Polacy i nie tylko oni chętnie wybierają się co roku nad morze aby odpocząć. Ten kierunek cieszy się bardzo duża popularnością. Wiele osób rezerwuje noclegi nad morzem na wczasy z rodziną jeszcze na przełomie listopada i grudnia. W lipcu, czyli w pełni sezonu letniego trudno znaleźć nocleg. Co nas tak kręci na polskim Wybrzeżu? Przeczytajcie a dowiecie się za co tak bardzo Polacy kochają wakacje nad morzem.

  1. Cudowne, piękne plaże, z miękkim drobnym czystym i wspaniałym piaskiem. 
Plaża nad morzem Bałtyckim, jasny piasek las
Plaża nad Bałtykiem

Plaże w Polsce nie mają sobie równych. Pokryte jasnym drobnym przyjemnym w dotyku ciepłym piaskiem plaże sprawiają, że na samo ich wspomnienie uśmiechamy się i zwyczajnie chcemy na nich leżeć i się wygrzewać. Zabawa takim piaskiem nawet dorosłym sprawia mnóstwo frajdy. 

Nasze plaże są też bezpiecznie. Łagodne wejście do morza i brak kamieni sprawia że to idealna piaskownica dla małych dzieci. 

Polecane nad morzem

Jedna z internautek na pytanie co ją skłoniło do wyboru wakacji nad Bałtykiem wypowiedziała  się tak: “Od 9-ciu lat polskie morze – bo cudny piasek, bo piękne morze, bo wyjątkowy klimat (miejscówka niezbyt zaludniona), bo dzieci uwielbiają, bo mnóstwo ścieżek rowerowych, bo to już taka nasza tradycja:)”

2. Złoto Bałtyku. Bursztyn. 

Bursztyn znajdziemy tylko nad morzem Bałtyckim. Jego zdrowotne właściwości, piękno i ogromną wartość doceniali już starożytni. 

Korale z Bursztynu, Bursztyn Wyroby jubilerskie z Bursztynu,
Pamiątki z bursztynu

W niektórych wypadkach gram bursztynu jest cenniejszy niż gram złota. Bursztyn to kamień, który w jubilerstwie jest wysoce pożądanym surowcem. Jednym z najchętniej przywożonych pamiątek z wakacji nad Bałtykiem jest własnie Bursztyn. Co ciekawsze, każdy może samodzielnie spróbować go znaleźć i zabawić się w poszukiwacza skarbów na plaży, warto to robić rano, a największe szanse możecie mieć tuż po sztormie i burzy.  Warto też odwiedzić muzeum Bursztynu, które znajduje się np. w Kołobrzegu, Gdańsku, Łebie, Jarosławcu, Stegnie i wielu wielu innych miejscowościach nad morzem. 

3. Wyjątkowy mikroklimat  i cały ten JOD. 

Polsce już od blisko 20 lat sól kuchenna jest wzbogacana o jod, ponieważ jego niedobór może wiązać się z poważnymi kłopotami ze zdrowiem.

Słowiński Park Narodowy, wejście na plażę, widok na wydmy i plażę
Słowiński Park Narodowy.

To, że jod pozytywnie wpływa na nasz organizm odkryto już dawno. Chociaż najlepiej wchłania się jesienią podczas wichur i sztormów, to również latem w powietrzu nie brakuje tego pierwiastka. Co ciekawe, jod wchłania się także podczas kąpieli morskich.

Dlatego wielu świadomych rodziców i starszych osób wybiera właśnie wakacje nad Bałtykiem traktując je również jako inwestycję w zdrowie swoje i najbliższych

Tak wypowiadają się mamy, które chętnie zabierają dzieci  na wakacje nad morzem: “Kocham polskie morze, gdybym mogła to bym się tam przeprowadziła na stałe. Do tego liczyliśmy na jakiś bonus do odporności dla ciągle chorującej córy”

“Polskie Morze w październiku – ze względu na jod.”

4. Swoboda. Tu jestem u siebie. 

Deptak w Sopocie, monte cassino Sopot, wejście na molo w Sopocie
Deptak w Sopocie

W Polsce wielu z nas czuje się swobodnie: brak niepotrzebnego stresu związanego z komunikacją i formalnościami w razie nieprzyjemności, wypadku choroby czy innego trudnego zdarzenia losowego. U siebie czujemy się pewniej i swojsko.

“ Nad morze – Darłowo. Bo mieszkamy w górach, więc morze to dla nas atrakcja 😉 poza tym jod i te sprawy, zmiana klimatu. Nie pojechaliśmy za granicę, bo w razie czego wolę mieć dostęp do lekarzy, którzy mówią po polsku (…).”

5. Kameralność, cisza i spokój, ekonomia oraz ekologia 

Bardzo wiele osób planując wczasy z rodziną szuka mało zatłoczonych miejsc. Okazuje się, że takie nieodkryte miejsca wciąż można znaleźć nad morzem.  Chociaż w wiadomościach latem straszą na temat zatłoczonych plaż, mamy dla Was też dobrą informację: tych tłumów da się uniknąć. Wystarczy tylko wybrać kameralne, małe miejscowości nad Bałtykiem, które urokiem i spokojem zapewnią relaks zestresowanym turystom. Jedna z internautek ujęła to w ten sposób: 

Ja pojechałam na wieś koło Białogóry. W Polsce mi łatwiej znaleźć „dzikie” miejsca, bez straganów i komercji i tam było właśnie tak! Szeroka plaża, mało ludzi, przyroda, spokój i cisza! Drugim argumentem byli znajomi z dziećmi- nad Polskim morzem było nam łatwiej się umówić na wspólny wyjazd, bardziej „po drodze””.

6. Ogromny Sentyment.  

Naukowcy twierdzą, że niektóre zapachy mogą budzić wspomnienia nawet sprzed wielu lat.  Przypominasz sobie jak pachnie morskie powietrze? 

dzieci na plaży budują zamki
Wspomnienia z dzieciństwa są bezcenne

Okazuje się że często wracamy do miejsc, w które jeździliśmy jako dzieci z rodzicami, ze znajomymi, lub na kolonie. Z chęcią i nostalgią wracamy do miejsc, z którymi związani jesteśmy pięknymi wspomnieniami. Często chcemy naszym dzieciom pokazać coś, co nas urzekło kiedy sami byliśmy dziećmi. Jedna  z internautek tak się wypowiedziała na ten temat: 

“Bo mam takie miejsce nad morzem, które odwiedzam co roku od 11 roku życia i jak tam nie pojadę, to mi źle”

Z kolei inna wyraziła się w tern sposób:

“byłam nad Bałtykiem, bo blisko, pociągiem można dojechać, jechałam z dziećmi sam więc transport na miejsce był istotny. Poza tym z sentymentu – pojechałam w miejsce gdzie byłam z rodzicami na wakacjach ćwierć wieku temu” 

7. Wygodne noclegi, wspaniali gospodarze

W turystyce co rusz pojawiają się nowe trendy. Gospodarze wciąż uczą się, jak przyjmować gości po królewsku i dziś widać tego rezultaty. Okazuje się, że baza noclegowa, atrakcje w okolicy i sympatyczni gospodarze są jedną z najlepszych wizytówek wczasów w Polsce. Zobaczcie sami jaki jest szoroki wybór ofert w 2022r domki nad morzem

Domki drewniane nad Bałtykiem, plac zabaw, taras
Domki drewniane blisko plaży w Dźwirzynie

Powodów, dla których lubimy wczasy nad morzem, jest naprawdę sporo. Zdecydowana większość osób podkreśla, że w Polsce jest pięknie. Możemy być dumni z cudownych plaż i rewelacyjnych widoków. Bardzo ważna jest też infrastruktura i szeroka oferta noclegowa: domki letniskowe nad morzem – blisko plaży,  noclegi z basenem nad morzem, komfortowe apartamentypensjonaty. Każdy znajdzie coś dla siebie.