Nad polskim morzem wprost roi się od atrakcji. Oczywiście, większość wczasowiczów przyjeżdża tam głównie dla przepięknych plaż i kąpieli w morzu. Jednakże, pogoda na północy Polski bywa kapryśna i chłodniejsza aura albo padający nieustannie deszcz mógłby zepsuć nasze plany. Mógłby, gdyby nie fakt, że nad Bałtykiem znajduje się kilka parków oceanicznych, z których możemy skorzystać bez względu na warunki atmosferyczne.  

Ocean Park – Władysławowo

We Władysławowie stworzono park morski, w którym można obejrzeć bardzo realistyczne makiety zwierząt wykonane w skali 1:1. Znajdziemy tam większość stworzeń głębinowych – rekiny, żółwie, a nawet 34-metrowego płetwala błękitnego. Na terenie parku znajduje się także największy w Polsce plac zabaw, a w okresie wakacyjnym dodatkowo otwarte jest wesołe miasteczko.

Z kolei częste koncerty umilają czas zwiedzającym, a po nich organizowane są pokazy fajerwerków. Najnowszą atrakcją parku jest papugarnia z ponad setką egzotycznych ptaków.

Niecałe 10 kilometrów od Łeby znajduje się 5-hektarowy park z mnóstwem atrakcji. Jego mottem jest „uczymy bawiąc i bawimy ucząc”, więc całodniowa rodzinna wycieczka do parku może być też świetną lekcją przyrody, historii i geografii dla naszych dzieci.

Jest w czym wybierać, bo na terenie Sea Park znajdują się dwa oceanaria (w tym jedno prehistoryczne), fokarium, repliki statków wojennych, muzeum marynistyczne, woliera z ptakami strefy przybrzeżnej oraz tematyczne kino 5D. Ogrom atrakcji może przyprawić o zawrót głowy, na szczęście na wejściu dostaniemy mapkę z zaznaczonymi lokalizacjami wszystkich ważnych miejsc, więc z pewnością niczego nie ominiemy.

Noclegi we Władysławowie

Akwarium Gdyńskie – Gdynia

W centrum Gdyni znajduje się niezwykłe miejsce, w którym możemy podziwiać morskie gady, płazy i przede wszystkim wszelkiego rodzaju ryby. W 70 akwariach umieszczono ponad 1500 żywych organizmów, pogrupowanych tematycznie według naturalnego środowiska ich występowania.

Mamy więc tutaj Amazonię, Morze Bałtyckie, rafę koralową oraz oceaniczną toń. Trzy dodatkowe sale dydaktyczne przybliżają nam naturę morskich stworzeń i pokazują jak bardzo jest ona zróżnicowana. Jest to więc kolejny park na naszej liście, który jednocześnie bawi i uczy, więc warto wybrać się tam z całą rodziną.

Nie wiesz gdzie się zatrzymać? Zobacz noclegi w Gdyni i korzystaj z atrakcji tego pięknego miasta!

Oceanaria – Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Rewal, Jastrzębia Góra

W kilku głównych miastach polskiego wybrzeża powstały tematyczne oceanaria. Jest to z pewnością świetny pomysł na urozmaicenie codziennych wycieczek po okolicy.

W każdym z tych miejsc mamy okazję przyjrzeć się bliżej gatunkom z bardziej egzotycznych części świata i podejrzeć ich zachowania w warunkach zbliżonych do naturalnych. Ryby, żółwie morskie, płaszczki albo rekiny zachwycą nie tylko najmłodszych zwiedzających. Warto zaopatrzyć się w aparat, aby uwiecznić te chwile na zdjęciach, a po powrocie z wakacji mieć co wspominać.

Noclegi w Jastrzębiej Górze

Sprawdź noclegi w Jastrzębiej Górze

Fokarium – Hel

Fokarium na Helu to nietypowe miejsce – nie jest ono ogrodem zoologicznym ani oceanarium, w którym możemy oglądać pokazy tresowanych zwierząt. Wprost przeciwnie, w tym miejscu warunki życia fok mają być jak najbardziej zbliżone do naturalnych, a ideą fokarium jest przede wszystkim ochrona tych zwierząt.

Podczas zwiedzania placówki poznamy zwyczaje fok, ich dietę, a także sposoby ochrony ekosystemu Bałtyku. Dla dzieci i młodzieży szkolnej stworzono specjalny program edukacyjny „Błękitna Szkoła”, podczas którego prowadzone są lekcje, kursy albo zajęcia terenowe z zakresu problematyki ekologicznej morza.

foka