Błękitna Flaga to nazwa międzynarodowego programu, którego celem jest promowanie ochrony środowiska. Każdego roku na początku letniego sezonu specjalnie wybrane jury wyróżnia najczystsze plaże na całym świecie. W 2019 roku w Polsce ten tytuł trafił do kilkudziesięciu nadmorskich kąpielisk i marin.

Międzywodzie – plaża

Plaża w Międzywodziu urzeka swoją urodą. Drobny, biały piasek, brak tłumów i przyjemne bryza morska zapewniają najwyższy komfort i relaks. Atutem są na pewno dobrze oznaczone zejścia, które dodatkowo są dostosowane do osób niepełnosprawnych lub rodzin z małymi dziećmi. Nad bezpieczeństwem urlopowiczów czuwa sztab ratowników, a o czystość dbają ekipy sprzątające.

Noclegi w Międzywodziu – zobacz

Dziwnów i Dziwnówek – plaże

W gminie Dziwnów znajdują się dwie plaże, które w tym roku zostały odznaczone Błękitną Flagą. Miejsca oddalone są od siebie o kilka kilometrów, więc nieśpieszny spacer brzegiem morza z jednej na drugą może być miłym ukoronowaniem całodziennego odpoczynku i okazją do lepszego poznania okolicy. A ta z pewnością zachwyci miłośników natury i osoby, które szukają oderwania od codziennych obowiązków, gdyż gwarantuje im spokój i stuprocentowy relaks.

Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz – kąpieliska

Gmina Rewal może poszczycić się aż trzema plażami, które zostały wyróżnione przez międzynarodowe jury. Kąpieliska rozmieszczone są na długości 5 kilometrów, a każde z nich spełnia najwyższe standardy czystości i jakości wody. Poza typowymi dla plaż atrakcjami (zjeżdżalniami, wypożyczalniami sprzętu lub strefami sportowymi) często organizowane są zawody oraz imprezy plenerowe z muzyką na żywo.

Pobierowo

Sprawdzone noclegi w okolicy:

Grzybowo i Dźwirzyno – kąpieliska

W gminie Dźwirzyno mamy do wyboru dwie wyjątkowo czyste i szerokie plaże, które zostały docenione na arenie międzynarodowej. Ich ogromnym atutem jest oddzielenie od miasta pasmem wydm, dzięki czemu panuje tam spory spokój. Poza tym dźwirzyńskie wydmy porasta las sosnowy, co nadaje całości przyjemniejszego i naturalnego charakteru. Z kolei w Grzybowie mamy do czynienia z bardziej wyciętą linią brzegową, dzięki czemu utworzyła się tam niewielka Zatoka Grzybowska. Takie ukształtowanie terenu sprawia, że wody morza są delikatnie cieplejsze, niż w innych miejscach.

Dźwirzyno

Kołobrzeg – Marina Solna

W Kołobrzegu znajduje się nowoczesna marina, która jest rajem dla miłośników żeglarstwa. Port posiada 100 stanowisk jachtowych, z których corocznie korzystają turyści z całego świata. Wartym uwagi zabytkiem jest XVIII-wieczny port obronny – Reduta Morast. W sezonie letnim można tam spożyć ciepły posiłek albo posłuchać muzyki na żywo.

Kołobrzeg

Dąbki – kąpielisko w Dąbkach Zachodnich

Kąpielisko w Dąbkach Zachodnich jest stosunkowo nowym miejscem, w którym od początku istnienia stawia się na czystość, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo odpoczywających. Przekonali się o tym liczni turyści, którzy chętnie wybierają tę plażę na wakacyjny wypoczynek. Miejsce szczególnie docenią rodziny z dziećmi, gdyż dla maluchów przygotowano tam liczne atrakcje – na przykład zjeżdżalnie wodne.

Zobacz gdzie wypoczywać w Dąbkach

Darłowo – kąpielisko Darłówko Zachodnie i port jachtowy Darłowo

Darłowo to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów. Nic dziwnego, gdyż tamtejsze plaże są sztandarowym przykładem najwyższej dbałości o czystość, ochronę środowiska i bezpieczeństwo turystów. Profesjonalna opieka ratowników WOPR oraz liczne atrakcje są gwarantem udanej zabawy i dobrze spędzonego czasu.

Darłowo

Ustka – plaża wschodnia

Plaża wschodnia w Ustce od lat pojawia się w różnych zestawieniach najlepszych kąpielisk w Polsce, a w tym roku została także wyróżniona Błękitną Flagą. Liczne kawiarenki i atrakcje dla turystów sprawiają, że w sezonie korzysta z jej uroków mnóstwo turystów. Szukając wolnego miejsca można udać się na pobliską plażę zachodnią, na którą prowadzi drewniany pomost.

Ustka

Noclegi w Ustce – zobacz

Jastrzębia Góra – kąpielisko

Plaża w Jastrzębiej Górze urzeka przede wszystkim swoją lokalizacją i zróżnicowanym terenem. Miejscowość położona jest na klifowym wybrzeżu, co wyróżnia ją na tle innych miast w Polsce. Nietypowa rzeźba terenu sprawia, że już dojście na plaże jest niezwykle malownicze i samo w sobie jest ciekawym przeżyciem wartym uwiecznienia na zdjęciach.

Jastrzębia Góra

Polecane noclegi w okolicy:

Władysławowo – kąpielisko

Władysławowo to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Na jej sławę składa się kilka czynników, w tym niezwykle czysta i przyjemna plaża, którą doceniają nie tylko turyści, ale także i międzynarodowe jury. Plaża jest monitorowana przez ratowników, a całodzienny wypoczynek ułatwiają przebieralnie, prysznice, toalety i liczne kawiarenki.

Zobacz noclegi we Władysławowie

Trójmiasto – kąpieliska i mariny

W całym Trójmieście doceniono, aż 10 miejsc, w tym najwięcej, w samym Gdańsku. W Gdyni są to: Marina Gdynia i plaża Śródmieście, w Sopocie kąpielisko Koliba, a we wspomnianym już Gdańsku kąpieliska: Stogi, Sobieszowo, Orle i 4 mariny: przystań żeglarska Tamka, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Marina Gdańsk. Jak widać wybór jest szeroki, a standardy wysokie, więc bez obaw możemy korzystać z uroków lata.

Sopot

Kobylanka – kąpielisko w Zieleniewie nad Jeziorem Miedwie

Kąpielisko nad Miedwiem rozwija się od lat. Gmina Kobylanka oraz lokalni inwestorzy dbają o ogólny wizerunek tego miejsca, co widać, chociażby w rozbudowywanej infrastrukturze oraz systematycznym zwiększaniu bezpieczeństwa wypoczywających. Uroki plaży doceniają szczególnie okoliczni mieszkańcy, dla których jest to dobra alternatywa dla oddalonego około 100 kilometrów morza. Również turyści odwiedzający Stargard, czyli najbliżej położone duże miasto powinni zajrzeć nad jezioro Miedwie.

Szczecin – camping MARINA PTTK

Camping MARINA PTTK to miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas nie tylko w sezonie letnim. Domki campingowe i apartamenty są dostosowane do całorocznego użytku, chociaż to właśnie w lecie przyciągają najwięcej turystów. Nic dziwnego, ponieważ można tam znaleźć ogromną przystań jachtową, tawernę z ogródkiem czy pole namiotowe. Przez lata działalności camping został oznaczony nie tylko Błękitną Flagą, ale również Żółtą Falą (Wyróżnienie Niemieckiego Związku Turystyki Wodnej) oraz GRAND PRIX nagrody PRZYJAZNEGO BRZEGU.

Lubczyna – kąpielisko OSiR w Lubczynie

Kąpielisko w Lubczynie jest przykładem miejsca, które podnosiło swoją jakość z roku na rok. Systematyczny rozwój infrastruktury i szczególna dbałość o czystość okolicy oraz bezpieczeństwo odpoczywających zaowocowały przyznaniem międzynarodowego wyróżnienia. W Lubczynie znajdziemy 150-metrową plażę z wyznaczonymi strefami dla dzieci, z miejscami na grilla lub ognisko i w pełni przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Teren jest ogrodzony i wyposażony w toalety, przebieralnie oraz kosze na śmieci, co znacznie ułatwia całodzienny wypoczynek.

Stepnica – kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

Błękitna Flaga przyznawana jest m.in. kąpieliskom z wyjątkowo czystą wodą, a ta w Stepnicy od lat uważana jest za wprost doskonałą. Przyciąga więc turystów i okolicznych mieszkańców, którzy na około 200-metrowej plaży szukają relaksu i odpoczynku. Pod czujnym okiem ratowników można do woli zażywać kąpieli wodnych i słonecznych. Z kolei amatorzy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze strefy sportowej lub pospacerować wzdłuż plaży po specjalnie przygotowanym deptaku.

Świnoujście – kąpielisko morskie Świnoujście-Uznam oraz Przystań Jachtowa – Basen Północny

Świnoujście może pochwalić się aż dwoma wyróżnieniami – jedno dla plaży, drugie dla portu jachtowego. Oba te miejsca to swoiści weterani wśród polskich kąpielisk: Uznam jako jedyne w naszym kraju, otrzymało to wyróżnienie po raz 14, a przystań Basen Północny już 11 raz. Świnoujście nie spoczywa jednak na laurach i systematycznie rozwija zaplecze oraz dba o stale wysoki poziom swoich plaż, co skutkuje rosnącą popularnością tych miejsc.

Świnoujście

Sprawdź noclegi w Świnoujściu

Wapnica – marina Wapnica

Marina w Wapnicy jest stosunkowo młodym obiektem, więc tym bardziej należy docenić otrzymane wyróżnienie. Biorąc pod uwagę fakt, że o międzynarodowe tytuły trzeba starać się latami (w przypadku Błękitnej Flagi są to minimum 4 lata pomiarów jakości wody i czystości okolicy) to Wapnica zasługuje na szczególną uwagę. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi na popołudniowy wypoczynek lub krótkie wczasy.