W 2024 roku będzie wiele okazji na skorzystanie z długich weekendów. Pierwsza z nich pojawi się już w styczniu. Aby dowiedzieć się, kiedy wypadają długie weekendy i kiedy najlepiej zaplanować urlop, warto zerknąć do kalendarza i skorzystać z naszych wskazówek.

W kalendarzu na 2024 rok znajdziemy łącznie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Święta wypadające w dni robocze to możliwość wydłużenia wypoczynku. Wystarczy bowiem wziąć pojedyncze dni urlopu i połączyć święta z weekendami – zapewniając sobie w ten sposób dłuższe wolne.

Warto pamiętać, że za dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Należy on się natomiast pracownikom w sytuacji, kiedy święto wypada w sobotę (w tym roku będzie jedna taka sytuacja – dodatkowe wolne za 6 stycznia).

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w roku 2024:

 • 1 stycznia (poniedziałek) — Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) — Święto Trzech Króli
 • 31 marca (niedziela) — Wielkanoc
 • 1 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (środa) — Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja (niedziela) — Zielone Świątki
 • 30 maja (czwartek) — Boże Ciało
 • 15 sierpnia (czwartek) — Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (piątek) — Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) — Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (środa) — Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (czwartek) — Boże Narodzenie (drugi dzień)

Styczeń 2024

Na pierwszą okazję do przedłużenie wypoczynku nie musimy długo czekać – pojawi się ona już w styczniu. Nowy Rok wypada w poniedziałek 1 stycznia. W tym samym tygodniu w kalendarzu znajduje się również Święto Trzech Króli, które jest obchodzone 6 stycznia (w sobotę). Z tej racji pracownicy będą mogli odebrać dodatkowy dzień wolny.

Jeśli zdecydujemy się na wzięcie jednego dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pracy przed 6 stycznia i dodamy do tego trzy dni urlopu, możemy zapewnić sobie aż dziewięć dni nieprzerwanego odpoczynku.

Zobacz również: Gdzie na narty w Polsce – top 10

Wielkanoc 2024

Wielkanoc w 2024 roku wypada na przełomie marca i kwietnia. Poniedziałek 1 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy. Decydując się na wzięcie 4 dodatkowych dni urlopu (od wtorku do piątku), w sumie będziemy mogli cieszyć się dziewięciodniowym wypoczynkiem.

Maj 2024

Maj tradycyjnie kojarzy się nam z dodatkowym wypoczynkiem. Święto Pracy oraz Święto 3 Maja wypadają odpowiednio w środę i piątek. Wystarczy zatem wykorzystać 3 dni urlopu (w poniedziałek, wtorek i czwartek), by znów móc zapewnić sobie dziewięć dni nieprzerwanego odpoczynku. Jeśli natomiast mamy ograniczoną liczbę urlopu, warto wziąć choćby jeden dzień (czwartek 2 maja), wówczas wypoczywać będziemy przez 5 dni.

Szukasz inspiracji? Zobacz: Pomysł na majówkę – Kołobrzeg czy Pobierowo

Zielone Świątki to święto ruchome, które zawsze przypada w niedzielę (w tym roku 19 maja), co oznacza, że z tej okazji nie przewiduje się dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Kolejna szansa na długi weekend nadarzy się pod koniec maja, z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała, które tradycyjnie obchodzone jest w czwartek. W 2024 roku przypada ono na 30 maja, co oznacza, że wzięcie wolnego w piątek (31 maja) umożliwi skorzystanie z czterodniowego weekendu.

Maj do dobry moment na planowanie wypoczynku – pogoda sprzyja aktywnością na świeżym powietrzu. Wiele osób planuje wypoczynek w maju nad morzem, przed sezonem letnim – szczególnie osoby, które nie przepadają na tłumami i wolą spokojny wypoczynek. Warto zaznaczyć, że tak popularne w sezonie domki nad morzem w maju można wynająć w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wakacje 2024

Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia w sierpniu. Czwartek, 15 sierpnia, jest dniem wolnym od pracy z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta Wojska Polskiego. Dlatego też, decydując się na urlop w piątek, 16 sierpnia, zyskujemy możliwość cieszenia się czterodniowym weekendem.

Myśląc o wakacjach, być może przychodzi nam do głowy wiele kierunków. W Polsce najwięcej osób spędza czas nad morzem i nad jeziorem – pod tym względem wybór miejsc na wakacje w Polsce jest ogromny.

W roku 2023 wśród popularnych kierunków na wypoczynek nad morzem znalazły się m.in: Sarbinowo, Pobierowo, Ustronie Morskie i Kołobrzeg.

Wszystkich Świętych 2024

Jesień także obfituje w możliwości na dłuższe weekendy. W 2024 roku Wszystkich Świętych przypada w piątek (1 listopada). W związku z tym, wykorzystując urlop w dniach od 28 do 31 października, możemy cieszyć się aż dziewięciodniowym odpoczynkiem.

Kolejny dzień wolny w listopadzie, czyli Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w poniedziałek. Tak jak w przypadku 1 listopada, istnieje możliwość wydłużenia wypoczynku do 9 dni, wykorzystując cztery dni urlopu w dniach od 12 do 15 listopada.

Listopad nie często kojarzy nam się z miesiącem idealnym na urlop. Ale mimo wszystko można czas ten wykorzystać na udany wypoczynek. Choć dni są już krótkie, wiele osób planuje na jesień wypoczynek w górach. Wśród popularnych miejscowości można wymienić chociażby Zakopane, Karpacz czy Szczyrk

Boże Narodzenie 2024

W roku 2024 święta Bożego Narodzenia przypadają w środku tygodnia: pierwszy i drugi dzień świąt to środa (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). Biorąc trzy dni urlopu, możemy zatem skorzystać z dziewięciodniowej przerwy świątecznej.

Inspiracje: Dlaczego warto jechać zimą nad morze?

Jak widać, rok 2024 obfituje w doskonałe okazje do wykorzystania dni wolnych w sposób, który pozwoli na maksymalne czerpanie radości z długich weekendów i planowania efektywnych przerw urlopowych. Kluczem do skutecznego wykorzystania tych dni jest wcześniejsze planowanie i strategiczne łączenie dni ustawowo wolnych z własnymi dniami urlopu.

Zachęcamy do korzystania z tych wyjątkowych okazji, aby odświeżyć ciało i umysł, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, odkrywać nowe miejsca, czy po prostu odpocząć od codziennej rutyny.

Nie czekaj więc z planowaniem – zerknij na kalendarz, zaznacz ważne daty i zacznij już teraz planować swój wypoczynek w 2024 roku.