Wczasy w zacisznym miejscu, gdzie nie ma tłumów a plaże są puste – brzmi świetnie, tylko jak znaleźć to miejsce? Takie rozterki coraz częściej pojawiają się w głowach turystów.  Wakacje już niedługo. Na razie jeszcze musimy siedzieć w domu ale jesteśmy pewni że w końcu nadejdzie ten moment i będzie można swobodnie podróżować. Nie daj się więc zaskoczyć tylko wykorzystaj czas aby znaleźć sprawdzone noclegi nad morzem i zaplanuj wczasy. 

Poniżej prezentujemy 6 spokojnych urokliwych miejscowości na polskim Wybrzeżu, które naprawdę warto odwiedzić. Małe miejscowości nad morzem mają tą szczególną cechę że są zwyczajnie  mniej znane wśród turystów, a więc nie znajdziesz tu tłumów na plażach i ulicach. Masz za to większą strefę komfortu tak ważną podczas wypoczynku. Przestrzeń przyda się teraz szczególnie, prawda? No to zaczynamy:

Karwia to niewielka miejscowość a właściwie wieś położona niedaleko Jastrzębiej Góry i Władysławowa. To bardzo stara osada rybacka, o której wzmianki można znaleźć w źródłach historycznych już od 13 w. n.e 

Wczasy nad morzem, plaża bez tłumów, pusta plaża w Karwi
Plaża w Karwi

Plaża w Karwi ma aż 80 m szerokości i jest bardzo atrakcyjna zwłaszcza dla rodziców z małymi dziećmi. Do plaży prowadzi łagodne piaszczyste zejście w pobliżu lasu i wydm bez schodów, platform i deptaków. 

Co interesującego tu zobaczysz – trochę przyrody, trochę zabytków. 

Karwia leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko znajduje się Przylądek Rozewie– miejsce uważane za najdalej wysunięte na północ w Polsce. W rzeczywistości ten punkt – to Gwiazda Północy znajduje się  też nie daleko w Jastrzębiej Górze, ale tu też jest fajnie, bo można zobaczyć np.  Latarnię Morską Rozewie i ponad dwustuletnie buki których pień ma kilka metrów szerokości! 

W pobliżu znajdziesz  też kilka rezerwatów przyrody np.

  •  Rezerwat „Woskownica Bielawskiego Błota”  ( chodzi o ochronę pewnej rzadkiej rośliny – Woskownicy występującej tylko w tym miejscu.) 
  •  Rezerwat „Moroszka Bielawskiego Błota” chroni krzew Maliny atlantyckiej
  • Rezerwat Bielawa”  można spacerować po ścieżce naukowo  dydaktycznej na której można podziwiać roślinność rezerwatu. 

Plaża  jest bardzo szeroka, posiada 2 kąpieliska a wejście jest łagodne, piaszczyste. Karwia to miejscowość polecana zwłaszcza na wczasy dla rodzin z dziećmi ale jeśli chcecie trochę pozwiedzać miasteczko to możecie też zobaczyć kilka zabytkowych budowli. 

  • Pensjonat Łucja z początku XX wieku znajduje się  przy ul. Wojska Polskiego 2
  •  Kaplica murowana z początku XX wieku znajdziesz  przy ul. 12 Marca

Kto lubi aktywnie spędzać wakacje  znajdzie tu też trasę do Nordic Walkingu która prowadzi aż do Władysławowa  i ma 14 km!

Ogólne wrażenie

Miejscowość niewielka, dobrze położona, blisko dużych kurortów, które zawsze można odwiedzić, plaża ładna, duża i szeroka, wiele osób poleca tę miejscowość dla rodzin 

Bogata baza turystyczna – znajdziesz każdy rodzaj noclegów w Karwii. Najpopularniejsze domki letniskowe, pensjonaty czy Domy Gościnne a także pokoje i kwatery prywatne.

Wicie. 

Wicie to następne maleństwo na mapie naszego Wybrzeża. Poza sezonem w Wiciu nie mieszka wiele osób, ale mieszkańcy zbudowali bogatą, dobrze zorganizowaną bazę noclegów w Wiciu. Wiele obiektów oferuje noclegi w domkach letniskowych, pokojach gościnnych i pensjonatach ze względu na to że to mniejsza miejscowość nad morzem – nocleg jest na każdą kieszeń. Plaża w Wiciu potrafi być miejscami kamienista, ale jest poddawana procesom rewitalizacji i usypywania piasku. 

Widok na plażę w Wiciu podczas zachodu słońca
Plaża w Wiciu

Wieś znajduje się w województwie zachodniopomorskim w  pobliżu Darłowa, Jarosławca i jeziora Kopań. Wicie uważane jest za geograficzny środek polskiego Wybrzeża

Miejscowość  jest niewielka, pozwala na swobodny, leniwy wypoczynek. Plażę oddziela – co charakterystyczne pas wydm, las sosnowy oraz nie wielki malowniczy klif.  Do plaży prowadzi wybrukowana ścieżka – to ważna informacja dla zmotoryzowanych maluszków w wózkach i osób niepełnosprawnych. Dobre miejsce do odreagowania od miejskiego zgiełku, spokój, świeże powietrze, dobry poziom usług kulinarnych to cechy charakterystyczne dla tej miejscowości. 

Co Warto Zobaczyć?

  • Szlak Wiatraków. Jest to park elektrowni wiatrowych,  ma 13 km długości, rozpoczyna się w Wiciu i Kończy w Darłowie
  • Zamek książąt Pomorskich w Darłowie. Można poświęcić 1 dzień na zwiedzenie tego zabytku, do Darłowa z Wicia jest ok 14 km.  Ceny biletów wahają się w przedziale  między  17 zł( normalny   a 15 zł ( ulgowy) 

Ostrowo. 

Ostrowo jest następną wioseczką położoną- na wybrzeżu Bałtyckim pomiędzy Jastrzębią Górą a Karwią

Plaża w Ostrowie zabezpieczona przed wdzieraniem się morza w głąb lądu
Plaża w Ostrowie.

W drodze na plażę na poboczu można zostawić bezpłatnie  samochód , droga na plażę jest oświetlona w nocy co sprzyja wieczornym spacerom. 

Ostrowo to typowa letniskowa miejscowość, z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną, Na terenie znajdzie też minimarket, aptekę, piekarnię kilka lodziarni, sklepiki z pamiątkami, kramy z różnościami. To wioska, nie kurort więc wypoczynek opiera się tu głównie na leżeniu na plaży i spacerowaniu, zwyczajny rodzinny wypoczynek

Jeśli masz ochotę pozwiedzać wybierz się do Jastrzębiej Góry lub pobliskiego Darłowa. 

Zobacz propozycje sprawdzonych noclegów w Ostrowie

Jadąc polną drogą z Ostrowa w kierunku Karwi można zatrzymać się przy źródełku Przypomnienia . Znajdują się tablice stworzone na wzór tablic z przykazaniami Bożymi Jakie otrzymał Mojżesz na Górze Synaj. To dobre miejsce na rowerową lub pieszą wycieczkę. 

Jeśli chcesz iść na spacer, polecamy wycieczkę do ujścia rzeki Czarnej Wody– spacer brzegiem morza  w kierunku Karwi 

Koniecznie zobacz też też Kaszubską Chatę, można ją obejrzeć w Ostrowie przy ulicy Zabytkowej 23. 

Obiekt cały czas się rozbudowuje, a zwiedzanie jej nie zajmuje wiele czasu jest to bowiem 1 pomieszczenie w którego wnętrzu zobaczyć można sprzęty używane przy prowadzeniu gospodarstwa domowego na przełomie wieków XIX i XX

Pustkowo.

Jak sama nazwa  nie znajdziesz tu tłumów  a właśnie o to nam chodzi. Pustkowo to wieś położona w pobliżu Pobierowa które znają chyba wszyscy w Polsce. Więc jeśli nie załapałeś się już na noclegi w Pobierowie to wybierz Pustkowo a będziesz także zadowolony

Pustkowo atrakcje, Wczasy Pustkowo
Replika Krzyża z Giewontu w Pustkowie, przy wejściu na plażę.

Pustkowo leży też ok 3 km od przepięknego Trzęsacza, więc możesz zaplanować 1 dzień aby odwiedzić Trzęsacz i słynne na całą Europę  Ruiny kościoła w Trzęsaczu, lub przejechać się kolejką wąskotorową, której stacja znajduje się właśnie w Trzęsaczu. 

Zobacz propozycje sprawdzonych noclegów w Pustkowie

Plaża:

Droga do Plaży jest wyłożona kostką brukową – to duże ułatwienie  dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi w wózkach. Przy jednym z zejść na plaże znajduje się replika Krzyża z Giewontu.  

Plaża jest położona u stóp nie wysokiego klifu, piaszczysta, szeroka i bardzo zadbana. Miejscowość słynie z tego że jest tu czysto i schludnie a kąpieliska w Pustkowie często wyróżniane są  Błękitną Flagą

Chociaż Pustkowo to mała miejscowość bez problemu znajdziesz tu nocleg.  Miejscowi oferują noclegi w domkach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych. Jest z czego wybierać.

Lubiatowo. 

W naszym zestawieniu znalazło się również Lubiatowo. To mała miejscowość a właściwie wieś Kaszubska, znajduje się 2,5 km od wybrzeża Bałtyckiego. Lubiatowo oddziela od plaży pokaźny sosnowy las i pas wydm nadmorskich.Wieś leży niedaleko Białogóry i Kopalina. 

Lubiatowo nad morzem, nocleg Lubiatowo
Widok na morze od strony lasu w Lubiatowie.

Ta miejscowość dopiero zdobywa popularność wśród wczasowiczów. Okolica jest spokojna, bardzo ładnie położona, to daje gwarancję absolutnego spokoju i wypoczynku. Na terenie Lubiatowa działa pole campingowe  i caravaningowe. Ale bez problemu znajdziesz też inne noclegi w Lubiatowie

Można tu też obejrzeć absolutny unikat na naszym wybrzeżu tzw Białą Wydmę, jej kolor jest jaśniejszy niż tradycyjnej wydmy szarej , którą możemy podziwiać zdecydowanie częściej.

 W Lubiatowie można obserwować potęgę przyrody  zjawisko abrazji jak morze wdziera się w ląd, często potrafi nawet zalać część lasu aby potem wrócić skąd przyszło. Plaża sprawia wrażenie dzikiej i nie tkniętej ręką człowieka. 

Chociaż baza noclegowa dopiero tu powstaje – miejscowi mieszkańcy oferują  noclegi  w domkach letniskowych, agroturystykach i pokojach gościnnych. 

Atrakcje turystyczne w Lubiatowie

 Nie ma ich wiele – ale jeśli lubisz wycieczki rowerowe i spacery to polecamy Ci Szklaną Hutę czyli Ścieżkę Leśno- przyrodniczą i oglądanie kurhanów , które znajdują się w pobliżu  ( rodzaj bardzo starego grobu w kształcie stożka)

Wejście na plażę jest piaszczyste prowadzi do niego ścieżka, od strony lądu okala ją kompleks leśny. 

Stadnina Koni w Lubiatowie- oferuje jazdę konną dla początkujących, oraz dla osób zaawansowanych.

Poświęć jedno popołudnie i zobacz zabytkowy dworek  końca XIX w. z otaczającym go bardzo starym parkiem. Ma ciekawą historię. Teraz swoją siedzibę ma tu Obwód Ochrony Wybrzeża Gdyńskiego Urzędu Morskiego.

Rowy.

Rowy położone są 20 km od Ustki jadąc w kierunku Trójmiasta pomiędzy polodowcowym jeziorem Gardno a wybrzeżem Bałtyckim i lasem sosnowym. To bardzo stara osada. Są dowody na to, że mieszkali tu ludzie już w okresie prehistorycznym 

Plaża w Rowach podczas zachodu Słońca
Plaża w Rowach

W Rowach są  2 kąpieliska wschodnie i zachodnie oraz 5 zejść na plażę.

Zobacz zatem sprawdzone noclegi w Rowach idealne na letnie wczasy

Na terenie wsi znajdziesz zabytkowy  kościół neoromański z XIX wieku, stary cmentarz oraz niewielki gródek rycerski, którego pozostałości można obejrzeć na ulicy Wschodniej.  

Ulica plażowa to główny deptak , na którym znajdują się kramy, lokale gastronomiczne i stragany z bibelotami. W niewielkim porcie, możesz kupić świeżą rybę. 

Małe miejscowości nad morzem są piękne, często jeszcze nieodkryte przez turystów.  Fakt nie ma tu dużo do zwiedzania, ale w takich spokojnych miejscowościach można naprawdę dobrze i leniwie wypocząć.  Co najważniejsze – nie ma tu też takich tłumów jak w dużych kurortach, miejsce znajdzie się więc dla każdego. Tym razem opisaliśmy tylko 6  małych miejscowości nad Bałtykiem – ale na tym nie koniec. Nasze Wybrzeże ma przecież aż 300 km długości, dlatego w następnych artykułach również opiszemy kilka małych miejscowości, które zachwycą Cię swoim urokiem i plażą.  Koniecznie zaplanuj wakacje już dziś!