Podhale i Pieniny to wspaniałe krajobrazy oraz wyjątkowa kultura – wciąż żywa tradycja góralska jest tu widoczna niemalże na każdym kroku.

Jednym z symboli polskich gór jest Giewont, jednak wspięcie się na najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich wymaga solidnego przygotowania i determinacji. Nasze zestawienie to prezentacja atrakcji dostępnych dla każdego!

1. Wąwóz homole

To wyjątkowa atrakcja przyrodnicza dla pasjonatów przyrody oraz nieskażonej natury. Wąwóz Homole to szlak turystyczny w Pieninach, który porośnięty jest lasem, a wzdłuż trasy rozciągają się zielone górskie łąki. Charakterystycznym elementem tego krajobrazu jest też potok zdobiony głazami i kaskadami. Wąwóz Homole to dom dla wielu chronionych gatunków ptaków oraz roślin.

Noclegi w okolicy: Szczawnica | Szlachtowa

2. Zamek w Czorsztynie

Budowla została wzniesiona w XIV wieku. Turyści bardzo chętnie odwiedzają ruiny gotyckiego zamku, który położony jest nad Dunajcem. Prace konserwatorskie na ruinach rozpoczęto w 1992 roku, dlatego dziś obiekt zachowany jest w naprawdę imponującym stanie! Zamek zlokalizowany jest na wzgórzu, z którego podziwiać można rozciągające się dookoła widoki oraz zamek w Niedzicy.

Ruiny zamku w Czorsztynie

3. Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

To jedna z najchętniej wybieranych atrakcji turystycznych w Pieninach. Czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego od rejsu statkiem wśród wyjątkowej przyrody…? W czasie rejsu przewodnik opowiada turystom historię i legendy związane ze zwiedzanymi miejscami. W czasie podróży statkiem będziesz mógł zobaczyć Pieniński Park Narodowy, Zielone Skałki oraz ruiny zamku w Niedzicy i Czorsztynie.

Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

4. Spływ Dunajcem

Podobnej atrakcji nie spotkasz nigdzie indziej w Polsce ani za granicą. Spływ na flisackiej tratwie to wspaniała przygoda oraz możliwość podziwiania wspaniałych widoków Pienińskiego Parku Narodowego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że spływ Dunajcem wpisany jest niejako w tradycję góralską – okazuje się, że podróże na drewnianej tratwie organizowane były już w połowie XIX wieku!

Flisak, spływ Dunajcem, Pieniny

5. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy, położony nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim, powinien zobaczyć każdy, kto choć raz odwiedził Podhale. Historia zamku sięga najprawdopodobniej XIV wieku. Dziś obiekt ten pełni przede wszystkim funkcję zabytkową. Udostępniany turystom taras widokowy pozwala podziwiać górską przyrodę oraz wody Jeziora Czorsztyńskiego. Po zwiedzaniu można zjeść tu obiad w restauracji, która znajduje się w dawnej sali balowej lub uzupełnić niedobór kofeiny w kawiarni 🙂

Zamek w Niedzicy

6. Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie

Kościółek powstał w 1490 roku. Miejsce to odznacza się wysoką estetyką – ściany budynku zdobione są malowidłami w postaci motywów geometrycznych oraz roślinnych. Kościół w Dębnie został doceniony również przez międzynarodowe organizacje, dlatego w 2003 roku obiekt został wpisany na zaszczytną Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Która z atrakcji skradła Wasze serce? 🙂

To musisz wiedzieć – 10 ciekawostek o Tatrach!

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023