Od marca wszyscy związani z branżą turystyczną zastanawiają się co z tegorocznymi wakacjami? Dziś podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia i Premier podali kilka ważnych informacji dla branży turystycznej. Wakacje się odbędą!

Już od 04.05.2020r. zostanie zniesiony zakaz najmu krótkoterminowego dla obiektów oferujących usługi noclegowe (hotele,  pokoje, domki itp)

Podczas konferencji prasowej, Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że restauracje hotelowe i inne działalności gospodarcze działające na terenie tych obiektów nadal muszą pozostać zamknięte. Stwierdził, że w pokojach hotelowych jest duża możliwość zdystansowania się, w restauracji takiej możliwości nie ma. 

„W najbliższych dnia będziemy pracować nad tym, jak pozostałe miejsca wewnątrz hoteli czy np. miejsc noclegowych, agroturystyki i tego typu przedsiębiorstw, w jaki sposób dopuścić ich wewnętrzną organizację dla klientów. “ powiedział Premier. 

W praktyce oznacza to że z użytkowania wciąż zostają wyłączone części wspólne takie jak dyskoteki, kawiarnie, restauracje, sauny, baseny oraz sale zabaw.

Zaleca się aby w pokojach hotelowych utrzymywano ścisły reżim sanitarny.

Sprzęt turystyczny, który jest udostępniany gościom na terenie obiektu ( kajaki, rowery, kijki do nordic walkingu) będzie musiał być zdezynfekowany każdorazowo po użyciu

Hotel musi przygotować miejsce, w którym będą mogły przebywać osoby z podejrzeniem koronawirusa.

Zobacz także: Zasady prowadzenia usług noclegowych – COVID

Ze strony Rządu płyną więc pozytywne informacje. Zakaz najmu krótkoterminowego zostaje zniesiony, ale dalsze regulacje dotyczące branż powiązanych z turystyką będą  wdrażane ostrożnie w trzecim etapie. 

Rząd utrzymuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób i nie rekomenduje dużych spotkań typu wesela i imprezy towarzyskie. 

Ważną informacją jest to, że od dziś otwarte są muzea i galerie sztuki

Zmniejszenie Obostrzeń Podsumowanie 

  • Otwarcie przedszkoli i żłobków od 06.05.
  • Otwarcie Hoteli i miejsc noclegowych od 04.05
  • Otwarcie galerii Handlowych od 04.05
  • Przywrócenie zabiegów rehabilitacyjnych od 04.05.

Zarówno Minister Szumowski jak i Premier Morawiecki podkreślali potrzebę ciągłego dystansowania się i dbania o wspólny interes społeczny. Często można było usłyszeć, że od  wspólnej odpowiedzialności całego społeczeństwa zależy walka z koronawirusem. Pamiętajmy zatem o rozsądku i nie stwarzaniu niepotrzebnego ryzyka związanego ze zbyt luźnym utrzymywaniem kontaktów między ludźmi.

Jak to wpłynie na polską turystykę?

Zdecydowana większość właścicieli obiektów noclegowych od marca zanotowała olbrzymie straty. Brak gości w czasie świąt, długiego weekendu majowego i niepewna przyszłość odbiły się cieniem na tej gałęzi gospodarki, a przede wszystkim na zwykłych przedsiębiorcach. Teraz jednak nadszedł czas aby zakasać rękawy i nadrabiać straty. Bardzo wiele osób wybierze się w tym roku na wakacje, ale jest prawdopodobne, że wybiorą wypoczynek w zacisznym i ustronnym miejscu, mniej odwiedzanym przez turystów. 

Przed właścicielami obiektów noclegowych stoi zadanie aby tak przygotować swój obiekt,   żeby wszyscy goście czuli się w nim komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Warto już teraz zadbać o zapas środków do dezynfekcji i zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej. Takie działania będą z pewnością dobrą rekomendacją dla turystów, którzy stoją przed wyborem noclegu na wczasy.