Ograniczenia nie tylko dla hoteli

Kiedy w środę 04.11.2020r. premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia dotyczące działalności hoteli, cała branża turystyczna zastanawiała się czy zakaz będzie dotyczył także kwater, domków i apartamentów. Znamy już odpowiedź.

W piątek 6 listopada ok. godz. 19 w końcu doczekaliśmy się publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Od soboty 7 listopada obowiązuje zakaz działalności obiektów hotelarskich. Oznacza to zamknięcie działalności dla wszystkich obiektów hotelarskich w tym pensjonatów, apartamentów, kwater prywatnych czy domków.

Według najnowszych ustaleń usługi hotelarskie są dopuszczalne jedynie dla następującej działalności  

  • hotele pracownicze lub robotnicze
  • Dla Osób korzystających z usług hotelarskich w ramach podróży służbowej lub w związku z innymi działaniami związanymi z działalnością gospodarczą.
  • Dla zawodników sportowych korzystających z usług hotelarskich na zgrupowaniu lub zawodach sportowych 
  • Dla osób wykonujących zawód medyczny
  • Dla osób będących pacjentami lub ich opiekunami. Jeżeli konieczność ich zakwaterowania wynika z zapewnienia im świadczenia zdrowotnego. 

Schroniska w Tatrach również wstrzymały działalność noclegową i skupiają się na działalności gastronomicznej – wydają posiłki na wynos. 

Co to są Usługi Hotelarskie?

Przypominamy że wg ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. usługi hotelarskie to:  krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów  lub  przyczep  samochodowych  oraz  świadczenie,  w  obrębie  obiektu,  usług z tym związanych.

Co z pobytami rozpoczętymi przed sobotą?

Jeżeli pobyt rozpoczął się przed dniem 07.11. br. to musi zakończyć się najpóźniej 10 listopada 2020r. czyli w najbliższy wtorek.

Zdajemy sobie sprawę z tego że sytuacja jest bardzo ciężka dla wszystkich pracowników i przedsiębiorców w branży turystycznej. 

Przez następne tygodnie powinniśmy rozsądnie podejść  do ograniczeń nałożonych przez Rząd Mateusza Morawieckiego. Wszystkim z nas zależy na tym aby grudzień przyniósł zniesienie obostrzeń i ożywienie na rynku turystycznym. Grudzień to szansa na jakikolwiek zarobek dla wielu przedsiębiorców. Dlatego nadal stosujmy się do zaleceń ( maseczki dezynfekcja i dystans) 

Wciąż z nadzieją czekamy na ruch turystyczny zwłaszcza w okresie świątecznym i sylwestrowym, tym bardziej że wiele osób będzie miało wolne od pracy i szkoły.

Aktualizacja z dnia 21.11.2020 

Przedłużenie obostrzeń dla branży hotelarskiej

W sobotę 21. 11.2020 r. Premier Rządu Mateusz Morawiecki przedstawił kolejny program walki z Pandemią Covid-19.

Rząd planuje  przedłużenie obostrzeń związanych z zamknięciem branży hotelowej do 27 Grudnia 2020. 

Oznacza to  że działalność branży hotelowej i noclegowej ma być  zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Ferie Zimowe 2021 terminy

Wielu właścicieli obiektów hotelowych i noclegowych czeka na sezon związany z feriami zimowymi. Dotychczas w Polsce sezon ten trwał 6 tygodni i odbywa się w formie turnusów trwających 2 tygodnie z podziałem na kolejne województwa. 

I w tym wypadku prawdopodobnie czekają nas zmiany. Rządowy plan zakłada bowiem że w 2021 r ferie potrwają 2 tygodnie i będą w jednym terminie w całym kraju od 4 do 17 stycznia. 

Rząd Mateusza Morawieckiego zakłada również że nie będzie to czas wyjazdów. Rekomenduje pozostanie w domach i spędzenie okresu świątecznego i wolnego od szkoły w gronie najbliższej rodziny.

Projekt jest w trakcie konsultacji społecznych, to w jakiej formie ograniczenia wejdą w życie dowiemy się w momencie opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

Portal e-wczasy.pl promujący wypoczynek w Polsce  bierze udział w konsultacjach społecznych na rzecz branży turystycznej.