Dobrej jakości zdjęcia są podstawą atrakcyjnej oferty i sprzedaży w turystyce. Nic zatem dziwnego, że fotografia reklamowa stała się jedną z potężniejszych gałęzi biznesu fotograficznego. O ile jakiś czas temu do wykonania takich zdjęć konieczne było posiadanie drogiego aparatu i obiektywów, tak teraz większość z nas ma wystarczające narzędzia w swoich kieszeniach.

Jak zrobić dobre zdjęcia wnętrz telefonem i na co zwrócić uwagę, aby wykonane fotografie zachęcały do pobytu w Twoim obiekcie noclegowym? Oto garść porad, która sprawi, że nawet telefonem zrobisz zdjęcia do reklamy która sprzedaje!

Po pierwsze – przygotowanie pokoi

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić zdjęcia pomieszczeń telefonem należy odpowiednio przygotować naszą scenerię. Na co zwrócić uwagę?

 • Zadbaj o czystość – wycieramy kurze i pozbywamy się wszelkich smug na szybach i błyszczących powierzchniach,
 • Ukryj niepotrzebne przedmioty, takie jak kable czy kosze na śmieci, 
 • Odsłoń okna i otwórz drzwi wewnętrzne (poza tymi od łazienki) – światło w fotografii to podstawa, a otwarte drzwi pozwalają zorientować się w układzie nieruchomości,
 • Wygładź obrusy, narzuty i nakrycia
 • Wyrównaj firanki i zasłony – najlepiej ładnie je podpiąć,
 • Dobierz dodatki budujące atmosferę – np. otwarta książka, świeże kwiaty czy rozpalony ogień w kominku.
 • W łazience pamiętaj o opuszczonej klapie sedesu 😉

Odpowiednie światło do fotografii wnętrz

Fotografia jest sztuką malowania światłem i to właśnie od niego zależy, jakie efekty osiągniemy. W przypadku zdjęć wnętrz postaw przede wszystkim na światło dzienne, które jest plastyczne i przyjemne w odbiorze. Warto też podkreślić, że wnętrze uchwycone za dnia wydaje się na przytulniejsze, ale zarazem przestronniejsze. 

Odpowiednia ilość światła przekłada się także na samą jakość fotografii. Zasada jest tutaj prosta: im światła mniej, tym większa czułość matrycy (ISO), co przekłada się na powstawanie brzydkiego ziarna i szumu – zwłaszcza w zacienionych partiach kadru.

Odpowiednia pora dnia oraz pogoda na zewnątrz również będą miały wpływ na finalny efekt zdjęcia. Mocne słońce świecące wprost w okno utrudni odpowiednie naświetlenie wnętrza, z kolei zdjęcie wykonane o późniejszej porze może nadać wnętrzu cieplejszy wyraz. Warto też poeksperymentować ze oświetleniem sztucznym lamp dostępnym w pokoju.
Pamiętaj, aby zdjęcie było możliwie jasne, ponieważ to one są łatwiejsze w odbiorze i chętniej klikane w reklamie internetowej.

Z jakiej perspektywy wykonać zdjęcie?

Jedną z podstawowych zasad w fotografii wnętrz jest utrzymanie geometrii. Oznacza to, że zdjęcia powinny być wykonywane w taki sposób, aby poziome i pionowe linie były równe.

Jak zrobić zdjęcie telefonem, aby wyglądało profesjonalnie? Taki efekt uzyskamy poprzez ustawienie aparatu idealnie na wprost ścian oraz mebli. W większości przypadków najlepszą wysokością będzie poziom naszych ramion, a u wyższych osób nawet nieco niżej. Następnie delikatnie przechylając smartfon na boki, a także do siebie i od siebie, znajdziemy odpowiedni punkt widzenia. Dla ułatwienia warto włączyć w ustawieniach wyświetlanie siatki pomocniczej.

Ewentualną korektę możemy nanieść w późniejszej obróbce, ale trzeba pamiętać o tym, że podczas prostowania zdjęcia aplikacja przytnie jego boki.

Obiektywy w smartfonach coraz lepsze

Wraz z rozwojem modułów fotograficznych w smartfonach nie musimy już wydawać kilkunastu tysięcy na drogi sprzęt. Szerokokątne obiektywy coraz częściej dostępne są już nawet w popularnych modelach smartfonów. Nie zapewniają one oczywiście takiej jakości jak profesjonalny sprzęt, ale wielu wypadkach mogą być wystarczające.

Dzięki zastosowaniu obiektywu szerokokątnego stojąc w tym samym miejscu, możemy zarejestrować dużo większe pole widzenia – na przykład cały pokój. Uwaga: takie obiektywy często potrafią delikatnie zniekształcać obraz i powodować tak zwany efekt rybiego oka. Warto to później skorygować w aplikacji do obróbki zdjęć.

W przypadku braku obiektywu szerokokątnego w swoim smartfonie można zaopatrzyć się w zestaw nakładek optycznych, których koszt oscyluje w okolicy 100 złotych.

Ustawienia aparatu

Przeważnie w telefonie nie mamy zbyt dużej możliwości ustawień fotograficznych. Na szczęście smartfony całkiem dobrze radzą sobie same w dobieraniu optymalnych ustawień. Zwró jednak uwagę na 3 podstawowe parametry na które masz wpływ. 

 • Rozdzielczość zdjęć – Zaczynamy od ustawienia maksymalnej jakości, jaką oferuje dany smartfon. W ten sposób aparat zarejestruje więcej szczegółów oraz pozwoli na ewentualne przycięcie zdjęcia w edycji bez utraty jakości.
 • Balans bieli – Zbyt wysoka temperatura barwowa sprawi, że białe ściany będą żółte, a zbyt niska pokryje zdjęcie chłodnym odcieniem niebieskiego. 
 • Ekspozycja – Na koniec zostaje nam ewentualna korekta ekspozycji, czyli ustawienie jasności kadru – zdjęcie nie może być ani zbyt ciemne. Dla naszych potrzeb przyjmijmy jednak, że lepiej aby okno w pokoju było prześwietlone ale wnętrze pomieszczenia jaśniejsze.

Gdzie fotograf nie może – HDR pomoże!

Jedną z najważniejszych funkcji podczas fotografowania wnętrz jest HDR, czyli High Dynamic Range. W tym trybie aparat rejestruje zdjęcia z dużą rozpiętością tonalną, co oznacza, że zapisuje znacznie więcej szczegółów w najciemniejszych i najjaśniejszych partiach obrazu. Dzięki temu uchwycimy także widok za oknem, gdzie w zwykłej fotografii będzie tam najczęściej jasna plama. Jeśli tylko Twój telefon na to pozwala spróbuj wykonać zdjęcia w trybie HDR jak i bez niego.

Skorzystaj ze statywu

Podstawą wyraźnych i ostrych zdjęć jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji obrazu. Tutaj pomoże nam statyw, na którym umieścimy smartfon. W ten sposób aparat podczas wykonywania zdjęcia pozostanie w stabilnej pozycji. Co więcej, statyw ułatwi kadrowanie, a przy tym da szansę wykonania kilku takich samych zdjęć, ale na przykład z innym ustawieniem poduszek czy zasłon. 

Ostatnie szlify, czyli obróbka zdjęć z telefonu

Na koniec zostaje nam już tylko odpowiednie przygotowanie zdjęć do publikacji. Nawet podstawowe aplikacje w obecnych telefonach pozwalają na dokonywanie drobnych, ale często wystarczających poprawek. Na tym etapie możemy przede wszystkim dokonać korekty ekspozycji, czyli rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie, poprawić jego kolory, dodać więcej kontrastu. Można także odpowiednio przyciąć zdjęcie albo wyprostować. Podstawowa aplikacja od google a także w smarfonach iphone dają możliwość dokonania autokorekty. Dosłownie dwoma kliknięciami możemy znacznie poprawić zdjęcie.

O ile podstawową edycję wykonamy w podstawowej aplikacji aparatu, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj narzędzia tworzone z myślą o zawodowych fotografach. 

 • Adobe Lightroom Mobile – To zdecydowanie najbardziej zaawansowana aplikacja do obróbki zdjęć na smartfonach i tabletach. Poza dostępem do standardowych ustawień mamy tutaj też opcję usuwania niepotrzebnych elementów z kadru czy lokalnego rozjaśniania i przyciemniania obrazu. Co ważne, Lightroom pozwala też korzystać z gotowych presetów, czyli zestawów ustawień, które jednym kliknięciem zastosujemy na fotografii lub całej serii zdjęć. 
 • VSCO: Photo & Video Editor – Co prawda to aplikacja stworzona głównie z myślą o fanach obróbki naśladującej plastykę i kolorystykę aparatów analogowych, to świetnie sprawdza się również przy dokonywaniu delikatnych korekt. Warto podkreślić, że po nałożeniu konkretnego filtra możemy zmniejszyć jego intensywność.

Data aktualizacji: 17 maja 2022

Popularne nad morzem