Polskie góry to nie tylko szlaki i stoki narciarskie, ale też liczne wydarzenia sportowe i kulturalne. Zastanawiacie się, jak spędzić wolny czas Beskidach, Tatrach lub Sudetach? Zobaczcie, jakie są popularne imprezy w górach w 2020 roku.

Imprezy w Tatrach

W tym roku największa polska impreza sylwestrowa znów odbędzie się w Zakopanem. Na scenie, która stanie na Równi Krupowej, wystąpią m.in. Zenek Martyniuk i zespół Akcent, Weekend, Modern Talking, Bajer Full, Golec uOrkiestra, Viki Gabor i Roksana Węgiel. Wstęp wolny!

Fajerwerki

Zakopane to oczywiście także skoki narciarskie. Zawody Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi odbędą się w dniach 24-26 stycznia. Niestety, dostępne są już tylko bilety na kwalifikacje (40 zł) i najdroższe bilety na konkurs indywidualny (750 zł).

Skoki narciarskie

Ale Tatry to nie tylko Zakopane. Jedną z najpopularniejszych imprez w tym regionie jest Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W 2020 r. wydarzenie potrwa od 6 do 9 lutego. W programie m.in. konkurs grup kolędniczych, popisy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego.

Wielką atrakcją jest także Mobilna Ścigacka – organizowana najczęściej w lutym impreza, podczas której zawodnicy zjeżdżają ze stoku w Kotelnicy Białczańskiej we własnoręcznie zbudowanych pojazdach. W Białce Tatrzańskiej odbywa się także co roku (w tym sezonie – 14-15.02.2020) Garmin Winter Sports Festival, podczas którego oglądać można ewolucje narciarzy i snowboardzistów.

Imprezy w Bieszczadach

Bieszczady zimą to świetne miejsce dla biegaczy, których nie przerażają niskie temperatury. Jedną z najpopularniejszych imprez tego typu w tym regionie jest Zimowy Maraton Bieszczadzki, który 25 stycznia 2020 r. po raz szósty odbędzie się w Cisnej. Opłata startowa za udział w biegu wynosi od 70 do 210 zł, zależnie od wybranej trasy (10, 23 lub 44 km).

Zimą w Bieszczadach odbywa się także festiwal poświęcony filmom górskim. Są to Bieszczadzkie Spotkania z Filmem Górskim i Ludźmi Gór (17-19 stycznia, Ustjanowa Górna), których gościem będzie w tym roku słynny polski himalaista Aleksander Lwow.

Imprezy w Beskidzie Niskim

Beskid Niski to wciąż najrzadziej odwiedzany przez turystów region górski w Polsce, dlatego nie ma tu zbyt wielu popularnych imprez zimowych. Śmiałkowie mogą wziąć udział w Łemkowyna Ultra Trail – zimowym biegu, który 22 lutego 2020 r. odbędzie się w Iwoniczu Zdrój. Zapisy wciąż trwają! Opłata startowa, zależnie od wybranej trasy (15 lub 35 km) wynosi od 95 do 210 zł.

Imprezy w Beskidzie Sądeckim

Stolica Beskidu Sądeckiego, czyli Krynica Zdrój oferuje wiele ciekawych imprez sportowych. Tym, którzy Sylwestra chcą spędzić na stoku, polecamy imprezę w ośrodku Słotwiny Arena. W programie, oprócz szusowania, także grill, ognisko, zabawa z DJ-em, zjazd z pochodniami i powitanie Nowego Roku pod wieżą widokową. Cena sylwestrowego karnetu to 85 zł.

Tym, którzy nie przepadają za narciarstwem, polecamy „Gymkhanę narciarską” (także Arena Słotwiny, 15 lutego 2020 r.). Podczas imprezy zjeżdżać będzie można nie tylko na deskach, ale także na specjalnych miednicach! W programie oprócz zjazdów atrakcje kulturalne i kulinarne.

Osoby, które wolą wypoczywać w spokojniejszy sposób, mogą wybrać się na któryś z koncertów organizowanych na krynickim deptaku i w budynkach zdrojowych.

Imprezy w Beskidzie Śląskim

Sezon narciarski w województwie śląskim oficjalnie rozpocznie się  4 stycznia 2020 r. w stacji narciarskiej Skolnity Ski&Bike. Tego dnia wstęp na stok będzie bezpłatny! Oprócz tego liczne atrakcje: zajęcia z instruktorami narciarstwa dla dzieci (obowiązują zapisy), porady instruktorów dla wszystkich, pokaz ratownictwa narciarskiego, spotkanie ze sportowcami, a wieczorem – zabawa z DJ-em.

Wisła jest też gospodarzem „Zjazdu na byle czym” – beskidzkiego odpowiednika Mobilnej Ścigacki. W Wiśle ta nietypowa impreza odbywa się w ośrodku narciarskim Wisła Siglany.

W leżącym po drugiej stronie Przełęczy Salmopolskiej Szczyrku jak co roku odbędzie się najgłośniejsza, sportowo-muzyczna impreza w polskich górach, czyli Snowfest. W programie zawody sportowe i koncerty (od elektroniki, przez pop, aż po rocka). Impreza odbędzie się 28-29 lutego. Ceny za 2-dniowy karnet: od 180 do 250 zł.

Szczyrk będzie w tym roku gościł także zawody Lotos Cup, podczas których zobaczyć będzie można przyszłe polskie gwiazdy skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Zawody odbędą się: 10-12.01, 7-9.02, 14-16.02 i 9-11.03. Wstęp wolny!

Imprezy w Beskidzie Małym

Takiej imprezy nie ma nigdzie indziej! „Przejazd przez knajpę” to impreza narciarska i snowboardowa organizowana co roku w ośrodku Czarny Groń. Po całym dniu zawodów freestyle’owych przychodzi czas na gwóźdź programu – spektakularne ewolucje narciarzy i snowboardzistów wykonywane po przejeździe przez położoną na stoku restaurację. By poznać dokładną datę imprezy w 2020 r., śledźcie stronę ośrodka narciarskiego Czarny Groń.

Imprezy w Sudetach

Najpopularniejsze imprezy zimowe w Sudetach to przede wszystkim sport. Od stycznia do marca 2020 r. m.in. na Polanie Jakuszyckiej odbywać się będą regularne imprezy dla miłośników narciarstwa biegowego w każdym wieku.

Zastanawiacie się, jak spędzić czas w polskich górach? Możliwości jest naprawdę wiele. Imprezy organizowane w górskich kurortach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, niezależnie od tego, czy bardziej interesuje nas sport, czy góralska kultura.

Może zainteresuję Cię również: 10 ciekawostek o Tatrach