Właściciele i gospodarze obiektów noclegowych wreszcie usłyszeli dobre wiadomości. Od 04.05.2020 zostaje oficjalnie zniesiony zakaz najmu krótkoterminowego, a to oznacza jedno – turystyka zacznie powoli powracać do życia. 

Zakaz zniesiono, ale pozostawiono i wprowadzono szereg obostrzeń i warunków dla obiektów wynajmujących noclegi. Jakie wymagania musisz spełnić aby móc przyjmować ponownie gości?

Zasady sanitarne - wynajem noclegów

Niektóre zalecenia  znamy już od jakiegoś czasu np. z punktów usługowych i sklepów. należą do nich np.:

 • umieszczenie w widocznym miejscu liczby  klientów którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części obiektu np. w recepcji
 • dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w widocznym miejscu
 • umieszczenie w widocznym miejscu telefonów alarmowych do służb sanitarnych i służb medycznych
 • dobrze by było – jest to rekomendacja Rządu a nie nakaz aby w recepcji była możliwość zakupu maseczek ochronnych
 • wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i nakładania maseczki, a  przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.
 •  gospodarz i jego pracownicy muszą dołożyć starań aby obiekt był regularnie sprzątany a powierzchnie narażone na częsty dotyk- klamki, włączniki, lub toalety itp. często nie rzadziej niż co godzinę dezynfekowane 
 • możliwie ograniczyć czas przebywania turystów w recepcji. 
 • ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości w hotelu/obiekcie/pensjonacie – na podstawie liczby dostępnych pokoi liczone jako liczba pokoi razy dwie osoby. W praktyce oznacza to że wszystkie pokoje muszą być traktowane jako 2 osobowe. 
 • sale określane jako powierzchnie wspólne– sale zabaw, świetlice, restauracje baseny, sauny, dyskoteki i tym podobne pomieszczenia gdzie mogą tworzyć się skupiska ludzi muszą wciąż pozostać zamknięte lub przynajmniej nie dostępne dla turystów.  Jest jednak możliwość czasowego wynajęcia takiej przestrzeni dla wspólnej grupy turystów na ich wyłączne użytkowanie. 
 • na terenie obiektu mogą przebywać osoby tylko zameldowane na pobyt.
 • obowiązkowa dezynfekcja pokoju, w którym przebywali goście
 • rutynowe sprzątanie pokoi  np.( codzienne  zwłaszcza w hotelach )zostaje ograniczone do sprzątanie na życzenie gościa.
 • zakaz używania suszarek do osuszenia rąk
 • co ciekawe, restauracje hotelowe mogą działać pod warunkiem zachowania odległości między poszczególnymi gośćmi minimum 2 m oraz jeśli nie będą organizować  posiłków w formie bufetu, rekomendowane jest zanoszenie gościom posiłków do pokoi. 
 • Każdorazowa dezynfekcja sprzętów, które są użyczanie gościom ( rowery, kijki, paletki do gry w ping ponga itd) 
 • na właścicielu lub gospodarzu obiektu noclegowego spoczywa też obowiązek wyznaczenia i zagospodarowania strefy przebywania osoby, która ma podejrzenie zachorowania na koronawirusa
 • warto też wspomnieć, ze osoba u której występują objawy ( gorączka kaszel duszności nie może zostać wpuszczona na teren obiektu noclegowego)
 • wszystkich gości przybyłych na miejsce należy poinformować o wprowadzonych procedurach bezpieczeństwa i reżimie sanitarnym 

Jak wspomniał Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji w “pokojach jest możliwość zachowania dystansu społecznego” prawdopodobnie dlatego Rząd zgodził się na wznowienie działalności tego typu przedsiębiorstw.

Wprawadzając powyższe warunki chodzi o to aby wynajem był możliwie jak najbardziej bezpieczny zarówno dla turystów jak i ich gospodarzy.  

Trzeba przyjąć do wiadomości że działalność obiektów noclegowych właściwie ogranicza się w tym momencie do tej ich podstawowej funkcji. Miejsca do spania dla turystów. Wszystkie dodatkowe atrakcje muszą jeszcze poczekać, ale dobre i to żebyśmy powoli mogli wracać do normalności, czego życzymy wszystkim właścicielom i gospodarzom, którzy zajmują się wynajmem noclegów i organizacją turystyki.

źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

Poprzedni artykułZakaz wynajmowania noclegów zniesiony! Kiedy i jakie zasady?
Następny artykuł7 powodów dla których kochamy wakacje nad Bałtykiem
Sara Polańska
Niepoprawna optymistka i miłośniczka sielskich polskich krajobrazów. Lubi poznawać nowe miejsca ale przede wszystkim ludzi. Od wielu lat związana z e-wczasy.pl gdzie przekuwa swoje zainteresowania i osobowość na budowanie relacji z klientami a swoim doświadczeniem pomaga im podejmować mądre decyzje biznesowe. Prywatnie również super mama, pasjonatka historii a także ratownik medyczny i WOPR