Unikalny klimat, czyste powietrze i bogactwa naturalne – oto znaki rozpoznawcze polskich uzdrowisk. Znajdziesz je nad morzem, w górach, a także w innych częściach kraju. Pobyt w nich poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie. Miejscowości uzdrowiskowe zachwycają również zabytkami i ciekawymi miejscami, które warto przy okazji odwiedzić. Nie wiecie, gdzie pojechać? Nasz spis najlepszych uzdrowisk w Polsce pomoże Wam podjąć decyzję. 

Uzdrowisko Kołobrzeg 

Kołobrzeg to chętnie wybierany przez turystów nadmorski kurort. Jest to również miejsce słynące z bogactwa borowiny i solanki. Tutejsza woda ma aż 7 promili zasolenia i jest bogata między innymi w jod, brom, sód, jony żelaza, magnez i wapń. Jej właściwości wykorzystuje się do leczenia schorzeń układu krążenia, oddechowego, a także przemiany materii. 

Kołobrzeg

W Kołobrzegu znajdziemy także złoża borowiny. To rodzaj torfu bogatego w substancje o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i odżywczym. Borowina konsystencją i kolorem przypomina nieco błoto. Wykorzystuje się ją głównie do rozgrzewających masaży, które przynoszą ulgę po treningu oraz pomagają w łagodzeniu dolegliwości ze strony stawów, bóli kręgosłupa i chorób reumatycznych. 

W Kołobrzegu oferta uzdrowiskowa jest szeroka. Znajdziecie tu ponad 20 obiektów, w których leczy się choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatyzm, a także choroby kardiologiczne i nadciśnienie. Co więcej, można łatwo połączyć terapię z wypoczynkiem na plaży oraz zwiedzaniem miasta, bo czeka tu na Was wiele ciekawych miejsc i zabytków. 

Noclegi Kołobrzeg

Uzdrowisko Krynica-Zdrój 

Krynicę Zdrój nie bez powodu nazywa się perłą wśród polskich uzdrowisk. Ten urokliwy górski kurort ma wszystko, czego można oczekiwać od wypoczynkowej miejscowości. Znajdziecie tu piękne widoki, ciekawą architekturę i bogatą ofertę muzeów, a zimą – doskonałe warunki narciarskie. 

Korzystny mikroklimat oraz źródła wód mineralnych od dawna przyciągają turystów pragnących wypocząć i zregenerować siły. Miasteczko położone w Beskidzie Sądeckim gościło wielu znanych kuracjuszy, a wśród nich Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego czy Władysława Reymonta. Krynica tak zauroczyła Jana Kiepurę, że wybudował w miasteczku willę za niebagatelną kwotę 3 milionów złotych. W krynickich uzdrowiskach i sanatoriach, których jest aż kilkadziesiąt, leczy się głównie dolegliwości ze strony układu trawiennego, moczowego, krążenia, a także zaburzenia układu materii. 

Krynica-Zdrój

Zdrowotne walory okolic Krynicy-Zdrój znane są od co najmniej 200 lat. To właśnie tutaj napijemy się najsłynniejszych w kraju wód mineralnych. Pijalnia Główna przy Deptaku jest otwarta codziennie i można w niej skosztować wszystkich wód poza Józefem – woda z tego źródła dostępna jest w Pijalni „Jana” w Parku Zdrojowym.

Noclegi Krynica-Zdrój

Uzdrowisko Kudowa-Zdrój 

Kudowa-Zdrój, malowniczo położona w pobliżu Gór Stołowych, od wielu lat stanowi atrakcję dla kuracjuszy i turystów. Fani mrocznych klimatów na pewno znają jeden z ciekawszych punktów tej okolicy, jaką jest unikalna na skalę kraju Kaplica Czaszek. Kudowa-Zdrój zachwyca także układem architektonicznym oraz zabytkowymi sanatoriami, z których wiele wybudowano jeszcze w XVIII wieku. Dobroczynny klimat tego miejsca od dawna przyciągał osoby, które chciały poprawić samopoczucie i do dziś przybywa tu wielu kuracjuszy.

Kudowa-Zdrój

 

Sanatoria w Kudowie skupiają się głównie w okolicy Parku Zdrojowego, gdzie znajduje się również jedna z piękniejszych pijalni wód mineralnych na Dolnym Śląsku. Można napić się tu wód z trzech źródeł. Pozyskuje się z nich szczawy wodorowęglanowo – sodowo – wapniowe, żelaziste i borowe, wykorzystywane również w kąpielach mineralnych. Pierwsze wzmianki o właściwościach tutejszych wód pochodzą z XVII wieku i to właśnie wtedy Kudowa stała się uzdrowiskiem. 

W Kudowie leczy się głównie dolegliwości związane z układem krwionośnym, choroby reumatologiczne. Tutejszy klimat korzystnie wpływa również na układ oddechowy, wspomaga procesy trawienne, a także poprawia sprawność układu nerwowego i mięśniowego. 

Noclegi Kudowa-Zdrój

Uzdrowisko Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to położona w centralnej części Kotliny Kłodzkiej niewielka miejscowość uzdrowiskowa. Jest także ulubionym miejscem weekendowych wycieczek mieszkańców Dolnego Śląska, ale chętnie przyjeżdżają tu osoby z całej Polski. Turystów przyciąga w to miejsce łagodny klimat oraz walory lecznicze, w tym źródła wód mineralnych. Zachwycają tu również malownicze widoki i zabytki, w tym Park Zdrojowy. Będąc w Polanicy warto odwiedzić Muzeum Papiernictwa, a zimą wybrać się na narty i oddać białemu szaleństwu na stoku w Zieleńcu.

Polanica-Zdrój

 

Walory wód mineralnych z tutejszych źródeł stały się słynne już w XVI wieku. Pijano je głównie podczas wesel i wystawnych uczt – wodę dowożono nawet do dalszych miejscowości. Dziś jej dobroczynne działanie wykorzystuje się w sanatoriach i obiektach uzdrowiskowych, których w Planicy obecnie  jest 6. Leczy się tu głównie schorzenia górnych dróg oddechowych, kardiologiczne, reumatologiczne, a także urazy narządu ruchu. Polanica-Zdrój, ze względu na specyficzny klimat, jest także doskonałym miejscem do zwalczania nałogu tytoniowego. 

Noclegi Polanica-Zdrój

Uzdrowisko Polańczyk

Nad brzegiem malowniczego Jeziora Solińskiego położona jest miejscowość, która od 1999 roku ma status uzdrowiska. Bliskość Bieszczad oraz zalewu łagodzącego ostre górskie powietrze sprawia, że tutejszy mikroklimat jest niezwykle korzystny dla zdrowia. Właśnie ten specyficzny klimat oraz czyste powietrze to główne walory Polańczyka.

Polańczyk

Występują tu również źródła wód mineralnych: wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, borowe o nazwie „Polańczanka” oraz chlorkowo-wodorowęglanowe-sodowe, bromkowe, jodkowe, fluorkowe i bromowe – „Solinianka. Wykorzystywane są w kuracjach pitnych, a także w kąpielach leczniczych. W Polańczyku znajduje się 5 uzdrowisk, w których leczy się głównie choroby reumatyczne, kardiologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, cukrzycę oraz urazy. 

Polańczyk to pięknie położona miejscowość, a Jezioro Solińskie stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Latem można wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym. Przyjeżdżając tu można liczyć również na ciszę i spokój, a także wypoczynek na łonie natury. Około 70 procent terenu gminy to lasy – jest zatem wiele miejsc do spacerów. Warto również wybrać się do pobliskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Noclegi Polańczyk

Uzdrowisko Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój jest podgórskim uzdrowiskiem położonym na granicy Gorców i Beskidu Wyspowego w Małopolsce. Jako miejscowość stanowi obowiązkowy punkt na mapie dla wielbicieli sztuki i architektury sakralnej. Najstarszym zabytkiem jest tu kościół św. Marii Magdaleny. Warto również zobaczyć kapliczkę św. Floriana oraz kościółek św. Krzyża wzniesiony na Piątkowej Górze w Chabówce. Samo uzdrowisko również jest atrakcją – w jego centrum znajduje się Park Zdrojowy o powierzchni 150 ha. Wokół Rabki jest także wiele szlaków rowerowych i pieszych, zatem fani aktywnego wypoczynku nie będą zawiedzeni. 

Rabka-Zdrój

Rabkę-Zdrój cechuje łagodny klimat, niewielka suma opadów i wysokie nasłonecznienie. Pobliskie wzgórza porośnięte lasami chronią miejscowość przed wiatrem i sprawiają, że tutejsze powietrze jest bogate w olejki eteryczne. Naturalnym bogactwem Rabki są także źródła solanek jodowo-bromowych. Ich stężenia należą do jednych z najwyższych w Europie. 

Wśród kuracjuszy uzdrowiska w Rabce przeważają dzieci, z myślą o których stworzono specjalne sanatorium, choć znajdą dla siebie miejsce również w innych obiektach. Leczy się tu przede wszystkim choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby kardiologiczne, ortopedyczno-urazowe, choroby skóry, cukrzycę i nadciśnienie. 

Noclegi Rabka-Zdrój

Uzdrowisko Sopot

Jeden z najbardziej znanych polskich kurortów to także uzdrowisko cieszące się dużą popularnością. Bogate w jod powietrze, słońce oraz bliskość iglastych lasów przyciągają turystów niemal tak samo, jak słynny Monciak oraz najdłuższe drewniane molo nad Morzem Bałtyckim. 

W Sopocie, poza korzystnym dla zdrowia klimatem, znajdziecie dobra naturalne w postaci wód mineralnych – solanek chlorkowo-sodowych, jodkowych i bromkowych. Wody te wykorzystuje się do zabiegów i kąpieli leczniczych, podobnie jak borowinę. Wiejący znad morza wiatr także ma właściwości prozdrowotne – przynosi jod, morskie aerozole i olejki eteryczne, korzystnie wpływające na samopoczucie. 

Sopot

W Sopocie znajdują się 4 obiekty uzdrowiskowe. Leczy się w nich choroby ortopedyczno-urazowe, choroby stawów obwodowych, schorzenia reumatologiczne, układu krążenia, dróg oddechowych i układu nerwowego. 

Noclegi Sopot

Uzdrowisko Świnoujście

Miasto na 44 wyspach to nie tylko interesująca miejscowość wypoczynkowa, ale również uzdrowisko. Zdrowotne właściwości tej okolicy zostały docenione pod koniec XIX wieku, kiedy to odkryto złoża borowiny oraz bogate w składniki mineralne solanki: chlorkowo-sodowa, jodkowa i żelazista. Te dwa surowce do dziś są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych.

Stawa Młyny

Świnoujście cechuje również korzystny bodźcowy klimat, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami powietrza i wody oraz dobrym nasłonecznieniem. Dodatkowo wiatr z jednej strony przynosi morski jod, a z drugiej – aerozole bogate w olejki eteryczne, wydzielane przez okoliczne iglaste drzewa.

Na terenie Świnoujścia znajdziecie kilkanaście obiektów uzdrowiskowych i sanatoryjnych. Leczy się tu głównie schorzenia kardiologiczne narządów ruchu, endokrynologiczne, pulmonologiczne, reumatologiczne, laryngologiczne, dermatologiczne, a także przeprowadza się leczenie otyłości.

Noclegi Świnoujście

Uzdrowisko Szczawnica

Szczawnica to pięknie położone górskie uzdrowisko, w którym swoje źródło ma aż 12 wód mineralnych. To właśnie im miejscowość zawdzięcza swoją nazwę – kwaśne wody po góralsku nazywane są szczawami.

Szczawnica leży u podnóża Bryjarki, w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Nie brak tu atrakcji – odnajdą się tu fani pieszych wędrówek po górach. Pieniny kryją wiele pięknych miejsc, w tym Trzy Korony i słynną Sokolicę. Zimą natomiast można oddać się białemu szaleństwu na stoku Palenica. 

Szczawnica

Uzdrowiskowa historia Szczawnicy sięga 200 lat wstecz. Największym bogactwem tego miejsca są naturalne szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, których można skosztować w Pijalni Wód Mineralnych. Korzystnie wpływają na układ moczowy i pokarmowy. Dodatkowo, atrakcyjne położenie Szczawnicy wśród lasów iglastych, które wydzielają olejki eteryczne sprawia, że tutejszy mikroklimat jest bardzo korzystny dla zdrowia. A jeśli zdecydujecie się połączyć kurację sanatoryjną z aktywnym wypoczynkiem, rezultaty pozytywnie Was zaskoczą.

Noclegi Szczawnica

Uzdrowisko Ustka

Ustka słynie z pięknych, czystych plaż, a także złóż borowiny i wód mineralnych – solanek chlorkowo-sodowych, jodkowych i hipotermalnych. Wykorzystywane są do zabiegów leczniczych, a razem z usteckim, morskim klimatem działają cuda. 

Ustkę charakteryzuje umiarkowany i silnie bodźcowy klimat, a także wiatry niosące morski jod oraz aerozole bogate w olejki eteryczne z pobliskich lasów. Wysoka wilgotność i duże nasłonecznienie także korzystnie wpływają na zdrowie i wspomagają leczenie wielu schorzeń. 

Ustka

Historia usteckiego uzdrowiska sięga wieku XIX, kiedy to coraz większa liczba letników sprawiła, że niezbędna okazała się budowa pensjonatów i hoteli. Działalność sanatoryjna została przerwana przed II wojnę światową. Wznowiono ją dopiero w 1978 roku, a 10 lat później Ustka zyskała status miejscowości uzdrowiskowej. Dziś leczy się tu głównie choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także endokrynologiczne.

Noclegi Ustka

Uzdrowisko Ciechocinek

To najbardziej znane polskie uzdrowisko, nie mogło go więc zabraknąć w naszym zestawieniu. Ciechocinek leży 25 km od Torunia i stanowi klasyczny przykład sanatorium. To tu odbywają się słynne dancingi, tu można przejść się deptakiem i wybrać się do najbardziej rozpoznawalnego Parku Zdrojowego z pijalnią wód mineralnych w Polsce. 

Ciechocinek to bardzo spokojna miejscowość, w której właściwie nie istnieje przemysł, a ruch samochodowy jest niewielki. Co ciekawe, łagodny mikroklimat ciechociński jest chroniony prawnie. Ten właśnie klimat wspomaga kuracje dolegliwości reumatycznych oraz astmy. Ponadto w ciechocińskim uzdrowisku leczy się choroby układu ruchu, nerwowego, obwodowego, układu krążenia, górnych dróg oddechowych, a także cukrzycę i otyłość.

Ciechocinek

Największym bogactwem Ciechocinka są złoża solanek. Dzięki wysokiej zawartości minerałów tutejsze wody wyróżniają się świetnymi właściwościami leczniczymi. Ciechocińskie solanki mają temperaturę od 8 do nawet 37 stopni. Wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, można również wybrać się do jednej z pijalni i skosztować wybranej… lub każdej z nich. 

Będąc w Ciechocinku, koniecznie wybierzcie się do zabytkowych tężni solankowych. To największy taki obiekt w Europie, a dodatkowo powietrze wokół przesycone jest solami mineralnymi, co doskonale wpływa na drogi oddechowe.

Noclegi Ciechocinek

Uzdrowisko Dąbki

To jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk – powstało w 2007 roku. Jest również popularną miejscowością wypoczynkową, chętnie odwiedzaną przez turystów ze względu na szerokie plaże i wysoką zawartość jodu w powietrzu. To właśnie jod oraz tutejszy klimat sprzyjają leczeniu alergii oraz wpływają na poprawę odporności organizmu. 

Dąbki

Naturalnym bogactwem Dąbek są złoża borowiny. Badania geologiczne wskazują również obecność wód mineralnych w postaci złóż chlorkowo-sodowych. Leczy się tu głównie choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne i układu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że w Dąbkach organizowane są turnusy nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Noclegi Dąbki

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miejscowość położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w otoczeniu Gór Bystrzyckich oraz Gór Orlickich. Będą się tu doskonale bawić fani aktywnego wypoczynku – znajdziecie tu ścieżki spacerowe oraz stadninę koni. Zimą natomiast warto wybrać się na alpejskie stoki do ośrodka Zieleniec lub skorzystać z dostępnych w Dusznikach narciarskich tras biegowych. 

Naturalnym bogactwem Duszników-Zdrój jest 5 źródeł wód mineralnych – szczawów alkalicznych o wysokim zmineralizowaniu, bogate w wapń, sód, żelazo i magnez. Wykorzystywane są do kuracji pitnych. Wód można skosztować także w Pijalni Wód Mineralnych. 

Duszniki-Zdrój

Ze względu na klimat, w Dusznikach leczy się przede wszystkim schorzenia na tle pulmonologicznym, ginekologicznym oraz gastrycznym. Poza kuracją pitną, wykonuje się tu również zabiegi borowinowe, a także niespotykane nigdzie indziej kąpiele igliwiowe z wykorzystaniem świeżych gałęzi świerków i sosen.

Noclegi Duszniki-Zdrój

Polskie uzdrowiska to miejsca, w których nie tylko zadbacie o zdrowie i dobre samopoczucie, ale także wypoczniecie i spędzicie miło czas. Obowiązkowym punktem programu będzie natomiast szklaneczka wody mineralnej – prawdziwego naturalnego bogactwa.