Być może co roku wakacje spędzasz w tym samym, sprawdzonym kurorcie i masz chęć coś zmienić. A może lubisz poznawać nowe miejsca i szukasz ciekawego kierunku na podróż?

Aby ułatwić podjęcie decyzji, dziś proponujemy 10 miejsc, które musisz odwiedzić w 2023 roku. Mazurskie jeziora, nadmorskie miasta i przepiękne, górskie krajobrazy – na pewno znajdziesz tu pomysł na kolejną wycieczkę w Polskę.

Kołobrzeg 

Kołobrzeg to jedna z popularniejszych wakacyjnych miejscowości nad polskim morzem. A czy wiesz, że to również uzdrowisko, w dodatku największe w regionie? Co więcej, zwiedzanie Kołobrzegu wcale nie musi kończyć się na piaszczystej plaży oraz molo.

Kołobrzeg

Warto wybrać się na dalszy spacer, by odkryć malownicze kołobrzeskie zakątki. Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest Bazylika Mariacka, zbudowana w XIV wieku. Zwiedzając ją, koniecznie wdrap się na taras widokowy, by podziwiać zachwycającą panoramę. W Kołobrzegu nie brak także atrakcji dla dzieci. Najmłodszych warto zabrać na wyprawę na latarnię morską oraz do portu, a zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń warto uczynić wizytę w Ukrytej Krainie – oryginalnej wystawie kulturalnej dla najmłodszych z dodatkiem magii…

Trójmiasto 

Trzy miasta. Każde z nich inne, ale tak samo warte odwiedzenia. Gdańsk urzeka przede wszystkim klimatycznymi uliczkami zabytkowego Głównego Miasta. Najsłynniejszą atrakcją jest tu oczywiście Długi Targ i znajdująca się na nim Fontanna Neptuna. Nad Motławą natomiast niezmiennie zachwyca Żuraw, bohater większości pocztówek z Gdańska. Będąc w tym mieście, nie sposób przynajmniej raz odwiedzić Westerplatte. Warto zajrzeć również do Muzeum II Wojny Światowej. To naszym zdaniem muzealny majstersztyk z ogromem ekspozycji, w tym interaktywnych. Muzeum daje również niepowtarzalną szansę na przeniesienie się w czasie i odbycie spaceru przedwojennymi uliczkami, a także tymi, które już wojnę poznały.

Gdańsk
Gdańsk

Sopot to miejsce pełne eleganckich restauracji i ekskluzywnych pensjonatów. Znajdziesz tu oczywiście najdłuższe drewniane molo nad Morzem Bałtyckim, na które poza sezonem wejdziesz bezpłatnie. Sopocki deptak, czyli Monciak, to natomiast miejsce spotkań z ogromem knajpek, barów i sklepów. Również tutaj mieści się Krzywy Domek, niezwykle oryginalny obiekt architektoniczny. 

Sopot
Sopot

Będąc w Gdyni, koniecznie wybierz się na słynny klif Orłowski oraz znajdujące się nieopodal kameralne molo. Roztacza się z niego piękny widok na okolicę. Innym miejscem idealnym na spacer jest Bulwar Nadmorski. Podczas sztormu można stąd podziwiać szalejące fale. Jeśli natomiast masz chęć na zwiedzanie, wybierz się na statek-muzeum Dar Pomorza, będący jedną z większych gdyńskich atrakcji. Z pewnością zrobi na Tobie wrażenie eleganckie wyposażenie statku oraz jego maszynownia.

Gdynia
Gdynia

Świnoujście 

Położone na wyspach miasto to jedna z piękniejszych nadmorskich miejscowości. Jeśli chcesz wypocząć, relaksując się na plaży, to świetne miejsce, bo plaże są tu szerokie i piaszczyste. Świnoujście oferuje jednak o wiele więcej atrakcji, niż dostęp do morza. Wypoczynek w mieście najlepiej rozpocząć od spaceru na falochron, gdzie znajdziesz symbol miasta – charakterystyczny wiatrak Stawa Młyny, czyli dawna latarenka nawigacyjna.

Świnoujście

Sam falochron z pewnością Cię zadziwi, bo w niczym nie przypomina klasycznych konstrukcji spotykanych nad Bałtykiem. W Świnoujściu nie brak także bunkrów i fortyfikacji, które można zwiedzić – choć część z nich jest opuszczona i lepiej nie wchodzić do nich samodzielnie. W tematyce wojennej warto wybrać się do Podziemnego Miasta między Wolinem a Międzyzdrojami. To swego rodzaju podziemne muzeum, w którym otrzymasz sporą dawkę wiedzy o Zimnej Wojnie i II Wojnie Światowej. Przygotuj się jednak na zwiedzanie aktywne i… bardzo niecodzienne w formie. 

Łeba 

Łebę warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. To właśnie tu znajdziesz unikatowe na skalę europejską ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, które przesuwają się  nawet o 10 metrów rocznie. To niepowtarzalne widoki, których nie doświadczysz w żadnym innym miejscu — morze łączy się z pustynią, a z oddali dobiega śpiew ptaków. W okolicy wydm znajduje się także wyrzutnia rakiet (a raczej jej pozostałości), udostępniona do zwiedzania.

Łeba

W Łebie czeka na Ciebie także czyste powietrze bogate w jod i wiele miejsc idealnych na spacery. Jeśli podróżujesz z dziećmi, koniecznie zabierz je do Parku Linowego lub Piernikowego Domku do Góry Nogami. Poszukiwaczom oryginalnych atrakcji polecamy natomiast Labirynt 3D – to świetna okazja do sprawdzenia swojego zmysłu orientacji w terenie.

Jastrzębia Góra 

Najbardziej charakterystyczną cechą Jastrzębiej Góry jest wysoki na ponad 30 metrów klif. Z jego szczytu roztacza się niesamowity widok na morze, który warto podziwiać szczególnie podczas zachodu słońca. Obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w tym miejscu jest Gwiazda Północy, czyli obelisk wskazujący wysunięty najdalej na północ obszar Polski. Co jeszcze można robić w Jastrzębiej Górze? Spacerować.

Jastrzębia Góra

Miejscowość leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziesz wiele szlaków pieszych i rowerowych. Częścią Parku jest wąwóz Lisi Jar, porośnięty ponad stuletnimi bukami. Ciekawostką jest, że wąwóz miał kiedyś 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza skróciło go do około 350 metrów. 

Solina 

Nie możesz się zdecydować, czy wybrać się w góry, czy nad jezioro? A może by tak… jedno i drugie? Przyjeżdżając do położonej w Bieszczadach Soliny możesz skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Zalew Soliński, a potem wybrać się na wycieczkę w góry. Sama Solina to niewielka miejscowość, której największą atrakcją jest Jezioro Solińskie wraz z plażą oraz wysoką na około 80 metrów zaporą na rzece, udostępnioną zwiedzającym.

Solina

Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a wypożyczalnie sprzętu z pewnością zadowolą fanów aktywnego wypoczynku. Organizowane są także rejsy po jeziorze. Okolice Soliny to zróżnicowane tereny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – możesz wybrać się w Bieszczady, pojeździć na rowerze lub… opalać się na plaży i korzystać ze słońca. 

Kraków 

Perła Małopolski to zawsze dobry kierunek na wycieczkę, czy to weekendową, czy na dłuższy urlop. Oczywiście spacer na Rynek Główny, by posłuchać hejnału mariackiego z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to podstawa podczas pobytu w tym mieście. Nie można także pominąć wawelskiego wzgórza wraz ze strzegącym go Smokiem Wawelskim i znajdującego się na szczycie góry zamku.

Kraków

Dodaj do tego spacer brzegiem Wisły i wyprawę na Kazimierz, żydowską dzielnice Krakowa, by skosztować owianych już legendą zapiekanek i oto pojawia się scenariusz na przyjemne spędzenie czasu w dawnej stolicy Polski. A będąc już w mieście, warto nieco zboczyć z kursu i odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce.

Krynica-Zdrój 

Krynicę-Zdrój nazywa się perłą polskich uzdrowisk. Zachwyca ciekawą architekturą, ale i górskimi widokami, których tu nie brak. W Krynicy znajdziesz aż kilkanaście sanatoriów, w których wykorzystuje się głównie właściwości lecznicze tutejszych wód mineralnych. Spędzając urlop w tym miasteczku, nie sposób nie spróbować jednej z aż 5 wód dostępnych w pijalniach.

Krynica-Zdrój

Jednak wiemy, że nie są wodą człowiek żyje – co więc jeszcze można zrobić w Krynicy? Fani sztuki powinni odwiedzić Muzeum Nikifora, gdzie dostępnych jest kilkadziesiąt prac artysty. Na aktywnych czekają natomiast atrakcje na Górze Parkowej, a także szczyt Jaworzyny Krynickiej, na którą można wjechać kolejką gondolową. 

Mikołajki 

Mikołajki są jedną z najbardziej popularnych miejscowości mazurskich. Urokliwie położone nad Jeziorem Mikołajskim, oferują turystom ogrom atrakcji. Największa z nich to oczywiście bliskość jeziora i związane z nim aktywności. Panują tu doskonałe warunki żeglarskie, a nad wodą zlokalizowana jest Wioska Żeglarska, w której można zostawić swoją łódkę, a wieczorem wybrać na koncert szant. Funkcjonują tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego, a większość hoteli nad brzegiem jeziora dysponuje własnymi przystaniami.

Mazury

Jeśli nie masz łódki lub nie chcesz korzystać z wypożyczalni, wybierz się w rejs turystyczny organizowany przez Żeglugę Mazurską. Okolice Mikołajek sprzyjają także spacerom i jeździe na rowerze – tutaj na pewno nie będziesz się nudzić. 

Ruciane-Nida 

Ruciane-Nida to miejscowość położona niezwykle malowniczo, w sercu Puszczy Piskiej, na styku dwóch jezior: Nidzkiego oraz Guzianki Wielkiej. Znajdziesz tu wiele plaż i przystani – Ruciane to ważny punkt ma mapie żeglugi mazurskiej, można stąd łatwo dopłynąć do pobliskich Mikołajek czy Giżycka.

Ruciane-Nida

Jeśli poszukujesz atrakcji, która zapewni Ci skok adrenaliny, wybierz się na spływ kajakowy rzeką Krutynią i Nidką. Ta przygoda na długo pozostaje w pamięci. Natomiast fani spokojnego wypoczynku docenią bliskość Puszczy Piskiej, której zielone tereny zachęcają do długich spacerów. Co ciekawe, w tutejszych lasach nietrudno znaleźć pomniki przyrody w postaci kilkusetletnich dębów. 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Ci podjąć decyzję, dokąd wybrać się w 2023 roku. Może to dobry moment, by zaplanować podróż po Polsce i zobaczyć każde z tych miejsc?