Nadmorski klimat, wyjątkowe muzea, przytulne restauracje i niepowtarzalny charakter sprawiają, że do Trójmiasta warto przyjechać o każdej porze roku. Zima to idealny czas na prozdrowotne spacery brzegiem morza i zbieranie bursztynu na plaży. Wiosną z kolei przyjemnie jest się wybrać na wycieczkę rowerową ścieżkami, które prowadzą zarówno wzdłuż wybrzeża, jak i w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W chłodniejsze dni warto zajrzeć do jednego z ciekawych muzeów, a wieczorem zasmakować w lokalnej kuchni.

Zabytkowy Gdańsk

Trójmiasto warto zwiedzać niespiesznym krokiem. Przemierzając ulicą Długą, podziwiać można charakterystyczne gdańskie kamienice, które zachwycają swoimi bogatymi zdobieniami i kolorami. Kiedyś zamieszkiwali je bogaci kupcy i najbardziej zamożni, dziś mieszczą się tu restauracje, sklepy z bursztynem, a nawet muzea. Jedną z najbardziej znanych kamienic jest Dom Uphagena, w którego zabytkowych wnętrzach urządzone zostało muzeum. Niezwykłą atmosferę Gdańska można poczuć, wybierając się na spacer na Wyspę Spichrzów. Tu nad Motławą nowe szklane budynki sąsiadują z starymi kamienicami i słynnym gdańskim Żurawiem. Wieczorową porą bywa tutaj tłoczno,

Gdańsk - motława, żuraw

Gdańsk to miasto wolności, a najlepiej można się o tym przekonać, odwiedzając Europejskie Centrum Solidarności. Obiekt, który powstał przy dawnych terenach stoczniowych, przedstawia współczesną historię Polski, a wystawa Droga do Wolności przybliża zwiedzającym ideę i dziedzictwo powstałego tutaj ruchu solidarnościowego.

Zobacz sprawdzone noclegi w Gdańsku

Miejscem, którego nie można pominąć w Gdańsku jest też  Muzeum II Wojny Światowej. To jedno z największych muzeów na świecie, poświęconych tematyce wojennej. Przejmująca wystawa pokazuje przede wszystkim historie zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w tak trudnych czasach.

Gdańsk - muzem II wojny światowej

Chwilę wytchnienia znajdziemy, spacerując brzegiem morza. Piaszczysta plaża ciągnie się od Brzeźna, przez Jelitkowo, Sopot, Orłowo aż do Gdyni. Molo w Brzeźnie niezmiennie przyciąga spacerowiczów nawet w chłodne, zimowe dni. O tej porze roku, szczególnie, gdy wieje silny wiatr, na plaży można znaleźć nawet kawałki bursztynu. Przy nadmorskim pasie usadowiły sie liczne kawiarnie, restauracje, a także apartamenty i hotele. Chcąc podziwiać codziennie rano piękny widok na Zatokę Gdańską, a jednocześnie móc korzystać z przyjemnie ciepłego basenu hotelowego, warto zatrzymać się w Novotel Gdańsk Marina w Jelitkowie czy MERA Spa w Sopocie.

Ci, którzy chcieliby przede wszystkim pooddychać świeżym powietrzem, usłyszeć szum fal i podmuch wiatru na twarzy, mogą wybrać się na nieco oddaloną od centrum miasta Wyspę Sobieszewską, która o każdej porze roku zachwyca swoją naturą i spokojem. Urokliwym miejscem na spacer jest również Park Oliwski, z ogrodem francuskim, fontannami i palmiarnią.

Tętniący życiem Sopot

Monciak, czyli słynna sopocka ulica Bohaterów Monte Cassino, przyciąga tłumy. Mieści się tu mnóstwo klimatycznych restauracji i kawiarni, a charakterystyczny Krzywy Domek już z daleka przykuwa wzrok. Urokliwy Skwer Kuracyjny zachęca, by na chwilę przysiąść na jednej z ławeczek i podziwiać otaczającą nas architekturę, m.in. dawną wieżę Zakładu Balneologicznego, która pełni obecnie funkcję latarni morskiej. Warto oczywiście wybrać się też na spacer na drewniane molo – to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, a poza sezonem wstęp na nie jest bezpłatny.

Sopot słynny port Jachtowy

Zima to najlepszy czas dla osób, które borykają się z dolegliwościami związanymi z górnymi drogami oddechowymi, by wybrać się nad morze. Najwięcej jodu organizm przyswaja właśnie w miesiącach zimowych oraz wiosennych, a szeroka plaża i zadbany Park Północny zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Po dniu spędzonym na świeżym powietrzu, przyjemnie ogrzać można się w ciepłych wodach Aqua Parku oraz w działających tutaj saunach.

Zobacz sprawdzone noclegi w Sopocie

Relaks w Gdyni

Gdynia, która z wioski rybackiej szybko zmieniła się dynamiczne miasto w latach dwudziestych XX wieku, jest uważana za symbol nowoczesnej architektury. By lepiej ją poznać, warto wybrać się z aparatem na spacer szlakiem Gdyńskiej Architektury Modernistycznej. Wprawne oko szybko zauważy charakterystyczne elementy budynków, które swoim kształtem nawiązują do okrętów. Miasto z morza i marzeń też stoi zwrócone frontem do wody. Przy Skwerze Kościuszki cumują zarówno zabytkowe jednostki, ORP Błyskawica, niszczyciel z czasów II Wojny Światowej czy imponujący żaglowiec Dar Pomorza, jak również odpływają stateczki wycieczkowe, które zabierają chętnych w podróż po terenach portowych i Zatoce Gdańskiej.

Gdynia Port Jachtowy

Stąd już tylko kroków dzieli nas od basenu jachtowego, w którym zacumowane łodzie kołyszą się na falach, a dalej rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża oraz Bulwar Nadmorski, jedno z ulubionych miejsc mieszkańców na spacery. Jedną z nietypowych atrakcji w mieście jest niewątpliwie kolejka linowo-terenowa, która zabiera chętnych na szczyt Kamiennej Góry, z której podziwiać można piękną panoramę miasta.

Zobacz sprawdzone noclegi w Gdyni

Będąc w Gdyni, warto odwiedzić unikatowe Muzeum Emigracji. Mieści się ono w dawnym budynku Dworca Morskiego, skąd jeszcze niedawno pasażerowie wypływali w rejs przez Atlantyk w poszukiwaniu lepszego jutra. Wystawa zabiera nas w drogę – taką samą, jaką przebywali emigranci, którzy opuszczali kraj i udawali się w podróż w nieznane.