Górskie szlaki o różnych poziomach trudności, liczne zabytki i ciekawe atrakcje dla osób w każdym wieku. Takie właśnie Karkonosze zimą – nie tylko dla narciarzy!

Bardzo często wydaje nam się, że wyjazd w góry zimą ma sens tylko wtedy, gdy jeździmy na nartach. To nieprawda! W polskich Karkonoszach czeka na Was mnóstwo atrakcji nawet wtedy, gdy nie przepadacie za sportem na deskach.

Śnieżka

Wyjście na Śnieżkę to z pewnością największa zimowa atrakcja Karkonoszy, jednak decyzję o takiej wycieczce należy podejmować z rozwagą. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, jednak zimą najwygodniej jest skorzystać z wyciągu narciarskiego „Zbyszek”. Jest to 4-osobowa kolejka linowa, której dolna stacja znajduje się przy Rozdrożu Łomnickim. Po wyjściu z kolejki należy kierować się dalej czarnym szlakiem na główny grzbiet i dalej na Śnieżkę. Alternatywą jest kolejka gondolowa z czeskiej miejscowości Pec, którą wyjechać można niemal na sam szczyt. W sezonie między Karpaczem a Pecem codziennie kursują autobusy.

Śnieżka

Wybierając się zimą na Śnieżkę należy koniecznie uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim – warunki pogodowe. Gdy istnieją choćby najmniejsze obawy, że pogoda może się zepsuć, należy zrezygnować z wypadu. Drugim ważnym czynnikiem jest ubranie i sprzęt. Na szczycie może być dużo zimniej, niż w Karpaczu, dlatego koniecznie trzeba zabrać dodatkowy sweter lub bluzę. W drodze na szczyt przeszkodą może być oblodzenie, dlatego warto mieć ze sobą raki lub choćby turystyczne raczki – dotyczy to przede wszystkim trasy z kolejki po polskiej stronie.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by atakować szczyt, możemy poprzestać na spacerze głównym grzbietem Karkonoszy i wybrać się do schroniska górskiego Dom Śląski u podnóża Śnieżki. Można przejść się także do Samotni – schroniska położonego nad malowniczym Małym Stawem. Taka wycieczka z pewnością będzie niezapomnianą przygodą dla początkujących górołazów!

Schronisko Samotnia

Karpacz

Karpacz to nie tylko Śnieżka i stoki narciarskie. Znajduje się tu wiele atrakcji, dzięki którym dobrze będą się tu bawić osoby w każdym wieku. Najmłodszych z pewnością ucieszą mniejsze stoki i pagórki, za małe dla narciarzy, za to idealne do szaleństw na sankach! Świetną atrakcją będą dla nich także zjazdy na pontonach (Saneczkowa Góra obok hotelu Gołębiewski, kompleks „Żółwik”). W Karpaczu znajdują się również liczne prywatne muzea, które również spodobają się maluchom. Są to m.in. Muzeum Zabawek, Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego, Muzeum Konsol Gier Video, muzeum karkonoskich tajemnic czy muzeum skarbów ziemi.

Karpacz

Warto odwiedzić także znajdujące się w pobliskich Ścięgnach kowbojskie miasteczko Western City lub wybrać się do tajemniczego Punktu X – miejsca, w którym samochody z niewiadomych przyczyn samoistnie poruszają się pod górę! Z zabytków szczególnie warta polecenia jest świątynia Wang – drewniany kościół przeniesiony do Karpacza z Norwegii, do którego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Miłośnicy wodnych atrakcji powinni zajrzeć do jednego z dwóch aquaparków – „Sandra” lub „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski.

Przeczytaj też zestawienie: Co zobaczyć w Karpaczu?

Jelenia Góra

Jelenia Góra to największe miasto tego regionu. Jego centrum jest dość mocno oddalone od najważniejszych szlaków – wyjątkiem jest najbardziej wysunięta na południe dzielnica Jagniątków. Znajduje się w niej m.in. dom niemieckiego pisarza-noblisty Gerharta Hauptmnna, w którym obecnie działa Muzeum Miejskie. W pobliskim Sobieszowie znajdują się ruiny słynnego zamku Chojnik (w sezonie zimowym dostępne dopiero w lutym). Będąc w Jeleniej Górze, warto zajrzeć także do pałacu w pobliskiej Łomnicy. W multimedialnym muzeum można zobaczyć, jak wyglądało życie w nim na przestrzeni trzech wieków. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano m.in. filmy, na których pokazane są przygody dzieci mieszkających niegdyś w pałacu.

Jelenia Góra

W centrum Jeleniej Góry polecamy otoczony zabytkowymi kamienicami Plac Ratuszowy. Podczas spaceru po mieście z pewnością zwrócicie uwagę na tutejsze baszty. Dwie z nich – Baszty Zamkowej i Bojanowskiej (połączonej z bramą) można zobaczyć od środka. W pobliżu placu znajduje się także Bazylika św. Erazma i św. Pankracego z XII w. Wizytę w tym miejscu polecamy szczególnie miłośnikom architektury sakralnej.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to popularne wśród turystów miasteczko położone u stóp Szrenicy. Szczyt można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to piesza wycieczka. Można ją rozpocząć ją w okolicy dolnej stacji kolejki linowej (stamtąd  dalej czarnym szlakiem) lub w okolicy dawnej huty szkła Julia (dalej czerwonym szlakiem). Z obu tych miejsc należy kierować się w stronę wodospadu Kamieńczyk, a potem, czerwonym szlakiem, już bezpośrednio na Halę Szrenicką. Następnie idziemy czerwonym szlakiem, z którego skręcamy w lewo, na szlak czarny, prowadzący już prosto na szczyt. Trasa ta jest o wiele mniej wymagająca niż wejście na Śnieżkę – jej pokonanie w jedną stronę zajmuje ok. 2,5 godziny. Drugą opcją jest wjazd wyciągiem krzesełkowym Szrenica, którą dojedziemy prawie na sam szczyt.

Szrenica Karkonosze

Nawet, gdy nie zamierzamy wchodzić na Szrenicę, warto odwiedzić malowniczy wodospad Kamieńczyk. Drugim wodospadem wartym uwagi, również położonym w bardzo dogodnej lokalizacji, jest wodospad Szklarki, znajdujący się tuż przy głównej drodze do Jeleniej Góry. Dzieciom z pewnością spodoba się tutejszy Dinopark, gdzie będą mogły zobaczyć, realistycznie odwzorowane prehistoryczne gady. Na szczególną uwagę zasługuje skansen „Żelazny Tygiel Waloński” – rekonstrukcja osady Walonów, którzy w XI w. przybyli do Sudetów w poszukiwaniu skarbów. W pobliżu skansenu znajduje się także Muzeum Ziemi Juna i Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej. Jeżeli Wasze dzieci lubią jeździć na łyżwach, koniecznie wybierzcie się do Rodzinnego Parku Rozrywki Esplanada, gdzie zimą czekać będzie na Was lodowisko. Do gustu z pewnością przypadnie im także tutejsza Wystawa Klocków Lego. Dla rodziców natomiast atrakcją może być spacer Skwerem Radiowej Trójki.

Karkonosze to wyjątkowe miejsce na polskiej mapie. W regionie tym krzyżują się trzy kultury: polska, czeska i niemiecka. Sprawia to, że niemal na każdym kroku trafić możemy na ciekawe zabytki, nie mówiąc o atrakcjach, które stworzyła sama natura. Dodatkowo funkcjonuje tu sporo miejsc rozrywki, dzięki którym cała rodzina będzie się dobrze bawić!