W Polsce wiele jest pięknych miejsc, w których warto spędzić choć kilka dni. Żyjemy w kraju o tyle wyjątkowym, że niezwykle zróżnicowanym pod względem geograficznym. Możemy więc wybrać się w góry, nad morze, a także nad urokliwe mazurskie jeziora. Aby ułatwić Wam decyzję, prezentujemy ciekawe kierunki na urlop w Polsce – na pewno znajdziecie idealne miejsce dla siebie, a może odwiedzicie każde z nich…?

Karpacz

Jeśli waszym celem jest wędrowanie po górach, Karpacz to doskonałe miejsce, aby ten cel zrealizować. W miasteczku swój początek ma kilka malowniczych szlaków – zarówno krótszych, jak i na co najmniej kilkugodzinną wyprawę. Oczywiście obowiązkowym punktem programu jak wędrówka na Śnieżkę, a mniej wytrwali w pieszych wycieczkach mogą na szczyt wjechać kolejką gondolową. 

Karpacz

Będąc w Karpaczu, warto także trochę pozwiedzać. Symbolem miejscowości jest słynna świątynia Wang, przykład norweskiej architektury, czyli kościół zbudowany bez użycia nawet jednego gwoździa. Jeśli wybieracie się na urlop z dziećmi, zabierzcie je do Muzeum Zabawek, które z pewnością spodoba się także starszym uczestnikom wycieczki. Aby natomiast poznać sekrety skrywane przez Ducha Gór, zajrzyjcie to Karkonoskich Tajemnic, gdzie odkryjecie wcielenia owego Ducha oraz usłyszycie okoliczne legendy. 

Zapora na Łomnicy

I oczywiście nie możecie pominąć atrakcji takich jak punkt anomalii grawitacyjnej (czy to na pewno anomalia…?), a także słynnych karpackich wodospadów. Mowa o Zaporze na Łomnicy, która została stworzona, by ochronić miasto przed dziką rzeką, a także o Dzikim Wodospadzie, który powstał w wyniku spiętrzenia jej wód. 

Szklarska Poręba 

Mineralogiczna stolica Polski. Brama do Karkonoszy. Miasteczko urokliwie położone w dolinie rzeki Kamiennej. Zimą największy w Sudetach ośrodek narciarski, wiosną i latem – raj dla amatorów aktywnego wypoczynku i wędrówek po górach. Tutejszy klimat porównywany jest do panującego w alpejskich miejscowościach, a większość obszaru Szklarskiej to tereny leśne. Sprzyja to rekreacji, a przede wszystkim zapewnia chwile wytchnienia tym, których męczy miejski szum i pęd. 

Jeśli wybieracie się do Szklarskiej Poręby, aby wędrować po górach, koniecznie wybierzcie się na Śnieżne Kotły. Trasa nie jest bardzo wymagająca; poradzą sobie z nią dzieci i osoby starsze, a widoki ze szczytu zrekompensują poniesiony trud. Po drodze warto zobaczyć także Wodospad Kamieńczyka, czyli drugi największy wodospad w Polsce. 

Śnieżne Kotły

Szklarska Poręba to prawdziwy raj dla rowerzystów. W okolicy znajdziecie aż 450 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Każdy, bez względu na stopień zaawansowania, będzie się tu świetnie bawić. Ostrzegamy jednak – jeden wyjazd to zdecydowanie za mało, by odkryć potencjał rowerowych szlaków szklarskich okolic. 

Jak już wspominaliśmy, Szklarska Poręba nosi dumne miano polskiej stolicy mineralogicznej. Na dowód tego w miasteczku znajduje się Muzeum Minerałów. Już sama jego bryła jest ciekawa, ale w środku czeka prawdziwa geologiczna uczta. Znajdziecie tu ogrom różnorodnych eksponatów, pochodzących nawet sprzed kilkuset milionów lat. 

Zakopane

Pisząc o górach, nie sposób nie wspomnieć o Zakopanem, stolicy polskich Tatr. Latem to idealna baza wypadowa na górską wyprawę, zimą natomiast każdy fan białego szaleństwa znajdzie tu coś dla siebie. 

Okolice Zakopanego obfitują w szlaki turystyczne i wcale nie trzeba być wytrawnym wędrowcem, aby wyruszyć w drogę. Najbardziej znaną trasą jest łagodny szlak nad Morskie Oko – tę trasę, łagodnie pnącą pod górę, mogą przejść nawet dzieci. Kolejnym ważnym punktem jest Giewont oraz Kasprowy Wierch, na który wjedziecie kolejką lub wejdziecie jednym z kilku szlaków o różnej trudności. 

Morskie Oko

Jeśli nie macie ochoty wdrapywać się tak wysoko, piękne widoki możecie podziwiać także w dolinach. Dolina Kościeliska czy Chochołowska zapewniają wiele kilometrów malowniczych spacerów. Spacerując po Krupówkach, możecie urozmaicić spokojny dzień, wjeżdżając kolejką na Gubałówkę i podziwiać Zakopane z góry. 

Dolina Chochołowska

W przerwach między zdobywaniem szczytów warto zajrzeć na Wielką Krokiew, wybrać się do Aquaparku lub odwiedzić myszy w Myszogrodzie, bajkowo zaaranżowanym miejscu. Możecie też zaryzykować spotkanie w cztery oczy z papugami w zakopiańskiej papugarni.

Przeczytaj też: Miniprzewodnik po Zakopanem

Mikołajki 

Z gór przenosimy się nad mazurskie jeziora, do jednej z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości regionu. Mikołajki leżą nad niewielkim Jeziorem Mikołajskim, które latem staje się turystycznym centrum miasta. Znajdziecie tu szeroko rozwiniętą bazę turystyczną, gastronomiczną, a także Port Żeglugi Mazurskiej. Można stąd popłynąć do Giżycka i Rynu, a także wybrać się na spacerowy rejs po okolicznych jeziorach. 

Mazury

Mikołajki to miasteczko żeglarskie, dlatego nie sposób pominąć podczas zwiedzania Wioski Żeglarskiej. Jest to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych portów w regionie. Jeśli przybywacie na Mazury, by pożeglować, to właśnie w Wiosce możecie zostawić swoją łódkę. A w przypadku, gdy jej nie macie, w porcie znajdziecie wypożyczalnię sprzętów wodnych. 

Mikołajki

A co robić w przerwie między plażowaniem i zażywaniem wodnych uciech? Wybierzcie się na spacer. Koniecznie odwiedźcie ulicę Michała Kajki, najstarszą i najdłuższą ulicę w Mikołajkach. Wzdłuż niej ciągną się budynki w większości pochodzące z początku XX wieku, w których znajdziecie pensjonaty, bary i kawiarnie. A jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat reformacji, odwiedźcie Muzeum Reformacji Polskiej. Znajdziecie tu zabytki piśmiennictwa pochodzące sprzed 1945 roku. 

Kruklanki

Kruklanki to wieś ukryta pomiędzy pagórkami, Puszczą Borecką, rzeką Sapiną i jeziorem Gołdapiwo. Okolica jest synonimem spokoju oraz kontaktu z naturą, bo lasy to jedno z większych bogactw tego miejsca. Kruklanki są miejscem idealnym na piesze wędrówki czy rowerowe wyprawy, podczas których warto odwiedzić utworzony w 1958 roku Rezerwat Borki wraz z zagrodą żubrów.

Gołdapiwo

Zróżnicowany teren w czasie II wojny światowej posłużył do stworzenia umocnień i fortyfikacji. Wchodziły one w skład Giżyckiego Rejonu Umocnień, w ramach którego zbudowano system schronów oraz rowów. Nigdy nie przeszedł chrztu bojowego, ale do dziś wciąż można oglądać pozostałości tych budowli. 

Inną „pamiątką” po wojennych zawieruchach jest most nad Sapiną, dziś zwany „zwalonym mostem”. Był to kolejowy most  łączący Kruklanki z Oleckiem. W 1914 roku niemieccy saperzy wysadzili jedno z przęseł budowli, aby nie dopuścić do przejęcia linii przez wojska rosyjskie. Most został odbudowany i dodatkowo umocniony jeszcze w czasie wojny, jednak w 1945 roku zaminowano go ponownie, w obawie przed najazdem radzieckich wojsk. Jak mówi okoliczna legenda, most ostatecznie wysadzili mieszkańcy, chcąc zapobiec kradzieżom, choć nie potwierdzają tego żadne historyczne źródła. Na wpół zawalona budowla wciąż jednak stanowi jedną z ciekawszych okolicznych atrakcji. 

Gołdap

To jedyne uzdrowisko w rejonie warmińsko-mazurskim. Gołdap statusem tym cieszy się od roku 2000, mimo że już w latach 60 odkryto korzystne właściwości tutejszych wód i powietrza. Dziś leczy się tu schorzenia narządów ruchu (reumatyczne i stany pourazowe), niektóre choroby układu oddechowego, nerwowego oraz choroby kobiece. 

Uzdrowisko w Gołdapi wykorzystuje naturalne surowce w postaci wód mineralnych: chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych i fluorkowych, a także leczniczych wydobywanych z głębokości ponad 600 metrów – wód sodowych ze znaczną zawartością wapnia i magnezu. Przy uzdrowisku działają także pijalnia wód oraz tężnie solankowe. Unoszący się w tężniach aerozol o wysokiej zawartości minerałów ma wiele prozdrowotnych właściwości i korzystnie wpływa na układ oddechowy. 

W Gołdapi można także zrelaksować się nad jeziorem Gołdap, położonym w uzdrowiskowej części miasta, z dala od zgiełku. Tutejsza plaża miejska to kompleks nowoczesny i wyposażony we wszystko, co niezbędne do wypoczynku nad wodą. Znajdziecie tu bazę gastronomiczną, wypożyczalnię sprzętu wodnego, boiska do gry w siatkówkę oraz molo.

Rowy

Nad polskim morzem wiele jest ciekawych miejscowości wypoczynkowych. W większości z nich każdego lata spotkacie wielu turystów, którzy również pragną spędzić urlop na plaży. Jeśli jednak poszukujecie miejsca, gdzie wypoczniecie bez tłumów wokół – wybierzcie się do Rowów. 

Ustka

To nadmorska wieś, a także lubiane letnisko położone niedaleko Ustki. Mimo rosnącej popularności wśród turystów, Rowy wciąż zachwycają spokojną atmosferą niewielkiego kurortu. Największą atrakcją są tu szerokie, piaszczyste plaże, na których nawet w szczycie sezonu znajdziecie dla siebie dogodne miejsce. 

Jak wiadomo, nie samym Bałtykiem człowiek nad morze żyje. Rowy to świetna baza wypadowa do wycieczek, a okolica obfituje w ciekawe miejsca do odwiedzenia. Wybierzcie się na wyprawę do położonego nieopodal Słowińskiego Parku Narodowego. Spacer po Parku to okazja do obcowania z naturą. Na jego terenie znajdziecie wydmy, lasy i jeziora, a jeśli zawędrujecie nieco dalej, dotrzecie do ruchomych wydm.

Jastrzębia Góra

W Jastrzębiej Górze znajdziecie być może najbardziej malownicze widoki na polskim Wybrzeżu. Klifowy brzeg ma tu wysokość ponad 30 metrów. W części został zabezpieczony, wystarczy jednak przejść nieco dalej, aby ujrzeć dzieło natury, w które człowiek nie ingerował. Ciekawostką jest fakt, że w drugiej połowie XX wieku na plażę można było… zjechać windą. Konstrukcja, wzniesiona już w 1938 roku, ostatecznie przegrała jednak walkę z morskim żywiołem i w 1982 roku runęła. 

Jastrzębia Góra

Z klifu rozciąga się piękny widok na Bałtyk, a unoszące się wokół aerozole korzystnie wpływają na zdrowie. Niebieski szlak biegnący wzdłuż klifu zachęca do spacerów – warto przybyć tu, aby podziwiać zachód słońca. Jeśli lubicie wędrówki, wybierzcie się również na wyprawę do Lisiego Jaru, będącego częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka biegnie wśród stuletnich buków, a sam spacer jest niezwykle przyjemny,

Drugim po klifie charakterystycznym obiektem na mapie Jastrzębiej Góry jest Gwiazda Północy. Obelisk wyznacza wysunięty najdalej na północ punkt Polski – pamiątkowe zdjęcie w tym miejscu to niemal obowiązek każdego odwiedzającego to miejsce turysty.

W Jastrzębiej Górze warto zwiedzić także latarnię morską na Rozewiu oraz działające obok Muzeum Latarnictwa. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który, wedle przekazów, miał w tej okolicy tworzyć powieść „Wiatr od morza”. 

Hel

Położona na końcu Mierzei Helskiej miejscowość to jedno z ciekawszych miejsc na polskim Wybrzeżu. Mieszkańcy sądzą, że to początek Polski – nie bezpodstawnie, bo właśnie tu można stanąć na cyplu, najdalej wysuniętym w morze kawałkiem lądu, i poczuć się jak na końcu świata. Miasto otoczone wodą z trzech stron to raj dla tych, którzy kochają morskie fale, jak i wielbicieli spokojniejszych wód. Znajdziecie tu wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz idealne warunki do uprawiania wind– i kitesurfingu

Jedną z głównych atrakcji Helu jest fokarium. Badacze starają się, by foka szara mogła rozmnażać się i żyć w naturalnych warunkach oraz pracują nad ochroną gatunku. W wyniku ich działań odwiedzający Hel mogą obserwować te radosne zwierzęta pływające w dużym zbiorniku. 

Półwysep Helski

Poza fokarium, warte odwiedzenia jest także Muzeum Rybołówstwa, które zainteresuje nie tylko wielbicieli łowiectwa, ale także najmłodszych. Z punktu widokowego zlokalizowanego w dawnej dzwonnicy roztacza się natomiast malowniczy widok na port i miasto. Kolejną z ciekawszych atrakcji jest Muzeum Obrony Wybrzeża zlokalizowane w wieży sterowania ogniem i stanowisku artyleryjskim baterii Schleswig-Holstein, czyli obiektach dawniej należących do wojska. 

A jeśli macie chęć aktywnie spędzić urlop – w samym Helu, jak i w okolicach znajdziecie wiele szlaków rowerowych i ścieżek idealnych na długie spacery.

Ułożyliście już plan Waszej kolejnej urlopowej wycieczki? Mamy nadzieję, że wyprawa będzie udana!