Długie weekendy to zawsze okazja do krótkiego wypoczynku z dala od domu, w dodatku bez konieczności wykorzystywania wielu dni wolnych. Kalendarz na 2023 rok wskazuje, że w najbliższych 12 miesiącach czeka nas co najmniej kilka okazji do spędzania miłych dni weekendowego wypoczynku. Jak wypadają długie weekendy w 2023 roku? Jak je zaplanować aby mieć nawet 9 dni wolnego na majówkę? Zobacz nasze propozycje

Długie weekendy 2023 – jak zaplanować urlop w pierwszej połowie roku?

Pierwszy długi weekend przypada już w pierwszym pełnym tygodniu 2023 roku. Co ważne, aby skorzystać z dodatkowego dnia wytchnienia od obowiązków zawodowych, nie musisz wcale wykorzystywać swojego urlopu. Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku obchodzimy je w piątek, który razem z sobotą i niedzielą 7 i 8 stycznia daje aż trzy dni wolnego. Następna okazja do wypoczynku przy wykorzystaniu niewielu dni urlopowych przypada wiosną. Wielkanoc to de facto dwa świąteczne dni, które w Polsce są ustawowo wolne od pracy. Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, możesz zatem bez wypisywania kartki urlopowej odpocząć nad Bałtykiem od soboty 8 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia (Niedziela Wielkanocna w 2023 roku przypada 9 kwietnia). Kolejny długi weekend to popularna majówka. Jak wynika z kalendarza, Święto Pracy (1 maja) w tym roku obchodzimy w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja – w środę. Możesz zatem wygospodarować sobie 5-dniowy długi weekend np. nad morzem od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja. Wystarczy, że poprosisz szefa o zgodę na urlop we wtorek 2 maja. Wykorzystanie przysługujących Ci dni wolnych jeszcze w czwartek 4 maja i w piątek 5 maja sprawi, że spędzisz majówkę trwającą aż 9 dni (od soboty 29 kwietnia do niedzieli 6 maja). Na początku czerwca umiejscowienie dnia wolnego od pracy zachęca do spędzania kolejnego długiego weekendu w 2023 roku. Boże Ciało przypada w czwartek 8 czerwca, a jeśli wypiszesz kartkę urlopową na piątek 9 czerwca, będziesz wypoczywać na plaży przez 4 dni – aż do niedzieli 10 czerwca.

Wolne długie weekendy 2023 w drugiej połowie roku

Okazja do zaplanowania długiego weekendu 2023 pojawi się również w sierpniu. We wtorek 15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Jeżeli weźmiesz urlop w poniedziałek 14 sierpnia, długi wakacyjny weekend możesz spędzić na złotym piasku przy szumie fal – zaplanuj wczasy nad morzem. Listopadowa kartka z kalendarza wskazuje na dwa wolne dni – 1 listopada i 11 listopada. O ile Wszystkich Świętych przypada w środę, o tyle Narodowe Święto Niepodległości wypada w sobotę. Wykorzystując cztery dni wolnego (po dwa tuż przed i tuż po 1 listopada), możesz spędzić nad morzem lub w górach nawet 9 jesiennych dni (od soboty 28 października do niedzieli 5 listopada). Warto też zdecydować się na 5-dniowy wypoczynek, które zacznie się w ostatni weekend października albo zakończy w pierwszy weekend listopada. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, za święta ustawowo wolne od pracy, które przypadają w sobotę, przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny w tygodniu. W porozumieniu z pracodawcą możesz wykorzystać go np. na kolejny długi weekend w listopadzie 2023. Zapewnisz sobie 3-dniowy wypoczynek, biorąc wolne w piątek 10 listopada lub w poniedziałek 13 listopada. Zobacz propozycje na spędzenie weekendu w Tatrach: noclegi Tatry Okres świąteczno-noworoczny to czas, który warto spędzić nietypowo. Zamiast poddać się gorączce przedświątecznych przygotowań, możesz zdecydować się na Boże Narodzenie 2023 nad morzem. Taki długi weekend nad Bałtykiem w grudniu warto rozpocząć w sobotę 23 grudnia, a zakończyć w poniedziałek 1 stycznia 2024 roku. W tym okresie przypadają aż 3 dni ustawowo wolne od pracy – to bożonarodzeniowe poniedziałek i wtorek 25 i 26 grudnia oraz noworoczny poniedziałek. Biorąc urlop od środy do piątku 27 do 29 grudnia, zapewnisz sobie 10-dniowy urlop nad Bałtykiem zimą.

Jak spędzić długi weekend nad Bałtykiem?

Czas nad polskim morzem spędzaj tak, jak lubisz najbardziej. Wypoczynek na własnych zasadach pozwoli Ci odpocząć od codziennej bieganiny – odstresujesz się i nabierzesz sił na kolejne pracowite tygodnie. Plany na wypoczynek, podobnie tak jak miejsce na długi weekend nad Bałtykiem, warto dopasować również do pory roku. Długie weekendy nad morzem Jeśli uwielbiasz zwiedzać i spacerować, ale chcesz uniknąć tłumów, możesz wybrać się np. do Gdyni poza sezonem. Łatwy dojazd pociągiem lub autem sprawia, że w „mieście z morza i marzeń” czas płynie miło także jesienią i zimą. Warto m.in. zwiedzić nowoczesne Muzeum Emigracji oraz spojrzeć na miasto i Bałtyk z punktu widokowego na Kamiennej Górze. Długi weekend 2023 w Gdyni umilą też spacer plażą do Sopotu oraz wizyta w Teatrze Muzycznym w pobliżu Skweru Kościuszki. W cieplejszych miesiącach dobrze zaplanować długi weekend 2023 nad Bałtykiem, aby popływać w morzu, złapać trochę słońca i w spokoju zagłębić się w lekturze przy szumie fal. Warto wybrać jeden z popularnych kurortów albo poszukać noclegu w mniej znanych miejscowościach nad morzem. Jeśli wszystko, czego potrzeba Ci do udanego urlopu, to bliskość plaży i mili gospodarze w miejscu noclegu, możesz zwrócić uwagę np. na spokojną Wisełkę albo Międzywodzie w pobliżu znanej miejscowości Międzyzdroje. Na koniec warto pamiętać, że świetnym pomysłem na zwiedzanie polskiego wybrzeża jest też zdobywanie latarni morskich. Na turystów czeka kilkanaście bliz z możliwością zwiedzania, a także Muzeum Latarnictwa Morskiego w Rozewiu. Już dziś zaplanuj swój długi weekend nad Bałtykiem w 2023 roku i ciesz się czasem spędzonym nad morzem!