Aktualizacja 14.04.2021r
Na konferencji prasowej Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń dla działalności hoteli do aż do majówki. Hotele i inne noclegi pozostaną zatem w zamknięciu aż do 03.05.2021r

W czwartek 25 marca podczas konferencji prasowej Premiera i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podane zostały kolejne obostrzenia mające pomóc w walce z epidemią Covid-19.

Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie podkreślił że zbliżamy się do  granic niewydolności systemu ochrony zdrowia. Polska jest w najtrudniejszym od 13 miesięcy etapie Pandemii a sytuacja epidemiczna nie pozostawia marginesu swobody. Ograniczenie swobód gospodarczych i ograniczenie mobilności Polaków jest rzeczą konieczną. 

Nowe obostrzenia jakie i do kiedy? 

 Groźna sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia stoi u podstaw wprowadzenia zmian i powrotu do zaostrzeń. Od soboty 27 marca wprowadzone zostają nowe obostrzenia, potrwają one do 9 kwietnia i wyglądają następująco:

  1. Handel:  wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte 
  2. W placówkach handlowych ( poczta, targi) może przebywać 1 os/20 m2
  3. Obiekty kultu religijnego ograniczenia w przebywaniu osób 1 os/20m 2
  4. Branża beauty – salony fryzjerskie i kosmetyczne będą do 09.04x zamknięte

5. Zamknięte będą żłobki i przedszkola  ( przedszkola i żłobki będą otwarte dla dzieci osób pracujących w branży medycznej i porządkowej Straż Miejska, Policja, Strażacy, itd) )

  1. Obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez publiczności).

Minister zalecał pracę zdalną, oraz i ograniczenie kontaktów towarzyskich zwłaszcza w okresie nadchodzących wolnych, świątecznych dni 

Jakie zmiany dla hoteli i innych noclegów?

Hotele i miejsca noclegowe pozostają w dalszym ciągu do 09.04. zamknięte. 

Są jednak pewne wyjątki:

  • Możliwe jest przyjmowanie gości w hotelach robotniczych , a także noclegi świadczone w ramach szeroko rozumianych  podróży służbowych i dla osób wykonujących zawód medyczny. 
  • Wyjątkiem jest również przyjmowanie pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w obiekcie wykonującym działalność leczniczą;
  • Hotele mogą przyjmować zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego  w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego

Obostrzenia Rządu co dalej?

Nowe obostrzenia mają działać przez następne 2 tygodnie, to czas aby zachować się odpowiedzialnie i solidarnie. Rekomendacja Premiera  o, pozostawanie w domu, ograniczenie  kontaktów towarzyskich, dezynfekcja i noszenie maseczek jest równie  aktualna. jak 13 miesięcy temu. Tylko takie zachowania obok masowych szczepień pomogą wrócić do względnej normy. 

Przed branżą turystyczną gorący okres, majówka 2021 oraz wakacje 2021. Róbmy wszystko co leży w naszych możliwościach abyśmy wspólnymi siłami przyczynili się do zmniejszenia liczby zakażeń.