Pociągiem nad morze: gdzie na wakacje?

Pociąg nad morze

Jeszcze kilka lat temu wyprawa nad morze kojarzyła się z całonocną podróżą, a połączenia między południową a północną częścią Polski stanowiły prawdziwe wyzwanie.

Na szczęście dzięki modernizacji sieci kolejowej ten “dystans” znacznie się skrócił. Obecne możemy dostać się pociągiem nad morze nawet z Zakopanego i to już w kilka godzin! Zobaczmy więc, do których miejscowości nad Bałtykiem dotrzemy pociągiem.

Gdańsk

Jedno z najstarszych miast w Polsce, mogące pochwalić się długą listą zabytków oraz sławą w obróbce i sprzedaży bursztynu. Imponujących rozmiarów port, stocznia oraz rola, jaką Gdańsk odegrał w strajku solidarnościowym – co roku przyciągają turystów z całego świata.

Gdańsk

Do Gdańska można wygodnie dostać się koleją. Bezpośrednie pociągi kursują m.in. z takich miast jak Kraków, Warszawa, Wrocław oraz Poznań. Bliskość centrum miasta i dobra komunikacja sprawiają, że z Dworca Głównego w Gdańsku sprawnie dostaniemy się do miejsca noclegu.

Zobacz noclegi w Gdańsku

Gdynia

Należy do czołówki wakacyjnych nadmorskich kurortów. Piaszczyste plaże, molo, okręt “Dar Pomorza” oraz Akwarium Gdyńskie, to tylko część atrakcji.

Gdynia

Dworzec Gdynia Główna jest największym dworcem w Trójmieście i jednym z najważniejszych w Polsce, oznaczonym kategorią premium. To tutaj rozpoczyna i kończy swój bieg większość pociągów obsługujących główne połączenia z głębi kraju, jak na przykład pociągi z Katowic, Krakowa lub nawet Zakopanego.

Sopot

Pociągami możemy podróżować również wzdłuż wybrzeża. Ten rodzaj komunikacji jest bardzo popularny wśród turystów, którzy za cel obrali sobie zwiedzenie całego Trójmiasta. Sopot bez wątpienia stanowi jego najbardziej ekskluzywną i imprezową część.

Molo w Sopocie

Mnogość lokali na Monciaku, spektakularne Molo czy wreszcie Opera Leśna i Sopot Festiwal sprawiają, że jest to idealne miejsce na urlop dla amatorów rozrywki i życia nocnego. Dworzec w Sopocie jest nieduży, ale przejeżdżają przez niego pociągi jadące z Gdyni i Gdańska, zapewniając tym samym świetną komunikację z resztą Polski.

Gdzie nocować w Sopocie? 

Kołobrzeg

Położone u ujścia rzeki Parsęty miasto może poszczycić się aż trzema kąpieliskami, molo koncentrującym życie wieczorne oraz licznymi zabytkami, które pochodzą nawet z okresu średniowiecza. Jako jedna z największych miejscowości położonych na zachodnim wybrzeżu Kołobrzeg jest dobrze skomunikowany kolejowo.

Kołobrzeg

Tradycja tych połączeń sięga już XIX wieku, kiedy to powstały linie kolejowe łączące miasto ze Szczecinem oraz  z Gdańskiem. Obecnie do Kołobrzegu możemy dojechać bezpośrednim pociągiem z dużych miast położonych w głębi kraju, jak Poznań, Łódź, Warszawa oraz Kraków.

Zobacz noclegi w Kołobrzegu

Świnoujście

Jedyne miejsce, gdzie latem dzień jest o godzinę dłuższy! To najbardziej wysunięte na zachód polskie nadbałtyckie miasto może się poszczycić plażą, która miejscami ma aż 130 metrów. Ze względu na swoje walory została oznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi. Do Świnoujścia dojedziemy pociągiem m.in. z Poznania, Katowic oraz Przemyśla. To ostatnie połączenie to ciekawy pomysł na wycieczkę pociągiem ze wschodu na zachód po przekątnej Polski.

Świnoujście

Gdzie przenocować? Nasze propozycje:

Ustka

Dworzec Kolejowy w Ustce został otwarty już w 1876 roku, co znacznie przyczyniło się do rozwoju turystyki w Ustce. To właśnie wtedy otwarto słynne Usteckie Łazienki, gdzie do dziś można zażyć leczniczych zabiegów oraz utworzono tu nadmorską promenadę. Do Ustki można dojechać pociągiem z takich miast jak Katowice, Poznań, Warszawa oraz Kraków.

Ustka

Podróż nad morze pociągiem, oprócz tego, że jednoznacznie kojarzy się z miłą wakacyjną przygodą, zagwarantuje nam wolność przemieszczania się między nadmorskimi kurortami oraz pozwoli odpocząć od prowadzenia samochodu. Co więcej, dzięki braku limitu bagażu w pociągu, weźmiemy ze sobą wszystko to, co potrzebne do odbycia niezapomnianych wakacji. Przestrzeń w pociągu sprawi, że podróż będzie komfortowa.

Sprawdź noclegi w Ustce