Jeszcze kilka lat temu wyprawa nad morze kojarzyła się z wielogodzinną podróżą, a połączenia między południową a północną częścią Polski stanowiły prawdziwe wyzwanie.

Na szczęście dzięki modernizacji sieci kolejowej ten “dystans” znacznie się skrócił. Obecne możemy dostać się pociągiem nad morze nawet z Zakopanego i to już w kilka godzin! Zobaczmy więc, do których miejscowości nad morzem Bałtyckim dotrzemy pociągiem.

Gdańsk

Jedno z najstarszych miast w Polsce, mogące pochwalić się długą listą zabytków oraz sławą w obróbce i sprzedaży bursztynu. Imponujących rozmiarów port, stocznia oraz rola, jaką Gdańsk odegrał w strajku solidarnościowym – co roku przyciągają turystów z całego świata.

Do Gdańska można wygodnie dostać się koleją. Bezpośrednie pociągi kursują m.in. z takich miast jak Kraków (5 godzin i 15 minut), Warszawa (3 godziny i 54 minuty), Wrocław (6 godzin i 15 minut) oraz Poznań (2 godziny i 54 minuty), ale także z wielu mniejszych miejscowości, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie.

Czas trwania przejazdów oraz ceny biletów uzależnione są w dużej mierze od rodzaju połączenia i typu pociągu. Jednakże wskazane wyżej czasy to średnia, której możemy oczekiwać w tym sezonie. Podobnie ma się sprawa z cenami, które wynikają m.in. z odległości oraz rodzaju połączenia. Zdecydowana większość biletów to wydatek poniżej 100 złotych, co biorąc pod uwagę komfort przejazdu oraz jego czas jest opcją wartą rozważenia.

Gdańsk Dworzec Kolejowy

Pociągi zatrzymują się w Gdańsku na kilku stacjach, w tym oczywiście na Dworcu Głównym, z którego sprawnie dostaniemy się komunikacją miejską do miejsca naszego noclegu. Warto też wcześniej powiadomić obsługę hotelu o godzinie naszego przyjazdu i zapytać o możliwość odbioru z końcowej stacji. W przypadku braku takiej opcji oraz większej ilości bagażu można skorzystać z usług taxi albo coraz popularniejszego Ubera.

Zobacz noclegi w Gdańsku

Gdynia

Należy do czołówki wakacyjnych nadmorskich kurortów. Piaszczyste plaże, molo, okręt “Dar Pomorza” oraz Akwarium Gdyńskie, to tylko część atrakcji, które co roku przyciągają turystów z całej Polski. W tym roku do Gdyni z łatwością dostaniemy się pociągami.

Gdynia

Dworzec Gdynia Główna jest największym dworcem w Trójmieście i jednym z najważniejszych w Polsce, oznaczonym kategorią premium. To tutaj rozpoczyna i kończy swój bieg większość pociągów obsługujących główne połączenia z głębi kraju, jak na przykład pociągi z Katowic (7 godzin i 42 minuty), Krakowa (7 godzin i 32 minuty) lub nawet Zakopanego (12 godzin).

Jakie noclegi na wczasy wybierali turyści w 2019 roku? Zobacz listę najpopularniejszych domków nad morzem portalu e-wczasy

Połączenia pomiędzy nadmorskimi miejscowościami oraz miastami położonymi w głębi kraju można łatwo i szybko sprawdzić w Internecie. PKP przygotowało dla turystów intuicyjną w obsłudze wyszukiwarkę połączeń, dzięki czemu odnajdziemy nie tylko stacje początkowe i końcowe oraz godziny odjazdu i przyjazdu, ale również pozostałe niezbędne informacje: czas podróży, cenę biletu, ewentualne przesiadki oraz typ pociągu. Wszystko to pozwoli nam lepiej przygotować się do wakacyjnego wyjazdu.

Sopot

Pociągami możemy podróżować również wzdłuż Wybrzeża. Ten rodzaj komunikacji jest bardzo popularny wśród turystów, którzy za cel obrali sobie zwiedzenie całego Trójmiasta. Sopot bez wątpienia stanowi jego najbardziej ekskluzywną i imprezową część z wieloma hotelami i restauracjami.

Mnogość lokali na Monciaku, spektakularne Molo czy wreszcie Opera Leśna i Sopot Festiwal sprawiają, że jest to idealne miejsce na urlop dla amatorów rozrywki i życia nocnego. Dworzec w Sopocie jest nieduży, ale przejeżdżają przez niego pociągi jadące z Gdyni i Gdańska, zapewniając tym samym świetną komunikację z resztą Polski. Takie połączenia to koszt zaledwie kilku złotych, a czas przejazdu wyniesie około kwadransa.

Do Sopotu możemy dostać się także z głębi Polski: z Warszawy (3 godziny i 15 minut), z Krakowa (10 godzin i 22 minuty), a nawet BielskaBiałej (11 godzin i 31 minut). Na trasie realizowane są zarówno przejazdy bezpośrednie, jak i te wymagające przesiadek. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnej trasy znajdziemy na stronie PKP, jednak w tym sezonie postarano się o jak największą liczbę pociągów bezpośrednich, aby maksymalnie zwiększyć komfort podróży.

Molo w Sopocie

Sprawdzone noclegi w Sopocie: 

Zobacz więcej obiektów w Sopocie

Kołobrzeg

Położone u ujścia rzeki Parsęty miasto może poszczycić się aż trzema kąpieliskami, molo koncentrującym życie wieczorne oraz licznymi zabytkami, które pochodzą nawet z okresu średniowiecza. Jako jedna z największych miejscowości położonych na zachodnim Wybrzeżu Kołobrzeg jest dobrze skomunikowany kolejowo.

Kołobrzeg

Tradycja tych połączeń sięga już XIX wieku, kiedy to powstały linie kolejowe łączące miasto ze Szczecinem oraz z Gdańskiem. Obecnie do Kołobrzegu możemy dojechać bezpośrednim pociągiem z dużych miast położonych w głębi kraju, jak Poznań (4 godziny i 37 minut), Łódź (9 godzin i 13 minut), Warszawa (6 godzin) oraz Kraków (12 godzin i 56 minut).

I znowu – zarówno czas przejazdu, jak i jego cena może się różnić w zależności od kilku czynników: godziny wyjazdu, rodzaju pociągu, wybranej trasy itd. Jednakże różnice nie są duże i wahają się od kilkunastu minut do kilku godzin. Ceny zazwyczaj oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych, jednak za pociągi pospieszne zapłacimy trochę więcej, ale jak mówi znane przysłowie – czas to pieniądz, więc może warto?

Noclegi w Kołobrzegu

Świnoujście

Jedyne miejsce, gdzie latem dzień jest o godzinę dłuższy! To najbardziej wysunięte na zachód polskie nadbałtyckie miasto może się poszczycić plażą, która miejscami ma aż 130 metrów. Ze względu na swoje walory została oznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi. Do Świnoujścia dojedziemy pociągiem m.in. z Poznania (5 godzin i 16 minut), Krakowa (11 godzin i 24 minuty) oraz Przemyśla (13 godzin). To ostatnie połączenie to ciekawy pomysł na wycieczkę pociągiem ze wschodu na zachód po przekątnej Polski.

I chociaż trasy przejazdu wydają się być długie, to sporym udogodnieniem jest sam fakt podróżowania pociągiem. Zmodernizowane wagony wyposażone są w klimatyzację oraz wi-fi. Istnieje również możliwość przewozu większych bagaży, np. rowerów, co z pewnością docenią fani jednośladów. Z kolei podróżujący nocą mogą skorzystać z wagonów sypialnianych (w celu sprawdzenia, które z pociągów posiadają takie udogodnienia warto użyć wspomnianej już wyżej wyszukiwarki PKP lub zapytać bezpośrednio na dworcu).

Pociąg

Noclegi w Świnoujściu – nasze propozycje

Ustka

Ustka

Dworzec Kolejowy w Ustce został otwarty już w 1876 roku, co znacznie przyczyniło się do rozwoju turystyki w tym mieście. To właśnie wtedy otwarto słynne Usteckie Łazienki, gdzie do dziś można zażyć leczniczych zabiegów oraz utworzono tu nadmorską promenadę. Do Ustki można dojechać pociągiem z takich miast jak Katowice (9 godzin i 20 minut), Poznań (5 godzin) oraz Kraków (12 godzin i 17 minut).

Zobacz noclegi w Ustce

Garść informacji

W powyższym artykule wspomnieliśmy o zdecydowanie najpopularniejszych miejscowościach, będących mekką turystów. Jednakże w tym roku PKP zadbało o sprawny dostęp do wielu mniejszych miasteczek, dzięki czemu żaden wczasowicz nie będzie poszkodowany. W sezonie z łatwością dostaniemy się m.in. do Dąbek, Władysławowa, Łeby, czy Helu. Nie tylko znacznie ułatwia to podróżowanie, ale czyni je także bezpiecznym i przyjemnym, gdyż Polskie Koleje Państwowe od lat stawiają na systematyczny rozwój, co jest widoczne w czasie podróży.

Autorzy: Marta Gług, Dagmara Kowalczyk