Majówka w 2023 roku to dobry czas, by zorganizować krótki wyjazd. 1. maja przypada na poniedziałek, co oznacza, że włącznie z poprzedzającym go weekendem będziemy mieć pięć dni wolnego. Gdzie najlepiej spędzić ten czas? Oczywiście nad morzem. Nawet jeżeli pogoda nie będzie jeszcze upalna, poza plażowaniem nad Bałtykiem czeka na przyjezdnych bardzo wiele atrakcji. Przeczytaj nasze propozycje, w jaki sposób spędzić majówkę nad morzem w Kołobrzegu i w Pobierowie.

Pomysł na majówkę nad morzem: Kołobrzeg

Weekend majowy nad morzem w Kołobrzegu to doskonała okazja do tego, by połączyć wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem. Największe uzdrowisko w Polsce kusi szerokimi i piaszczystymi plażami. To miejsce, gdzie znajdziesz jedne z najpiękniejszych kąpielisk w Polsce (w mieście są trzy: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia).  Plażowanie przyjemnie jest połączyć ze spacerami po molo i nad ujściem rzeki Parsęty, gdzie można oglądać statki wpływające do portu. Na samej plaży znajduje się bardzo dużo atrakcji dla rodzin z dziećmi, można wypożyczyć kosze plażowe i leżaki. 

Noclegi w Kołobrzegu

Kołobrzeg to doskonały wybór na majówkę dla osób, które pragną połączyć wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem, a podczas wypoczynku nie rezygnować również z typowo „miejskich” atrakcji. Osoby zainteresowane historią powinny zwiedzić stare miasto, Muzeum Oręża Polskiego i pozostałości po twierdzy Kołobrzeg (Festung Kolberg).

Co warto robić podczas majówki w 2023 r. w Kołobrzegu?

  • zwiedzać latarnię morską – to charakterystyczna budowla z czerwonej cegły, która została wzniesiona w 1945 roku jako pomnik dla poległych żołnierzy polskich i radzieckich w miejscu wysadzonej starej latarni. Latarnia nadal działa, choć obecnie statki wyposażone są w nowoczesne urządzenia nawigacyjne. Udostępniona do zwiedzania, na górę prowadzi 109 stopni.
  • zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego – gdzie można podziwiać bogatą kolekcję militariów, największe tego typu miejsce na północy polski.
  • skorzystać z zabiegów borowinowych w uzdrowisku w Kołobrzegu stosuje się różnorodne zabiegi zdrowotne i pielęgnacyjne, w szczególności z wykorzystaniem borowiny – specjalnego rodzaju torfu o działaniu bakteriobójczym.
  • pospacerować na molo zlokalizowanym w dzielnicy uzdrowiskowej. To najdłuższa żelbetonowa konstrukcja w Polsce, która mierzy 220 metrów długości. Szczególnie pięknie prezentuje się o zachodzie słońca, to doskonałe miejsce, by podziwiać otwarte morze.
  • odwiedzić Oceanarium  – gdzie będziecie mogli odkrywać niezwykły świat podmorskich stworzeń. Mieszkańcami oceanarium są między innymi groźne piranie i mureny, kolorowe króle tanganiki i skrzydlice czy bardzo ciekawe nadymki. Wspaniała atrakcja dla starszych i młodszych.

Spokojny wypoczynek nad morzem w majówkę: Pobierowo

Wolisz spokojniejszy wypoczynek z dala od tłumów? Nad Bałtykiem znajdziesz wiele kameralnych miejscowości, gdzie można zrelaksować się w otoczeniu natury, rozłożyć swój leżak na plaży z dala od innych i napawać się ciszą. To często także miejsca, które mają przyjezdnym bardzo wiele do zaproponowania a jednocześnie mniej gwarne i nieco „nieokryte”. Dobrym przykładem może być otoczone lasami sosnowymi Pobierowo. To wieś nad morzem, która słynie przede wszystkim z pięknego kąpieliska obejmującego 400 metrów linii brzegowej wielokrotnie było ono odznaczane prestiżowym wyróżnieniem Błękitnej Flagi ze względu na swoją czystość. W pobliżu plaży znajduje się park linowy i kompleks sportowy, dlatego też osoby lubiące spędzać czas aktywnie z pewnością nie będą się nudzić.

Do Pobierowa nie przyjeżdża się jednak „jedynie” wypocząć na plaży. Uliczki miasteczka są zadbane i ukwiecone, dlatego też przyjemnie jest po nim spacerować. Na głównej ulicy znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i smażalnie. Pobierowo otoczone jest przez tereny o dużych walorach przyrodniczych lasy, bory, łąki i  torfowiska, które sąsiadują z wydmami i klifami. To powoduje, że zwykłe przechadzki po okolicy są niezwykłym doświadczeniem.

Noclegi w Pobierowie

Co warto robić podczas majówki w 2023 r. w Pobierowie?

  • spacerować po lasach okolice Pobierowa są idealne na długie, wielogodzinne spacery lub jazdę na rowerze. Wokół wsi rozciągają się liczne lasy i bory, z których szczególnie wart uwagi jest las pomiędzy Pobierowem i Pustkowem. Dla wielu osób nawet przyjemniejsze niż wypoczynek na plaży są długie spacery po terenach, gdzie lasy, łąki i torfowiska sąsiadują z wydmami.
  • zobaczyć „Magiczny domek” – domek zbudowany „do góry nogami” to jedna z największych atrakcji Pobierowa. Duży kąt nachylenia budynku sprawia wrażenie, jakby się przewrócił pod wpływem wiatru.
  • Odwiedzać restauracje, smażalnie, kawiarnie na głównej ulicy Grunwaldzkiej – ciągnie się ona przez cztery kilometry aż do Pustkowa. To dobre miejsce, by wyjść z przyjaciółmi, zjeść dobrą kolację czy zrobić zakupy.
  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu masz ochotę na krótką, jednodniową wycieczkę? Fajnym pomysłem będzie odwiedzenie sąsiedniego Trzęsacza. Tu także znajdziesz piękną plażę, jak również położone na wysokim klifie pozostałości po gotyckim kościele, który zawalił się stopniowo podmywany przez morze.