Ferie zimowe to czas, na który uczniowie w Polsce czekają z niecierpliwością. To okres odpoczynku od szkolnych obowiązków oraz doskonała okazja do wyjazdów, zwłaszcza w góry, gdzie można cieszyć się zimowymi sportami i pięknymi krajobrazami. W 2024 roku, podobnie jak co roku, terminy ferii zimowych są różne w zależności od województwa. Poniżej przedstawiamy harmonogram tych przerw oraz kilka pomysłów na ich spędzenie.

Najważniejsza informacja jest taka: Ferie w roku 2024 rozpoczną się już od 15 stycznia (a właściwie w weekend poprzedzający tą datę), i potrwają do 25 lutego. Kto będzie z nich korzystał jako pierwszy? Gdzie się zakończą? Zobacz szczegółowy harmonogram

Ferie Zimowe 2024 – harmonogram

  1. 15 – 28 stycznia 2024: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  2. 22 stycznia – 4 lutego 2024: Województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie
  3. 29 stycznia – 11 lutego 2024: Województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  4. 12 – 25 lutego 2024: Województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Jak spędzić ferie zimowe?

Wyjazd w góry to popularny sposób na spędzenie ferii zimowych. Polskie góry, takie jak Tatry, Karkonosze czy Bieszczady, oferują wiele atrakcji, od narciarstwa po piesze wędrówki. Oto kilka pomysłów na aktywne i przyjemne spędzenie tego czasu:

  • Narciarstwo i snowboarding: Stoki narciarskie w Zakopanem, Szklarskiej Porębie czy Wiśle przyciągają miłośników sportów zimowych z całego kraju.
  • Wędrówki górskie: Ferie to doskonały czas na piesze wędrówki górskimi szlakami, które zimą prezentują się wyjątkowo malowniczo.
  • Relaks w termach: Po aktywnym dniu na stoku warto odwiedzić termy, np. w Bukowinie Tatrzańskiej czy Białce Tatrzańskiej, aby odpocząć i zregenerować siły. Zobacz również: Termy w Polsce – TOP 10
  • Nauka jazdy na nartach: Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, ferie to idealny czas na naukę pod okiem doświadczonych instruktorów.
górskie wędrówki na dobrze oznaczonych szlakach

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Podczas wyjazdów zimowych ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie. Upewnij się, że Twój sprzęt narciarski jest dobrze przygotowany, a Ty sam jesteś odpowiednio ubrany i chroniony. Zawsze przestrzegaj zasad i oznakowań na stokach narciarskich oraz bądź świadomy swoich umiejętności i ograniczeń.

Gdzie na ferie – popularne kierunki:

Zakopane

Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na spędzenie ferii zimowych. Oferuje szeroki wybór tras narciarskich dla osób na różnych poziomach zaawansowania, w tym słynną Kasprowy Wierch. Dodatkowo, miasto zachwyca swoim unikalnym stylem architektonicznym, regionalnym jedzeniem oraz bogatą kulturą góralską. Można tu także odwiedzić liczne termy i zrelaksować się po dniu spędzonym na stoku. Noclegi w Zakopanem warto rezerwować z wyprzedzeniem, bo te najbardziej atrakcyjne miejsca znikają najszybciej. Wybór jest duży, od tanich pokoi gościnnych po komfortowe apartamenty, idealne dla rodzin na dłuższy pobyt.

Zobacz również: Mini przewodnik po Zakopanem

Karpacz

Położony u podnóża Karkonoszy Karpacz jest kolejnym ulubionym miejscem narciarzy i snowboardzistów. Szczególnie atrakcyjny jest dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne stoki i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Oprócz sportów zimowych, Karpacz oferuje również możliwość zwiedzania lokalnych atrakcji, takich jak Świątynia Wang czy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Planując pobyt, warto z wyprzedzeniem zarezerwować noclegi w Karpaczu, szczególnie w terminach ferii zimowych.

Wisła

Wisła w Beskidzie Śląskim jest znana jako doskonałe miejsce na ferie dla miłośników narciarstwa biegowego i alpejskiego. Miasto słynie z doskonale przygotowanych tras i nowoczesnych wyciągów narciarskich. Wisła to także świetne miejsce do relaksu, z licznymi spa i wellness, a także bogatą ofertą kulturalną i gastronomiczną.

Szczyrk

Szczyrk to kolejna perła wśród polskich ośrodków narciarskich, oferująca szeroką gamę tras zjazdowych i biegowych. Szczyrk atrakcyjny jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Ośrodek słynie z nowoczesnych wyciągów, dobrze przygotowanych tras i pięknych widoków na góry. Dodatkowo, Szczyrk oferuje wiele opcji zakwaterowania, od luksusowych hoteli po przytulne pensjonaty.

Ferie zimowe w Polsce to czas pełen różnorodności. Od aktywnego wypoczynku na stokach narciarskich, przez relaksujące spacery po zimowych krajobrazach, aż po ciepłe chwile spędzone w domowym zaciszu. Każdy może znaleźć coś dla siebie, aby ten czas był wyjątkowy i niezapomniany. Warto pamiętać, że niezależnie od sposobu spędzania ferii, najważniejsze jest bezpieczeństwo i korzystanie z tego wyjątkowego czasu w najlepszy możliwy sposób.

Szczegółowy harmonogram na ferie zimowe 2024:

Dolnośląskie – termin ferii:

15 – 28 stycznia 2024:

Mazowieckie – termin ferii:

15 – 28 stycznia 2024:

Opolskie – termin ferii:

15 – 28 stycznia 2024:

Zachodniopomorskie – termin ferii:

15 – 28 stycznia 2024:

Podlaskie – termin ferii:

22 stycznia – 4 lutego 2024

Warmińsko-mazurskie – termin ferii:

22 stycznia – 4 lutego 2024

Lubelskie – termin ferii:

29 stycznia – 11 lutego 2024

Łódzkie – termin ferii:

29 stycznia – 11 lutego 2024

Podkarpackie – termin ferii:

29 stycznia – 11 lutego 2024

Pomorskie – termin ferii:

29 stycznia – 11 lutego 2024

Śląskie – termin ferii:

29 stycznia – 11 lutego 2024

Kujawsko-pomorskie – termin ferii:

12 – 25 lutego 2024

Lubuskie – termin ferii:

12 – 25 lutego 2024

Małopolskie – termin ferii:

12 – 25 lutego 2024

Świętokrzyskie – termin ferii:

12 – 25 lutego 2024

Wielkopolskie – termin ferii:

12 – 25 lutego 2024