowni, gdzie wszystkiego można dotknąć i obejrzeć z bliska. Prawdziwą przygodą będzie też dla najmłodszych wyjazd do Opatowa i zwiedzanie tamtejszych podziemi.

3. Warmia i Mazury

Co prawda z feriami zimowymi najbardziej kojarzą nam się góry, ale to Mazury są najzimniejszym regionem w Polsce! Co można tutaj robić z dziećmi, kiedy jeziora są zamarznięte (lub przynajmniej woda w nich jest strasznie zimna)? Zimowych atrakcji na Mazurach jest całkiem sporo.

Przede wszystkim – narty. Stoki wzgórz morenowych idealnie nadają się do uprawiania tego sportu. Najpopularniejsze stoki narciarskie na Mazurach to: Kartasiówka, Kurza Góra, Góra Chrobrego, Góra Czterech Wiatrów, Okrągłe i Piękna Góra. Stoki te są raczej łagodne, dlatego są idealnym miejscem na naukę jazdy dla dzieci. Na Mazurach znajdziecie także idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Wokół ośrodków wypoczynkowych powstaje coraz więcej tras dla tych, którzy zamiast stoków wolą pokonywać na nartach leśne ścieżki.

Mimo że najsroższe polskie zimy panują na Mazurach, to i tutaj stają się one coraz łagodniejsze. Spływ kajakowy, kiedy w lasach zalega jeszcze sporo śniegu, będzie atrakcją, którą dzieci z pewnością zapamiętają na długo. Jeżeli jednak wolicie uniknąć kontaktu z wodą, warto wybrać się na przejażdżkę kuligiem. Tym, którzy chcą pokazać dzieciom historię regionu, polecamy liczne zabytki, w tym imponujące zamki wybudowane przez Krzyżaków.

Noclegi na Mazurach

4. Morze                                                                             

Zimowy wyjazd nad Bałtyk to dobry pomysł z kilku powodów. Nadmorskie kurorty są przede wszystkim idealnym miejscem na ucieczkę z dziećmi przed smogiem. Dzięki silnym wiatrom powietrze jest tu znacznie czystsze niż w innych częściach kraju. Wietrzna pogoda sprzyja także wytwarzaniu się jodu, którego zimą jest o wiele więcej niż latem. Wyjazd nad morze w trakcie ferii to idealna propozycja dla tych, którzy od towarzystwa innych przyjezdnych wolą ciszę i spokój. Mniejsze zainteresowanie nadmorskimi miejscowościami w okresie zimowym wpływa także na ceny, które w tym okresie są znacznie niższe niż w sezonie.

Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że na Pomorzu można pojeździć na nartach. Najbardziej atrakcyjne są pod tym względem Kaszuby, gdzie działa kilka ośrodków narciarskich: Koszałkowo-Wieżyca, Przywidz, Trzepowo i Sulęczyn.

Noclegi nad morzem

Przeczytaj też: Dlaczego warto jechać nad morze zimą?

5. Wschodnia Polska

Województwo Lubelskie i Podlaskie to najmniej oczywiste kierunki zimowych wyjazdów z dziećmi, jednak i one mają sporo do zaoferowania o tej porze roku. Brak tu co prawda większych stoków narciarskich, ale wystarczy zamienić narty zjazdowe na biegówki, by cieszyć się pełnią zimy. Do tego kuligi i piękne okoliczności przyrody.

Planując zimowe ferie z dziećmi najczęściej wybieramy góry. Warto jednak wziąć pod uwagę także inne regiony. Znacznie mniej zatłoczone niż kurorty położone u podnóża polskich Karpat lub Sudetów mogą okazać się dla nich świetną alternatywą. Zwłaszcza, gdy w czasie ferii 2020 chcemy odpocząć od tłumów.