„Piękna nasza Polska cała…”. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo! Odkrywanie nowych miejsc to świetna przygoda. Dziś przekazujemy więc doskonałą wiadomość tym, którzy nie mają czasu na dalekie wycieczki. W Polsce jest wiele urokliwych zakątków, które wyglądają tak, jakby położone były w zupełnie innej części świata. Oto kilka szczególnie zaskakujących miejsc w Polsce, które przypominają zagraniczne atrakcje!

Polska Wenecja

Wenecja to jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Klimatyczne kanały w środku miasta oraz górujące nad nimi zabytkowe kamienice tworzą wyjątkowo romantyczną atmosferę. Podobnie urokliwe zakątki mamy też w Polsce. Aby zachwycić się niezwykłymi pejzażami, warto wybrać się do Bydgoszczy lub Opola. To, co tam zobaczycie, z pewnością was zachwyci.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Niebo usiane parasolami… 

Moda na ozdabianie ulic kolorowymi parasolkami postępuje. Do tej pory niecodzienne widoki można było podziwiać w portugalskiej Lizbonie czy hiszpańskiej Maladze i Alicante. Teraz, jeśli masz chęć przejść się ulicą, nad którą górują barwne parasolki, możesz wybrać się do Łodzi na Piotrowską 120 lub na starówkę do Leszna. Ta ostatnia stała się miejscem lubianym przez fotografów i nic w tym dziwnego – uroku nie można tej dekoracji odmówić.

Pustynia nad samym morzem?

Wycieczka na pustynię, choć emocjonująca i dostarczająca wielu wrażeń, nie jest wyprawą łatwą do zaplanowania. Jeśli jednak macie chęć na pustynne pejzaże, nie musicie jechać daleko. W Słowińskim Parku Narodowym, nad Bałtykiem, znajdują się ruchome wydmy. To zjawisko unikatowe na skalę kraju, a spacer po wydmach dostarczy wielu niesamowitych wrażeń. Pustynia nad samym morzem? W Polsce to możliwe!

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Podobne miejsce znajduje się w Małopolsce, a mowa tu o Pustyni Błędowskiej – jedynej pustyni w Europie. Kręcono tu film „Faraon” więc można śmiało uznać, że Saharze ustępuje tylko powierzchnią.

Powiew antyku

Antyczne rzymskie akwedukty to zabytki, o których słyszał każdy. Ale już nie każdy wie, że podobne klimaty można odnaleźć w Polsce. W niewielkiej mazurskiej wsi Stańczyki znajdują się dwa kolejowe mosty z początku XX wieku, zwane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Stylistyką mocno nawiązują do akweduktów w Pont-du-Gard. Śmiałkowie skaczą z mostów na bungee, choć to atrakcja tylko dla amatorów mocnych wrażeń.

Średniowieczny most

Praski Most Karola to obowiązkowy punkt wycieczek do Czech. Ale w Polsce znajduje się bardzo podobna kamienna przeprawa przez rzekę i można nawet uznać, że jest pierwowzorem czeskiej! Mowa o Kłodzku i zlokalizowanym nad Nysą Moście św. Jana z XIII wieku, inaczej zwanym mostem Wita lub gotyckim. Powstał grubo przed Mostem Karola, który otwarto w XV wieku.

Toskania w Polsce?

Toskania kojarzy się z urokliwymi widokami, polami winorośli, zielenią i pagórkowatym terenem. Podobne widoki można odnaleźć w Pieninach, a dokładniej w rezerwacie Biała Woda. Wizyta w tym miejscu pozwala uciec od miejskiego zgiełku i odnaleźć spokój w otoczeniu natury. Jeśli natomiast macie chęć zobaczyć polskie winnice, udajcie się w okolice Krakowa i Zielonej Góry. Coraz prężniej rozwija się tam turystyka związana z uprawą winorośli. Możecie wybrać się na wycieczkę winiarskim szlakiem, podziwiać niesamowite widoki i jednocześnie dowiedzieć się czegoś ciekawego o produkcji wina.

Pieniny, rezerwat Biała Woda
Pieniny, rezerwat Biała Woda

Urzekające pola lawendowe

Zapierające dech w piersi pola lawendy to znak rozpoznawczy Prowansji. Ale czy wiecie, że w Polsce też możecie podziwiać takie widoki? W Ostrowie pod Krakowem od połowy czerwca do połowy lipca kwitną lawendowe pola. Jeśli więc w tym okresie będziecie w Małopolsce, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Urzekające widoki gwarantowane!

Zobacz też: 10 miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce

Szmaragdowa woda

Jeśli wydaje się wam, że szmaragdowy odcień wody możecie ujrzeć jedynie podczas egzotycznych wojaży? Mamy dobrą wiadomość – wcale nie! Jezioro z wodą o urzekającej barwie zlokalizowane jest w Szczecinie. Jego nazwa – Jezioro Szmaragdowe  – wprost mówi, czego możemy się po nim spodziewać. Powstało na skutek zalania wyrobiska kredy i to właśnie stąd niezwykły odcień wody. Podobne miejsce można znaleźć w stanie Teksas – Hamilton Pool.

Jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Szkockie pejzaże na południu Polski

Jura Krakowsko-Częstochowska do złudzenia przypomina szkockie krajobrazy. Rozległe tereny, lasy, formy skalne, a wśród tego średniowieczne zamki i warownie zwane Szlakiem Orlich Gniazd. Wszystko to tworzy niezwykłe, filmowe wręcz pejzaże, lekko niepokojące i równie malownicze. Odnajdziecie tu Ogrodzieniec, Bobolice i częstochowski Olsztyn.

Zamek w Ogrodzieńcu

Podziemne korytarze…

Zwiedzając fascynujący podziemny świat Jaskini Raj, możecie poczuć się tak, jakbyście przemierzali jedną z najdłuższych, poznanych przez człowieka jaskini. Jaskinia Lechuguilla, bo o niej mowa, znajduje się w Meksyku i zachwyca niezwykłymi widokami. Bardzo podobne znajdziemy w grocie nieopodal Kielc, w Górach Świętokrzyskich. Stalagmity, stalaktyty i podziemne skalne formacje zapewniają niezwykłe doznania, jakich nie da się doświadczyć w żadnym innym miejscu na powierzchni ziemi.

Jaskinia Raj

Wielki Kanion w Polsce?

Pozostając w temacie skał, warto wspomnieć także o Górach Stołowych. Labirynty Błędnych Skał, a także skalne miasta zdecydowanie mają w sobie klimat amerykańskiego Wielkiego Kanionu w stanie Kolorado.

Góry Stołowe

Polska kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, a wiele z nich urzeka niezwykłymi widokami. W każde dojedziesz w kilka godzin i, co najważniejsze, taka podróż będzie bardziej ekonomiczna niż zagraniczny wyjazd. To co, zachęciliśmy Was do wyruszenia w Polskę? 🙂